Κοιμήθηκε Χαρισματούχος Γέροντας της Ορθοδόξου Εκκλησίας

Ανακοινώσεις και νέα σχετικά με την σελίδα μας.

Συντονιστής: Συντονιστές

Απάντηση
Iosif
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 885
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 15, 2005 6:00 am
Τοποθεσία: Αττική

Κοιμήθηκε Χαρισματούχος Γέροντας της Ορθοδόξου Εκκλησίας

Δημοσίευση από Iosif »

Τα Χριστούγεννα του 2005, αναχώρησε σε προχωρημένη ηλικία για την επουράνια Εκκλησία, ο γνωστός πανελληνίως Γέροντας Αρχιμανδρίτης Ευμένιος Λαμπάκης.
Ο Γέροντας είχε διατελέσει Ηγούμενος της Ιεράς Μονής Προφήτη Ηλία, στα Ρούστικα Ρεθύμνου Κρήτης. Είχε αφιερωθεί στον Θεό από νεανική ηλικία, και ήταν ένας πραγματικός ασκητής της Ορθοδόξου Εκκλησίας.
Όπως και άλλοι σπουδαίοι Γέροντες του εικοστού αιώνα, ο Γέροντας Ευμένιος δεν είχε ακολουθήσει πανεπιστημιακές σπουδές.
Αυτά που τον διέκριναν, ήταν η ανεπιφύλακτη και χωρίς όρους πίστη και αγάπη του προς τον Θεό αλλά και η ειλικρινής και άδολη πατρική αγάπη του προς όλους τους ανθρώπους.
Πολλοί άνθρωποι, όχι μόνο από την Κρήτη αλλά και από όλη την Ελλάδα, είχαν γνωρίσει τον Γέροντα Ευμένιο. Εκείνο που ήταν ιδιαίτερα γνωστό στους ανθρώπους από τον πατέρα Ευμένιο, ήταν το προορατικό (υπερφυσικό) χάρισμα του Γέροντα. Πάρα πολλές φορές, και σε διαφορετικούς ανθρώπους, ο Γέροντας είχε εκ των προτέρων περιγράψει με ακρίβεια συγκεκριμένα μελλοντικά γεγονότα, τα οποία αργότερα επαληθευόντουσαν επακριβώς όπως τα είχε πεί ο Γέροντας. Φυσικά το προορατικό χάρισμα του πατρός Ευμενίου, ενεργούσε μόνο για να ωφεληθούν οι πολλοί άνθρωποι που τον πλησίαζαν.
Οι άνθρωποι συνομιλούσαν με τον Γέροντα, για να τον συμβουλευθούν ή να ζητήσουν την ευχή του, όχι μόνο άμεσα και από κοντά αλλά και με τηλεφωνική επικοινωνία.
Πιστεύω ότι αργά ή γρήγορα, θα κυκλοφορήσει σε βιβλίο η θαυμαστή ζωή του πατρός Ευμενίου, με μερικές αναμνήσεις από κάποιους (από τους πολλούς) ανθρώπους που τον είχαν γνωρίσει.

Γέροντα Ευμένιε, άνθρωπε του Θεού, είμαι σίγουρος ότι θα προσεύχεσαι και τώρα για τους ανθρώπους, όπως προσευχόσουν και κατά την επίγεια ζωή σου.
Τέλειος Θεός, και τέλειος και ΑΠΟΛΥΤΑ αναμάρτητος άνθρωπος, και ΜΟΝΑΔΙΚΟΣ Σωτήρας τού κόσμου, Ιησούς Χριστός: «Εγώ θα είμαι μαζί σας όλες τις ημέρες, έως την συντέλεια τού κόσμου».
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ανακοινώσεις του agiooros.net”