Δωρεάν διανομή της Αγίας Γραφής (ΠΡΟΣΟΧΗ!!!)

Ανακοινώσεις και νέα σχετικά με την σελίδα μας.

Συντονιστής: Συντονιστές

Απάντηση
chrisden
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 87
Εγγραφή: Παρ Φεβ 11, 2005 6:00 am
Επικοινωνία:

Δωρεάν διανομή της Αγίας Γραφής (ΠΡΟΣΟΧΗ!!!)

Δημοσίευση από chrisden »

Αγαπητοί φίλοι,

αν δεν κάνω λάθος πριν λίγες ημέρες υπήρξε μια ανακοίνωση εδώ σχετικά με την δωρεάν διανομή της Αγίας Γραφής από τους φίλους της Αγ. Γραφής.

Οι φίλοι της Αγίας Γραφής είναι οι γνωστοί αιρετικοί Γεδεωνίτες. Αν πρόκειται για τις Καινές Διαθήκες, το κείμενο δεν έχει μεν πρόβλημα, αλλά μέσα στην Αγία Γραφή δίνονται συνήθως τα στοιχεία της αίρεσης ή με κάποιο τρόπο το γνωστοποιούν, οπότε όποιος θέλει απευθύνεται μετά σε εκείνους.

Μεγάλη προσοχή: θα πρέπει να σβηστούν οι οποιεσδήποτε αναφορές στους "Φίλους της Αγίας Γραφής" αν είναι να διανεμηθούν αντίτυπα.

Χρήστος
eortologio_gr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1644
Εγγραφή: Τρί Ιουν 13, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: Χρήστος@Thessaloniki
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από eortologio_gr »

Οι Γεδεωνίτες (Gideons) έχουν κατακλύσει όλα τα ξενοδοχεία διεθνώς με Καινές Διαθήκες (στα Αγγλικά) που υπάρχουν στα συρτάρια σχεδόν κάθε ξενοδοχείου. Σε πρόσφατο ταξίδι μου στην Ιταλία "πήρα" μια τέτοια Καινη Διαθήκη για το αρχειο μου και είμαι σίγουρος οτι θα αντικατασταθεί άμεσα στο ξενοδοχείο.

Στην Ελλάδα Καινή Διαθήκη υπάρχει στις διεθνείς αλυσίδες τύπου Χιλτον κλπ.

Αν δούμε τα θετικά, αυτά προσδιορίζονται στο ότι η Χριστιανοσύνη προχωρά έστω και μέσω "μη Ορθόδοξων καναλιών".

Αυτό που προβληματίζει εμένα δεν είναι η δωρεάν διανομή των Gideons αλλά η απουσία της Εκκλησίας της Ελλάδος που σίγουρα μπορεί να βρεί σπόνσορες και να διανέμει την Ορθόδοξη Καινή Διαθήκη σε όλα τα ξενοδοχεία και ας έχει και λογότυπο του σπόνσορα στην πίσω σελίδα.

Είναι δα τόσο δύσκολο ?

Χρ.
στα εύκολα ξέρω τι να κάνω - στα δύσκολα σε θέλω ...
Εικόνα
mirto
Συστηματικός Αποστολέας
Συστηματικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 152
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 01, 2007 6:00 am

Δημοσίευση από mirto »

eortologio_gr έγραψε: Αυτό που προβληματίζει εμένα δεν είναι η δωρεάν διανομή των Gideons αλλά η απουσία της Εκκλησίας της Ελλάδος που σίγουρα μπορεί να βρεί σπόνσορες και να διανέμει την Ορθόδοξη Καινή Διαθήκη σε όλα τα ξενοδοχεία και ας έχει και λογότυπο του σπόνσορα στην πίσω σελίδα.

Είναι δα τόσο δύσκολο ?

Χρ.
Δύσκολο δεν είναι............ "ΑΝΟΡΘΟΔΟΞΟ" είναι!!!!!!!!!!!!

Διαφημίσεις με σπόνσορες έχουν τα υλικά και κοσμικά "αγαθά".... τα θεόπνευστα κείμενα αγαπητέ μου δεν διαφημίζονται αλλά ΓΝΩΣΤΟΠΟΙΟΥΝΤΑΙ και μόνο στους ενδιαφερόμενους ΑΜΕΣΑ!!!!!!!!!
eortologio_gr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1644
Εγγραφή: Τρί Ιουν 13, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: Χρήστος@Thessaloniki
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από eortologio_gr »

mirto έγραψε:Δύσκολο δεν είναι............ "ΑΝΟΡΘΟΔΟΞΟ" είναι!!!!!!!!!!!!

Διαφημίσεις με σπόνσορες έχουν τα υλικά και κοσμικά "αγαθά".... τα θεόπνευστα κείμενα αγαπητέ μου δεν διαφημίζονται αλλά ΓΝΩΣΤΟΠΟΙΟΥΝΤΑΙ και μόνο στους ενδιαφερόμενους ΑΜΕΣΑ!!!!!!!!!
Mirto αναφέροντας τον σπόνσορα θέλω να τονίσω οτι αν η Εκκλησία της Ελλάδος δεν μπορεί να βρεί τα χρήματα για να διανέμει δωρεάν την Καινή Διαθήκη στα ξενοδοχεία τότε η λύση του σπόνσορα μπορεί να γίνει αποδεκτή.

Αν αυτό είναι Αντορθόδοξο, τότε ας βρούν τα χρήματα και ας το κάνουν !!!

Αλλα να το κάνουν.

Χρ.
στα εύκολα ξέρω τι να κάνω - στα δύσκολα σε θέλω ...
Εικόνα
anny
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 307
Εγγραφή: Τετ Φεβ 07, 2007 6:00 am

Δημοσίευση από anny »

Αγαπητοί φίλοι προσοχή μεγάλη σ' αυτή την ΑΓΙΑ ΓΡΑΦΗ, που δίδεται δωρεάν ακόμη και στις λαϊκές.
Είναι πάντα σε ερμηνεία του Νεόφυτου Βάμβα, που αφού οι Πρωτεστάντες την πήραν, την μετέφρασαν στην Αγγλική, και την ξαναμετέφρασαν στην ελληνική, παραφράζοντας αμυδρά ορισμένα σημεία.
Τα οικονομικά κεφάλαια που εμπλέκονται έχουν σαν στόχο, την Ορθοδοξία, κάνοντας αντιληπτό με απτό τρόπο στους Ορθοδόξους, οτι είναι "ομολογιακή εκκλησία", που δεν διαφέρει σε τίποτε από την Μια Αγία Καθολική και Αποστολική εκκλησία.
mirto
Συστηματικός Αποστολέας
Συστηματικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 152
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 01, 2007 6:00 am

Δημοσίευση από mirto »

eortologio_gr έγραψε:
mirto έγραψε:Δύσκολο δεν είναι............ "ΑΝΟΡΘΟΔΟΞΟ" είναι!!!!!!!!!!!!

Διαφημίσεις με σπόνσορες έχουν τα υλικά και κοσμικά "αγαθά".... τα θεόπνευστα κείμενα αγαπητέ μου δεν διαφημίζονται αλλά ΓΝΩΣΤΟΠΟΙΟΥΝΤΑΙ και μόνο στους ενδιαφερόμενους ΑΜΕΣΑ!!!!!!!!!
Mirto αναφέροντας τον σπόνσορα θέλω να τονίσω οτι αν η Εκκλησία της Ελλάδος δεν μπορεί να βρεί τα χρήματα για να διανέμει δωρεάν την Καινή Διαθήκη στα ξενοδοχεία τότε η λύση του σπόνσορα μπορεί να γίνει αποδεκτή.

Αν αυτό είναι Αντορθόδοξο, τότε ας βρούν τα χρήματα και ας το κάνουν !!!

Αλλα να το κάνουν.

Χρ.
Αυτό που θέλω να τονίσω eortologio είναι ότι μη πέσουμε σε παγίδες όπως οι προντεστάντες και οι καθολικοί. Η αλήθεια βρίσκεται στην Ορθόδοξη πίστη και "όποιος πιστός πρσέλθει". Η "διαφήμηση" της Ορθόδοξης πίστης βρίσκεται στην εκκλησία εκεί που υπάρχει ο βίος χιλιάδων Αγίων και μαρτύρων. Άλλοστε όπως πολύ καλά γνωρίζουμε όλοι μας, η κάθε δοκιμασία μας σ' αυτή τη ζωή αντικατροπτίζετε άμεσα σ' αυτά τα θεόπνευστα κείμενα που μας άφησε κληρονομιά ο Θεός. Η μόνη διαφήμιση που θα μπορούσαμε να κάνουμε εμείς οι Ορθόδοξοι Χριστιανοί είναι η ίδια μας η ζωή αμαρτωλή και μη αλλά πάντα με την ελπίδα ότι κάποτε θα γίνουμε άγιοι.....

..... άν κάνω λάθος διορθώστε με.....
eortologio_gr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1644
Εγγραφή: Τρί Ιουν 13, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: Χρήστος@Thessaloniki
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από eortologio_gr »

anny,

Ποιά λοιπόν πρέπει να είναι τα εχέγγυα γνησιότητας (εκδότης, ISBN κλπ) που πρέπει να φέρει μια Αγία Γραφή ώστε να μπορούμε να αναγνωρίσουμε τις "γνήσιες" απο τις "πλαστές" ?

Ειναι μια ευκαιρία, όσοι μπορούν να το κάνουν, να αναρτήσουν στο παρόν πόστ σκαναρισμένα εξώφυλλα "Καινης Διαθήκης" ή "Αγίας Γραφής" που δεν προέρχονται απο αμιγώς Ορθόδοξες πηγές αλλά και άλλες που προέρχονται...

Χρ.
στα εύκολα ξέρω τι να κάνω - στα δύσκολα σε θέλω ...
Εικόνα
anny
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 307
Εγγραφή: Τετ Φεβ 07, 2007 6:00 am

Δημοσίευση από anny »

eortologio_gr έγραψε:anny,

Ποιά λοιπόν πρέπει να είναι τα εχέγγυα γνησιότητας (εκδότης, ISBN κλπ) που πρέπει να φέρει μια Αγία Γραφή ώστε να μπορούμε να αναγνωρίσουμε τις "γνήσιες" απο τις "πλαστές" ?

Ειναι μια ευκαιρία, όσοι μπορούν να το κάνουν, να αναρτήσουν στο παρόν πόστ σκαναρισμένα εξώφυλλα "Καινης Διαθήκης" ή "Αγίας Γραφής" που δεν προέρχονται απο αμιγώς Ορθόδοξες πηγές αλλά και άλλες που προέρχονται...

Χρ.
Χρήστο, με μια πρώτη ματιά σε ένα βιβλίο και στον πρόλογό του, αναγνωρίζονται οι πηγές του και η εγκυρότητά του.
Εμένα προσωπικά οποιοδήποτε κείμενο όσο καλοστημένα ορθόδοξο κι αν φαίνεται, μου δίνει εξαρχής πικρή γεύση αν είναι αντορθόδοξο.
Καλό είναι οι φίλοι, κυρίως Καινή Διαθήκη να προμηθεύονται αυτήν, που έχει ως ένδειξη την Εκκλησία της Ελλάδος, και καλύτερα να έχει μόνο μετάφραση, και όχι ερμηνεία όπως του Τρεμπέλα.
alithis
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 454
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 15, 2007 6:00 am

Δημοσίευση από alithis »

τα εχεγγυα που πρεπει να εχει ενα κειμενο ΠΑΛΑΙΑΣ Ή (ΚΑΙ)ΚΑΙΝΗΣ ΔΙΑΘΗΚΗΣ ειναι οι εγκρισεις του κειμενου απο το οικουμενικο πατριαρχειο,την ιερα συνοδο της εκκλησιας της Ελλαδος και τα αλλα πρεσβυγενη πατριαρχεια(αλεξανδρειας,αντιοχειας,ιεροσολυμων).
Άβαταρ μέλους
nickzark
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4403
Εγγραφή: Τετ Μαρ 02, 2011 10:19 am
Τοποθεσία: Νικόλαος@θεσσαλονίκη

Re: Δωρεάν διανομή της Αγίας Γραφής (ΠΡΟΣΟΧΗ!!!)

Δημοσίευση από nickzark »

Λίγο παλιό θέμα . Έχω αυτήν την καινή διαθήκη . Κάπου διάβασα ότι βλάπτει μόνο η διάδοση της διότι ο σύλλογος φίλοι Αγίας γραφής έχουν σχέση με αίρεση . Έχει όμως έγκριση Πατριαρχείου Αλεξάνδρειας . Όποτε το ερώτημα μου απλο . Αφού την έχω να την διαβάσω ;; Δεν σκοπεύω να πάρω τηλ κτλ για να την διαδωσω . Την έχουμε από Παλιά αλλά δεν είχα δώσει σημασία που πως βρέθηκε . Μάλλον από ξενοδοχείο Αίγυπτο που είχαμε πάει κάποτε
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ανακοινώσεις του agiooros.net”