Λειτουργία του Φόρουμ

Ανακοινώσεις και νέα σχετικά με την σελίδα μας.

Συντονιστής: Συντονιστές

Απάντηση

Θέλετε να συνέχιση την λειτουργία του το FORUM?

ΝΑΙ
57
93%
ΟΧΙ
4
7%
 
Σύνολο ψήφων: 61

Άβαταρ μέλους
Evi_J
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1086
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 17, 2006 6:00 am

Δημοσίευση από Evi_J »

AnastasiaD έγραψε:Για το νόημα σου αστο.....λατινικοι χαρακτηρες νομιζω εχουν πολλες κοινες ριζες με αρχαια ελληνικη, οποτε ασε τα σχολια για τη χωρα.

Αλλωστε οι ελληνικες λεξεις ειναι παγκοσμιες εδω και πολλα χρονια
Δεν το έπιασα.... Τι σχέση έχουν τα greeklish; Είπα εγώ κάτι για τα greeklish;

ΥΓ: Διαφωνώ! Η ελληνική γλώσσα είναι η ελληνική γλώσσα στην οποία δεν πρέπει να υπάρχουν αλλαγές. Όμως μην το πιάσουμε εκεί το θέμα. Δεν έχει σχέση με την συζήτηση. Αν θες στείλε μου π.μ. ως απάντηση.
Melpomeni
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1750
Εγγραφή: Τετ Σεπ 28, 2005 5:00 am
Τοποθεσία: USA

Δημοσίευση από Melpomeni »

Evi_J έγραψε:
Melpomeni έγραψε:Επι τη ευκαιρια ,καλω και προκαλω τα δυο ατομα που ψηφισαν "οχι ",οτι δηλαδη δεν θελουν να συνεχισει να λειτουργει το φορουμ,να βγουν απο την κρυψωνα της ανωνυμιας και να μας πουν το γιατι.
Να μας πουν γιατι βρισκονται σε αυτον το χωρο. Να μας πουν γιατι θελουν να κλεισει.
Η σταση τους αυτη,καλυμμενη πισω απο την ανωνυμια,δειχνει ανανδρια και θρασυδειλια.Για να πω το λιγωτερο.
Αγαπητή Μελπωμένη. Σκέφτηκες ότι λέγοντας εκφράσεις τύπου "κρυψώνα", "ανανδρία", "θρασυδειλία", "για να μην πεις το λιγότερο" είναι προτάσεις που θα κάνουν τους ανθρώπους αυτούς να φανερωθούν, αν ο λόγος που ψήφισαν "όχι" ήταν αγνός και καθαρός ακριβώς επειδή αγαπάνε την ορθοδοξία;

(Προσωπικά εμένα με κάνουν να σκεφτώ "και ποια είσαι εσύ για να πεις;".... σόρρυ κιόλας αλλά έτσι όπως το λες....)

Θα σου πω αδελφη μου :Ειμαι αυτη που υπογραφει τα μυνηματα της,και ξερεις και εσυ και ο καθενας, "τι καπνο φουμαρω".
Αν διαφωνεις μαζι μου,εχεις ετσι την ευκαιρια να το εκφρασεις.Ετσι απλα μπορεις να εξασκεις το δικαιωμα σου να με αντικρουσεις η να μου ζητησεις εξηγησεις, ανοιχτα,και μπροστα σε ολους.
Τριτος τωρα ψηφισε " οχι" :Γιατι ; ποιος ξερει ; δεν μας το λεει.
Λες,μπορει να εχουν λογους αγνους και καθαρους .Που ειναι αυτοι οι λογοι; γιατι δεν μας τους λενε ; Απο αγαπη στην Ορθοδοξια θελουν να κλεισει το φορουμ; Γιατι δεν βγαινει ενας να μου το εξηγησει αυτο γιατι αδυνατω να το καταλαβω...
...ΚΑΙ ΙΔΟΥ ΕΓΩ ΜΕΘ`ΥΜΩΝ ΕΙΜΙ ΠΑΣΑΣ ΤΑΣ ΗΜΕΡΑΣ ΕΩΣ ΤΗΣ ΣΥΝΤΕΛΕΙΑΣ ΤΟΥ ΑΙΩΝΟΣ. ΑΜΗΝ.
AnastasiaD
Συστηματικός Αποστολέας
Συστηματικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 178
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 03, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Αγγλία

Δημοσίευση από AnastasiaD »

Evi_J έγραψε:
AnastasiaD έγραψε:Για το νόημα σου αστο.....λατινικοι χαρακτηρες νομιζω εχουν πολλες κοινες ριζες με αρχαια ελληνικη, οποτε ασε τα σχολια για τη χωρα.

Αλλωστε οι ελληνικες λεξεις ειναι παγκοσμιες εδω και πολλα χρονια
Δεν το έπιασα.... Τι σχέση έχουν τα greeklish; Είπα εγώ κάτι για τα greeklish;

ΥΓ: Διαφωνώ! Η ελληνική γλώσσα είναι η ελληνική γλώσσα στην οποία δεν πρέπει να υπάρχουν αλλαγές. Όμως μην το πιάσουμε εκεί το θέμα. Δεν έχει σχέση με την συζήτηση. Αν θες στείλε μου π.μ. ως απάντηση.
Δε μπορω να καταλαβω τι προβλημα εχεις με τις χωρες και επιπλεον στη νεοτερη ελλαδα οι λεξεις εχουν πολλα alteration,εννοωντας πως εχουν μεταλλαχθει οπως τα βιολογικα προιοντα
Melpomeni
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1750
Εγγραφή: Τετ Σεπ 28, 2005 5:00 am
Τοποθεσία: USA

Δημοσίευση από Melpomeni »

Merkourios έγραψε:


Αγαπητοί αδελφοί.

Θά σταθώ τώρα στά δύο αυτά μηνύματα νοσταλγίας "παλαιών καλών ημερών" αλλά καί επιστροφής τών παλαιών αναφερομένων αδελφών, μέ τήν παρότρυνση στόν Νικόλαο ώς υπεύθυνο τού χώρου αυτού καί μάλιστα λόγω καί τής μεθαυριανής εορτής τού Αγίου Νικολάου, νά απλωθούν χειραψίες φιλίας, αγάπης, λήθης, καί επιστροφής στούς λογιότατους αυτούς αδελφούς, πού από "φθόνο τού διαβόλου" αποχώρησαν πικραμένοι...

Ώς εκ τούτου, άνευ μνησικακίας καί εμπαθείας επί παλαιών καί προσωπικών αντιπαραθέσεων άς θεωρηθεί τό όποιο επεισόδιο λήξαν, καί άς παύσει νά μάς τριβελίζει τό μυαλό ο πονηρός μέ τό "έφταιξε αυτός δέν έφταιξα εγώ..."

Οί ημέρες είναι πονηρές, καί μάς είναι αναγκαίοι όλοι οί Ορθόδοξοι πού λαλούν Ορθοδόξως, σύμφωνα καί μέ τό Αγιογραφικό:

" Πιστεύομεν διό καί λαλούμεν"

Καί άς αναλάβει μεσολαβητικά κάποιος αδελφός, πού γνωρίζει εκατέρωθεν πρόσωπα καί πράγματα, νά φέρει σέ προσέγγιση τό ρήγμα τού ναυαγίου, ώστε νά δούμε πάλι εδώ μέσα, καί τόν Micha, καί τόν Yavi , καί τόν paroiko...

Καί άς μή θεωρηθεί αυτή, ή τυχούσα επιστροφή, ούτε νίκη, ούτε ήττα, ούτε κέρδος, ούτε χάσιμο κανενός, καί ούτε "παρακαλετό", "λύγισμα μέσης", καί "χρεία ανάγκης" από οποιονδήποτε...

Γιατί, σάν λεγόμενοι Ορθόδοξοι Χριστιανοί οφείλουμε καί Ορθοδόξως νά πορευόμεθα, σύμφωνα άλλωστε καί μέ τό πνεύμα τών Πατέρων καί τών Γερόντων γιά τούς οποίους μιλάμε όλη τήν ημέρα εδώ μέσα, περνώντας από τά εύκολα λόγια τής θεωρίας στά δύσκολα έργα τής πράξεως...


Μπραβο αδελφε μου !
...ΚΑΙ ΙΔΟΥ ΕΓΩ ΜΕΘ`ΥΜΩΝ ΕΙΜΙ ΠΑΣΑΣ ΤΑΣ ΗΜΕΡΑΣ ΕΩΣ ΤΗΣ ΣΥΝΤΕΛΕΙΑΣ ΤΟΥ ΑΙΩΝΟΣ. ΑΜΗΝ.
AnastasiaD
Συστηματικός Αποστολέας
Συστηματικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 178
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 03, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Αγγλία

Δημοσίευση από AnastasiaD »

Melpomeni έγραψε:
Merkourios έγραψε:


Αγαπητοί αδελφοί.

Θά σταθώ τώρα στά δύο αυτά μηνύματα νοσταλγίας "παλαιών καλών ημερών" αλλά καί επιστροφής τών παλαιών αναφερομένων αδελφών, μέ τήν παρότρυνση στόν Νικόλαο ώς υπεύθυνο τού χώρου αυτού καί μάλιστα λόγω καί τής μεθαυριανής εορτής τού Αγίου Νικολάου, νά απλωθούν χειραψίες φιλίας, αγάπης, λήθης, καί επιστροφής στούς λογιότατους αυτούς αδελφούς, πού από "φθόνο τού διαβόλου" αποχώρησαν πικραμένοι...

Ώς εκ τούτου, άνευ μνησικακίας καί εμπαθείας επί παλαιών καί προσωπικών αντιπαραθέσεων άς θεωρηθεί τό όποιο επεισόδιο λήξαν, καί άς παύσει νά μάς τριβελίζει τό μυαλό ο πονηρός μέ τό "έφταιξε αυτός δέν έφταιξα εγώ..."

Οί ημέρες είναι πονηρές, καί μάς είναι αναγκαίοι όλοι οί Ορθόδοξοι πού λαλούν Ορθοδόξως, σύμφωνα καί μέ τό Αγιογραφικό:

" Πιστεύομεν διό καί λαλούμεν"

Καί άς αναλάβει μεσολαβητικά κάποιος αδελφός, πού γνωρίζει εκατέρωθεν πρόσωπα καί πράγματα, νά φέρει σέ προσέγγιση τό ρήγμα τού ναυαγίου, ώστε νά δούμε πάλι εδώ μέσα, καί τόν Micha, καί τόν Yavi , καί τόν paroiko...

Καί άς μή θεωρηθεί αυτή, ή τυχούσα επιστροφή, ούτε νίκη, ούτε ήττα, ούτε κέρδος, ούτε χάσιμο κανενός, καί ούτε "παρακαλετό", "λύγισμα μέσης", καί "χρεία ανάγκης" από οποιονδήποτε...

Γιατί, σάν λεγόμενοι Ορθόδοξοι Χριστιανοί οφείλουμε καί Ορθοδόξως νά πορευόμεθα, σύμφωνα άλλωστε καί μέ τό πνεύμα τών Πατέρων καί τών Γερόντων γιά τούς οποίους μιλάμε όλη τήν ημέρα εδώ μέσα, περνώντας από τά εύκολα λόγια τής θεωρίας στά δύσκολα έργα τής πράξεως...


Μπραβο αδελφε μου !
Καλο δε ειναι να στηριζεις δικες σου αποψεις και οχι αλλονων. Εννοωντας οτι να υποστηριζεις κατι με δικη σου γνωμη
Άβαταρ μέλους
Evi_J
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1086
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 17, 2006 6:00 am

Δημοσίευση από Evi_J »

Melpomeni έγραψε:Τριτος τωρα ψηφισε " οχι" :Γιατι ; ποιος ξερει ; δεν μας το λεει.
Λες,μπορει να εχουν λογους αγνους και καθαρους .Που ειναι αυτοι οι λογοι; γιατι δεν μας τους λενε ; Απο αγαπη στην Ορθοδοξια θελουν να κλεισει το φορουμ; Γιατι δεν βγαινει ενας να μου το εξηγησει αυτο γιατι αδυνατω να το καταλαβω...
Μπορεί να μην είδαν ακόμα αυτό το ποστ σου (μην ξεχνάς ότι ζεις σε μία χώρα με άλλη ώρα. Εκεί που ζουν αυτοί μπορεί να είναι νύχτα και να κοιμούνται)

Μπορεί να το είδαν και τώρα να γράφουν μια απάντηση.

Μπορεί να σκέφτονται "θα με φάνε αφού με μια ψήφο μόνο ήδη άρχισαν την κατάκριση"....

Μπορεί, μπορεί, μπορεί.... Μην βιάζεσαι να κρίνεις. Η κρίση σου μπορεί να είναι πιθανόν άδικη. :wink:
Melpomeni
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1750
Εγγραφή: Τετ Σεπ 28, 2005 5:00 am
Τοποθεσία: USA

Δημοσίευση από Melpomeni »

Evi_J έγραψε:
Melpomeni έγραψε:Τριτος τωρα ψηφισε " οχι" :Γιατι ; ποιος ξερει ; δεν μας το λεει.
Λες,μπορει να εχουν λογους αγνους και καθαρους .Που ειναι αυτοι οι λογοι; γιατι δεν μας τους λενε ; Απο αγαπη στην Ορθοδοξια θελουν να κλεισει το φορουμ; Γιατι δεν βγαινει ενας να μου το εξηγησει αυτο γιατι αδυνατω να το καταλαβω...
Μπορεί να μην είδαν ακόμα αυτό το ποστ σου (μην ξεχνάς ότι ζεις σε μία χώρα με άλλη ώρα. Εκεί που ζουν αυτοί μπορεί να είναι νύχτα και να κοιμούνται)

Μπορεί να το είδαν και τώρα να γράφουν μια απάντηση.

Μπορεί να σκέφτονται "θα με φάνε αφού με μια ψήφο μόνο ήδη άρχισαν την κατάκριση"....

Μπορεί, μπορεί, μπορεί.... Μην βιάζεσαι να κρίνεις. Η κρίση σου μπορεί να είναι πιθανόν άδικη. :wink:

Μακαρι να ειναι αδικη αδελφη μου,το ευχομαι,και το προτιμω !
Θα τους ζητησω συγνωμη,και θα δεχτω και επιτιμια απο ολους σας !
...ΚΑΙ ΙΔΟΥ ΕΓΩ ΜΕΘ`ΥΜΩΝ ΕΙΜΙ ΠΑΣΑΣ ΤΑΣ ΗΜΕΡΑΣ ΕΩΣ ΤΗΣ ΣΥΝΤΕΛΕΙΑΣ ΤΟΥ ΑΙΩΝΟΣ. ΑΜΗΝ.
Άβαταρ μέλους
Evi_J
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1086
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 17, 2006 6:00 am

Δημοσίευση από Evi_J »

AnastasiaD έγραψε:Δε μπορω να καταλαβω τι προβλημα εχεις με τις χωρες και επιπλεον στη νεοτερη ελλαδα οι λεξεις εχουν πολλα alteration,εννοωντας πως εχουν μεταλλαχθει οπως τα βιολογικα προιοντα
1) Είπα εγώ ότι έχω πρόβημα με τις χώρες; 8O
2) Εγώ ΔΕΝ ζω στην "νεότερη" Ελλάδα. Ζω στην Ελλάδα σκέτο.
3) Δεν γίνεται να μεταλλαχτεί κάτι το οποίο έχει ρίζες.

ΥΓ: Εκείνο το π.μ που είπαμε; Να μου απαντάς από κει σε παρακαλώ.
Άβαταρ μέλους
Evi_J
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1086
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 17, 2006 6:00 am

Δημοσίευση από Evi_J »

Melpomeni έγραψε:Μακαρι να ειναι αδικη αδελφη μου,το ευχομαι,και το προτιμω !
Θα τους ζητησω συγνωμη,και θα δεχτω και επιτιμια απο ολους σας !
Εγώ μια τέτοια πρόταση ήθελα να ακούσω! :wink:
Melpomeni
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1750
Εγγραφή: Τετ Σεπ 28, 2005 5:00 am
Τοποθεσία: USA

Δημοσίευση από Melpomeni »

AnastasiaD έγραψε:
Melpomeni έγραψε:
Merkourios έγραψε:


Αγαπητοί αδελφοί.

Θά σταθώ τώρα στά δύο αυτά μηνύματα νοσταλγίας "παλαιών καλών ημερών" αλλά καί επιστροφής τών παλαιών αναφερομένων αδελφών, μέ τήν παρότρυνση στόν Νικόλαο ώς υπεύθυνο τού χώρου αυτού καί μάλιστα λόγω καί τής μεθαυριανής εορτής τού Αγίου Νικολάου, νά απλωθούν χειραψίες φιλίας, αγάπης, λήθης, καί επιστροφής στούς λογιότατους αυτούς αδελφούς, πού από "φθόνο τού διαβόλου" αποχώρησαν πικραμένοι...

Ώς εκ τούτου, άνευ μνησικακίας καί εμπαθείας επί παλαιών καί προσωπικών αντιπαραθέσεων άς θεωρηθεί τό όποιο επεισόδιο λήξαν, καί άς παύσει νά μάς τριβελίζει τό μυαλό ο πονηρός μέ τό "έφταιξε αυτός δέν έφταιξα εγώ..."

Οί ημέρες είναι πονηρές, καί μάς είναι αναγκαίοι όλοι οί Ορθόδοξοι πού λαλούν Ορθοδόξως, σύμφωνα καί μέ τό Αγιογραφικό:

" Πιστεύομεν διό καί λαλούμεν"

Καί άς αναλάβει μεσολαβητικά κάποιος αδελφός, πού γνωρίζει εκατέρωθεν πρόσωπα καί πράγματα, νά φέρει σέ προσέγγιση τό ρήγμα τού ναυαγίου, ώστε νά δούμε πάλι εδώ μέσα, καί τόν Micha, καί τόν Yavi , καί τόν paroiko...

Καί άς μή θεωρηθεί αυτή, ή τυχούσα επιστροφή, ούτε νίκη, ούτε ήττα, ούτε κέρδος, ούτε χάσιμο κανενός, καί ούτε "παρακαλετό", "λύγισμα μέσης", καί "χρεία ανάγκης" από οποιονδήποτε...

Γιατί, σάν λεγόμενοι Ορθόδοξοι Χριστιανοί οφείλουμε καί Ορθοδόξως νά πορευόμεθα, σύμφωνα άλλωστε καί μέ τό πνεύμα τών Πατέρων καί τών Γερόντων γιά τούς οποίους μιλάμε όλη τήν ημέρα εδώ μέσα, περνώντας από τά εύκολα λόγια τής θεωρίας στά δύσκολα έργα τής πράξεως...


Μπραβο αδελφε μου !
Καλο δε ειναι να στηριζεις δικες σου αποψεις και οχι αλλονων. Εννοωντας οτι να υποστηριζεις κατι με δικη σου γνωμη
Η γνωμη του αδελφου μου με εκφραζει απολυτα,ειναι και δικη μου γνωμη, την εξεφρασε πολυ καλυτερα απο οτι θα το εκανα εγω,και γι αυτο το ξαναεγραψα το μυνημα του.Εστω,κατι σαν προσπαθεια να το αποτυπωσω στη μνημη μου.
...ΚΑΙ ΙΔΟΥ ΕΓΩ ΜΕΘ`ΥΜΩΝ ΕΙΜΙ ΠΑΣΑΣ ΤΑΣ ΗΜΕΡΑΣ ΕΩΣ ΤΗΣ ΣΥΝΤΕΛΕΙΑΣ ΤΟΥ ΑΙΩΝΟΣ. ΑΜΗΝ.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ανακοινώσεις του agiooros.net”