Λειτουργία του Φόρουμ

Ανακοινώσεις και νέα σχετικά με την σελίδα μας.

Συντονιστής: Συντονιστές

Θέλετε να συνέχιση την λειτουργία του το FORUM?

ΝΑΙ
57
93%
ΟΧΙ
4
7%
 
Σύνολο ψήφων: 61

Άβαταρ μέλους
filotas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4117
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 11, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Νίκος@Κοζάνη
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από filotas »

Αν οι συντονιστές είναι υπάλληλοι, ή Θεολόγοι θα τους σεβόμαστε περισσότερο απ΄ότι έχουμε σεβαστεί την προσπάθεια όλων των προηγούμενων συντονιστών;

Άλλωστε ο Κωνσταντίνος (konstantinoupolitis) που πρότεινα πληρεί και τις δυο προϋποθέσεις που έβαλες Τήνιε κι είμαι βέβαιος ότι θα προσφέρει τις υπηρεσίες του εθελοντικά αν του προταθεί.

Όμως για να σταθεί οποιοσδήποτε συντονιστής θα πρέπει να μάθουμε να τον σεβόμαστε και να μη σπεύδουμε ν΄αμφισβητήσουμε κάθε απόφασή του.
eortologio_gr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1644
Εγγραφή: Τρί Ιουν 13, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: Χρήστος@Thessaloniki
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από eortologio_gr »

Η συζήτηση πλατιάζει χωρίς στόχο.

Πρώτα θα πρέπει να καθοριστεί ποιός είναι ο ρόλος του athos.edo.gr στην κοινωνία του ιντερνετ και που αποσκοπεί η ύπαρξή του. Απο εκεί θα προκύψει το προφίλ που πρέπει να έχουν οι συντονιστές, ο ρόλος τους και κυριότερα αν πράγματι χρειάζονται.

Αυτός που γνωρίζει τον ρόλο και τον στόχο του athos.edo.gr στην ψηφιακή μας κοινωνία είναι αυτός που κρατά και τα κλειδιά στον διακόπτη on-off του site. Και αυτός είναι ο agiooros ο οποίος θα πρέπει να αναφέρει τους στόχους αυτούς.

Η συνεχιζόμενη συζήτηση για ανάγκη ύπαρξης συντονιστών δείχνει την ανάγκη κάποιων για καθοδήγηση. Την ανάγκη ύπαρξης ψηφιακού πνευματικού. Αν πράγματι αυτό επιδιώκει το athos.edo.gr τότε το μόνο χαρακτηριστικό που απαιτείται απο τους συντονιστες είναι να είναι Ιερωμένοι οι οποίοι ως εκ της ιδιότητάς τους κατέχουν τον λόγο του Κυρίου και την αμεσότητα επαφής με τα Ιερά Μυστήρια.

Για να βρεθούν οι συντονιστές αυτοί θα πρέπει ο agiooros να έρθει σε επαφή με την Εκκλησία της Ελλάδος και να ζητήσει να οριστούν κατάλληλοι Ιερωμένοι απο εκεί.

Ολοι οι άλλοι οι "εκτός" Ιερωσύνης απλά παίζουν Διοικητικό ρόλο χειρισμού διαπληκτισμών. Και δεν χρειάζονται Θεολογικά εχέγγυα για κάτι τέτοιο.

Ας μην ξεχνούμε οτι οι σπουδές Θεολογίας είναι απλά σπουδές με γνωστικό αντικείμενο την Θεολογία. Αλλο όμως οι γνώσεις, άλλο η πίστη και άλλο η εφαρμογή της Αγάπης.

Η γνώμη μου είναι οτι αυτό που πραγματικά χρειάζεται είναι οι συντονιστές να είναι άνθρωποι με αγάπη για τον συνάνθρωπο και την Ορθοδοξία. Μέσω της αγάπης αυτής το οποιοδήποτε κείμενο που θα εμπεριέχει αιρετικά, επιθετικά ή ποδηγετικά στοιχεία μπορεί πολύ εύκολα να εντοπιστεί και να τύχει του ανάλογου χειρισμού.

Δεν πρέπει να ξεχνούμε οτι η αναγνώριση του αληθινού συνανθρώπου είναι αυτόματη διαδικασία κατευθυνόμενη απο το Αγιο Πνευμα.

Υπάρχουν πολλοί εδώ που (άθελα ή ηθελημένα) δείχνουν τις γνώσεις τους. Αυτούς τους χρειάζομαι σαν ένδειξη νοητικής προσέγγισης στην Ορθοδοξία. Οχι όμως σαν συντονιστές.

Υπάρχουν όμως κάποιοι στο φορουμ που έχουν δείξει την Αγάπη τους όχι με αγαπολογίες, φιλάκια, μετάνοιες και διαρκές συγγνώμες αλλα με Ορθόδοξη στάση. Αυτούς χρειαζόμαστε όλοι μας ώστε μέσα απο το δικό τους παράδειγμα και τα απλά λόγια τους να ξαναδούμε την δικιά μας Ορθόδοξη πορεία.

Εγώ τους έχω εντοπίσει.

Η σειρά σας να τους βρείτε...

Χρ.
στα εύκολα ξέρω τι να κάνω - στα δύσκολα σε θέλω ...
Εικόνα
anny
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 307
Εγγραφή: Τετ Φεβ 07, 2007 6:00 am

Δημοσίευση από anny »

eortologio_gr έγραψε:Η συζήτηση πλατιάζει χωρίς στόχο.

Πρώτα θα πρέπει να καθοριστεί ποιός είναι ο ρόλος του athos.edo.gr στην κοινωνία του ιντερνετ και που αποσκοπεί η ύπαρξή του. Απο εκεί θα προκύψει το προφίλ που πρέπει να έχουν οι συντονιστές, ο ρόλος τους και κυριότερα αν πράγματι χρειάζονται.

Αυτός που γνωρίζει τον ρόλο και τον στόχο του athos.edo.gr στην ψηφιακή μας κοινωνία είναι αυτός που κρατά και τα κλειδιά στον διακόπτη on-off του site. Και αυτός είναι ο agiooros ο οποίος θα πρέπει να αναφέρει τους στόχους αυτούς.

Η συνεχιζόμενη συζήτηση για ανάγκη ύπαρξης συντονιστών δείχνει την ανάγκη κάποιων για καθοδήγηση. Την ανάγκη ύπαρξης ψηφιακού πνευματικού. Αν πράγματι αυτό επιδιώκει το athos.edo.gr τότε
το μόνο χαρακτηριστικό που απαιτείται απο τους συντονιστες είναι να

είναι Ιερωμένοι οι οποίοι ως εκ της ιδιότητάς τους κατέχουν τον λόγο του Κυρίου και την αμεσότητα επαφής με τα Ιερά Μυστήρια.

Για να βρεθούν οι συντονιστές αυτοί θα πρέπει ο agiooros να έρθει σε επαφή με την Εκκλησία της Ελλάδος και να ζητήσει να οριστούν κατάλληλοι Ιερωμένοι απο εκεί.

Ολοι οι άλλοι οι "εκτός" Ιερωσύνης απλά παίζουν Διοικητικό ρόλο χειρισμού διαπληκτισμών. Και δεν χρειάζονται Θεολογικά εχέγγυα για κάτι τέτοιο.

Ας μην ξεχνούμε οτι οι σπουδές Θεολογίας είναι απλά σπουδές με γνωστικό αντικείμενο την Θεολογία. Αλλο όμως οι γνώσεις, άλλο η πίστη και άλλο η εφαρμογή της Αγάπης.

Η γνώμη μου είναι οτι αυτό που πραγματικά χρειάζεται είναι οι συντονιστές να είναι άνθρωποι με αγάπη για τον συνάνθρωπο και την Ορθοδοξία. Μέσω της αγάπης αυτής το οποιοδήποτε κείμενο που θα εμπεριέχει αιρετικά, επιθετικά ή ποδηγετικά στοιχεία μπορεί πολύ εύκολα να εντοπιστεί και να τύχει του ανάλογου χειρισμού.

Δεν πρέπει να ξεχνούμε οτι η αναγνώριση του αληθινού συνανθρώπου είναι αυτόματη διαδικασία κατευθυνόμενη απο το Αγιο Πνευμα.

Υπάρχουν πολλοί εδώ που (άθελα ή ηθελημένα) δείχνουν τις γνώσεις τους. Αυτούς τους χρειάζομαι σαν ένδειξη νοητικής προσέγγισης στην Ορθοδοξία. Οχι όμως σαν συντονιστές.

Υπάρχουν όμως κάποιοι στο φορουμ που έχουν δείξει την Αγάπη τους όχι με αγαπολογίες, φιλάκια, μετάνοιες και διαρκές συγγνώμες αλλα με Ορθόδοξη στάση. Αυτούς χρειαζόμαστε όλοι μας ώστε μέσα απο το δικό τους παράδειγμα και τα απλά λόγια τους να ξαναδούμε την δικιά μας Ορθόδοξη πορεία.

Εγώ τους έχω εντοπίσει.

Η σειρά σας να τους βρείτε...

Χρ.

Χρήστο, οι παρατηρήσεις σου είναι εκείνες που πραγματικά εμπεριέχουν το απαύγασμα όλων των άλλων τοποθετήσεων.
Το κείμενό σου, θεωρώ οτι πρέπει να έχει σαν οδηγητικό χέρι ο διαχειριστής, και μ' αυτό να πορευθεί.
Οι συντονιστές ενός χώρου διαλόγων, δεν χρειάζονται υψηλές γνώσεις ακαδημαϊκής θεολογίας, αλλά μόνο ευγενεια και διακριτικότητα.
Με καλύπτει η δημοσίευσή σου απόλυτα, και την προτείνω με αγάπη ανεπιφύλακτα στον agiooros.
filtor
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 871
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 28, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: Κοζάνη
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από filtor »

Νομίζω πως τα πράγματα είναι απλά.
Κατά την άποψή μου το φόρουμ χρειάζεται δύο είδη συντονιστών :

α) συντονιστές που θα ελέγχουν παρεκτροπές σε θεολογικά θέματα
β) συντονιστές που θα ελέγχουν την ευπρέπεια του διαλόγου.

Στις παρεκτροπές θεολογικού περιεχομένου, όταν αυτές δεν δείχνουν σκοπιμότητα από κακόβουλους εξωτερικούς παράγοντες, θα πρέπει νομίζω να είμαστε ανεχτικοί γιατί απ' ότι κατάλαβα κανείς δεν τα έχει λύσει όλα και εξάλλου ο διάλογος με επιχειρήματα βοηθάει και τους λιγότερο καταρτισμένους να διαμορφώσουν άποψη.
Στις παρεκτροπές του ευπρεπούς διαλόγου εκεί νομίζω θα πρέπει να είμαστε λιγότερο ανεχτικοί γιατί είναι πιο ξεκάθαρα τα πράγματα τι νοείται ως παρεκτροπή.

Επίσης, ένα πρόβλημα που αντιμετώπισα κι εγώ, ήταν ότι ενώ σαν συντονιστής προσπαθείς να είσαι πιο μετριοπαθής και αποστασιοποιημένος δεν παύει να θες να εκφράσεις την άποψή σου σε διάφορα θέματα και να εμπλακείς στον διάλογο με διττή ιδιότητα. Όταν όμως εμπλακείς σε διάλογο για να εκφράσεις την προσωπική σου άποψη τότε πώς μπορείς ταυτόχρονα να παίξεις τον ρόλο του συντονιστή και π.χ. να σβήσεις ένα μήνυμα του συνδιαλεγόμενού σου ο οποίος θεωρείς ότι έχει ξεφύγει από τα πλαίσια του ευπρεπούς διαλόγου; :roll: Τελικά, κάποια πράγματα δεν είναι καθόλου απλά όπως μερικοί νομίζουν...

Τέλος, αν ο εκάστοτε συντονιστής δεν χρήζει εμπιστοσύνης από τα μέλη, τότε όλα είναι άσκοπα και μάταια γιατί ότι κι αν κάνει ο καθένας θα το κρίνει με την δική του προσωπική - στενή συνήθως... - αντίληψη. Και να μην ξεχνάμε να μπαίνουμε στην θέση του εκάστοτε συντονιστή και να προσπαθούμε να τον καταλάβουμε για να είμαστε πιο επιεικείς μαζί του.

Κλείνω με δύο ρητά που ασπάζομαι :
- Αυτοί που δεν κάνουν τίποτα κατηγορύν τους άλλους γιατί δεν τα κάναν όλα
- Από το χειρότερο υπάρχει και το τίποτα.

Καλημέρα.
anny
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 307
Εγγραφή: Τετ Φεβ 07, 2007 6:00 am

Δημοσίευση από anny »

Επίσης, ένα πρόβλημα που αντιμετώπισα κι εγώ, ήταν ότι ενώ σαν συντονιστής προσπαθείς να είσαι πιο μετριοπαθής και αποστασιοποιημένος δεν παύει να θες να εκφράσεις την άποψή σου σε διάφορα θέματα και να εμπλακείς στον διάλογο με διττή ιδιότητα. Όταν όμως εμπλακείς σε διάλογο για να εκφράσεις την προσωπική σου άποψη τότε πώς μπορείς ταυτόχρονα να παίξεις τον ρόλο του συντονιστή και π.χ. να σβήσεις ένα μήνυμα του συνδιαλεγόμενού σου ο οποίος θεωρείς ότι έχει ξεφύγει από τα πλαίσια του ευπρεπούς διαλόγου; Τελικά, κάποια πράγματα δεν είναι καθόλου απλά όπως μερικοί νομίζουν...

Γι' αυτό τον λόγο αγαπητέ filtor οι συντονιστές πρέπει περισσότερο να συντονίζουν, παρά να μιλούν.
Αν προτιμούν να μιλούν, τότε χάνουν το μέτρο της σχετικής πάντα αντικειμενικότητας, και εμπίπτουν στην ένταση της υποκειμενικής συναισθηματικότητας.
Τα πράγματα εξ ορισμού δεν είναι απλά, αλλά λόγω της δυσκολίας δεν πρέπει να εξωραΐζονται καταστάσεις και τακτικές.
Και χωρίς συντονιστές άλλωστε μια χαρά είναι τα πράγματα, γιατί όλοι είναι περισσότερο υπεύθυνοι, και όχι χαλαροί.
Άβαταρ μέλους
filotas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4117
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 11, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Νίκος@Κοζάνη
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από filotas »

Άρα όλα καλά. Τότε ο Νίκος γιατί προβληματίζεται;;;
filtor
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 871
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 28, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: Κοζάνη
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από filtor »

anny έγραψε:Και χωρίς συντονιστές άλλωστε μια χαρά είναι τα πράγματα, γιατί όλοι είναι περισσότερο υπεύθυνοι, και όχι χαλαροί. [/b][/color]
Ίσως να έχεις δίκηο...
Ίσως στον εκάστοτε συντονιστή να προβάλουμε την αδυναμία μας να γίνουμε καλύτεροι. :roll:
justin
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 508
Εγγραφή: Δευ Δεκ 04, 2006 6:00 am

Δημοσίευση από justin »

Ένας λόγος που έγινα μέλος του «Athos. Edo» ήταν η ελευθερία που έχει δώσει ο ιδρυτής του , να εκφράζεται ο αγιοπατερικός λόγος σε όποιο βαθμό αυτός βιώνεται απο τα μέλη του.

Η ελευθερία αυτή – τομώτερη μαχαίρας- σφόδρα ενοχλεί την πηδαλιοχούσα την «ναύν» της ορθοδοξίας τάξη, που συνηθισμένη στη φίμωση των αγιοπατερικών λόγων , προσπαθεί να μετατρέψει την Εκκλησία του Χριστού σε τράπεζα ξεπλύματος μαύρων αιρέσεων.

Αντιδρώσα λοιπόν η «τραπεζιτική» τάξη σε αυτό που προσφέρει παγκοσμίως το φτωχικό αυτό σάϊτ, πιέζει αφορήτως τον γρανιτώδη και χαλκέντερο ιδρυτή του.

Οι πιέσεις αυτές δημιουργούν φόβους, ότι το σάϊτ θα κλείσει ή ότι θα μετατραπεί σε έναν παιδότοπο φλύαρων κατηχητόπουλων.

Όσο όμως εκπέμπεται αγιοπατερικός λόγος δυναμικά και ανεμπόδιστα, τούτος ο τόπος θα έχει την ευλογία της Παναγίας μας.

Και όσο διατηρεί τους υγιείς αμυντικούς του μηχανισμούς, θα αυτοκαθαίρεται αποβάλλοντας τις βλαβερές ιώσεις των αιρέσεων και των προσωπικών παθών.

Χωρίς προσωποληψία.

Συνεπώς το φόρουμ έχει ζωή και ,μάλιστα, πνευματικώτερη ακόμα.

Γιατί , σε τελική ανάλυση, όλοι οφελούνται

Οφελείται ο ορθόδοξος , γιατί τονώνει το φρόνημά του.

Οφελείται ο ετερόδοξος, γιατί παίρνει τις απαντήσεις που πρέπει.

Οφελείται ο αλλόθρησκος , γιατί διαβάζει την Αλήθεια.

Οφελείται ο κάθε πλανεμένος, γιατί του υποδεικνύονται τα λάθη του.

Έχει δηλαδή το φόρουμ καταξιωθεί ως ένας ζωντανός οργανισμός, παντελώς ορθόδοξος, δυναμικός, με αμαρτίες σίγουρα, αλλά και ποιός δεν έχει, με ακριβή πάντως μετάνοια, με χαρές, με πανηγύρια, με γέλια, με κλάματα, με θυμούς, με ταραχές και πείσματα.

Χωρίς όμως κακία.

Γιατί όλοι μας κρατηθήκαμε ορθόδοξοι χριστιανοί.

Και με τον τρόπο του ο καθένας απο μάς ,όλο και κάποια ψυχή βοήθησε πνευματικά.

Και αν έβλαψε , πάντως συγχωρέθηκε.

Γιʼ αυτό πιστεύω ότι πρέπει να συνεχίσουμε.

Με προσευχή και στήριξη του ενός απο τον άλλο.

Αγαπητέ διαδικτυακέ πατέρα μας «Agio Oros»,

Aγαπητέ εν Χριστώ αδελφέ και φίλε Νικόλαε,

Πολλά και ευλογημένα τα έτη σου.

Η Παναγιά μας να σε έχει πάντα υπό την Σκέπη Της.


Εικόνα
Εικόνα
kostas_k
Τακτικό Μέλος
Τακτικό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 39
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 15, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: Λευκωσία

Δημοσίευση από kostas_k »

Αγάπη και μόνο αγάπη μεταξύ μας αδελφοί. Ετσι μόνο θα ωφεληθούμε από αυτό το Forum. Δε χρειάζονται διαμάχες για αρχηγίες. Αυτοί που γνωρίζουν, ας συμβουλέψουν με αγάπη όλους μας, για να γνωρίσουμε.
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25047
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Δημοσίευση από aposal »

Νομίζω αδελφοί μου ότι το forum αυτό δεν είναι πολιτικό forum, για να διεκδικούμε "τα αναφαίρετα δικαιώματά μας" και να μην δεχόμαστε επουδενί καμία παρατήρηση και καμία "φίμωση"!
Όπως στον καθημερινό μας βίο κάνουμε υπακοή σε κάποιον άλλον και αυτό μας παρέχει μεγάλη ωφέλεια (αν γίνεται συνειδητά, χωρίς αγανάκτηση) έτσι και εδώ σε ένα Χριστιανικό forum, έχω την εντύπωση, ότι θα έπρεπε να είμαστε πιο πρόθυμοι να υποστούμε κάποιες κυρώσεις που αποφασίζουν αυτοί που έχουν την αρμοδιότητα! Αρκεί να εξηγείται, σ' αυτόν που "παρεκκλίνει", πού έκανε λάθος!
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ανακοινώσεις του agiooros.net”