Γειά σας και καλή συνέχεια.

Ανακοινώσεις και νέα σχετικά με την σελίδα μας.

Συντονιστής: Συντονιστές

tinios
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 231
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 13, 2007 6:00 am
Τοποθεσία: ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ
Επικοινωνία:

Γειά σας και καλή συνέχεια.

Δημοσίευση από tinios »

Πάει καιρός, που σκέφτομαι την αποχώρηση.
Δεν με γεμίζει πιά αυτός ο χώρος.
Η αλήθεια είναι πως έκανα εδώ πολλούς φίλους.
Το να τους αναφέρω ονομαστικά, θα ήταν κατάχρηση της φιλοξενίας!
Θα σταθώ μόνο για συναισθηματικούς λόγους, στον Νικόλα τον διαχειριστή, την romfaia, τον nikosz, τον silver, την Αnny, την melpomeni και βέβαια τον π. Αντώνιο.
Σίγουρα ξέχασα πολλούς κι ας με συγχωρέσουν!
Δυστυχώς, όσο κι αν προσπαθούν κάποιοι, όπως ο φίλος Νikosz, να βάλουν θέματα ψυχωφελή, η καταραμένη ανάγκη προβολής επαναφέρει τα γνωστά "πιασάρικα" θέματα- Παλαιοημερολογίτες, πάπας, Χριστόδουλος.
Τελευταία, υπάρχει "εισβολή", θεολόγων(παρεπιπτόντως, περιέργως ανορθόγραφων), με 200 και πάνω δημοσιεύσεις σε λίγες μέρες!
Ίσως είναι πραγματικά φωτισμένοι, ίσως όμως και όχι.
Ας είναι.
Δεν έχω, ειλικρινά, τίποτα με κανέναν!
Απλά, δεν αισθάνομαι χρήσιμος πιά εδώ.
Θα έρχομαι συχνά σαν επισκέπτης, και αν μου το επιτρέψει ο αδελφός Νικόλαος, και σαν μέλος, να λέω νοερά μιάν καλησπέρα.
Γειά σας λοιπόν, καλή συνέχεια, και ο Θεός μαζί σας!
Ο Κύριος εβασίλευσεν, ευπρέπειαν ενεδύσατο.
Cordelia
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 408
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 03, 2007 5:00 am

Δημοσίευση από Cordelia »

Αγαπητέ tinie,

αν και δεν συγκαταλέγομαι στους φίλους σου, νομίζω ότι η αποχώρησή σου δεν είναι καλή ιδέα.
Αυτός ο χώρος διαμορφώνεται από όλους μας.
Συμφωνώ ότι κάποια θέματα ίσως επαναλαμβάνονται, αλλά δεν έχουμε όλοι ευθύνη να δημοσιεύουμε θέματα που μας εκφράζουν ?
Γιατί δεν κάνεις την αρχή ξεκινώντας με ένα θέμα και μπορεί να εκπλαγείς από το ενδιαφέρον των υπολοίπων.
Σε κάθε περίπτωση λυπάμαι που φεύγεις.

ΥΓ: Μην είσαι τόσο αυστηρός με το θέμα της ορθογραφίας. Κάποιοι μπορεί να δυσκολεύονται ή και να κάνουν απλώς τυπογραφικά λάθη από βιασύνη.
alithis
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 454
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 15, 2007 6:00 am

Δημοσίευση από alithis »

αν μου επιτρεπεις ,αδελφε...ηθελα να σου ζητησω να μην φυγεις,αλλα να μεινεις ,σε παρακαλω!ολων η συμβολη ειναι χρησιμη!συγχωρατε μας κ εμας καμμια φορα για τα λαθη μας παρακαλω..
Cordelia
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 408
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 03, 2007 5:00 am

Δημοσίευση από Cordelia »

alithis έγραψε:ολων η συμβολη ειναι χρησιμη!
Έτσι είναι αγαπητέ αδελφέ !!!
NIKOSZ
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6135
Εγγραφή: Τετ Οκτ 04, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: Αθηνα

Re: Γειά σας και καλή συνέχεια.

Δημοσίευση από NIKOSZ »

tinios έγραψε:Γειά σας λοιπόν, καλή συνέχεια, και ο Θεός μαζί σας!
Καταρχην σ'ευχαριστω για τα καλα σου λογια τινιε !

Τον λιγο καιρο που εισαι εδω εχεις δωσει στοιχεια
ενος εναρετου ατομου με πετυχημενες επεμβασεις στα θεματα
που συμμετειχες και ειλικρινα ειναι κριμα να αποχωρησεις !

Μια δευτερη σκεψη ισως αλλαζε την οποια αποφαση σου !

Οπως και να'χει ευχομαι η Παναγια να σε στηριζει παντοτε !

Να εισαι καλα !
Κύριε Ιησού Χριστέ, ελέησον με τον αμαρτωλό
eortologio_gr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1644
Εγγραφή: Τρί Ιουν 13, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: Χρήστος@Thessaloniki
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από eortologio_gr »

Tinie

ΟΚ αφού το αποφάσισες αλλά βρές πρώτα κάποιον άλλο απο την Τήνο να σε αντικαταστήσει...

Πως είναι δυνατόν το site να μείνει χωρίς εκπρόσωπο απο/στην Τήνο !!!

Χρ.
στα εύκολα ξέρω τι να κάνω - στα δύσκολα σε θέλω ...
Εικόνα
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25044
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Δημοσίευση από aposal »

Αδελφέ μου, αν δεν σε αναπαύει αυτός ο χώρος, ξεκουράσου κάπου αλλού και αν νιώσεις έτοιμος να ξανάρθεις, έλα! Θα σε περιμένουμε με πολλή χαρά! Η παρουσία όλων των μελών είναι, νομίζω απαραίτητη, γιατί η ανταλλαγή απόψεων - όταν γίνεται με καλή διαθεση - μας ενδυναμώνει!
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
anny
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 307
Εγγραφή: Τετ Φεβ 07, 2007 6:00 am

Re: Γειά σας και καλή συνέχεια.

Δημοσίευση από anny »

tinios έγραψε:Πάει καιρός, που σκέφτομαι την αποχώρηση.
Δεν με γεμίζει πιά αυτός ο χώρος.
Η αλήθεια είναι πως έκανα εδώ πολλούς φίλους.
Το να τους αναφέρω ονομαστικά, θα ήταν κατάχρηση της φιλοξενίας!
Θα σταθώ μόνο για συναισθηματικούς λόγους, στον Νικόλα τον διαχειριστή, την romfaia, τον nikosz, τον silver, την Αnny, την melpomeni και βέβαια τον π. Αντώνιο.
Σίγουρα ξέχασα πολλούς κι ας με συγχωρέσουν!
Δυστυχώς, όσο κι αν προσπαθούν κάποιοι, όπως ο φίλος Νikosz, να βάλουν θέματα ψυχωφελή, η καταραμένη ανάγκη προβολής επαναφέρει τα γνωστά "πιασάρικα" θέματα- Παλαιοημερολογίτες, πάπας, Χριστόδουλος.
Τελευταία, υπάρχει "εισβολή", θεολόγων(παρεπιπτόντως, περιέργως ανορθόγραφων), με 200 και πάνω δημοσιεύσεις σε λίγες μέρες!
Ίσως είναι πραγματικά φωτισμένοι, ίσως όμως και όχι.
Ας είναι.

Δεν έχω, ειλικρινά, τίποτα με κανέναν!
Απλά, δεν αισθάνομαι χρήσιμος πιά εδώ.
Θα έρχομαι συχνά σαν επισκέπτης, και αν μου το επιτρέψει ο αδελφός Νικόλαος, και σαν μέλος, να λέω νοερά μιάν καλησπέρα.
Γειά σας λοιπόν, καλή συνέχεια, και ο Θεός μαζί σας!

Αγαπητέ Τήνιε, από την στιγμή της εισόδου σου στον παρόντα χώρο,αναδύθηκε η μεστή σου προσωπικότητα και οι αμιγώς ορθόδοξες παρεμβάσεις σου.
Συμφωνώ μαζί σου, οτι κάποια θέματα πρωτοστατούν επαναλαμβανόμενα,και καταντούν στείρες αντιπαραθέσεις αφού δεν εξάγεται από αυτά τίποτε το παραγωγικά γόνιμο.
Ομως καλέ μου φίλε, αυτό αφορά πολλές διαφορετικές συνιστώσες, διαφορετική εντρύφηση στην ΜΙΑ Μητέρα ορθοδοξία,στοιχεία αναπαραγωγής του καθενός μας επηρεασμένοι από την συγκεκριμενοποιημένη μορφή πληροφόρησης της εποχής μας, και άλλες πτυχές ανθρώπινες και κοινωνικές.
Ποτέ και από κανέναν χώρο ανταλλαγής απόψεων, στον οποίο μετέχουν πολλοί και ανώνυμοι, δεν είναι δυνατόν να εκλάβει ο οιοσδήποτε κάτι το ψυχοφελές.
Ωφέλεια προκύπτει μέσα από τα ορθόδοξα αναγνώσματα, την συντετριμμένη καρδιά που προσεταιρίζεται ταπεινά τον Θεό και τους Αγίους Του,με τον πλατυσμό του πνεύματος από τον Κύριο που έρχεται μόνο όταν Εκείνος το θελήσει ορώντας καρδιές.
Οι πολλοί ανορθόγραφοι "θεολόγοι" που προανέφερες, έχουν κατακλύσει όλους τους ορθόδοξους χώρους συζητήσεων, και παρά την διαφορετικότητα του ύφους γραφής του καθενός, η ουσία του μηνύματος που προσπαθούν να περάσουν είναι μία.
Αγάπη και ενότητα με όλες τις χριστιανικές ομολογίες, πέρα και έξω από Πατερικές διδαχές και ορθόδοξα Δόγματα, άλλες φορές παραποιώντας τα και άλλες φορές παραγράφοντάς τα ακόμη και σαν ανύπαρκτα ακυρώνοντας τους Αγίους που τα συνέταξαν.
Το Οικουμενιστικό "παιχνίδι" λαμβάνει επιταχυνόμενη μορφή προσηλυτισμού ορθοδόξων, μέσα από άλλες μεθόδους.
Τους αφυπνισμένους σαφώς και δεν μπορούν να τους πλανήσουν.
Ομως κάποιους που μόλις τώρα χτύπησαν την πόρτα της Ζώσας Ορθοδοξίας και θέλουν να εισέλθουν με όλη τους την καρδιά σ αυτήν, ενδεχομένως να τους καταστρέψουν ψυχικά.
Με όλη μου την καρδιά σου λέω μείνε και δώσε την Ομολογία Χριστού.
Σέβομαι την απόφασή σου όποια και να είναι, και σου εύχομαι ο Κύριος, η Παναγία Μητέρα Του και όλοι οι Αγιοί Του, να φωτίζουν σαν αστέρια τον δρόμο σου.
Άβαταρ μέλους
Harrys1934
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1041
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 28, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: ¨οπου γη και Πατρις
Επικοινωνία:

ΦΕΥΓΕΙΣ ΓΙΑΤΊ;

Δημοσίευση από Harrys1934 »

Άκου πρώτα αυτό φίλε Τηνιε. Ο δρόμος της φυγής ποτέ δεν είνια ο καλός και σωστός, αλλά το να μένει κανείς και να αγωνίζεται για εκείνο που νομίζει ότι είναι σωστό Αυτό και είναι το σωστό.
Επειδή το ζήτημα της ορθογραφίας χτυπά κατ' ευθείαν εμένα και όχι κάποιον άλον σου απαντώ για να σου δείξω το μέγα σου λάθος και να γιατί. Λείπω από την Ελλάδα -45-χρόνια με το απολυτήριο του δημοτικού στην τσέπη και όλα αυτά τα χρόνια διατήρησα την γλώσσα μου και τα παιδιά μου μεγάλο πράμα να μην πω κατόρθωμα, ενώ εσείς οι νεοέλληνες την ΄3εχετε στραμπουλίξει και γράφεται στην λατινική γραφή λόγο τεμπελιάς και ανευθυνότητας. Εδώ μηλάς για πνευματική πρόοδο ¨η για διαγωνισμό της ελληνικής γράφης ΄οποτε σας συμφέρει όλους σας Εκτός και ο χώρος αυτός είναι μόνον με απολυτήριο γυμνασίου, χωρίς να το χρησημοποιητε στην ελληνική γλώσσαα Κοίταξε γύρω σου η Μελπωμένη όπως λες και καλά κάνεις. Είναι από την Αμερική Τον Σύλβα από τον Καναδά Κάποια Ελένη από το Βέλγιο Εγώ από την μακρινή Αυστραλία, και πολλοί άλλοι. Και όλοι αυτοί όχι μόνον δεν ξέχασαν την γλώσσα τους αλλά την μετέδωσαν και στα παιδιά τους ¨Οσοι είσημοι έρχονται εδώ κατά διαστήματα δίνουν συχαρητήρια για την ελληνική κολτούρα που διατηρίσαμε και οι ίδιοι λένε .Πράγματι είσαστε πιο Έλληνες από τους Ελλαδίτες. Ποιος από εσάς όλους μπορεί να μετρηθεί για τα ελληνικά ειδανικά μπροστά σε όλους αυτούς; Ναι έμαθες γράμματα γιατί ο μπαμπάς δουλεβε για να σπουδάσει το παιδί. Και πάλι ξέρεις γιατί ο μπαμπάς δούλεβε; Γιατί άδιασε η μισή Ελλάδα και έμειναν αυτοί που έμειναν για να μπορόυν να δουλέψουν Με την ομολογία σου ότι σε βλάπτει η ορθογραφία μου μαρτυρείς ότι είσαι ένα νεό πολύ νέο παιδί μα καλομαθημένο. Μίπως όμως θέλεις να με δοκιμάσεις στην πνευματική μου ορθογραφία; Αυτήν την ξέρουν όλοι οι παλιοί και άμα βρείς κανέναν ρώτησε τον Γιαυτό τον λόγο έχω προσκλήσεις από κάθε φορουνμ να πάω με το δικό τους
¨οταν εγώ άρχησα να γράφω και έπεσαν σαν σφίγκες πάνω μου αυτοί οι -3--4--που είσουν να πείς τότε φεύγω γιατί δεν μου αρέσει αυτή η συμπερηφορά. Μια και δεν γράφω καθόλου ήρεμα αυτήν την στιγμή φυσικά είναι να μου βάλεις κακό βαθμό στην ορθογραφία Βλέπεις δεν προλαβένω να πάω σχολείο γιατί τα χρόνια πέρασαν Κατέχω όμως ένα ρεκόρ. Είμαι ο γεροντότερος μέσα σε όλα τα φορουμς
Αν φίγεις πράγματι τότε θα πω κι' εγώ με την σειρά μου καλή συνέχεια.
anny
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 307
Εγγραφή: Τετ Φεβ 07, 2007 6:00 am

Δημοσίευση από anny »

Αγαπημένε μου Χάρη, ο Τήνιος δεν αναφέρεται καθόλου σε σένα καλέ μου.
Αλλωστε εσύ δεν δήλωσες ποτέ θεολόγος, αλλά μιλάς μέσα από την θεολογία των Αγίων της εκκλησίας μας, γι' αυτό και τα γραπτά σου είναι ορθοπραττούντα.
Αναφέρεται σε κάποιους άλλους ο φίλος μας, για τους οποίους κάνω λόγο και εγώ στο παραπάνω μου κείμενο.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ανακοινώσεις του agiooros.net”