Γειά σας και καλή συνέχεια.

Ανακοινώσεις και νέα σχετικά με την σελίδα μας.

Συντονιστής: Συντονιστές

plagiaskepsi
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1648
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 03, 2007 5:00 am

Δημοσίευση από plagiaskepsi »

ΟΤΑΝ ΕΝΑΣ ΑΔΕΛΦΟΣ ΕΧΕΙ ΧΑΛΑΣΜΕΝΟ ΤΟ ΛΟΓΙΣΜΟ ΤΟΥ
ΠΡΕΠΕΙ ΕΜΕΙΣ ΜΕ ΚΑΛΩΣΥΝΗ ΚΑΙ ΤΑΠΕΙΝΩΣΗ ΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΜΕ
ΝΑ ΤΟΝ ΔΙΟΡΘΩΣΟΥΜΕ. ΚΑΙ ΓΙΑΥΤΟ ΕΙΜΑΣΤΕ ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΙ
ΑΔΕΡΦΕ ΕΥΛΟΓΙΣΟΝ
ΨΑΛΜΟΣ 126 ΓΙΑ ΝΑ ΕΙΡΗΝΕΥΣΗ Ο ΘΕΟΣ ΤΗΝ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ
ΟΤΑΝ ΜΑΛΩΝΟΥΝ
plagiaskepsi
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1648
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 03, 2007 5:00 am

Δημοσίευση από plagiaskepsi »

ΤΙΝΙΕ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΕΠΙΘΥΜΩ ΝΑ ΜΕΙΝΗΣ ΑΛΛΑ ΘΕΛΩ ΚΑΙ ΝΑ ΕΡΘΟΥΝ ΑΛΛΟΙ.....ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ Ο ΑΔΕΡΦΟΣ ΜΕ ΤΟΝ ΧΑΛΑΣΜΕΝΩ ΛΟΓΙΣΜΟ
Ο ΠΛΕΩΝ ΑΝΟΡΘΩΓΡΑΦΟΣ ΚΑΙ ΚΑΝΤΕ ΑΓΑΠΗ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΜΑΖΥ ΣΑΣ
ΤΗΝ ΜΕΤΑΝΟΙΑ ΜΟΥ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΣΑΣ
ΕΥΛΟΓΗΤΕ
NIKOSZ
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6135
Εγγραφή: Τετ Οκτ 04, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: Αθηνα

Δημοσίευση από NIKOSZ »

Υπακοη στον Χαρη !

Σεβασμος στους μεγαλυτερους !

Ειναι σαν τα καγκουρο...δεν πιανεται !

Α ρε Αυστραλια μας πηρες το καλυτερο παιδι
και μας το κρατας 45 χρονια ! :roll:
Κύριε Ιησού Χριστέ, ελέησον με τον αμαρτωλό
Cordelia
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 408
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 03, 2007 5:00 am

Δημοσίευση από Cordelia »

Αγαπητέ αδελφέ Χάρη,

καμία απολύτως σημασία δεν έχει το ποιος είναι ανορθόγραφος ή όχι.
Δεν είμαστε εδώ για να κάνουμε επίδειξη των γνώσεών μας ή των πτυχίων μας.
Ο ίδιος ο Χριστός επέλεξε ψαράδες για να διαδώσουν την Αλήθεια !!!
Οι περισσότεροι από τους γέροντες στους οποίους προστρέχουμε σε κάθε μας ανάγκη φωτίζονται από το Θεό και όχι από το Μπαμπινιώτη.

Πραγματικά η προσπάθειά σου και της συζύγου σου είναι αξιέπαινη !!!
Άβαταρ μέλους
Harrys1934
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1041
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 28, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: ¨οπου γη και Πατρις
Επικοινωνία:

ΕΥΧΑΡΣΤΩ

Δημοσίευση από Harrys1934 »

έΝΑ ΜΙΚΡΌ ΕΥΧΑΡΙΣΤΏ ΠΟΥ ΈΧΕΙ ΜΕΓΆΛΟ ΠΟΝΟ ΚΑΙ ΑΓΆΠΗ
Melpomeni
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1750
Εγγραφή: Τετ Σεπ 28, 2005 5:00 am
Τοποθεσία: USA

Re: ΦΕΥΓΕΙΣ ΓΙΑΤΊ;

Δημοσίευση από Melpomeni »

Harrys1934 έγραψε:Άκου πρώτα αυτό φίλε Τηνιε. Ο δρόμος της φυγής ποτέ δεν είνια ο καλός και σωστός, αλλά το να μένει κανείς και να αγωνίζεται για εκείνο που νομίζει ότι είναι σωστό Αυτό και είναι το σωστό.
Επειδή το ζήτημα της ορθογραφίας χτυπά κατ' ευθείαν εμένα και όχι κάποιον άλον σου απαντώ για να σου δείξω το μέγα σου λάθος και να γιατί. Λείπω από την Ελλάδα -45-χρόνια με το απολυτήριο του δημοτικού στην τσέπη και όλα αυτά τα χρόνια διατήρησα την γλώσσα μου και τα παιδιά μου μεγάλο πράμα να μην πω κατόρθωμα, ενώ εσείς οι νεοέλληνες την ΄3εχετε στραμπουλίξει και γράφεται στην λατινική γραφή λόγο τεμπελιάς και ανευθυνότητας. Εδώ μηλάς για πνευματική πρόοδο ¨η για διαγωνισμό της ελληνικής γράφης ΄οποτε σας συμφέρει όλους σας Εκτός και ο χώρος αυτός είναι μόνον με απολυτήριο γυμνασίου, χωρίς να το χρησημοποιητε στην ελληνική γλώσσαα Κοίταξε γύρω σου η Μελπωμένη όπως λες και καλά κάνεις. Είναι από την Αμερική Τον Σύλβα από τον Καναδά Κάποια Ελένη από το Βέλγιο Εγώ από την μακρινή Αυστραλία, και πολλοί άλλοι. Και όλοι αυτοί όχι μόνον δεν ξέχασαν την γλώσσα τους αλλά την μετέδωσαν και στα παιδιά τους ¨Οσοι είσημοι έρχονται εδώ κατά διαστήματα δίνουν συχαρητήρια για την ελληνική κολτούρα που διατηρίσαμε και οι ίδιοι λένε .Πράγματι είσαστε πιο Έλληνες από τους Ελλαδίτες. Ποιος από εσάς όλους μπορεί να μετρηθεί για τα ελληνικά ειδανικά μπροστά σε όλους αυτούς; Ναι έμαθες γράμματα γιατί ο μπαμπάς δουλεβε για να σπουδάσει το παιδί. Και πάλι ξέρεις γιατί ο μπαμπάς δούλεβε; Γιατί άδιασε η μισή Ελλάδα και έμειναν αυτοί που έμειναν για να μπορόυν να δουλέψουν Με την ομολογία σου ότι σε βλάπτει η ορθογραφία μου μαρτυρείς ότι είσαι ένα νεό πολύ νέο παιδί μα καλομαθημένο. Μίπως όμως θέλεις να με δοκιμάσεις στην πνευματική μου ορθογραφία; Αυτήν την ξέρουν όλοι οι παλιοί και άμα βρείς κανέναν ρώτησε τον Γιαυτό τον λόγο έχω προσκλήσεις από κάθε φορουνμ να πάω με το δικό τους
¨οταν εγώ άρχησα να γράφω και έπεσαν σαν σφίγκες πάνω μου αυτοί οι -3--4--που είσουν να πείς τότε φεύγω γιατί δεν μου αρέσει αυτή η συμπερηφορά. Μια και δεν γράφω καθόλου ήρεμα αυτήν την στιγμή φυσικά είναι να μου βάλεις κακό βαθμό στην ορθογραφία Βλέπεις δεν προλαβένω να πάω σχολείο γιατί τα χρόνια πέρασαν Κατέχω όμως ένα ρεκόρ. Είμαι ο γεροντότερος μέσα σε όλα τα φορουμς
Αν φίγεις πράγματι τότε θα πω κι' εγώ με την σειρά μου καλή συνέχεια.
Χαρη ο αδελφος Τηνιος δεν αναφερεται σε σενα που παρα την μακροχρονη απουσια σου απο την Ελλαδα χειριζεσαι τη γλωσσα με αξιοθαυμαστο τροπο.
Μιλαει για ωρισμενους που παρα την κατοχη Πανεπιστημιακου πτυχιου και δη Θεολογιας,πετανε κατι ανορθογραφιες που σε στραβωνουν.
Οχι να κανουν κανενα λαθος ποτε-ποτε,η να πατανε λαθος πληκτρο αλλα
συστηματικα να κατακρεουργουν την ελληνικη γλωσσα.
Δεν θελω να κρινω κανενος την ορθογραφια και για αυτο μεχρι στιγμης δεν ειπα τιποτα.Αλλα απο την αλλη μερια ,ενω πολλοι δικαιολογουνται για τυχον ορθογραφικα λαθη,αλλοι δεν δικαιολογουνται καθολου.
Απο αγαπη και μονο στην ομορφη και πλουσια ελληνικη γλωσσα θα επρεπε να προσπαθησουν να διορθωσουν τυχον ελλειψεις απο το σχολειο.
Οι Κινεζοι και οι Αραβες μαθαινουν την γραφη τους,εμεις μετα απο μακροχρονιες φοιτησεις σε σχολεια γιατι δεν μπορουμε;
Οι γονεις μου που ηταν δασκαλοι δεν θα αφηναν κανεναν ανορθογραφο να παρει ... εξητηριο απο το Δημοτικο.
Επι τη ευκαιρια,μενω στην Αμερικη,αλλα δεν ειμαι απο την Αμερικη.Γεννηθηκα-μεγαλωσα στη Σπαρτη.Γι αυτο,αν δειτε καμμια τυχον ανορθογραφια μου,εχετε το δικαιωμα, ....βαρατε !
...ΚΑΙ ΙΔΟΥ ΕΓΩ ΜΕΘ`ΥΜΩΝ ΕΙΜΙ ΠΑΣΑΣ ΤΑΣ ΗΜΕΡΑΣ ΕΩΣ ΤΗΣ ΣΥΝΤΕΛΕΙΑΣ ΤΟΥ ΑΙΩΝΟΣ. ΑΜΗΝ.
Melpomeni
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1750
Εγγραφή: Τετ Σεπ 28, 2005 5:00 am
Τοποθεσία: USA

Δημοσίευση από Melpomeni »

alithis έγραψε:ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΜΗΝ ΦΥΓΕΙ...ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΠΕΡΙΣΣΕΥΕΙ....ΟΛΟΙ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ ακους τηνιε??????για σενα τα λεω..
Συμφωνω και επαυξανω !
Τηνιε , μεινε ! Ισως χρειαζεσαι μια μικρη αναπαυλα για να συνελθεις λιγο απο μερικες συζητησεις μας.Παρε παραδειγμα απο το Μανο. Αρκετες φορες εχει ... τιναξει τη σκονη απο τα παπουτσια του και εχει φυγει εξω φρενων. Και εξαφανιζεται και τον χανουμε για λιγο και αρχιζει να μας λειπει και ξαφνικα ξαναπαρουσιαζεται σαν να μην συμβαινει τιποτα.
Και με υφος τυπου "τι εγινε ; παθατε τιποτα ; "
Ξερει ο ανθρωπος οτι του λειψαμε αλλα δεν το παραδεχεται.Ποθ αλλου θα βρει χειροτερα ; Παρα τυχον μειονεκτηματα,το Αθως .εδω , ειναι μια ζεστη γωνια.
...ΚΑΙ ΙΔΟΥ ΕΓΩ ΜΕΘ`ΥΜΩΝ ΕΙΜΙ ΠΑΣΑΣ ΤΑΣ ΗΜΕΡΑΣ ΕΩΣ ΤΗΣ ΣΥΝΤΕΛΕΙΑΣ ΤΟΥ ΑΙΩΝΟΣ. ΑΜΗΝ.
Άβαταρ μέλους
Harrys1934
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1041
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 28, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: ¨οπου γη και Πατρις
Επικοινωνία:

Re: ΦΕΥΓΕΙΣ ΓΙΑΤΊ;

Δημοσίευση από Harrys1934 »

Melpomeni έγραψε:
Harrys1934 έγραψε:Άκου πρώτα αυτό φίλε Τηνιε. Ο δρόμος της φυγής ποτέ δεν είνια ο καλός και σωστός, αλλά το να μένει κανείς και να αγωνίζεται για εκείνο που νομίζει ότι είναι σωστό Αυτό και είναι το σωστό.
Επειδή το ζήτημα της ορθογραφίας χτυπά κατ' ευθείαν εμένα και όχι κάποιον άλον σου απαντώ για να σου δείξω το μέγα σου λάθος και να γιατί. Λείπω από την Ελλάδα -45-χρόνια με το απολυτήριο του δημοτικού στην τσέπη και όλα αυτά τα χρόνια διατήρησα την γλώσσα μου και τα παιδιά μου μεγάλο πράμα να μην πω κατόρθωμα, ενώ εσείς οι νεοέλληνες την ΄3εχετε στραμπουλίξει και γράφεται στην λατινική γραφή λόγο τεμπελιάς και ανευθυνότητας. Εδώ μηλάς για πνευματική πρόοδο ¨η για διαγωνισμό της ελληνικής γράφης ΄οποτε σας συμφέρει όλους σας Εκτός και ο χώρος αυτός είναι μόνον με απολυτήριο γυμνασίου, χωρίς να το χρησημοποιητε στην ελληνική γλώσσαα Κοίταξε γύρω σου η Μελπωμένη όπως λες και καλά κάνεις. Είναι από την Αμερική Τον Σύλβα από τον Καναδά Κάποια Ελένη από το Βέλγιο Εγώ από την μακρινή Αυστραλία, και πολλοί άλλοι. Και όλοι αυτοί όχι μόνον δεν ξέχασαν την γλώσσα τους αλλά την μετέδωσαν και στα παιδιά τους ¨Οσοι είσημοι έρχονται εδώ κατά διαστήματα δίνουν συχαρητήρια για την ελληνική κολτούρα που διατηρίσαμε και οι ίδιοι λένε .Πράγματι είσαστε πιο Έλληνες από τους Ελλαδίτες. Ποιος από εσάς όλους μπορεί να μετρηθεί για τα ελληνικά ειδανικά μπροστά σε όλους αυτούς; Ναι έμαθες γράμματα γιατί ο μπαμπάς δουλεβε για να σπουδάσει το παιδί. Και πάλι ξέρεις γιατί ο μπαμπάς δούλεβε; Γιατί άδιασε η μισή Ελλάδα και έμειναν αυτοί που έμειναν για να μπορόυν να δουλέψουν Με την ομολογία σου ότι σε βλάπτει η ορθογραφία μου μαρτυρείς ότι είσαι ένα νεό πολύ νέο παιδί μα καλομαθημένο. Μίπως όμως θέλεις να με δοκιμάσεις στην πνευματική μου ορθογραφία; Αυτήν την ξέρουν όλοι οι παλιοί και άμα βρείς κανέναν ρώτησε τον Γιαυτό τον λόγο έχω προσκλήσεις από κάθε φορουνμ να πάω με το δικό τους
¨οταν εγώ άρχησα να γράφω και έπεσαν σαν σφίγκες πάνω μου αυτοί οι -3--4--που είσουν να πείς τότε φεύγω γιατί δεν μου αρέσει αυτή η συμπερηφορά. Μια και δεν γράφω καθόλου ήρεμα αυτήν την στιγμή φυσικά είναι να μου βάλεις κακό βαθμό στην ορθογραφία Βλέπεις δεν προλαβένω να πάω σχολείο γιατί τα χρόνια πέρασαν Κατέχω όμως ένα ρεκόρ. Είμαι ο γεροντότερος μέσα σε όλα τα φορουμς
Αν φίγεις πράγματι τότε θα πω κι' εγώ με την σειρά μου καλή συνέχεια.
Χαρη ο αδελφος Τηνιος δεν αναφερεται σε σενα που παρα την μακροχρονη απουσια σου απο την Ελλαδα χειριζεσαι τη γλωσσα με αξιοθαυμαστο τροπο.
Μιλαει για ωρισμενους που παρα την κατοχη Πανεπιστημιακου πτυχιου και δη Θεολογιας,πετανε κατι ανορθογραφιες που σε στραβωνουν.
Οχι να κανουν κανενα λαθος ποτε-ποτε,η να πατανε λαθος πληκτρο αλλα
συστηματικα να κατακρεουργουν την ελληνικη γλωσσα.
Δεν θελω να κρινω κανενος την ορθογραφια και για αυτο μεχρι στιγμης δεν ειπα τιποτα.Αλλα απο την αλλη μερια ,ενω πολλοι δικαιολογουνται για τυχον ορθογραφικα λαθη,αλλοι δεν δικαιολογουνται καθολου.
Απο αγαπη και μονο στην ομορφη και πλουσια ελληνικη γλωσσα θα επρεπε να προσπαθησουν να διορθωσουν τυχον ελλειψεις απο το σχολειο.
Οι Κινεζοι και οι Αραβες μαθαινουν την γραφη τους,εμεις μετα απο μακροχρονιες φοιτησεις σε σχολεια γιατι δεν μπορουμε;
Οι γονεις μου που ηταν δασκαλοι δεν θα αφηναν κανεναν ανορθογραφο να παρει ... εξητηριο απο το Δημοτικο.
Επι τη ευκαιρια,μενω στην Αμερικη,αλλα δεν ειμαι απο την Αμερικη.Γεννηθηκα-μεγαλωσα στη Σπαρτη.Γι αυτο,αν δειτε καμμια τυχον ανορθογραφια μου,εχετε το δικαιωμα, ....βαρατε !

Ναι Μελπωμένη μου όπως τα λες είναι μηλίσαμε με τον Τίνιο και πιστεύω ότ θα αλλάξει γνώμη
tinios
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 231
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 13, 2007 6:00 am
Τοποθεσία: ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από tinios »

Αγαπητοί-ες αδελφοί-ες.

Καθώς εξέλιπε ο βασικώτερος λόγος που με οδήγησε(εν θερμώ), στην βιαστική και ίσως αψυχολόγητη απόφαση, γιά αποχώρηση, δήλώνω δημόσια, όπως άλλωστε το υποσχέθηκα στον Νικόλα,οτι επανέρχομαι ενεργά στο forum(όχι ότι στην ουσία, είχα ποτέ φύγει!)
Λίγο μουδιασμένα στην αρχή, αλλά, με πολύ αγάπη.

Θέλω απ' τα βάθη της ψυχής μου να ευχαριστήσω τους φίλους μου!
Κι αυτή την φορά δεν εννοώ, μόνο όσους αναφέρθηκα ονομαστικά, αλλά όλους σας!
Γιατί κατάλαβα, ότι είστε όλοι, δικοί μου άνθρωποι!
Μιά μεγάλη(δημόσια, γιατί ιδιωτική έχει υπάρξει)συγγνώμη, για τον φίλο Χάρη, που άθελά μου, τον στενοχώρησα!

Όταν είμαι συναισθηματικά φορτισμένος(λένε), μιλάω καλύτερα με στίχους.
Γι' αυτό σας παραθέτω ένα μικρό απόσπασμα, από ένα ποίημα μου,δείγμα του πως προσπαθώ να ζήσω.
"Σαν από πάντα, ορκισμένος εραστής,
μιάς ανεξίτηλης ιδέας καβαλάρης,
των ουρανίων μουσικών ακροατής,
κι όχι των ψεύτικων ειδώλων, διακονιάρης"
http://www.musicwave.gr/el/members/memb ... 892&show=p

Καλή συνέχεια λοιπόν, κι αυτή τη φορά, με αισιόδοξη διάθεση!
Να είστε όλοι καλά και σας ευχαριστώ και πάλι!
Ο Κύριος εβασίλευσεν, ευπρέπειαν ενεδύσατο.
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25043
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Δημοσίευση από aposal »

tinios έγραψε: Καλή συνέχεια λοιπόν, κι αυτή τη φορά, με αισιόδοξη διάθεση!
Να είστε όλοι καλά και σας ευχαριστώ και πάλι!
Τον Θεό να ευχαριστείς αδελφέ μου!
Καλώς ήρθες και καλόν αγώνα!
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ανακοινώσεις του agiooros.net”