Τα Ονόματά σας

Ανακοινώσεις και νέα σχετικά με την σελίδα μας.

Συντονιστής: Συντονιστές

Άβαταρ μέλους
schristy
Απλό Μέλος
Απλό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: Παρ Σεπ 21, 2012 9:14 am

Re: Τα Ονόματά σας

Δημοσίευση από schristy »

aposal έγραψε:
schristy έγραψε:Απόστολε ελπίζω να σε βγάλω ασπροπρόσωπο... :smile:
Την προσευχή σου θέλω μόνο!
Καλημέρα Απόστολε!
Και το κερί σου επίσης!
«Όστις θέλει οπίσω μου ακολουθείν, απαρνησάσθω εαυτόν και αράτω τον σταυρόν αυτού, και ακολουθείτω μοι»
Άβαταρ μέλους
schristy
Απλό Μέλος
Απλό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: Παρ Σεπ 21, 2012 9:14 am

Re: Τα Ονόματά σας

Δημοσίευση από schristy »

trader21 έγραψε:
schristy έγραψε:Καλημέρα σε όλους!
Το όνομά μου είναι Χριστίνα και είναι η πρώτη φορά που γράφω. ''Χρωστάω'' την γνωριμία και την ''ανάμειξή'' μου στην ιστοσελίδα αυτή στον πολύ καλό μου φίλο, όπως και πολλών από εσάς, αλλά και μέλος του φόρουμ, τον Απόστολο Αλατά ή aposal για συντομία. Τον ευχαριστώ και δημόσια για τις προσπάθειες του στα θέματα της Πίστης μας, μα πάνω από όλα για την γνωριμία μου με τον Πνευματικό μου, Πατέρα Ματθαίο Χάλαρη.
Κάποια λίγα στοιχεία για εμένα.., είμαι αρραβωνιασμένη, πρόκειται να παντρευτώ με τη Βοήθεια Του Θεού τον Δεκέμβριο και προς το παρόν δεν εργάζομαι..,όχι από πεποίθηση...
Ενδεχομένως κάποιους από εσάς να σας έχω ήδη γνωρίσει, σε κάποιες από τις συναντήσεις που έχει διοργανώσει ο Απόστολος, απλά δεν γνωρίζω τα ονόματά σας σε συντομία.
Αυτά τα λίγα, για να μη σας ζαλίζω..., την καλημέρα μου και πάλι!

Ευχαριστώ

Καλώς ήρθες Χριστίνα στην παρέα μας,

σε θυμάμαι από την συνάντηση στα Αποστόλια 2012

Να είσαι πάντα καλά και σου εύχομαι,
με το καλό και τα στέφανα τον Δεκέμβρη !!!

Όσο για τον Απόστολο, ας πρόσεχες ... :angryfire

Ένα τελευταίο, υπάρχει και ένας Βασίλης εδώ (Vasilisalt),
μην του δίνεις σημασία, συνήθως τον αγνοούμε όλοι :lol: :lol: :lol:

Καλημέρα και σε εσένα trader21!
Σ'ευχαριστώ για τις ευχές σου!
Παίρνω με τη σειρά τα μηνύματα τα διαβάζω και απαντώ, γιατί δεν έχω ακόμα εξοικειωθεί με τον ιστοχώρο, οπότε ήδη έχω διαβάσει και απαντήσει μήνυμα του Βασίλη... ας πρόσεχα...;
Πλάκα φυσικά κάνω! :))
...δηλαδή θα πρέπει να εφιστώ την προσοχή μου... σε αυτούς τους δύο...; Τον Βασίλη και τον Απόστολο...; Καλά που μου το έγραψες...! :))
«Όστις θέλει οπίσω μου ακολουθείν, απαρνησάσθω εαυτόν και αράτω τον σταυρόν αυτού, και ακολουθείτω μοι»
Άβαταρ μέλους
schristy
Απλό Μέλος
Απλό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: Παρ Σεπ 21, 2012 9:14 am

Re: Τα Ονόματά σας

Δημοσίευση από schristy »

Captain Yiannis έγραψε:
schristy έγραψε:Καλώς σας βρήκα όλους! Σας ευχαριστώ για τα καλωσορίσματα όλους και έναν-έναν ξεχωριστά! Απόστολε σε ευχαριστώ και εσένα και ναι μάλλον με γνωρίζεις!
Βασίλη έχω την αίσθηση ότι έχω παρευρεθεί σε όλα πλην ενός..., στα τελευταία πάντως ήμουν κοντά σας. Ως αναφορά το schristy, άλλος ήταν ο νονός γιατί δεν μπορούσα να σκεφτώ κάτι εκείνη την ώρα... Εμένα μου αρέσουν τα ελληνικά να χρησιμοποιούνται παντού... αλλά στις μέρες μας είναι δύσκολο.
Τούλα να είσαι καλά για τα καλά σου λόγια! Σε ευχαριστώ!
Δημήτρη να είσαι καλά και εσύ! Όσο ''ψηλώνουμε'' ηλικιακά αντιλαμβανόμαστε πιστεύω πολύ πιο εύκολα και καθαρά τους ανθρώπους που έχουμε απέναντί μας και κατ'επέκτασιν την προσφορά τους! Σε αυτή την ομάδα ανθρώπων στην δική μου ζωή ανήκει και ο Απόστολος που όπως έγραψα, χάρη σε εκείνον γνώρισα καλύτερα την Πίστη μας και γνώρισα και τον Πνευματικό μου! Εγώ απάντησα πολύ ''σοβαρά'' στο σχόλιο σου αν και εσύ έκανες πλάκα..., που θα πάει θα συνηθίσω :smile:
Αμήν Παναγιώτη ο Θεός να μας φωτίζει όλους μας και να μας δίνει λίγη από την Υπομονή Του, την Αγάπη Του και τον Σεβασμό Του! Ανέκαθεν γιόρταζα τα Χριστούγεννα, την 24η Ιουλίου της Αγίας Χριστίνης για την οποία έμαθα σε μεγάλη ηλικία... Δεν γνώριζα ότι έχω την τιμή να φέρω το όνομα Αυτής της Μάρτυρος...
Και τώρα που έμαθες ... τι λες να κάνεις;;; :smile:
Την καλημέρα μου και σε εσένα Καπετάνιε!
Η αλήθεια είναι ότι με έχει απασχολήσει το γεγονός αυτό, σχεδόν από τότε που έμαθα την ύπαρξη αυτής της μεγάλης μάρτυρος του Κυρίου μας, αλλά δεν έχω πάρει μέχρι σήμερα την απόφαση να ''αλλάξω'' τη μέρα που θα γιορτάζω την γιορτή μου... Είναι το γεγονός ότι η γιορτή μου ''πέφτει'' σε εκείνες τις τόσες σημαντικές μέρες της Πίστης μας; Είναι το γεγονός ότι ανέκαθεν μου άρεσε που το όνομά μου είχε κάτι από το Όνομα του Κυρίου μας που τις μέρες εκείνες θεωρώ ότι βρίσκεται στο μυαλό μας και στην καρδιά μας περισσότερο από κάθε άλλη εποχή, μετά το Άγιο Πάσχα...;
Δεν ξέρω...! Έχεις όμως δίκιο κάτι πρέπει να κάνω γι'αυτό...
«Όστις θέλει οπίσω μου ακολουθείν, απαρνησάσθω εαυτόν και αράτω τον σταυρόν αυτού, και ακολουθείτω μοι»
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 24979
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Τα Ονόματά σας

Δημοσίευση από aposal »

Γεια σου SCHRISTY! Αν δεν κάνω λάθος σε λένε Χριστίνα.
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
vasilisalt
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6173
Εγγραφή: Παρ Ιουν 19, 2009 12:19 pm

Re: Τα Ονόματά σας

Δημοσίευση από vasilisalt »

Αρχισες πάλι;;;;
Τρομοκρατείς τα νέα μέλη και φεύγουν!!!
Σταμάτα επιτέλους!!! Αδερφός είσαι εσύ ή ΄΄τα κερατά μου τα τράγια΄΄***;;;

*** Η παραπάνω έκφραση είναι δανεική από κείμενο γνωστού αγαπητού και σεβαστού μας μέλους.
Επειδή ο συγκεκριμενος νομίζω είναι γαλλομαθής μάλλον θα προέρχεται από τη γνωστή γαλλική έκφραση, les cornes de la chèvre
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 24979
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Τα Ονόματά σας

Δημοσίευση από aposal »

Μην μνημονεύεις τον εξαποδώ!
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
Άβαταρ μέλους
schristy
Απλό Μέλος
Απλό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: Παρ Σεπ 21, 2012 9:14 am

Re: Τα Ονόματά σας

Δημοσίευση από schristy »

aposal έγραψε:Γεια σου SCHRISTY! Αν δεν κάνω λάθος σε λένε Χριστίνα.
Και πάλι σωστός Απόστολε! Ναι έχεις δίκιο το Χριστίνα είναι πολύ καλύτερο από το schristy...
Εντάξει κλείσαμε στο Χριστίνα!
«Όστις θέλει οπίσω μου ακολουθείν, απαρνησάσθω εαυτόν και αράτω τον σταυρόν αυτού, και ακολουθείτω μοι»
Άβαταρ μέλους
Dimitris39
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5841
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 05, 2009 5:46 pm

Re: Τα Ονόματά σας

Δημοσίευση από Dimitris39 »

schristy έγραψε:
aposal έγραψε:Γεια σου SCHRISTY! Αν δεν κάνω λάθος σε λένε Χριστίνα.
Και πάλι σωστός Απόστολε! Ναι έχεις δίκιο το Χριστίνα είναι πολύ καλύτερο από το schristy...
Εντάξει κλείσαμε στο Χριστίνα!
Δεν καταλαβα πως σε βαπτισανε?
Κύριε,Θεέ μου,Νύμφιε της ψυχής μου, λυτρωτή μου.
Μνήσθητί μου εν τη βασιλεία σου

«Χαίροις μετά Θεόν ή Θεός, τα δευτερεία της Τριάδος ή έχουσα»

ἳνα ὦσιν ἓν, καθώς ἡμεῖς

Θεέ μου σ'αγαπώ
gkou
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 2629
Εγγραφή: Τρί Μαρ 21, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: Γεωργία@Κόρινθος

Re: Τα Ονόματά σας

Δημοσίευση από gkou »

Με τόσες φορές που γράψατε "σε λένε Χριστίνα", ήρθαν στο μυαλό μου οι στίχοι που είχα γράψει κάποτε για να μελοποιήσει ένας μουσικός για μια κοπέλα με το όνομα Χριστίνα, καρκινοπαθή, που πάλευε παληκαρίσια με την αρρώστια του αιώνα...
Συγνώμη για το άσχετο του θέματος, αλλά θα ήθελα να τους παραθέσω:


ΤΙΤΛΟΣ: Σε λένε Χριστίνα


Τόσα πρόσωπα γύρω μα όλα φαίνονται ίδια,
όμοιες ,σκόρπιες φιγούρες ως κι ο φόντος κοινός.
Τα στεγνώνουν τα χρόνια, τα κουράζει η συνήθεια…
οι ψυχές δεν αλλάζουν κι ας αλλάζει ο καιρός.

Μα εσύ διαφέρεις , σε λένε Χριστίνα,
το δικό σου το βλέμμα πλημμυρίζει χαρά,
που δαμάζεις τον πόνο και ας παλεύεις με ‘κείνα
που τρομάζουν τους άλλους σ’ όνειρα εφιαλτικά…

Κι αν τυχαίνει να κλαίω ενώ γύρω γελάνε,
κι αν μαγκώνουν οι λέξεις σα θηλιά το λαιμό,
σαν να θέλουν να βγουν μα ξανά να γυρνάνε,
τη δική σου τη σκέψη φέρνω και ηρεμώ…

Γιατί εσύ διαφέρεις , σε λένε Χριστίνα,
το δικό σου το βλέμμα πλημμυρίζει χαρά,
που δαμάζεις τον πόνο και ας παλεύεις με ‘κείνα
που τρομάζουν τους άλλους σ’ όνειρα εφιαλτικά…
Άβαταρ μέλους
schristy
Απλό Μέλος
Απλό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: Παρ Σεπ 21, 2012 9:14 am

Re: Τα Ονόματά σας

Δημοσίευση από schristy »

vasilisalt έγραψε:Αρχισες πάλι;;;;
Τρομοκρατείς τα νέα μέλη και φεύγουν!!!
Σταμάτα επιτέλους!!! Αδερφός είσαι εσύ ή ΄΄τα κερατά μου τα τράγια΄΄***;;;

*** Η παραπάνω έκφραση είναι δανεική από κείμενο γνωστού αγαπητού και σεβαστού μας μέλους.
Επειδή ο συγκεκριμενος νομίζω είναι γαλλομαθής μάλλον θα προέρχεται από τη γνωστή γαλλική έκφραση, les cornes de la chèvre
Πωπωπω..., ξέρω κάτι λίγο από το χιούμορ του Απόστολου αλλά και το δικό σου δεν πάει πίσω! :P
Πάντως μην ανησυχείς δεν τρομοκρατούμε από κάτι τέτοια! :smile:
Ευχαριστώ πάντως για την πρότασή σου σχετικά με το ''εύχρηστη'', αλλά θα προτιμήσω το όνομά μου...
«Όστις θέλει οπίσω μου ακολουθείν, απαρνησάσθω εαυτόν και αράτω τον σταυρόν αυτού, και ακολουθείτω μοι»
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ανακοινώσεις του agiooros.net”