Τα Ονόματά σας

Ανακοινώσεις και νέα σχετικά με την σελίδα μας.

Συντονιστής: Συντονιστές

Άβαταρ μέλους
Dimitris39
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5841
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 05, 2009 5:46 pm

Re: Τα Ονόματά σας

Δημοσίευση από Dimitris39 »

Λοιπον Χριστινα μου καλως ειρθες στην τρελη :8 αυτη παρεα......
θα καταλαβεις με τον καιρο οτι ο καθενας απο εδω εχει λιγο η πολυ
μια Σαλοτητα αλλα ο καθενας την βγαζει διαφορετικα προς τα εξω

Να λεμε την αληθεια λιγο θειο ερωτα εχουν τα παιδια εδω

- Γέροντα, ο θείος έρως είναι η αγάπη για τον Θεό;
- Ο θείος έρως είναι κάτι ανώτερο από την αγάπη για τον Θεό. Είναι τρέλα. Αγάπη - έρως - τρέλα, όπως φθόνος-μίσος-φόνος. Η ακριβή αγάπη προς τον Θεό, με τις θυσίες της, γλυκοβράζει την καρδιά, και σαν τον ατμό πετιέται ο θείος έρως, ο οποίος δεν μπορεί να συγκρατηθή, και ενώνεται με τον Θεό.
Κύριε,Θεέ μου,Νύμφιε της ψυχής μου, λυτρωτή μου.
Μνήσθητί μου εν τη βασιλεία σου

«Χαίροις μετά Θεόν ή Θεός, τα δευτερεία της Τριάδος ή έχουσα»

ἳνα ὦσιν ἓν, καθώς ἡμεῖς

Θεέ μου σ'αγαπώ
Άβαταρ μέλους
schristy
Απλό Μέλος
Απλό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: Παρ Σεπ 21, 2012 9:14 am

Re: Τα Ονόματά σας

Δημοσίευση από schristy »

gkou έγραψε:Με τόσες φορές που γράψατε "σε λένε Χριστίνα", ήρθαν στο μυαλό μου οι στίχοι που είχα γράψει κάποτε για να μελοποιήσει ένας μουσικός για μια κοπέλα με το όνομα Χριστίνα, καρκινοπαθή, που πάλευε παληκαρίσια με την αρρώστια του αιώνα...
Συγνώμη για το άσχετο του θέματος, αλλά θα ήθελα να τους παραθέσω:


ΤΙΤΛΟΣ: Σε λένε Χριστίνα


Τόσα πρόσωπα γύρω μα όλα φαίνονται ίδια,
όμοιες ,σκόρπιες φιγούρες ως κι ο φόντος κοινός.
Τα στεγνώνουν τα χρόνια, τα κουράζει η συνήθεια…
οι ψυχές δεν αλλάζουν κι ας αλλάζει ο καιρός.

Μα εσύ διαφέρεις , σε λένε Χριστίνα,
το δικό σου το βλέμμα πλημμυρίζει χαρά,
που δαμάζεις τον πόνο και ας παλεύεις με ‘κείνα
που τρομάζουν τους άλλους σ’ όνειρα εφιαλτικά…

Κι αν τυχαίνει να κλαίω ενώ γύρω γελάνε,
κι αν μαγκώνουν οι λέξεις σα θηλιά το λαιμό,
σαν να θέλουν να βγουν μα ξανά να γυρνάνε,
τη δική σου τη σκέψη φέρνω και ηρεμώ…

Γιατί εσύ διαφέρεις , σε λένε Χριστίνα,
το δικό σου το βλέμμα πλημμυρίζει χαρά,
που δαμάζεις τον πόνο και ας παλεύεις με ‘κείνα
που τρομάζουν τους άλλους σ’ όνειρα εφιαλτικά…
... :105 τι να πω...! Πολύ συγκινητικό! Όποιο και αν ήταν το συναίσθημα σου για εκείνη που σε ώθησε να το γράψεις, εύχομαι να το αντιλήφθηκε! Γιατί εσύ για να γράψεις κάτι τόσο ''όμορφο'' και ας ήταν η αιτία η αρρώστια, σίγουρα είχες καταλάβει τον αγώνα της! Άσχετα με την όποια κατάληξη, εύχομαι η ψυχή της να έδωσε τον δικό της αγώνα, όπως ο Κύριος μας θα το ήθελε και να είχε τις δικές της απολαβές από τον αγώνα αυτό...! Είναι δεν είναι ανάμεσά μας...!
Σ'ευχαριστώ πολύ που στο θύμισε το όνομά μου!
«Όστις θέλει οπίσω μου ακολουθείν, απαρνησάσθω εαυτόν και αράτω τον σταυρόν αυτού, και ακολουθείτω μοι»
gkou
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 2629
Εγγραφή: Τρί Μαρ 21, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: Γεωργία@Κόρινθος

Re: Τα Ονόματά σας

Δημοσίευση από gkou »

Σε ευχαριστώ!Δεν την γνωρίζω την κοπέλα αυτή, με παρακάλεσε ο μουσικός να γράψω κάτι για εκείνη, για να χαρεί όταν το ακούσει ως τραγούδι. Δεν ξέρω καν αν πρόλαβε και να το διαβάσει!Όπως και να έχει, είμαι σίγουρη ότι κατά κάποιο τρόπο ,κάτι θα πληροφορήθηκε η ψυχούλα της! :25
Άβαταρ μέλους
schristy
Απλό Μέλος
Απλό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: Παρ Σεπ 21, 2012 9:14 am

Re: Τα Ονόματά σας

Δημοσίευση από schristy »

Dimitris39 έγραψε:Λοιπον Χριστινα μου καλως ειρθες στην τρελη :8 αυτη παρεα......
θα καταλαβεις με τον καιρο οτι ο καθενας απο εδω εχει λιγο η πολυ
μια Σαλοτητα αλλα ο καθενας την βγαζει διαφορετικα προς τα εξω

Να λεμε την αληθεια λιγο θειο ερωτα εχουν τα παιδια εδω

- Γέροντα, ο θείος έρως είναι η αγάπη για τον Θεό;
- Ο θείος έρως είναι κάτι ανώτερο από την αγάπη για τον Θεό. Είναι τρέλα. Αγάπη - έρως - τρέλα, όπως φθόνος-μίσος-φόνος. Η ακριβή αγάπη προς τον Θεό, με τις θυσίες της, γλυκοβράζει την καρδιά, και σαν τον ατμό πετιέται ο θείος έρως, ο οποίος δεν μπορεί να συγκρατηθή, και ενώνεται με τον Θεό.
Όλα καλά! Καλώς σας βρήκα! Μη νομίζεις και εγώ τη έχω λίγη...
«Όστις θέλει οπίσω μου ακολουθείν, απαρνησάσθω εαυτόν και αράτω τον σταυρόν αυτού, και ακολουθείτω μοι»
Άβαταρ μέλους
schristy
Απλό Μέλος
Απλό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: Παρ Σεπ 21, 2012 9:14 am

Re: Τα Ονόματά σας

Δημοσίευση από schristy »

gkou έγραψε:Σε ευχαριστώ!Δεν την γνωρίζω την κοπέλα αυτή, με παρακάλεσε ο μουσικός να γράψω κάτι για εκείνη, για να χαρεί όταν το ακούσει ως τραγούδι. Δεν ξέρω καν αν πρόλαβε και να το διαβάσει!Όπως και να έχει, είμαι σίγουρη ότι κατά κάποιο τρόπο ,κάτι θα πληροφορήθηκε η ψυχούλα της! :25
Είμαι σίγουρη!
Ότι ξεκινάει με καλή προαίρεση φροντίζει ο Θεός να φτάσει στον προορισμό του!
«Όστις θέλει οπίσω μου ακολουθείν, απαρνησάσθω εαυτόν και αράτω τον σταυρόν αυτού, και ακολουθείτω μοι»
Άβαταρ μέλους
schristy
Απλό Μέλος
Απλό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: Παρ Σεπ 21, 2012 9:14 am

Re: Τα Ονόματά σας

Δημοσίευση από schristy »

Dimitris39 έγραψε:
schristy έγραψε:
aposal έγραψε:Γεια σου SCHRISTY! Αν δεν κάνω λάθος σε λένε Χριστίνα.
Και πάλι σωστός Απόστολε! Ναι έχεις δίκιο το Χριστίνα είναι πολύ καλύτερο από το schristy...
Εντάξει κλείσαμε στο Χριστίνα!
Δεν καταλαβα πως σε βαπτισανε?
Έχω δύο ονόματα, με βάπτισαν Χριστίνα - Μαρία, αλλά πάντα από τότε με φωνάζουν Χριστίνα!
«Όστις θέλει οπίσω μου ακολουθείν, απαρνησάσθω εαυτόν και αράτω τον σταυρόν αυτού, και ακολουθείτω μοι»
Άβαταρ μέλους
Captain Yiannis
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 3182
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 18, 2008 9:34 pm

Re: Τα Ονόματά σας

Δημοσίευση από Captain Yiannis »

schristy έγραψε:
Captain Yiannis έγραψε:
schristy έγραψε:Καλώς σας βρήκα όλους! Σας ευχαριστώ για τα καλωσορίσματα όλους και έναν-έναν ξεχωριστά! Απόστολε σε ευχαριστώ και εσένα και ναι μάλλον με γνωρίζεις!
Βασίλη έχω την αίσθηση ότι έχω παρευρεθεί σε όλα πλην ενός..., στα τελευταία πάντως ήμουν κοντά σας. Ως αναφορά το schristy, άλλος ήταν ο νονός γιατί δεν μπορούσα να σκεφτώ κάτι εκείνη την ώρα... Εμένα μου αρέσουν τα ελληνικά να χρησιμοποιούνται παντού... αλλά στις μέρες μας είναι δύσκολο.
Τούλα να είσαι καλά για τα καλά σου λόγια! Σε ευχαριστώ!
Δημήτρη να είσαι καλά και εσύ! Όσο ''ψηλώνουμε'' ηλικιακά αντιλαμβανόμαστε πιστεύω πολύ πιο εύκολα και καθαρά τους ανθρώπους που έχουμε απέναντί μας και κατ'επέκτασιν την προσφορά τους! Σε αυτή την ομάδα ανθρώπων στην δική μου ζωή ανήκει και ο Απόστολος που όπως έγραψα, χάρη σε εκείνον γνώρισα καλύτερα την Πίστη μας και γνώρισα και τον Πνευματικό μου! Εγώ απάντησα πολύ ''σοβαρά'' στο σχόλιο σου αν και εσύ έκανες πλάκα..., που θα πάει θα συνηθίσω :smile:
Αμήν Παναγιώτη ο Θεός να μας φωτίζει όλους μας και να μας δίνει λίγη από την Υπομονή Του, την Αγάπη Του και τον Σεβασμό Του! Ανέκαθεν γιόρταζα τα Χριστούγεννα, την 24η Ιουλίου της Αγίας Χριστίνης για την οποία έμαθα σε μεγάλη ηλικία... Δεν γνώριζα ότι έχω την τιμή να φέρω το όνομα Αυτής της Μάρτυρος...
Και τώρα που έμαθες ... τι λες να κάνεις;;; :smile:
Την καλημέρα μου και σε εσένα Καπετάνιε!
Η αλήθεια είναι ότι με έχει απασχολήσει το γεγονός αυτό, σχεδόν από τότε που έμαθα την ύπαρξη αυτής της μεγάλης μάρτυρος του Κυρίου μας, αλλά δεν έχω πάρει μέχρι σήμερα την απόφαση να ''αλλάξω'' τη μέρα που θα γιορτάζω την γιορτή μου... Είναι το γεγονός ότι η γιορτή μου ''πέφτει'' σε εκείνες τις τόσες σημαντικές μέρες της Πίστης μας; Είναι το γεγονός ότι ανέκαθεν μου άρεσε που το όνομά μου είχε κάτι από το Όνομα του Κυρίου μας που τις μέρες εκείνες θεωρώ ότι βρίσκεται στο μυαλό μας και στην καρδιά μας περισσότερο από κάθε άλλη εποχή, μετά το Άγιο Πάσχα...;
Δεν ξέρω...! Έχεις όμως δίκιο κάτι πρέπει να κάνω γι'αυτό...
Σου συνιστώ ..... (ο Κύριος να μ'ελεήσει που συνιστώ κιόλας)
.... να βάλεις μεσίτρια σου -προς τον Κύριο- .... την Αθλοφόρο

Ευλόγησον
Κανείς δεν είναι τέλειος και κανείς δεν θα πρέπει να απαιτεί από τους άλλους τελειότητα.
Όλοι ως ατελείς πορευόμαστε και με ατέλειες συμπορευόμαστε.
Η τελειότητα δεν ανήκει στους ανθρώπους παρά μονάχα στον Θεό.
giorgiaS
Απλό Μέλος
Απλό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 06, 2012 10:44 am
Τοποθεσία: Κόρινθος

Re: Τα Ονόματά σας

Δημοσίευση από giorgiaS »

Γεωργία
giorgiaS
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 24958
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Τα Ονόματά σας

Δημοσίευση από aposal »

Καλώς ήρθες Γεωργία στην παρέα μας!
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
Άβαταρ μέλους
nickzark
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4403
Εγγραφή: Τετ Μαρ 02, 2011 10:19 am
Τοποθεσία: Νικόλαος@θεσσαλονίκη

Re: Τα Ονόματά σας

Δημοσίευση από nickzark »

Καλώς όρισες Γεωργία
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ανακοινώσεις του agiooros.net”