Κοιμήθηκε ο π. Αρσένιος Κομπούγιας, ο άνθρωπος του Θεού

Ανακοινώσεις και νέα σχετικά με την σελίδα μας.

Συντονιστής: Συντονιστές

Απάντηση
Merkourios
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 237
Εγγραφή: Τρί Οκτ 10, 2006 5:00 am

Κοιμήθηκε ο π. Αρσένιος Κομπούγιας, ο άνθρωπος του Θεού

Δημοσίευση από Merkourios »



Κοιμήθηκε το Σάββατο σε ηλικία 90 ετών καί κηδεύθηκε σήμερα, Κυριακή το απόγευμα (30.3.08), προεξάρχοντος του Μητροπολίτου Ναυπάκτου κ. Ιεροθέου, ο Ιερομόναχος π. Αρσένιος Κομπούγιας, ιδρυτής του γνωστού Ιερού Ησυχαστηρίου Ναυπάκτου "Παναγία η Γοργοεπήκουος".

Υπήρξε ένας αφανής καί ταπεινός κληρικός, ένα αγνό καί τίμιο γεροντάκι, αληθινός άνθρωπος τού Θεού...

Υπήρξε ηθικότατος κληρικός καί δέν καταδέχτηκε ποτέ του να ζητήσει χρήματα αλλά καί πολλές προτάσεις γιά οικονομική βοήθεια ή καί γιά αναπλάσεις χώρων τής Μονής του απέπεμψε, αρκούμενος στήν διάθεση τής προσωπικής του περιουσίας καί των κτημάτων πού είχε για τον σκοπό αυτό...

Μέ πολύ κόπο έφτιαξε το ομώνυμο μικρό αυτό ησυχαστήριο με ηγούμενη την γερόντισσα αδελφή του (πού καί αυτή πρό ετών εκοιμήθηκε), όπου 20 περίπου μοναχές ζούνε σήμερα...

Ο πατήρ Αρσένιος, υπήρξε μαθητής τού π. Φιλοθέου Ζερβάκου καί μοναχός στήν Ιερά Μονή Λογγοβάρδας τής Πάρου, πρίν έλθει στήν Ναύπακτο, καί ήταν από τούς πρώτους κληρικούς της εποχής μας πού συνέγραψε βιβλία γιά τα σημεία τών καιρών καί γιά την διαφαινόμενη παρουσία του Αντίχριστου...

Βιβλία του, καί μάλιστα χωρίς κέρδος αλλά σε τιμή κόστους, εξέδωσε επανειλημμένως ο "Ορθόδοξος Τύπος" καί γνώρισαν μεγάλη κυκλοφορία...

Τίτλος : "ΤΑ ΣΗΜΕΙΑ ΤΩΝ ΚΑΙΡΩΝ " ( καί μέ επιτυχή εξωτερική εικόνα: " τα μυρμήγκια όταν βγάζουν φτερά χάνονται", υποδηλώνοντας έτσι τα ταξίδια των ανθρώπων στο Διάστημα...)

Αρσενίου Ιερομονάχου, αιωνία αυτού η μνήμη, καί άς έχουμε όλοι την ευχή του....

Merkourios
PRETORIAN
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 561
Εγγραφή: Δευ Μαρ 05, 2007 6:00 am

Δημοσίευση από PRETORIAN »

ΕΓΩ ΤΟΝ ΓΝΩΡΙΖΑ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΜΟΝΑΣΤΗΡΙ ΤΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΝ ΠΟΛΗ ΜΟΥ. ΗΤΑΝ ΕΝΑ ΑΠΛΟ ΓΕΡΟΝΤΑΚΙ. ΑΣΧΟΛΗΘΗΚΕ ΙΔΑΙΤΕΡΑ ΜΕ ΤΙΣ ΕΣΧΑΤΟΛΟΓΙΚΕΣ ΗΜΕΡΕΣ. ΠΡΟΣΕΦΕΡΕ ΠΟΛΛΑ ΣΤΟΝ ΤΟΠΟ Κ ΣΤΗΝ ΟΡΘΟΔΟΞΙΑ. ΚΑΛΗ ΑΝΑΣΤΑΣΗ ΓΕΡΟΝΤΑ...
-Κύριε Ιησού Χριστέ, ελέησόν με τον αμαρτωλό και ανάξιο δούλο σου.
-Γνώρισόν μοι, Κύριε, οδόν, εν ή πορεύσομαι, ότι πρός σέ ήρα τήν ψυχήν μου.
-Εξομολογήσομαί σοι είς τον αιώνα, ότι εποίησας και υπομενώ το όνομά σου ότι χρηστόν εναντίον των οσίων σου.
antonioskat
Τακτικό Μέλος
Τακτικό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 28
Εγγραφή: Δευ Μαρ 24, 2008 5:00 am

Δημοσίευση από antonioskat »

ΚΑΛΟ ΠΑΡΑΔΕΙΣΟ!!
«Κύριε Ἰησοῦ Χριστέ, Υἱὲ τοῦ Θεοῦ ἐλέησόν με».
pNektarios
Τακτικό Μέλος
Τακτικό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 38
Εγγραφή: Τετ Ιαν 16, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Καρπενήσι

Δημοσίευση από pNektarios »

Καλόν Παράδεισο! Και στα δικά μας (μοναχική ευχή αδελφοί μου μη παρεξηγηθείτε)
michail
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 567
Εγγραφή: Τετ Απρ 13, 2005 5:00 am

Δημοσίευση από michail »

Μακάριοι οι νεκροί οι εν Κυρίω αποθνήσκοντες απ' άρτι. Ναι, λέγει το Πνεύμα, ίνα αναπαύσωνται εκ των κόπων αυτών, τα δε έργα αυτών ακολουθεί μετ' αυτών.

Αποκάλυψη, ΙΔ' 13.
Merkourios
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 237
Εγγραφή: Τρί Οκτ 10, 2006 5:00 am

Δημοσίευση από Merkourios »

Εικόνα


Εικόνα



Δύο σπάνιες φωτογραφίες τού αειμνήστου γέροντος Αρσενίου Κομπούγια, καί μία εξ΄ αυτών από τον "ΟΡΘΟΔΟΞΟ ΤΥΠΟ" --17.1.03 ( Φωτογραφίες από το προσωπικό μου αρχείο τύπου)

Merkourios
asiam
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Παρ Δεκ 08, 2006 6:00 am

Ένα ελάχιστο αφιέρωμα στο μακαριστό γέροντα της Ναυπάκτου

Δημοσίευση από asiam »

http://www.aegean.gr/agios-therapontas/ ... enios.html

Μακάριοι όσοι τον εγνώρισαν...

http://www.apostoli.org
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ανακοινώσεις του agiooros.net”