Η Κιβωτός του κόσμου: Αλήθειες και ψέμματα

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα.

Συντονιστής: Συντονιστές

Απάντηση
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 24979
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Η Κιβωτός του κόσμου: Αλήθειες και ψέμματα

Δημοσίευση από aposal »

Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
Άβαταρ μέλους
Μ.Δ.Κ.
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1312
Εγγραφή: Τετ Ιουν 16, 2010 8:55 am

Re: Η Κιβωτός του κόσμου: Αλήθειες και ψέμματα

Δημοσίευση από Μ.Δ.Κ. »

Θυμάστε το Λύρειο που είχαμε πάει; Ξέρετε τι αγώνα έκαναν να το κλείσουν και να πάρουν τα παιδιά; Αφρούς έβγαζαν απο το στόμα ΄΄ δεν είναι δυνατόν να μεγαλώνουν τα παιδιά σε τέτοιο περιβάλλον που τα επηρεάζει......΄΄΄κλπ.κλπ. Δεν τους πέρασε, αντιδρούσαν τα ίδια τα παιδιά, εκεί η φτώχεια δεν επέτρεψε να βρουν συκοφαντία......
Αληθές είναι το πραγματικό, και Αλήθεια ο ίδιος ο Κύριος, μόνο Αυτός μπορεί να μας ελευθερώσει.
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 24979
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Η Κιβωτός του κόσμου: Αλήθειες και ψέμματα

Δημοσίευση από aposal »

Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
Άβαταρ μέλους
ntinos
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 510
Εγγραφή: Παρ Αύγ 31, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Η Κιβωτός του κόσμου: Αλήθειες και ψέμματα

Δημοσίευση από ntinos »

Εγώ έχω την εξής ειλικρινή απορία:
Έχουν βγει στα ΜΜΕ τόσες βαριές κατηγορίες, κ μάλιστα υπάρχουν κ καταθέσεις.
Πως είναι δυνατόν να μην τους έχει καλέσει ακόμα ούτε ένας εισαγγελέας, ούτε η αστυνομία?
Χάνω κάτι ρε παιδιά??
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 24979
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Η Κιβωτός του κόσμου: Αλήθειες και ψέμματα

Δημοσίευση από aposal »

Υπομονή! Σε λίγο καιρό θα φανεί το πραγματικά ισχύει με την Κιβωτό.
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
Άβαταρ μέλους
Μ.Δ.Κ.
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1312
Εγγραφή: Τετ Ιουν 16, 2010 8:55 am

Re: Η Κιβωτός του κόσμου: Αλήθειες και ψέμματα

Δημοσίευση από Μ.Δ.Κ. »

ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΜΕ ΑΠΟΛΥΤΟ ΞΕΒΡΑΚΩΜΑ. Οχι πως εκπλησσόμεθα.

https://www.youtube.com/watch?v=nY-V9-NHcwc
Αληθές είναι το πραγματικό, και Αλήθεια ο ίδιος ο Κύριος, μόνο Αυτός μπορεί να μας ελευθερώσει.
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 24979
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Η Κιβωτός του κόσμου: Αλήθειες και ψέμματα

Δημοσίευση από aposal »

Όσο και αν το περίμενα, αυτό που βλέπω και ακούω στο παραπάνω βίντεο είναι απίστευτο!
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
Άβαταρ μέλους
ntinos
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 510
Εγγραφή: Παρ Αύγ 31, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Η Κιβωτός του κόσμου: Αλήθειες και ψέμματα

Δημοσίευση από ntinos »

ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ!!
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 24979
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Η Κιβωτός του κόσμου: Αλήθειες και ψέμματα

Δημοσίευση από aposal »

Νέα τροπή στην υπόθεση του π. Αντώνιου: «Είπα ψέματα, ποτέ δεν με πείραξε» λέει τώρα ένας από τους καταγγέλλοντες

IEFIMERIDA.GR - 14/11/2023  12:34

Νέα τροπή στην υπόθεση του πατέρα Αντώνιου της Κιβωτού του Κόσμου, καθώς σύμφωνα με ιστότοπο του Βόλου ένας εκ των δύο καταγγελλόντων παίρνει πίσω όσα αρχικά είχε πει.

Όπως αναφέρει το thenewspaper.gr, με βιντεοληπτικό υλικό και γραπτή επιστολή που απέστειλε ο ένας εκ των δύο καταγγελλόντων υποστηρίζει ότι έχει πει ψέματα για τα περιστατικά παρενόχλησης από τον πατέρα Αντώνιο, παρασυρόμενος από σχέδιο που είχαν εξυφάνει προκειμένου να καταστραφεί η δομή.

Στην ιδιόχειρη επιστολή του, ο 16χρονος τρόφιμος της «Κιβωτού του Κόσμου» και ένας εκ των βασικών κατηγόρων του ιερέα αναφέρει:

«Γράφω αυτό το κείμενο γιατί θέλω να πω την αλήθεια και νιώθω τύψεις για όλον αυτό τον πανικό που έχω δημιουργήσει και το κακό που έχω δημιουργήσει στον πάτερ Αντώνιο και στην κιβωτό. Ίσα ίσα ο πάτερ ποτέ δεν με έχει πειράξει και μου έχει φερθεί σαν πατέρας μου και θέλω να ζητήσω ένα τεράστιο συγνώμη και με κάποιον τρόπο θέλω αυτό να πάει στα χέρια του για όλο αυτό το κακό που δημιούργησα χωρίς να το θέλω γιατί και εγώ σαν χαζός άκουσα και έπεσα σε παγίδα του Γ*** διότι μου έταξε ότι θα πάρω λεφτά και θα πάω στην μαμά μου και θα κάνω ότι γουστάρω και πάλι χίλια συγνώμη πάτερ Αντώνιε».

«Είπε ψέματα το παιδί μου, ποτέ δεν άπλωσε χέρι πάνω του ο π. Αντώνιος»
Παράλληλα, επιστολή έστειλε και η μητέρα του 16χρονου τρόφιμου η οποία σε δηλώσεις της στα ΜΜΕ στοχοποιούσε και κατηγορούσε ευθέως τον π. Αντώνιο ως υπαίτιο της παρενόχλησης του γιου της.

«Ονομάζομαι Ε. Κ. είμαι η μητέρα του Β. που τον φιλοξενείτε στη δομή Κιβωτό στο Βόλο. Σε μία επίσκεψη που πήγα να τον δω μου εμπιστεύτηκε πως ουδέποτε δεν άπλωσε χέρι ο πάτερ Αντώνιος και όλα αυτά για βιασμούς που με βάλανε και είπα ήταν ψέμα που οργανώσανε κάτι παιδιά από τη κιβωτό και μου τάξανε ότι με αυτό τον τρόπο θα πάω πίσω στη μητέρα μου που το θέλω πολύ και από τι μου είπε για ένα όνομα για κάποιον Γ*** και είμαι υποχρεωμένη να τα αναφέρω όλα αυτά γιατί δεν θέλω να την πληρώσουνε αθώοι άνθρωποι» (Σφραγίδα και βεβαίωση ΚΕΠ Λάρισας με ημερομηνία 17.10.2023).
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
Άβαταρ μέλους
filotas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4117
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 11, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Νίκος@Κοζάνη
Επικοινωνία:

Re: Η Κιβωτός του κόσμου: Αλήθειες και ψέμματα

Δημοσίευση από filotas »

Όλα ήταν ψέματα από την αρχή.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα”