Έρχεται η «Κάρτα του Πολίτη»

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα.

Συντονιστής: Συντονιστές

Απάντηση
Nickolas
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 92
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 22, 2010 5:54 pm

Re: Έρχεται η «Κάρτα του Πολίτη»

Δημοσίευση από Nickolas »

Πολλά ακούγονται γι' αυτήν την κάρτα. Η φτωχή μου λογική δε μπορεί να φτάσει στο τι μπορεί να μπει εκεί μέσα από προσωπικά δεδομένα. Θα μου επιτρέψετε να γράψω κι εγώ, λίγες γραμμές με προσωπικές απόψεις.
Μιλάμε ότι αυτό το κατασκεύασμα, θα περιέχει μέσα τα προσωπικά μας δεδομένα. Όμως τα δεδομένα μας υπάρχουν ήδη. Όποιος θέλει να ασχοληθεί σοβαρά, μπορεί να βρει τα πάντα για κάποιον, έστω και με την πινακίδα του αυτοκινήτου του. Πόσες φορές, δε μας παίρνουν τηλέφωνο, λέγοντάς μας το όνομά μας, και προτείνοντάς μας έεεεενα σωρό προϊόντα και υπηρεσίες; Που τα βρίσκουνε; Υπάρχουν άρα διαθέσιμα. Απλά, αυτή η κάρτα, θα τα προσφέρει χωρίς ιδιαίτερο κόπο σε όποιον μπορεί να την "σπάσει" ή να την "διαβάσει". Άλλο ερώτημα ίσως είναι, τι είδους δεδομένα θα φορτώσουν στο τσιπάκι της. Στην αρχή ίσως λίγα, αλλά μετά, θα περιέχουν και το πότε πάτησες το καζανάκι της τουαλέτας; Κι η αρχή προστασίας προσωπικών δεδομένων, ο σύμμαχός (λέμε τώρα ...) μας σ' αυτή την κατάσταση, θα επέμβει, ή θα σφυρίζει αδιάφορα; Με λίγα λόγια, ήδη λίγο πολύ, είμαστε φακελωμένοι, απλά τώρα, κάποια στιγμή θα κάνουν το ... φακέλωμα των φακέλων.
Όσον αφορά τον 666, πείτε μου, όταν αγοράζουμε ένα μπουκάλι νερό και το έχουμε, δεν τον κουβαλάμε; Στις διάφορες τραπεζικές κάρτες που κουβαλάμε, δεν είναι πάνω; Σε πόσα είδη που έχουμε μέσα στο σπίτι μας, μπορούμε να τον συναντήσουμε; Σε πάρα πολλά ... Το κινητό μας δεν το φέρει επάνω του; Δεν είναι επιπλέον ένα εργαλείο, που βοηθά να σε εντοπίσει κάποιος όπου κι αν βρίσκεσαι; Να ο προπομπός του χαράγματος, και τον έχουμε όλοι. Δε μπορεί να "μπει" κάποιος στο κινητό σου, και να κατεβάσει ότι έχεις μέσα; Κανονικά! Ακόμα κι αν το 'χεις κλειστό! Μπαίνουν μέσα στα σπίτια μας παιδιά, και μας ακούνε! Το έχουμε συνειδητοποιήσει; Απλά, η λύση, όποτε θες, βγάζεις τη μπαταρία του, και είσαι ελεύθερος. Σίγουρα έχετε δει σε διάφορα σάιτ, τα διαφημιστικά του στυλ "θες να εντοπίσεις τους φίλους σου; πληκτρολόγησε τον αριθμό του κινητού τους, και μάθε που βρίσκονται αυτή τη στιγμή". Αυτό δεν είναι και ένα ακόμα φακέλωμα; Αν το σκεφτούμε, δεν έχουμε προσωπικές στιγμές. Άκουσα, πως με μια συνδρομή σε υπηρεσία του Google, μπορείς όχι απλά να εντοπίσεις κάποιον, αλλά να τον δεις κιόλας!

Ταπεινή μου άποψη, είναι, πως το χειρότερο όλων, είναι το φύτευμα του μικροτσιπ στο σώμα μας. Τότε πραγματικά θα 'χουμε σφραγιστεί, με όλα τα δυσάρεστα επακόλουθα στη πνευματική και υλική μας υπόσταση. Καταστρέφεται η σωματική, και το χειρότερο, η πνευματική μας υγεία! Τότε δε μπορείς να κρυφτείς! Τέλος πραγματικά! Αν δεις κι αποειδείς με την κάρτα, πας τους την πετάς στα μούτρα κάποια στιγμή, και αποδεσμεύεσαι, με ότι δυσάρεστα επακόλουθα για την επαγγελματική σου υπόσταση, και παίρνεις τα βουνά.

Όταν ρώτησα προχτές τον Πνευματικό μου, τι θα κάνουμε με την κάρτα, εξέφρασε την αισιοδοξία πως δε θα προχωρήσουν στην χορήγησή της. Αλλά μου είπε και ένα άλλο, που δε μου το 'χει ξαναζητήσει: "να προσεύχεστε παιδιά για τον Πνευματικό σας, να λέτε και κανα Κύριε ελέησον για μένα". Έχουν κι αυτοί μεγάλη ευθύνη απέναντί μας, γιατί κι εμείς οι ανάξιοι, από αυτούς τους ανθρώπους θέλουμε βοήθεια. Και έχει ειπωθεί πως και κληρικοί θα πλανηθούν επί του θέματος. Θέλουν πολύ διάκριση αυτά τα πράγματα, κι εγώ προσωπικά δεν την έχω, κι αυτές οι γραμμές που έγραψα, αφελείς ίσως να 'ναι...

Ας προσευχόμαστε λοιπόν, ο Κύριος να φωτίζει τους ποιμένες μας, κι εμάς μαζί, και να μην μας αφήσει στην πλάνη και την απώλεια.
Άβαταρ μέλους
constantinosa.gr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 357
Εγγραφή: Δευ Σεπ 05, 2005 5:00 am
Τοποθεσία: Elefsina
Επικοινωνία:

Re: Έρχεται η «Κάρτα του Πολίτη»

Δημοσίευση από constantinosa.gr »

Επιστολή του κ.Τσελεγγίδη στον κ.Ραγκούση για την «Κάρτα του Πολίτη»


Προς το Υπουργείο Εσωτερικών, Αποκέντρωσης και Ηλεκτρονικής Διακυβέρνησης

Υπ’ όψιν: Εντιμοτάτου κ. Υπουργού







Κοινοποίηση προς:

1) Ιερά Σύνοδο της Εκκλησίας της Ελλάδος

2) Ημερήσιο τύπο







Εντιμότατε κ. Υπουργέ,



Μελετήσαμε την από 17 Νοεμβρίου 2010 ανακοίνωση που αναρτήσατε στην ηλεκτρονική διεύθυνση του Υπουργείου σας http://www.opengov.gr/ypes με τίτλο «Δημόσια διαβούλευση για την βέλτιστη αξιοποίηση της Κάρτας του Πολίτη».



Εν πρώτοις αισθανόμαστε την ανάγκη να σας ευχαριστήσουμε για την πρωτοβουλία σας, να διαβουλευθείτε με τους πολίτες και φορείς για ένα τόσο σοβαρό θέμα και να ζητήσετε την διατύπωση των απόψεών μας, των προτάσεών μας κ.λ.π. Αυτή η ενέργειά σας είναι αξιέπαινη και πρωτοφανής για τα ελληνικά χρονικά και είναι δείγμα προσπάθειας για υγιή Δημοκρατία.



Ως πολίτες, λοιπόν, σεβόμενοι την έκκλησή σας, προβαίνουμε στην παρούσα:



Εντιμότατε κ. Υπουργέ, σε μια δημοκρατική κοινωνία προηγείται της όποιας διαβούλευσης για ένα θέμα η ενημέρωση γι’ αυτό το θέμα. Εμείς ως πολίτες, διακατεχόμεθα από πλήρη άγνοια για το τι είναι η «κάρτα του πολίτη». Πώς λοιπόν να προσέλθουμε στην διαβούλευση που μας καλείτε; Πώς να συμμετάσχουμε στην δημόσια συζήτηση για την «κάρτα του πολίτη»; Πώς να διατυπώσουμε απόψεις και προτάσεις για ένα θέμα για το οποίο κρατούμεθα σε πλήρη άγνοια; Και πώς διακατεχόμενοι εμείς οι πολίτες από πλήρη άγνοια, είναι δυνατόν εσείς να ευελπιστείτε στην συμβολή μας για τη διαμόρφωση μιας «κάρτας πολίτη» που θα αξιοποιηθεί στον μέγιστο βαθμό από τους ίδιους τους πολίτες;



Την Τετάρτη 17 Νοεμβρίου 2010 η Ιερά Σύνοδος της Εκκλησίας της Ελλάδος εξέδωσε ανακοίνωση για την «κάρτα του πολίτη». Εντός αυτής αναφέρει ότι στελέχη της ελληνικής κυβερνήσεως βεβαίωσαν ότι 1) «στην "κάρτα του πολίτη" θα περιέχονται μόνον τα στοιχεία ταυτότητας του κατόχου και θα εκδοθεί προς αντικατάσταση της αστυνομικής ταυτότητας» και ότι 2) «αναμένεται από τις αρμόδιες κρατικές υπηρεσίες να δοθεί προς δημόσια διαβούλευση στις αρχές του νέου έτους 2011», και επομένως αναμένεται να δοθεί και προς την Διαρκή Ιερά Σύνοδο, σχέδιο κειμένου με τις τεχνικές και νομικές προϋποθέσεις για την έκδοση της «κάρτας».



Την ίδια ημέρα, όμως κ. Υπουργέ, εσείς εκδώσατε το εν λόγω ανακοινωθέν, λέγοντας ότι η κάρτα «θα διευκολύνει την ευρύτατη ανάπτυξη υπηρεσιών Ηλεκτρονικής Διακυβέρνησης και θα παρέχονται ασφαλείς υπηρεσίες στον πολίτη-δημότη, πολίτη-ασφαλισμένο, πολίτη-φορολογούμενο, πολίτη-αγρότη, πολίτη-φοιτητή κ.λ.π.». Και ενώ τα στελέχη της κυβέρνησης διαβεβαίωσαν την Ιερά Σύνοδο ότι από τις αρχές του 2011 θα δοθεί το σχέδιο νόμου προς διαβούλευση, εσείς την ίδια ημέρα αναρτήσατε την δική σας ανακοίνωση και καλείτε τους πολίτες προς διαβούλευση. Δεν θέλουμε να πιστέψουμε ότι πέραν του ότι μας κρατάτε σε πλήρη άγνοια, επί πλέον μεθοδευμένα προβαίνετε και σε παραπληροφόρηση ενός από τους σπουδαιότερους φορείς, που είναι η Ιερά Σύνοδος της Εκκλησίας της Ελλάδος και τα μέλη της εκφράζουν την συντριπτική πλειοψηφία του ελληνικού Λαού.



Δεν θέλουμε, βεβαίως, να πιστέψουμε ούτε και ότι η ενέργειά σας αυτή έχει ως βαθύτερο σκοπό να διακρίνει προς τα πού θα κινηθεί η διαμαρτυρία των Ελλήνων πολιτών. Προκειμένου να διαλυθεί κάθε υπόνοια περί των ανωτέρω, οφείλετε κ. Υπουργέ, να ανακαλέσετε την πρόσκληση προς διαβούλευση που στείλατε στους Έλληνες πολίτες (που διακατέχονται από πλήρη άγνοια επί του θέματος) και να προβείτε στην πλήρη, ορθή, αντικειμενική ενημέρωσή τους, ώστε αφού θα γνωρίζουν το τι τους ετοιμάζετε (αφού και προεκλογικά δεν θέσατε τέτοιο θέμα), να προσέλθουν στην συνέχεια στην διαβούλευση. Οφείλετε λοιπόν να παρέχετε στους Έλληνες πολίτες όλα εκείνα τα ακριβή στοιχεία, λ.χ.:



1) Ποιες ακριβώς θα είναι οι χρήσεις αυτής της κάρτας.



2) Θα αποτελεί και μέσο οικονομικών συναλλαγών;



3) Θα είναι τα δεδομένα της για εθνική μόνο χρήση ή και για διασυνοριακή; (τα δεδομένα θα λαμβάνονται και από τις χώρες που ανήκουν στην Schengen;)



4) Ποια είναι τα τεχνικά χαρακτηριστικά της; Θα φέρει μαγνητική ταινία; Μικροτσίπ; Bar Code;



5) Έχει εγκριθεί η χρήση της από την Αρχή Προστασίας Δεδομένων; Ποιες είναι οι νομικές προϋποθέσεις;



6) Εάν πρόκειται και για διασυνοριακή χρήση στις χώρες που ισχύει η Συνθήκη Schengen, βάσει ποιου νόμου οι Έλληνες πολίτες θα προστατεύονται από την διακίνηση, τη συλλογή και την διάδοση των προσωπικών τους δεδομένων, λαμβάνοντας σοβαρά υπ’ όψιν το γεγονός ότι ο Νόμος 2472/1997 ανήκει στο Τριτογενές Δίκαιο και είναι αδύνατον να προστατεύσει τον πολίτη από τα όσα έχουν νομοθετηθεί σε υπερεθνικό επίπεδο με την Schengen, η οποία ανήκει στο Πρωτογενές Δίκαιο.



7) Με την «κάρτα του πολίτη» θα λάβει ο κάθε Έλληνας πολίτης έναν ενιαίο μοναδικό κωδικό αριθμό για την Ελλάδα, την Ευρώπη ή παγκοσμίως;



8) Πέραν του ενιαίου κωδικού προσωπικού αριθμού, θα ενυπάρχει σε αυτή την κάρτα κάποιος κωδικός ασφαλείας, όπως ο αριθμός 666;



9) Αυτή η «κάρτα του πολίτη» στα πλαίσια ποιας Κοινοτικής Οδηγίας γίνεται; Αφορά την πρακτική εφαρμογής της Συνθήκης Schengen; Και αν ναι, αποτελεί κάποιο προστάδιο και θα ακολουθήσει άλλος τρόπος εφαρμογής της στην συνέχεια; Ή πρόκειται για το τελικό στάδιο;



10) Ποια ακριβώς ασφάλεια θα παρέχει αυτή η «κάρτα του πολίτη»; Μήπως σε ευρωπαϊκό επίπεδο συζητήθηκε η πρώτη φάση να είναι στην κάρτα και στο τελικό στάδιο να τίθεται στο χέρι και στο μέτωπο για μεγαλύτερη ασφάλεια;



Εντιμότατε κ. Υπουργέ, οι πολίτες όλα αυτά τα αγνοούμε και δεν είναι δυνατόν να ανταποκριθούμε στην πρόσκλησή σας. Θα αναμένουμε την πλήρη και δημοκρατική ενημέρωσή μας για ένα θέμα που αφορά, όπως λέτε, την εξυπηρέτηση ημών των πολιτών, ώστε στην συνέχεια να έχουμε την δυνατότητα να συμμετέχουμε στην δημόσια συζήτηση και διαβούλευση.





Μετά τιμής

Δημήτριος Τσελεγγίδης

Καθηγητής Α.Π.Θ.



http://www.floga.gr
Φωτογραφία γάμου http://www.imaginestudio.gr
Επιλεγμένα Ορθόδοξα κείμενα http://www.ambelosalithini.gr
Άβαταρ μέλους
stathis73
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6456
Εγγραφή: Δευ Απρ 19, 2010 8:44 am
Τοποθεσία: Ευστάθιος-Λευκός Πύργος της Μακεδονίας.

Re: Έρχεται η «Κάρτα του Πολίτη»

Δημοσίευση από stathis73 »

Γεροντας Μιχαηλ ασκητης στα κατουνακια
Ερώτηση: Τελευταία δημοσιεύονται στον Τύπο μερικές πληροφορίες από τα σκάνδαλα κληρικών. Τι εντύπωση σας κάνει αυτό;
Απάντηση: Ό καθένας μας είναι πολύ εύκολο να πέσει και να κατρακυλήσει. Ό κίνδυνος αυτός εκδηλώνεται για τον άνθρωπο και στα βαθιά γηρατειά. Μόνο ή πλάκα του τάφου θα τον απομακρύνει. όμως είναι αστείο να λέμε πώς σήμερα το μεγαλύτερο σκάνδαλο μέσα στην Εκκλησία είναι οι ανθρώπινες πτώσεις. Το μεγαλύτερο σκάνδαλο δεν είναι αυτό αλλά ή σιωπή της Εκκλησίας μπροστά στα προβλήματα των καιρών. Ή Εκκλησία, ενώ κατέχει την Αλήθεια, την κρατάει κρυμμένη και δεν την φέρνει στο φως. Ή Ένοχη σιωπή της Εκκλησίας είναι σήμερα το μεγαλύτερο σκάνδαλο .


Μπορει ο γεροντας να απαντα στην ερωτηση για το τι θεωρει σκανδαλο...................αλλα η απαντηση ταιριαζει και εδω και μαλιστα ειναι για μενα μια πολυμεγαλη αληθεια.

Λεει: "Το μεγαλυτερο σκανδαλο δεν ειναι αυτο (τα σκανδαλα των κληρικων) αλλα ή ΣΙΩΠΗ της Εκκλησιας μπροστα στα προβληματα των καιρων.Η Εκκλησια ενω ΚΑΤΕΧΕΙ την ΑΛΗΘΕΙΑ, ΤΗΝ ΚΡΑΤΑ ΚΡΥΜΕΝΗ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΗΝ ΦΕΡΝΕΙ ΣΤΟ ΦΩΣ.

Τωρα εγω θα πω ο καθενας ας βγαλει τα συμπερασματα του.
Τις θεός Μέγας ως ο Θεός ημών.
Nickolas
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 92
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 22, 2010 5:54 pm

Re: Έρχεται η «Κάρτα του Πολίτη»

Δημοσίευση από Nickolas »

Εύστοχος ο κύριος Τσελεγγίδης. Το επόμενο ερώτημα, απάντηση θα υπάρξει ή απλά αδιαφορία, από μέρους των υπετθύνων;
lovethink
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5014
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 09, 2006 6:00 am

Re: Έρχεται η «Κάρτα του Πολίτη»

Δημοσίευση από lovethink »

stathisgrh έγραψε: "Το μεγαλυτερο σκανδαλο δεν ειναι αυτο (τα σκανδαλα των κληρικων) αλλα ή ΣΙΩΠΗ της Εκκλησιας μπροστα στα προβληματα των καιρων.Η Εκκλησια ενω ΚΑΤΕΧΕΙ την ΑΛΗΘΕΙΑ, ΤΗΝ ΚΡΑΤΑ ΚΡΥΜΕΝΗ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΗΝ ΦΕΡΝΕΙ ΣΤΟ ΦΩΣ.

Τωρα εγω θα πω ο καθενας ας βγαλει τα συμπερασματα του.
Τωρα εγω θα πω ο καθενας ας βγαλει τα συμπερασματα του.

Οπότε μπορώ να βγάλω τα δικά μου συμπεράσματα
Είναι εύκολο τις δηλώσεις ενός πατέρα του αγίου όρους να τις πάρουμε και να τις χρησιμοποιούμε ή να τις τοποθετούμε εκεί που πιστεύουμε-κρίνουμε και θέλουμε να ταιριάξουμε
Αλλωστε απ'ότι βλέπω η δήλωση αυτή έγινε το 1981 ,δεν έγινε αυτό το μήνα με αφορμή την κάρτα του πολίτη
Τότε υπήρχαν άλλα θέματα στην επικαιρότητα έτσι δεν είναι ;
Το να παίρνουμε μια δήλωση μεμονωμένη για να αποδείξουμε ότι αυτό που λέμε εμείς τόσο καιρό είναι το σωστό ,είναι λίγο επικίνδυνο να κάνουμε λάθος
Είμαστε σίγουροι ότι ο γέροντας δεν εννοούσε πως η αλήθεια που κατέχει η εκκλησία και την κρατά "κρυμένη" είναι η σωτήριος αλήθεια Της ,όπου με την μυστηριακή της ζωή σώζεται ο άνθρωπος .Μήπως δηλαδή ο άγιος γέροντας μίλησε πιο γενικά ότι η Εκκλησία ενώ μπορεί να σώσει τον άνθρωπο και να τον απαλλάξει από τα προβλήματα των καιρών (μοναξιά,ναρκωτικά,κατάθλιψη ή ότι άλλο) σιωπά και δεν έχει δυνατό λόγο ,δεν φέρνει στο φως τις απαντήσεις που έχει ΓΙΑ ΟΛΑ τα προβλήματα των καιρών ; μα ακόμα και αν έλεγε αυτό σήμερα για το θέμα των ταυτοτήτων ,είμαστε σίγουροι ότι με αυτό που είπε εννοούσε ότι πρέπει να κατεβαίνουμε σε διαδηλώσεις με ομάδες τύπου "ΠΡΑΟΣ" ή ότι άλλο χωρίς να έχουμε την άδεια από τον πνευματικό μας ;
Πόσες φορές υπάρχει η λέξη "Υπακοή" μέσα σε αυτό το κείμενο του Γέροντα Μιχαήλ ;
Και μιλάω για άδεια από τον πνευματικό μας επειδή πρόκειται για κάτι που αφορά την Εκκλησία και την στάση μας απέναντι σε αυτήν
Δεν μιλάω για μια πορεία που αφορά το συνταξιοδοτικό ,την ανεργία ή ότι άλλο
Θα μπορούσες να το γράψεις με bold και τεράστια γράμματα αν έλεγε "η Εκκλησία ενώ ξέρει ότι η κάρτα του πολίτη είναι του Αντίχριστου σιωπά και κρατάει την αλήθεια κρυμένη" .Τότε θα ήταν διαφορετικά
Οταν όμως βάζεις με τεράστια γράμματα μια τέτοια δήλωση σε ένα τόπικ που αφορά ένα συγκεκριμένο θέμα τότε είναι σαν να λες
ότι "η Εκκλησία κρατάει μυστικά κλειδαμπαρωμένα και δεν τα λέει ,μας έχει αφήσει στο έλεος του Θεού ,δεν την νοιάζουμε ως λαϊκοί "

Εδώ λοιπόν μπορούμε να διαβάσουμε όλη την συζήτηση με τον Γέροντα Μιχαήλ η οποία εκδόθηκε το 1981
http://www.pigizois.net/pneumatikoi_log ... oulion.htm
Καλή Σαρακοστή
Άβαταρ μέλους
stathis73
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6456
Εγγραφή: Δευ Απρ 19, 2010 8:44 am
Τοποθεσία: Ευστάθιος-Λευκός Πύργος της Μακεδονίας.

Re: Έρχεται η «Κάρτα του Πολίτη»

Δημοσίευση από stathis73 »

".Μήπως δηλαδή ο άγιος γέροντας μίλησε πιο γενικά ότι η Εκκλησία ενώ μπορεί να σώσει τον άνθρωπο και να τον απαλλάξει από τα προβλήματα των καιρών (μοναξιά,ναρκωτικά,κατάθλιψη ή ότι άλλο) σιωπά και δεν έχει δυνατό λόγο ,δεν φέρνει στο φως τις απαντήσεις που έχει ΓΙΑ ΟΛΑ τα προβλήματα των καιρών ;"

Βλεπεις "Μανο" και εσυ υποθετης................. εγω ανελυσα και ειπα οτι αυτη η απαντηση δωθηκε στην ερωτηση για τα σκανδαλα των κληρικων ( βεβαια εσυ το απομωνοσες οπως ξερεις πολυ καλα να κανεις ) και ανεπτυξες παλι την δικη σου θεωρεια.

Εγω την απομωνοσα απο την υπολοιπη συνεντευξη και απλως ειπα οτι αισθανομαι οτι ταιριαζει και σε αυτο το θεμα γιατι ακομη περιμενουμε μια δυνατη με πηγμη και θαρος τοποθετηση...............................γι αυτο και το "κολησα" στην καρτα του πολιτη τα λογια του γεροντα, και εξηγησα οτι τα λογια αυτα ηταν για τα σκανδαλα των κληρικων.

Μαλλον εχετε μερικοι πολυ ευαισθητες χορδες και εαν σας προσβαλα την Ιεραρχεια να με συνχωρεσετε αλλα εγω ετσι αισθανομαι.

Δικαιοσυνη και αληθεια που αργοπορει ειναι αρνηση δικαιοσυνης για μενα τον αμαρτωλο.

Βεβαια ειπα οτι ο καθενας ας βγαλει τα δικα του συμπερασματα.................και δεν ειχα σκοπο να μειωσο τον γεροντα στα ματια μας αλλα να υπενθιμησω μια αληθεια που ειπε ενας σεβαστος γεροντας και οχι εγω για να μην μπουμε στην διαδικασια παλι να συζηταμε εμεις και να λεμε αυτα που ειναι αυταποδεικτα και οπως ειπε καποιος φιλος εαν δεν ηταν η μαριαννα βαρδινογιαννη που καναννε αγιασμο στο καινουριο νοσοκομειο δεν θα τον βλεπαμε τον Αρχιεπισκοπο ουτε σε αυτες τις αγιες μερες.

Μπορουν να βγουν πολλοι και να πουνε ο ρολος του Σεβασμιοτατου δεν ειναι να βγαινει σαν "μαιντανος" στην τηλεοραση και συμφωνω αλλα δεν τον βλεπουμε ουτε σε καυτα θεματα που μας απασχολουν και ενω το Αγιο Ορος μεσω διαφορων πατερων εχουν παρει θεση..........αυτοι..........................δηλαδη τι περιμενουν να ερθει ο " αντιχριστος" ο ιδιος και μετα να βγουνε να πουνε ΞΕΚΑΘΑΡΑ ΚΑΙ ΚΑΤΟΠΙΝ ΕΟΡΤΗΣ μην παιρνετε δεν ξερω και εγω τι...................

Λυπαμαι εχω εμπιστοσυνη....................μονο στα λογια Του καλου μας Θεού........................για τους υπολοιπους θελω πραξεις και μαλιστα δυναμικες, λογο της θεσης που κατεχει ο καθενας.
Τις θεός Μέγας ως ο Θεός ημών.
Άβαταρ μέλους
stathis73
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6456
Εγγραφή: Δευ Απρ 19, 2010 8:44 am
Τοποθεσία: Ευστάθιος-Λευκός Πύργος της Μακεδονίας.

Re: Έρχεται η «Κάρτα του Πολίτη»

Δημοσίευση από stathis73 »

Tα λογια αυτα ειναι του konstantinopolitis
"Η ιεραρχία μας που είναι υπάρχει ή περιορίζεται στο να εκδίδει βιβλία και εγκυκλίους; Αν δεν ήταν η συναυλία στον Άγιο Παντελεήμονα και πανταχού παρούσα Μαριάνα Βαρδινογιάννη όπου έκανε τον Αρχιεπίσκοπο να εμφανιστεί θα νόμιζα ότι ζώ σε ξένη χώρα. Απέναντι στο πιο στιγνό καθεστώς που έλαχε να ζούμε...
Περαστικά μας...χωρίς διάθεση αντιπολίτευσης ομολογιακού τύπου απο καναπέως...
Καλές Γιορτές...!

Για να μην νομιζετε οτι μονο εγω τα βλεπω ετσι..........................
Τις θεός Μέγας ως ο Θεός ημών.
lovethink
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5014
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 09, 2006 6:00 am

Re: Έρχεται η «Κάρτα του Πολίτη»

Δημοσίευση από lovethink »

stathisgrh έγραψε:"
Βλεπεις "Μανο" και εσυ υποθετης.................
Aκριβώς και χαίρομαι που το καταλαβαίνεις ότι υποθέτω ! Ποτέ δεν είμαι 100% σίγουρος και απόλυτος για τίποτα
( βεβαια εσυ το απομωνοσες οπως ξερεις πολυ καλα να κανεις ) και ανεπτυξες παλι την δικη σου θεωρεια.
Οχι καλέ μου Στάθη ,εσύ το απομόνωσες κάνοντάς το BOLD και μεγαλώνοντας τα γράμματα :wink:
ειπα οτι αισθανομαι οτι ταιριαζει και σε αυτο το θεμα γιατι ακομη περιμενουμε μια δυνατη με πηγμη και θαρος τοποθετηση...............
Δεν είπες ότι "αισθάνεσαι ότι ταιριάζει ΚΑΙ σε αυτό το θέμα" δεν έδωσες δηλαδή μια διαχρονικότητα στην δήλωση του γέροντα Μιχαήλ ,απλά μου φάνηκε ότι προσπαθείς με αυτή τη δήλωση να δικαιολογήσεις κάποιες κινήσεις που γίνονται
Μαλλον εχετε μερικοι πολυ ευαισθητες χορδες και εαν σας προσβαλα την Ιεραρχεια να με συνχωρεσετε αλλα εγω ετσι αισθανομαι.
Η ιεραρχία πλην του πνευματικού μου τουλάχιστον σε πολλά κυρήγματα με κάνει να θυμώνω και να απαγοητεύομαι ,άρα έχω κι εγώ άποψη για κάποια θέματα και μάλιστα υπάρχουν και ένας δυό ιερείς που αν τους θυμηθώ μου ανεβαίνει το αίμα στο κεφάλι για συγκεκριμένους λόγους
Αλλά αυτό είναι διαφορετικό ,καλώς ή κακώς έχω εμπιστοσύνη ότι η Εκκλησία ξέρει να το χειριστεί το θέμα .Ποτέ μέχρι σήμερα δεν άφησε τον κόσμο απροστάτευτο .Θυμήσου τι χαμός είχε γίνει με τις ταυτότητες πριν κάποια χρόνια .Πόσος κόσμος είχε κατέβει
Θα μου πεις τότε είχαμε τον Αρχιεπίσκοπο Χριστόδουλο όπου συγκινούσε τα πλήθη ο λόγος του .Ο κάθε άνθρωπος έχει τα δικά του χαρίσματα
Και ας μην ξεχνάμε ότι αυτή η δήλωση του Γέροντα δημοσιεύθηκε το 1981 ,ο Χριστόδουλος με τον ζωηρό και δυναμικό λόγο του δεν είχε ακόμα γίνει Αρχιεπίσκοπος .Να λοιπόν που για ένα μεγάλο διάστημα ο λόγος της Εκκλησίας ,η φωνή της Εκκλησίας δια του Αρχιεπισκόπου ζωήρεψε φούντωσε ,έφερε την νεολαία πιο κοντά στην Εκκλησία.Πριν ήταν έτσι ,μετά αλλιώς ,σήμερα αλλιώς ,αύριο αλλιώς .Αλλά ποτέ δεν άφησε νομίζω η Εκκλησία τους πιστούς της απροστάτευτους.Αν και διαφωνώ λοιπόν σε πολλές τοποθετήσεις κάποιων ιερέων ,σέβομαι την Εκκλησία ,την ιεραρχία ως σύνολο και δεν ανησυχώ πιο πολύ απ'όσο πρέπει
και δεν ειχα σκοπο να μειωσο τον γεροντα στα ματια μας
Κανείς δεν είπε κάτι τέτοιο και συγνώμμη αν σου έδωσα τέτοια εντύπωση ,κι εγώ δεν ήξερα ότι αυτή η συζήτηση ήταν από βιβλίο που κυκλοφόρησε το 81
Νόμιζα πως ήταν πρόσφατη
και οπως ειπε καποιος φιλος εαν δεν ηταν η μαριαννα βαρδινογιαννη που καναννε αγιασμο στο καινουριο νοσοκομειο δεν θα τον βλεπαμε τον Αρχιεπισκοπο ουτε σε αυτες τις αγιες μερες
Και σε αυτό φταίει ο Αρχιεπίσκοπος ; δηλαδή πρέπει να καλεί τις κάμερες κάθε φορά που πάει κάπου ; Οσο για την Βαρδινογιάννη και το νοσοκομείο όχι μόνο τα ελληνικά κανάλια αλλά και το CNN είχε ρεπορτάζ γιατί πρόκειται για το πρώτο εξειδικευμένο ογκολογικό παιδιατρικό νοσοκομείο για παιδιά στην Ελλάδα και είναι μια απίστευτη σημαντική προσφορά ,οπότε καλώς πήγαν και οι κάμερες
Δυστυχώς αν ο Αρχιεπίσκοπος βγαίνει συνέχεια στα κανάλια θα γκρινιάζουμε ότι βγαίνει συνέχεια στα κανάλια ,αν δεν βγαίνει θα γκρινιάζουμε ότι δεν βγαίνει
Μάλλον σε δουλειά να βρισκόμαστε :roll:
δηλαδη τι περιμενουν να ερθει ο " αντιχριστος" ο ιδιος και μετα να βγουνε να πουνε ΞΕΚΑΘΑΡΑ ΚΑΙ ΚΑΤΟΠΙΝ ΕΟΡΤΗΣ μην παιρνετε δεν ξερω και εγω τι...................
Αχ βρε Στάθη μου ,μού θυμίζεις εμένα πριν κάποια χρόνια ,όταν έβγαινε η Δουράκη στην τηλεόραση και την παρακολουθούσα
Αν και ήμουν πολύ μικρός τότε είχα πανικοβληθεί τόσο πολύ που σκεφτόμουν μέχρι και να έρθω σε επαφή με παλαιοημερολογίτες
Πίστευα ότι η εκκλησία σιωπά ,ότι θα έρθει ο Αντίχριστος ,ότι αλοίμονό μας ,είχα τρομοκρατηθεί .Δεν είχα όρεξη να σκεφτώ καν το μέλλον μου
Σκεφτόμουν πως όλα ήταν μάταια ,ενημέρωνα φίλους και συγγενείς και τους ζάλιζα με το 666 και αν υπήρχαν φόρουμς τότε σίγουρα θα την είχα "καταβρεί"
Και τελικά τι ; σε ποιόν έκανα κακό ; σε μένα που το άγχος μου μεγάλωνε
Οπως βλέπεις λοιπόν έχω περάσει κι εγώ από τέτοιο στάδιο ,δεν είμαι ο "αδιάφορος" με την μη αγωνιστική διάθεση

Λυπαμαι εχω εμπιστοσυνη....................μονο στα λογια Του καλου μας Θεού.........................
καὶ ἰδοὺ ἐγὼ μεθ' ὑμῶν εἰμι πάσας τὰς ἡμέρας ἕως τῆς συντελείας τοῦ αἰῶνος. ;)
Καλή Σαρακοστή
Άβαταρ μέλους
stathis73
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6456
Εγγραφή: Δευ Απρ 19, 2010 8:44 am
Τοποθεσία: Ευστάθιος-Λευκός Πύργος της Μακεδονίας.

Re: Έρχεται η «Κάρτα του Πολίτη»

Δημοσίευση από stathis73 »

O Kαιρος θα δειξει αδελφε εαν αυτα που λεμε ειχανε βαση ή απλως "κινδυνολογουσαμε " μερικοι
Τις θεός Μέγας ως ο Θεός ημών.
lovethink
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5014
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 09, 2006 6:00 am

Re: Έρχεται η «Κάρτα του Πολίτη»

Δημοσίευση από lovethink »

stathisgrh έγραψε:O Kαιρος θα δειξει αδελφε εαν αυτα που λεμε ειχανε βαση ή απλως "κινδυνολογουσαμε " μερικοι
Αχ βρε Στάθη ,πω .....βαρέθηκα με αυτό το θέμα ,εγώ σταματάω εδώ
Καλή Σαρακοστή
Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα”