Έρχεται η «Κάρτα του Πολίτη»

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα.

Συντονιστής: Συντονιστές

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
stathis73
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6456
Εγγραφή: Δευ Απρ 19, 2010 8:44 am
Τοποθεσία: Ευστάθιος-Λευκός Πύργος της Μακεδονίας.

Re: Έρχεται η «Κάρτα του Πολίτη»

Δημοσίευση από stathis73 »

ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΣΟΒΑΡΟ ΘΕΜΑ ΚΑΙ ΠΡΕΠΕΙ ΟΛΟΙ ΜΑΣ ΝΑ ΑΡΧΙΣΟΥΜΕ ΝΑ ΔΟΥΛΕΥΟΥΜΕ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ ΜΑΣ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ, ΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΑΥΤΗ.
ΕΓΩ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΤΟ ΕΧΩ ΣΥΖΗΤΗΣΕΙ ΜΕ ΤΗΝ ΓΥΝΑΙΚΑ ΜΟΥ, ΓΙΑ ΤΟ ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΟΤΑΝ ΕΡΘΕΙ ΑΥΤΗ Η ΩΡΑ( ΠΟΥ ΠΑΡΕΠΙΠΤΟΝΤΩΣ ΔΕΝ ΘΑ ΑΡΓΗΣΕΙ) ΟΧΙ ΓΙΑ ΤΟ ΑΝ ΘΑ ΑΠΟΔΕΧΤΩ ΤΟ ΧΑΡΑΓΜΑ, ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΤΟ ΑΝ ΘΑ ΠΑΡΟΥΜΕ ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ ΔΙΑΒΑΤΗΡΙΑ-ΤΑΥΤΟΤΗΤΕΣ ΚΑΙ ΑΝ ΤΟ ΕΠΙΒΑΛΟΥΝ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ, ΓΙΝΕΙ ΔΗΛΑΔΗ ΑΝΑΓΚΑΙΟ ΣΤΙΣ ΕΠΙΧΗΡΕΙΣΕΙΣ ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΤΟΤΕ.
ΕΓΩ ΠΡΟΣΩΠΚΑ ΜΕ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΤΟΥ ΘΕΟΥ ΑΝ ΜΟΥ ΤΟ ΕΠΙΒΑΛΟΥΝ ΘΑ ΔΙΑΛΕΞΩ ΤΟΝ ΧΡΙΣΤΟ ΜΑΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΤΟΝ ΜΑΜΩΝΑ.
Τις θεός Μέγας ως ο Θεός ημών.
fosterer
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 505
Εγγραφή: Τρί Μαρ 10, 2009 10:09 am

Re: Έρχεται η «Κάρτα του Πολίτη»

Δημοσίευση από fosterer »

Διονύση και Στάθη,ξέρετε ποια είναι η μεγαλύτερη ζημιά που έπαθαν οι ΗΠΑ μετά την 11/09?
Το ότι έχασαν κάθε ψευδαίσθηση ασφάλειας οι πολίτες τους και κοιτάζουν συνέχεια τον ουρανό για να μην τους έρθει κανένα αεροπλάνο στο κεφάλι! Φοβερότερο της καταστροφής η καταστροφολογία και η καταστροφολαγνεία!
Είμαι ο τελευταίος που θα υπερασπιστεί αυτήν την φορομπηχτική κυβέρνηση αλλά κάθε κίνηση της κρίνεται ξεχωριστά. Να δούμε και να κρίνουμε.
Άβαταρ μέλους
stathis73
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6456
Εγγραφή: Δευ Απρ 19, 2010 8:44 am
Τοποθεσία: Ευστάθιος-Λευκός Πύργος της Μακεδονίας.

Re: Έρχεται η «Κάρτα του Πολίτη»

Δημοσίευση από stathis73 »

ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΝΑ ΚΟΙΤΑΣ ΨΗΛΑ ΜΗΝ ΣΟΥ ΕΡΘΕΙ ΚΑΤΙ ΣΤΟ ΚΕΦΑΛΙ, ΠΑΡΑ ΝΑ ΣΟΥ ΕΡΘΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΣΕ ΑΦΗΣΕΙ ΝΕΚΡΟ ΨΥΧΙΚΑ ΚΑΙ ΣΩΜΑΤΙΚΑ, ΓΙΑΤΙ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΑΥΤΗ ΙΣΧΥΕΙ ΤΟ ΠΡΟΛΑΜΒΑΝΕΙΝ, ΘΕΡΑΠΕΥΕΙΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ
Τις θεός Μέγας ως ο Θεός ημών.
Άβαταρ μέλους
dionysisgr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4278
Εγγραφή: Τρί Φεβ 12, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Νικαια

Re: Έρχεται η «Κάρτα του Πολίτη»

Δημοσίευση από dionysisgr »

fosterer, υπαρχει διασταση μεγαλη, χαωδης, αβυσσαλεα,
αναμεσα σε αυτο που λες, και σε αυτα που εννοουμε εμεις.


Καμμια σχεση με αυτο που λες, να το πω ετσι απλα μονολεκτικα.

Ποιος μιλησε για κυβερνηση; Τωρινη η παλια;

Αυτα ειναι παιδικα πραγματα, και εντελως επιφανειακα αγγιζουν το θεμα.

Το θεμα ειναι πολυ γενικοτερο και αφανταστα ευρυτερο και αγγιζει την εννοια ανθρωποτητα και την νοοτροπια του κοσμου, που αναζητα συνεχως εναν επιγειο "μεσσια", για να την περασει "ζαχαρη", χωρις πολλα πολλα, χωρις τον "ενοχλητικο" Θεο που ζηταει πραγματα.. Περι αυτου προκειται. Και αυτο φερνει η νεα ταξη.

Δεν μπορω να εξηγησω παρακατω, ο νοων νοειτω. Λυπαμαι.

Ας κρατησει ο καθενας τις αποψεις του, και θα δουμε στο μελλον ποιοι θα δικαιωθουν,
και ποιοι θα ειναι ακομα "ησυχοι", οτι ολα βαινουν καλως..

Δεν χρειαζεται να εξηγουμε ο ενας στον αλλον, τα αυτονοητα. Τα εχουμε πει, χιλιαδες φορες, οποιος θελει καταλαβαινει, οποιος δεν θελει, ας παρει τον δρομο του, δικαιωμα του ειναι.

Αφηστε εμας να "καταστροφολογουμε". Να γινομαστε γραφικοι και ανοητοι. Δεν πειραζει!

Μονο να μην λεμε μετα: δεν μας ενημερωσανε..
"ἰδοὺ ἐγὼ μεθ᾿ ὑμῶν εἰμι πάσας τὰς ἡμέρας ἕως τῆς συντελείας τοῦ αἰῶνος. ᾿Αμήν."
Άβαταρ μέλους
panagiotisspy
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 7181
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 04, 2009 4:57 am
Τοποθεσία: ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΣ

Re: Έρχεται η «Κάρτα του Πολίτη»

Δημοσίευση από panagiotisspy »

Δεν φοβάμαι τα barcode, τις έξυπνες κάρτες, τον ΑΜΚΑ, τις πιστωτικές κάρτες, κλπ.

Βέβαια όλα αυτά λειτουργούν προς κάποια ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ κατεύθυνση και έχουν κάποια σαφή σκοπιμότητα.

Αυτό που θα πρέπει να μας φοβίζει κατά τη γνώμη μου, είναι η δική μας ανεπάρκεια και ενδεχόμενη ολιγοπιστία, πράγματα τα οποία, δεν θα μας αφήσουν να αντιληφθούμε και να διακρίνουμε, αυτά τα οποία πραγματικά πρέπει να αποφύγουμε.
Εάν ταις γλώσσαις των ανθρώπων λαλώ και των αγγέλων,Αγάπην δε μη έχω,γέγονα χαλκός ηχών ή κύμβαλον αλαλάζον. Και εάν έχω προφητείαν και ειδώ τα μυστήρια πάντα και πάσαν την γνώσιν και έχω πάσαν την πίστιν,ώστε όρη μεθιστάνειν,Αγάπην δε μη έχω, ουδέν ειμί.
fosterer
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 505
Εγγραφή: Τρί Μαρ 10, 2009 10:09 am

Re: Έρχεται η «Κάρτα του Πολίτη»

Δημοσίευση από fosterer »

ΣΤΑΘΗΣ ΓΡΗΓΟΡΙΑΔΗΣ έγραψε:ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΝΑ ΚΟΙΤΑΣ ΨΗΛΑ ΜΗΝ ΣΟΥ ΕΡΘΕΙ ΚΑΤΙ ΣΤΟ ΚΕΦΑΛΙ, ΠΑΡΑ ΝΑ ΣΟΥ ΕΡΘΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΣΕ ΑΦΗΣΕΙ ΝΕΚΡΟ ΨΥΧΙΚΑ ΚΑΙ ΣΩΜΑΤΙΚΑ, ΓΙΑΤΙ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΑΥΤΗ ΙΣΧΥΕΙ ΤΟ ΠΡΟΛΑΜΒΑΝΕΙΝ, ΘΕΡΑΠΕΥΕΙΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ
Αν ο Θεός έχει αποφασίσει να μου πέσει κάτι στο κεφάλι,τότε σίγουρα θα μου πέσει! Προτιμώ λοιπόν να κοιτάω μπροστά,να προσεύχομαι και να ελπίζω από το να καταστροφολογώ και να μοιρολογώ!
Όπως λέει και ο Διονύσης,χαώδης η διαφορά! :8
Άβαταρ μέλους
stathis73
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6456
Εγγραφή: Δευ Απρ 19, 2010 8:44 am
Τοποθεσία: Ευστάθιος-Λευκός Πύργος της Μακεδονίας.

Re: Έρχεται η «Κάρτα του Πολίτη»

Δημοσίευση από stathis73 »

ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΠΙΣΤΕΥΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΟΤΙ ΔΥΣΤΗΧΩΣ ΕΙΝΑΙ ΧΑΩΔΗΣ Η ΔΙΑΦΟΡΑ ΓΙΑΤΙ ΟΠΩΣ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ Ο ΘΕΟΣ ΦΡΟΝΤΙΣΕ ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΕΣΕΝΑ ΓΙΑ ΣΕΝΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΣΟΥ ΠΕΣΕΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΡΑΓΜΑ ΣΤΟ ΚΕΦΑΛΙ, ( ΤΟ ΣΦΡΑΓΙΣΜΑ ΚΑΙ Η ΑΠΩΛΕΙΑ ΤΗΣ ΨΥΧΗΣ ΣΟΥ) ΚΑΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΟΛΟΙ ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΙ ΝΑ ΕΝΗΜΕΡΩΝΟΥΜΕ ΤΟΥΣ ΠΑΝΤΕΣ ΓΙΑ ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΤΟΣΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΔΕΝ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΟΛΟΓΟΥΜΕ.
Τις θεός Μέγας ως ο Θεός ημών.
Άβαταρ μέλους
ψυχουλα
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 2324
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 06, 2008 11:36 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Έρχεται η «Κάρτα του Πολίτη»

Δημοσίευση από ψυχουλα »

panagiotisspy έγραψε:Δεν φοβάμαι τα barcode, τις έξυπνες κάρτες, τον ΑΜΚΑ, τις πιστωτικές κάρτες, κλπ.

Βέβαια όλα αυτά λειτουργούν προς κάποια ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ κατεύθυνση και έχουν κάποια σαφή σκοπιμότητα.

Αυτό που θα πρέπει να μας φοβίζει κατά τη γνώμη μου, είναι η δική μας ανεπάρκεια και ενδεχόμενη ολιγοπιστία, πράγματα τα οποία, δεν θα μας αφήσουν να αντιληφθούμε και να διακρίνουμε, αυτά τα οποία πραγματικά πρέπει να αποφύγουμε.
θα συμφωνησω με τον Παναγιώτη.
πιστευω οτι το χαραγμα θα ειναι κατι σαφως συνδεδεμενο με αρνηση συνειδητη του Χριστου και με προσκυνηση ταυτοχρονα της εικονας του Αντιχριστου. οποτε δε θα υπαρχει δικαιολογια οτι δεν καταλαβα κτλ.
δε θα αναλωθω να παλευω με τα barcode, τον αμκα κτλ αλλωστε τα του Καισαρος τω Καισαρι.

συνειδητη αρνηση του Χριστου φαινεται να ειναι το τσιπ, γιατι κανεις τον εαυτο σου δουλο ανθρωπων και δεχεσαι τον εξευτελισμο να σε μαρκαρουν σα ζωο. δηλαδη και χριστιανος να μην εισαι αν εχεις λιγο μυαλο στο κεφαλι σου δεν το δεχεσαι και να δειτε που πολλοι αθεοι δε θα το παρουν ενω πολλοι υποτιθεμενοι χριστιανοι θα το παρουν!
γιατι υπαρχουν ανθρωποι που εχουν το Χριστο στην ταυτοτητα αλλα οχι στην καρδια τους και αλλοι που Τον εχουν στην καρδια τους και δεν το ξερουν!
«Όπου έρως θείος ήψατο καρδίας, εκεί φόβος ρημάτων ουκ ίσχυσε».
Άβαταρ μέλους
stathis73
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6456
Εγγραφή: Δευ Απρ 19, 2010 8:44 am
Τοποθεσία: Ευστάθιος-Λευκός Πύργος της Μακεδονίας.

Re: Έρχεται η «Κάρτα του Πολίτη»

Δημοσίευση από stathis73 »

ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΕΙΠΕ ΠΑΙΔΙΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΜΚΑ ΤΑ BARCODE ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΑ ΦΟΒΟΜΑΣΤΕ, ΕΙΠΑΜΕ ΜΕ ΤΟΝ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΛΕΜΕ ΚΑΠΟΙΑ ΜΙΚΡΑ ΟΧΙ ΓΙΑ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΕ ΕΤΟΙΜΟΤΗΤΑ ΝΑ ΠΟΥΜΕ ΤΟ ΟΧΙ ΣΤΟ ΣΦΡΑΓΙΣΜΑ, ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΜΑΣ ΤΟ ΠΕΡΑΣΟΥΝ ΣΑΝ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΤΑ "ΜΙΚΡΑ" ΚΑΡΤΕΣ-ΔΙΑΒΑΤΗΡΙΑ.
ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΗΤΑΝ ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΑΝΑΦΟΡΕΣ ΓΙΑ ΤΟ ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΕΙ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΜΑΣ.
Τις θεός Μέγας ως ο Θεός ημών.
Shubik
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 296
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 02, 2006 6:00 am

Re: Έρχεται η «Κάρτα του Πολίτη»

Δημοσίευση από Shubik »

Ακόμα και μια επιφανειακή ανάγνωση της αποκάλυψης μπορεί να πείσει τον καθένα πως το κεντρικό πρόσωπο στο βιβλίο είναι ο Χριστός, ο «ὁ ὢν καὶ ὁ ἦν καὶ ὁ ἐρχόμενος» και όχι ο αντίχριστος. Η αναφορά στον αντίχριστο καταλαμβάνει πολύ μικρό χώρο στο βιβλίο της Αποκάλυψης. Ακόμα και για το θέμα του σφραγίσματος οι περισσότεροι συζητάνε για αυτό του αντιχρίστου αγνοώντας το σφράγισμα του Θεού. «καὶ εἶδον ἄλλον ἄγγελον ἀναβαίνοντα ἀπὸ ἀνατολῆς ἡλίου, ἔχοντα σφραγῖδα Θεοῦ ζῶντος, καὶ ἔκραξε φωνῇ μεγάλῃ τοῖς τέσσαρσιν ἀγγέλοις, οἷς ἐδόθη αὐτοῖς ἀδικῆσαι τὴν γῆν καὶ τὴν θάλασσαν, λέγων• Μὴ ἀδικήσητε τὴν γῆν μήτε τὴν θάλασσαν μήτε τὰ δένδρα ἄχρις οὗ σφραγίσωμεν τοὺς δούλους τοῦ Θεοῦ ἡμῶν ἐπὶ τῶν μετώπων αὐτῶν.» (Αποκ. 7, 2-3) «καὶ ἐρρέθη αὐταῖς ἵνα μὴ ἀδικήσωσι τὸν χόρτον τῆς γῆς οὐδὲ πᾶν χλωρὸν οὐδὲ πᾶν δένδρον, εἰ μὴ τοὺς ἀνθρώπους οἵτινες οὐκ ἔχουσι τὴν σφραγῖδα τοῦ Θεοῦ ἐπὶ τῶν μετώπων αὐτῶν.» (Αποκ. 9,4)
Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα”