Το Σφράγισμα έρχεται. Ενημέρωση δεν υπάρχει

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα.

Συντονιστής: Συντονιστές

lovethink
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5014
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 09, 2006 6:00 am

Δημοσίευση από lovethink »

Λες και η στάθμη της αγάπης πάει να βρει
πόσοι κρύβονται στη λάσπη θησαυροί
πως κοπήκανε στα δάχτυλα οι σταυροί
για ανθρώπων έργα

Αδιόρθωτα τα μάτια και οι καρδιές
με κουμπιά και φερμουάρ κατεστραμένα
δυό κουβέντες μου σου πέσανε βαριές
και αποφάσισες να ζεις χωρίς εμένα

Λες και στρώσαμε τον Αύγουστο χαλί
λες και βγήκε το ασανσέρ σε ένα κελί
που ο ένας το έβλεπε το φως για ανατολή
κι ο άλλος για δύση

Λες και μέσα μας τα αντίθετα τραβάν
να ψηφίσουμε στο ίδιο παραβάν
σαν αιώνιο Ιησούν η Βαραβάν
του ανθρώπου η φύση ....

Αδιόρθωτα τα μάτια κι οι καρδιές ....

Αφιερωμένο σε όλους
σας αγαπώ όλους :wink:
raxil
Συστηματικός Αποστολέας
Συστηματικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 183
Εγγραφή: Δευ Απρ 03, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

ρε γέροντας Παίσιος

Δημοσίευση από raxil »

Ο Γέροντας Παίσιος δεν είχε ανάγκη απο '' μόρφωση ''.
Αυτήν που διαθέτουν οι άνθρωποι και την πιστοποιούν τα πτυχία τους .
Ηταν ΦΩΣ που διέλυε τα σκοτάδια εσκοτισμένων νοων.
Και έτσι για την ιστορία , τον θαύμαζαν καθηγητές πανεπιστήμίου και ζητούσαν την άποψή του και κατέφευγαν στο ταπεινό του κελλάκι .
ΡΑΧΗΛ
tomR
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 269
Εγγραφή: Παρ Μαρ 04, 2005 6:00 am
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από tomR »

Και ο Μέγας Αθανάσιος απ΄ ότι γνωρίζω δεν είχε σπουδάσει κάτι, τι πάει να πει αυτό? .
Ο Γέροντας Παϊσιος ήταν Αγράμματος ? επειδή δεν είχε ένα τίτλο Πανεπιστημίου ? δηλαδή οποίος έχει ένα τίτλο Πανεπιστημίου πάει να πει ότι ξέρει και τι λέει ?


Γνωρίζεις εσύ αγαπητέ μου πόσα και τι Βιβλία είχε διαβάσει ο Γέροντας ?


Και αυτό έχει μια δόση αληθείας όπως το είπες , το ( κράτος ) του καταναλωτισμού και της ξεκούραστης Ζωής , το να επιβιώνουμε χωρίς να δουλεύουμε ή να κάνουμε ευτελείς δουλειές και να απαιτούμε πολλά ( τα οποία τώρα μας τα δίνει ο Διάβολος για να μας εθίσει )κτλ ,αυτό είναι το κράτος του Αντίχριστου , πως είναι λοιπόν εύκολο ένας που σπαταλάει την ζωή του έτσι , να μπορέσει μετά να ξεφύγει από αυτήν την παγίδα εύκολα ? Ε? λες ο Διάβολος να είναι βλάκας ? και αυτός το ξέρει αυτό , ότι δεν θα μπορούν οι άνθρωποι τις εποχής εκείνης να ξεφύγουν από το κράτος του λόγω της κοιλιάς των ,και της καλοπέρασης , και έτσι θα σφραγιστούν .
Αυτό δεν μας λέει και ο Ιωαννης στην Αποκάλυψη ? ήταν αγράμματος και αυτός ?


Άποψη μου είναι πως έτσι θα γίνει , μια μέρα θα πουν ( ποια μέρα , που σχεδόν όλα με κάρτα έχουν γίνει ) , όχι κάρτα, vasilis_m21 ? όχι κάρτα tomR ε! τότε όχι μαμ.

Και τότε αγαπητέ μου πώς να αντέξουμε ? από ποτέ έχουμε να πάμε Εκκλησία? Από πότε έχουμε να νηστέψουμε ? να παιδέψουμε το Σώμα μας? Είμαστε άραχτοι στις καρέκλες κανα 3-4 ώρες στην δουλειά και απαιτούμε να μας πληρώσουν για 30 ? ,είμαστε από το γραφείο στην καφετερία ,μετά νάνι μετά μαμ μετά πάλι νάνι μετα πάλι καφετερία ? ε? και θέλουμε να πάμε και στον Παράδεισο , και άμα βρεθεί και κανένας Γέροντας όπως ο Παϊσιος και μας χτυπήσει την καμπάνα , δεν μας βολεύει ε? αγράμματος είναι , και έχει επηρεαστεί , από ποιους αγαπητέ μου έχει επηρεαστεί ο Γέροντας ? από αυτούς που πηγαίνανε για να τους συμβουλέψει ?


Για να είμαστε λίγο ποιο σοβαροί λέω εγώ . vasilis_m21
koskas
Συστηματικός Αποστολέας
Συστηματικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 160
Εγγραφή: Παρ Σεπ 22, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: πελοπονησος
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από koskas »

ΦΙΛΕ ΒΑΣΙΛΗ ΔΙΑΦΩΝΩ ΜΕ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΣΟΥ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΤΕΡ ΠΑΙΣΙΟ , ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟΛΜΑΜΕ ΝΑ ΜΙΛΑΜΕ ΕΤΣΙ ΓΙΑ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΑΓΙΟ ΑΝΘΡΩΠΟ , ΞΕΡΩ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΤΕΛΕΙΩΣΕΙ ΤΟ ΠΟΙΟ SUPER ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΑΣΤΑ ΝΑ ΠΑΝΕ , Ο ΠΑΤΕΡ ΠΑΙΣΙΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΕΙΧΕ ΚΑΠΟΙΑ ΙΔΙΑΙΤΕΡΗ ΜΟΡΦΩΣΕΙ ΟΥΤΕ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΟ ΧΑΡΤΙ , ΑΛΛΑ ΕΙΧΕ ΤΗΝ ΜΟΡΦΩΣΕΙ ΤΟΥ ΘΕΟΥ ΤΗΝ ΑΓΙΟΤΗΤΑ
tksm
Απλό Μέλος
Απλό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Τρί Μαρ 14, 2006 6:00 am

Δημοσίευση από tksm »

ΜΕΣ ΤΗΝ ΠΡΟΣΕΥΧΗ ΜΟΥ, ΠΑΡΑΚΛΑΩ ΤΟΝ ΘΕΟ, ΟΤΑΝ ΕΡΘΕΙ ΕΚΕΙΝΗ Η ΩΡΑ ΠΟΥ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΠΙΛΕΞΩ, ΝΑ ΜΟΥ ΔΩΣΕΙ ΤΗΝ ΔΥΝΑΜΗ ΝΑ ΑΝΤΕΞΩ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΟΚΕΙΨΩ ΣΤΑ ΥΛΙΚΑ ΑΓΑΘΑ, ΑΛΛΑ ΝΑ ΠΕΘΑΝΩ ΦΤΩΧΟΣ ΚΑΙ ΠΕΙΝΑΣΜΕΝΟΣ ΠΑΡΑ ΝΑ ΧΑΡΑΚΤΩ ΚΑΙ ΝΑ ΧΑΣΩ ΤΟΝ ΧΡΙΣΤΟ ΑΠΟ ΜΕΣΑ ΜΟΥ.
ΑΛΙΜΟΝΟ ΣΕ ΜΑΣ ΤΟΥΣ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΥΣ ΠΟΥ ΘΑ ΑΝΤΙΚΡΙΣΟΥΜΕ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΜΕΡΕΣ, ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΑΚΡΙΑ ΟΙ ΜΕΡΕΣ ΑΥΤΕΣ. ΜΙΑ ΓΕΝΝΙΑ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΕΦΤΑΣΕ.
stratos
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 2298
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 14, 2005 6:00 am
Τοποθεσία: Ηλίας @ Θεσσαλονίκη

Re: ρε γέροντας Παίσιος

Δημοσίευση από stratos »

raxil έγραψε:Ο Γέροντας Παίσιος δεν είχε ανάγκη απο '' μόρφωση ''.
ετσι ακριβως..

[ως μη εχοντες αλλα τα παντα κατεχοντες]
vasilis_m21
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 888
Εγγραφή: Δευ Μαρ 27, 2006 6:00 am

Δημοσίευση από vasilis_m21 »

Όποιος νομίζει ότι μπορεί να αντέξει χωρίς υλικά αγαθά ας το ξεκινήσει από τώρα! Νομίζω είναι ανέφικτο. Για παράδειγμα, ο γερο-Παϊσιος λέγεται ότι έτρωγε μία φορά τη βδομάδα, όπως οι παλιοί ασκητές, μπορεί κανείς να κάνει το ίδιο;
lovethink
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5014
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 09, 2006 6:00 am

Δημοσίευση από lovethink »

vasilis_m21 έγραψε:Όποιος νομίζει ότι μπορεί να αντέξει χωρίς υλικά αγαθά ας το ξεκινήσει από τώρα! Νομίζω είναι ανέφικτο. Για παράδειγμα, ο γερο-Παϊσιος λέγεται ότι έτρωγε μία φορά τη βδομάδα, όπως οι παλιοί ασκητές, μπορεί κανείς να κάνει το ίδιο;
a) ΟΥΤΕ ΕΝΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ !!!! ( που έλεγε και η Τζένη Καρέζη ) για την αφιέρωση που σας έκανα σε ένα τραγούδι που είχε ΠΟλύυυυυ νόημα

β) Βασίλη μου σε πήραν όλοι από τα μούτρα αλλά μη στεναχωριέσε , το έχω πάθει και εγώ πολλές φορές :) Είναι όμως λογικό γιατί με τον τρόπο σου ίσως άθελά σου πλήγωσες την αγάπη που έχουν πολλοί άνθρωποι για τον Πάτερ Παϊσιο , όσοι ΤΥΧΕΡΟΙ τον γνώρισαν όσο ζούσε κοντά μας
Η μόρφωση δεν έχει σχέση με την αγιότητα και αυτό θα έπρεπε να το γνωρίζεις και εσύ και όλοι μας μιας και οι μαθητές Του Χριστού ήταν αγράμματοι ψαράδες που όμως φώτισαν την οικουμένη
Αρα δεν αποτελεί κριτήριο αγιότητας η μόρφωση
Αυτό φυσικά δεν κάνει αλάθητο κανέναν Αγιο έτσι ? μιας και ΑΛΑΘΗΤΟΣ είναι ΜΟΝΟ Ο ΘΕΟΣ
Ακόμα και οι Αγιοι στη ζωή τους όλο και κάτι μπορεί να πουν που δεν θα είναι απόλυτα σωστό αλλά αν μη τι άλλο είναι σίγουρα ΑΚΙΝΔΥΝΟ
Ξέρεις ...... καμμιά φορά και εγώ πέφτω στη παγίδα να σκεφτώ πως οι μοναχοί αν και ΑΓΙΟΙ ζουν στην ησυχία τους στη γαλήνη τους μακριά από το νέφος μακριά από το άγχος μακριά από τα καθημερινά προβλήματα της κοινωνίας των πόλεων και έτσι τα βλέπουν όλα εύκολα
Δεν ξέρω αν είναι έτσι , μα αν είναι έτσι στο χέρι μας είναι να βρούμε έναν ιερέα που να ζει μέσα στη πόλη σε μια ενορία μέσα στην Αθήνα πχ.
Είναι όμως σχετικό αυτό
Εμένα ο πνευματικός μου είναι σε χωριό σε μοναστήρι και όμως θα έλεγες πως πάντα ζει μέσα στην πιο σύγχρονη κοινωνία
Η αγάπη κοινωνικοποιεί η αγάπη κοσμικεύει για να ανυψώσει και να γλυτώσει τους ανθρώπους από την εσωτερική τους πίκρα
Μου άρεσε το μήνυμά σου "Όποιος νομίζει ότι μπορεί να αντέξει χωρίς υλικά αγαθά ας το ξεκινήσει από τώρα"
Τα είπες όλα είτε εν γνώση σου είτε εν αγνοία σου με τη παραπάνω φράση
Δεν θα γνωρίσουμε όλοι τις μέρες Του ΑντιΧρίστου , ίσως να αργούν ακόμα 50 χρόνια ίσως και 100 ίσως και 200 ίσως και 2
Μήπως η σωτηρία και η απάρνηση της καλοπέρασης έχει να κάνει μόνο με τις τελευταίες μέρες ?
Εδώ και τώρα
Ας πετάξουμε όλοι το κινητό μας ( πως είπατε ? )
Α όχι αγάπη μου το κινητό μου δεν το πετάω ...
Αυτοί είμαστε , έτσι είμαστε , και περιμένουμε λίγο πριν τον ΑντιΧριστο να δείξουμε ότι πιστεύουμε λες και όλος ο υπόλοιπος καιρός είναι για να πνιγόμαστε στα αγαθά
vasilis_m21
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 888
Εγγραφή: Δευ Μαρ 27, 2006 6:00 am

Δημοσίευση από vasilis_m21 »

Δεν ήθελα να πληγώσω την αγάπη και το σέβας σε πρόσωπα τιμώμενα ως αγίους, και ζητάω συγγνώμη αν έγινε κάτι τέτοιο. Πάνω σε αυτό που είπες Lovethink, ότι οι άγιοι είναι ακίνδυνοι, δεν είναι ακριβώς έτσι. Έχεις διαβάσει τη ζωή του αγίου Λουκά στη Ρωσία; Του έκαναν τέτοια βασανιστήρια που και συνεργάτες του τον πρόδιδαν για να γλιτώσουν από τον κίνδυνο. Έχεις διαβάσει για τον πατέρα Alexander Men στη Ρωσία, που ένα πρωί τον κοπανησαν με τσεκούρι στο κεφάλι, δολοφονία εν ψυχρώ;
Στην πραγματικότητα, όσοι άνθρωποι μπήκαν στο επίπεδο των αγίων, δηλαδή υπερφυσικό, ανα πάσα στιγμή μπορεί να φονευθούν, και μάλιστα τελείως αναπάντεχα. Διάβασε τον ΄΄αγιο Σιλουανό΄΄του γερο-Σοφρώνιου. Εκεί μάλιστα λέει ότι για να αντέξει κανείς τα βασανιστήρια υπερ του Χριστού, πρέπει να έχει υπερφυσική χάρη Θεού.
Οι άγιοι δεν είναι ακίνδυνοι-είναι εξ ορισμού επικίνδυνοι. Μετά θάνατον βέβαια αλλάζει το πράγμα-μπορεί κανείς να αναφερθεί σε αυτούς με ασφάλεια-ωστόσο όσο ήταν εν ζωή, πολλοί που τους είδαν τρομοκρατήθηκαν.
lovethink
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5014
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 09, 2006 6:00 am

Δημοσίευση από lovethink »

vasilis_m21 έγραψε:. Πάνω σε αυτό που είπες Lovethink, ότι οι άγιοι είναι ακίνδυνοι, δεν είναι ακριβώς έτσι. .
Eγώ εννοούσα ότι αν πουν κάτι που δεν είναι απόλυτα σωστό είναι ΑΚΙΝΔΥΝΟ δογματολογικά
Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα”