Γιατί οι γυναίκες είναι πιό πολλές από τους άντρες?

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα.

Συντονιστής: Συντονιστές

Απάντηση
vfilip
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 695
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 21, 2006 5:00 am

Γιατί οι γυναίκες είναι πιό πολλές από τους άντρες?

Δημοσίευση από vfilip »

Harrys1934 έγραψε: Οι γυναίκες στις Εκκλησίες σε αναλογία με τους άνδρες είναι 10 προς 2-.

Αλήθεια γιατί οι γυναίκες είναι πιό πολλές από τους άνδρες στην εκκλησία ? Υπάρχει καμία λογική εξήγηση για αυτό χωρίς να το ρίξουμε στην πλάκα ?

Μερικές σκέψεις :

Εχουν πιό πολύ φόβο Θεού (επειδή είναι φυσικά πιο αδύνατες )

Εχουν πιό πολλή αγάπη ( η αγάπη προς τα παιδιά τους είναι πολύ μεγαλύτερη από ότι των πατεράδων)

Είναι πιό αμαρτωλές οπότε αισθάνονται πιό πολύ την ανάγκη να μετανοήσουν ! (π.χ Η Εύα)

Είναι μακροβιότερες άρα έχουν μεγαλύτερο διάστημα για να μετανοήσουν .
lenakog1
Τακτικό Μέλος
Τακτικό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 64
Εγγραφή: Τρί Φεβ 14, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από lenakog1 »

Η vfilip έγραψε:

Εχουν πιό πολύ φόβο Θεού (επειδή είναι φυσικά πιο αδύνατες )

Εχουν πιό πολλή αγάπη ( η αγάπη προς τα παιδιά τους είναι πολύ μεγαλύτερη από ότι των πατεράδων)

Είναι πιό αμαρτωλές οπότε αισθάνονται πιό πολύ την ανάγκη να μετανοήσουν ! (π.χ Η Εύα)

Είναι μακροβιότερες άρα έχουν μεγαλύτερο διάστημα για να μετανοήσουν
Ίσως όντως έχουν πιο πολύ φόβο Θεού. Τώρα για αγάπη δεν ξέρω, εξαρτάται και από τον άνθρωπο, δεν πιστεύω ότι είναι τόσο πολύ θέμα φύλου. Σ' αυτό που λες για τις αμαρτίες δεν συμφωνώ. Άντρε γυναίκες είναι το ίδιο αμαρτωλοί απλά ίσως οι γυναίκες έχουν μεγαλύτερη συναίσθηση των πράξεών τους.
Βασικά πιστεύω ότι το 90% των γυναικών που πάνε στην εκκλησία και απ' αυτές το 98% είναι κάποιας ηλικίας πάνε πιο πολύ επειδή φοβούνται ότι η ώρα του θανάτου τους πλησιάζει παρά από αγάπη στον Θεό. Μπορεί να είμαι και λάθος δεν ξέρω...
paroikos
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1253
Εγγραφή: Δευ Μάιος 15, 2006 5:00 am

Δημοσίευση από paroikos »

Αναφέρεις την Εύα! Αλλα και ο Αδάμ είχε την ίδια ευθύνη με την Εύα! Ο Θεός τους ρώρτησε μετά την παράβαση γιατί κρύβονται, όχι γιατί δεν ήξερε τον λόγο, αλλά για να τους δώσει ευκαιρία μετάνοιας. Ένα (ρημάδι) ΗΜΑΡΤΟΝ να λέγανε! Ναι Κύρις κάναμε την "στραβή" τότε θα τους συγχωρούσε ο Θεός. Αλλά ας έρθουμε στο θέμα μας.
Πιστεύω ότι το να "δίνονται" περισσότερο οι γυναίκες στην εκκλησία, δεν χρειάζεται λογική ανάλυση...δες το σαν χάρισμα του Θεού στη γυναικεία φύση. Και μη ξεχνάς τις Μυροφόρες γυναίκες! Όταν όλοι έτρεμαν αποό τον φόβο τους πήραν αρώματα για να μυρώσουν τον Κύριο. Δεν σκέφτηκαν ούτε τους Ιουδαίους, ούτε τους Ρωμαίους στρατιώτες...τίποτα. Η κινησή τους αυτή, με τις συγκεκριμένες συνθήκες, ηταν ΤΡΕΛΛΑ!!!

Απλά μόνο την διαπίστωση μπορούμε να κάνουμε ότι είναι πιο θερμές από τους άντρες στο θέμα αυτό, αλλά εγω θα διατυπώσω κι άλλη απορία....
Γιατί στο αντίδωρο ή όταν πάμε να προσκυνήσουμε μια εικόνα ή τον Επιτάφιο π.χ. συνεχώς σπρώχνετε λες και θα γίνει κάτι αν φτασετε 5 λεπτα αργότερα; Χρόνια έχω παρατηρήσει αυτη την τακτική σας. Επιπλέον οι άντρες είναι λίγοι αλλά συμμετέχουν στις ακολουθίες πιο ήσυχα από τις γυναίκες
lovethink
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5014
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 09, 2006 6:00 am

Re: Γιατί οι γυναίκες είναι πιό πολλές από τους άντρες?

Δημοσίευση από lovethink »

vfilip έγραψε:Είναι μακροβιότερες άρα έχουν μεγαλύτερο διάστημα για να μετανοήσουν .
Εγώ θα ρωτήσω κάτι άλλο
Γιατί στην εκκλησία συναντάμε ΜΟΝΟ τις μακροβιότερες ? :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Οπότε ..... οι άντρες πεθαίνουμε πιο γρήγορα ( διαπιστωμένο ) άρα είναι χήρες ηλικιωμένες όσες πάνε άρα για αυτό μας φαίνονται πολλές διότι οι άντρες είμαστε λίγα μέτρα πιο κάτω ...... :lol: :cry: :cry: :lol:
Σας κάλυψα ?
Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα”