Το λες?

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα.

Συντονιστής: Συντονιστές

Ioanath
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 241
Εγγραφή: Παρ Μάιος 05, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: ΤΟ ΛΕΣ?

Δημοσίευση από Ioanath »

parikos_ έγραψε:Φίλοι αν θέλετε απαντάτε για κουβέντα. Κάποιος γνωστός μου που νομίζει ότι είναι άθεος, συνεχώς με "τσιγκλάει". Έτσι πριν μέρες μου είπε το εξής: Ο κόσμος καταδυναστεύεται από εξουσίες. Μας ρουφάνε το αίμα, σκοτώνουν μικρά παιδιά και ανυπεράσπιστους με βόμβες για τα πετρέλαια, μας παρακολουθούν και μας περιορίζουν τις ελευθερίες εν ονόματι της τρομοκρατίας, εκμεταλλεύονται τον κόπο μας για να πλουτίζουν, βιάζουν το φυσικό περιβάλλον, αδιαφορούν για τα προβήματα του κοσμάκι (ανεργία, ανέχεια κλ), αδικούν. Ο Θεός τι κάνει;

Σε τέτοιες ερωτήσεις σίγουρα δίνουμε κάποιες απαντήσεις είτε εκ της λιγοστής πείρας είτε από αυτά που έχουμε διαβάσει. Όμως σε στιγμές που είστε μόνοι σας και αναλογίζεστε αυτά που συμβαίνουν γύρω μας, έχετε πει ποτέ "Μα που είσαι Θεέ μου!"?
Σε αυτό το πλανήτη δεν ήρθαμε για διακοπές αλλά για εκπαίδευση. Γευόμαστε τα αποτελέσματα των πράξεών μας. Εμείς μετατρέψαμε την ομορφιά σε ασχήμια. Γιατί αναρωτιέται ο φίλος σου που είναι ο Θεός;

Ο Θεός μας χάρησε αυτόν τον όμορφο πλανήτη και εμείς τον κάναμε σαν τα μούτρα μας. Πώς θα μάθουμε αλλιώς; Πώς θα ξεχρεώσουμε τα λάθη που κάνουμε αν δεν υποφέρουμε πονέσουμε, πνιγούμε μέσα στη βρώμα του;

Πές στο φίλο του να μην αναρωτιέται που είναι ο Θεός αλλά να αναρωτιέται που είναι ο άνθρωπος!
Μαράν Αθά
ix8ys
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 370
Εγγραφή: Τρί Μάιος 30, 2006 5:00 am

Re: ΤΟ ΛΕΣ?

Δημοσίευση από ix8ys »

Ioanath έγραψε:Πές στο φίλο του να μην αναρωτιέται που είναι ο Θεός αλλά να αναρωτιέται που είναι ο άνθρωπος!
Δυστυχώς ο Άνθρωπος θέλησε και θέλει να γίνει Υπεράνθρωπος :(
eortologio_gr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1644
Εγγραφή: Τρί Ιουν 13, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: Χρήστος@Thessaloniki
Επικοινωνία:

Re: ΤΟ ΛΕΣ?

Δημοσίευση από eortologio_gr »

parikos_ έγραψε:Ομως σε στιγμές που είστε μόνοι σας και αναλογίζεστε αυτά που συμβαίνουν γύρω μας, έχετε πει ποτέ "Μα που είσαι Θεέ μου!"?
Η απάντηση στην τόσο αόριστη ερώτηση είναι : "παντού και πουθενά"

Η σωτηρία και η ησυχία δίδεται σε προσωπικό επίπεδο και σε αυτούς που θα το ζητήσουν μέσα απο την ψυχη τους.

Η πίστη για το αποτέλεσμα πρέπει να υπάρχει άσχετα αν μας κλονίζει η γενική αρρυθμία.

Δεν πρέπει να ξεχνούμε τον φύλακα άγελό μας και πρέπει να ψάξουμε να βρούμε μεθόδους να έρθουμε σε επαφή μαζί του. Υπάρχει και σχετική προσευχή στο απόδειπνο που έχει αναφερθεί αρκετές φορές στο παρόν site.

Βέβαια η λαική σοφία για μια ακόμη φορά περιλαμβάνει το κλασσικό : "το κάθε κατσικάκι απο το ποδαράκι του κρέμεται" ....

Εσύ αδελφέ μου το πιστεύεις αυτό ?
στα εύκολα ξέρω τι να κάνω - στα δύσκολα σε θέλω ...
Εικόνα
Iosif
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 885
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 15, 2005 6:00 am
Τοποθεσία: Αττική

Re: ΤΟ ΛΕΣ?

Δημοσίευση από Iosif »

ix8ys έγραψε: Δυστυχώς ο Άνθρωπος θέλησε και θέλει να γίνει Υπεράνθρωπος
Όμως, χωρίς τον Θεό, έγινε στην πραγματικότητα ( όχι όλοι βέβαια ) κτηνάνθρωπος ή δαιμονάνθρωπος.
Τέλειος Θεός, και τέλειος και ΑΠΟΛΥΤΑ αναμάρτητος άνθρωπος, και ΜΟΝΑΔΙΚΟΣ Σωτήρας τού κόσμου, Ιησούς Χριστός: «Εγώ θα είμαι μαζί σας όλες τις ημέρες, έως την συντέλεια τού κόσμου».
lovethink
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5014
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 09, 2006 6:00 am

Re: ΤΟ ΛΕΣ?

Δημοσίευση από lovethink »

Parike για διάβασε εδώ

http://www.oodegr.com/oode/a8eismos/epembasi1.htm
Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα”