Εκοιμήθη ο αδελφός του Γέροντα Εφραίμ Βατοπαιδινού

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα.

Συντονιστής: Συντονιστές

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
ΜΙΧΣ
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5035
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 23, 2012 9:24 am

Εκοιμήθη ο αδελφός του Γέροντα Εφραίμ Βατοπαιδινού

Δημοσίευση από ΜΙΧΣ »

http://www.romfea.gr/diafora-ekklisiast ... 2-10-08-51
Εκοιμήθη χθες Τρίτη 1 Ιανουαρίου 2013 ο αδελφός του Καθηγουμένου της Ιεράς Μονής Βατοπαιδίου Αγίου Όρους, Γέροντα Εφραίμ, Παναγιώτης Κουτσού.

Η εξόδιος ακολουθία θα τελεστεί σήμερα Τετάρτη 2 Ιανουαρίου 2013 στον Ιερό Ναό Αγίου Θεράποντος και Αγίας Μαρίνας στις Αγγλισίδες η ώρα 2:30 μ.μ. παρουσία του Μητροπολίτη Λεμεσού Αθανάσιου.

Θα στείλουμε συλληπητήρια; Τι λέτε Αδέλφια;
Είχα δει σε εκπομπή τον αδελφό του γέροντα, συναισθηματική ψυχή...με πολλή αγάπη για τον γέροντα και πολύ πόνο για τον πόλεμο που του γινόταν...
Καλό Παράδεισο ας έχει! Πάντως ευλογία που είχε το Αγιο Λεμεσού στην εξόδιο ακολουθία του. Εδώ είναι που λέμε... αλλά καλύτερα ας μιλώ μόνο για τον εαυτό μου... και στα δικά μου... αλλά πρώτα καλή μετάνοια... :8 :8 :8
+Η ελπίς μου ο Πατήρ, καταφυγή μου ο Υιός, σκέπη μου το Πνεύμα το Άγιον, Τριάς Αγία, δόξα σοι.
Άβαταρ μέλους
ΜΙΧΣ
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5035
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 23, 2012 9:24 am

Re: Εκοιμήθη ο αδελφός του Γέροντα Εφραίμ Βατοπαιδινού

Δημοσίευση από ΜΙΧΣ »

Επληροφορήθην από εν Χριστώ αδελφό μας ότι συλληπητήρια επιστολή θα σταλεί και θα συμπεριλαμβάνει και εμάς ως φόρουμ με τα συλληπητήριά μας στο γέροντα για την κοίμηση του αγαπημένου του αδελφού! Ευχαριστώ εν Χριστώ Αδελφέ μας.

Την ευχή σας γέροντα Εφραίμ Βατοπαιδινέ ας έχουμε όλοι... Καλό Παράδεισο Παναγιώτη αδελφέ του γέροντα και δικέ μας.
+Η ελπίς μου ο Πατήρ, καταφυγή μου ο Υιός, σκέπη μου το Πνεύμα το Άγιον, Τριάς Αγία, δόξα σοι.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα”