Απαγόρευσαν σε δασκάλα να διδάξει τον «Κεμάλ»

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα.

Συντονιστής: Συντονιστές

dimitrisgr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 573
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 24, 2009 12:53 pm

Re: Απαγόρευσαν σε δασκάλα να διδάξει τον «Κεμάλ»

Δημοσίευση από dimitrisgr »

Κάποια στιγμή, πριν πολλά χρόνια, πίστεψα πως κάποια πράγματα τα κλείσαμε οριστικά στο χρονοντούλαπο της ιστορίας, έκανα λάθος.
Όχι μόνο δεν τα κλείσαμε, αλλά τα επαναφέραμε και διαφορετικά, εντός ( ) και ¨ ¨ !
Άβαταρ μέλους
Μ.Δ.Κ.
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1313
Εγγραφή: Τετ Ιουν 16, 2010 8:55 am

Re: Απαγόρευσαν σε δασκάλα να διδάξει τον «Κεμάλ»

Δημοσίευση από Μ.Δ.Κ. »

Επειδή μας δίδεται η ευκαιρία να συζητήσουμε δόξα τω Θεώ πολιτισμένα, για ζητήματα λεπτά, όπου η κάθε άποψη εκτίθεται ελεύθερα, και την δυνατότητα αυτή (του αλληλοσεβασμού) μας την έδωσε η χριστιανική πίστη μας, επιτρέψτε μου με όλο το σεβασμό στο πρόσωπό σας να διαφωνήσω στα ακόλουθα:
dimitrisgr έγραψε:Για να ξέρουμε και για τι μιλάμε:

Εδώ δεν βλέπουμε παιδιά, βλέπουμε ΕΝΑ παιδί εν' μέσω μεγάλων να θαυμάζουν την όντως έξοχη ερμηνεία του τραγουδιού.

Για το Διονύση Σαβ. κατ΄αρχάς ( για την επόμενη παράθεση) θα παρατηρήσω ότι η αφωνία του, τα χρόνια τούτα τα τελευταία λέει πολλά, τη στιγμή που σε άλλους καιρούς ήταν λαλλήστατος....
Η δε άποψή στο τραγούδι που παράθεσες dimitrisgr - αν και ακούγεται...τρυφερά, δεν είναι απαραίτητο να μας ευρίσκει και σύμφωνους.

Και για να μην μένουμε σε στείρα κριτική αντιπροτείνουμε, το ακόλουθο, και συγχαίρουμε τους καθηγητές για το αποτέλεσμα και την επιλογή τους.

http://www.youtube.com/watch?v=gRNrD992fd0
Αληθές είναι το πραγματικό, και Αλήθεια ο ίδιος ο Κύριος, μόνο Αυτός μπορεί να μας ελευθερώσει.
Άβαταρ μέλους
ΣΤΕΦΑΝΟΣ
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1280
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 19, 2008 9:35 am
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: Απαγόρευσαν σε δασκάλα να διδάξει τον «Κεμάλ»

Δημοσίευση από ΣΤΕΦΑΝΟΣ »

Όσον άφορα τον βλάσφημο και μηδενιστή Καζαντζάκη, θα πρέπει να διαφωνήσω με τον αγαπητό φίλο Παναγιώτη. Η ζημία που επέφερε στον Έλληνα-Ρωμιό της εποχής μας είναι τεράστια, καθώς ο απύθμενος εγωισμός του κατεύθυνε το (ομολογουμένως κορυφαίο) καλλιτεχνικό του τάλαντο σε εξαιρετικά επικίνδυνα μονοπάτια, επιτυγχάνοντας την σταδιακή ιδεολογική διάβρωση και θρησκευτική εξαθλίωση εκατομμυρίων συμπατριωτών μας, που έπεσαν στην έντεχνη παγίδα του...

Αν και δεν είμαι ειδικός, είμαι πεπεισμένος ότι τα κορυφαία δείγματα τέχνης, απαντώνται στην υμνογραφία μας, η οποία με 'θεϊκό' θα λέγαμε τρόπο εκφράζει όχι μόνο ολόκληρη την Δογματική αλλά μορφές τέλειας τέχνης που κανείς Καζαντζάκης δεν μπόρεσε ούτε καν να ονειρευτεί ποτέ.

Τέλος, νομίζω, ότι θα ήταν αφάνταστα προτιμότερο για τα παιδιά μας να καλλιεργήσουν την σχέση τους με την Ορθόδοξη Εκκλησιαστική τέχνη και να αφήσουν Γκάτσους και Χατζηδάκηδες για αργότερα....


Τα παραπάνω ειπώθηκαν απο τον αγαπητο φίλο Γιάννη τον Δυτικό ...

Αγαπητε φίλε ο Έλληνας ρωμιός της εποχής μας - κατά τη γνώμη μου πάντα - και γενικότερα το Ελληνικό έθνος υπέστη αυτο που λες ιδεολογική διάβρωση και εξαθλίωση , σχεδόν αφανισμό , αυτη είναι η αλήθεια και τα εκατομμύρια συμπατριωτών μας εξαθλιώθηκαν λες εσύ επειδή ο Καζαντάκης έγραψε τον ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΠΕΙΡΑΣΜΟ; ή τις ΑΔΕΡΦΟΦΑΔΕΣ; ή το ΒΙΟΣ ΚΑΙ ΠΟΛΙΤΕΙΑ ΤΟΥ ΑΛΕΞΗ ΖΟΡΜΠΑ;
ή μήπως για κάποιο άλλο από τα βιβλία που συνέγραψε;

Αυτο νομίζω είναι αστείο να το ισχυριστεί κανείς , από τη στιγμη που αυτη η δύσμοιρη χώρα ποτέ στην πραγματικότητα δεν υπήρξε ελεύθερη , από τη στιγμή που από της υπάρξεως της καλοθελητές και συφεροντολόγοι απάτριδες άνθρωποι και ελεεινοι , καταπάτησαν ως εξουσία κάθε ελπίδα του Έλληνα πολιτη να ζήσει και να αναπνεύσει σε αυτή τη γωνιά του πλανήτη.
Και αντι να πάρεις τη κουμπούρα να βαράς κάθε 3 με 4 χρονια έτρεχες κι εσύ κι εγώ και όλοι μας στις εκλογές να τους ξαναστηρίξεις αυτούς και τους ομοίους τους για να σου ξαναφάνε τις σάρκες.
Και τώρα καλούμαστε να κάνουμε θέμα τη διδασκαλία της τέχνης στα σχολεία ....

Συμφωνώ ότι η βυζαντινή υμνογραφία είναι ασσύληπτη τέχνη μα στον κύκλο της εκκλησίας που και εγώ συναναστρέφομαι αν βγω να την ονομάσω έτσι θα με πουν αιρετικό .
Θα μπορούσα να συμφωνήσω και με τον Κυριάκο που σε κάποιο σημείο λέει ότι ίσως αυτό το τραγουδι να μην είναι το πλεον κατάλληλο για παιδιά δημοτικού . Μου είναι αδύνατο όμως να αποδώσω τον οποιοδήποτε δόλο στη δασκάλα . Ως προερχόμενος απο το χώρο της παιδαγωγικής θα ήμουν περήφανος αν τα παιδιά μου μάθαινα Γκάτσο και Χατζηδάκη...

Κάποιοι ξεχνούν ότι σήμερα τα παιδιά του Δημοτικού ξέρουν απέξω τα τραγούδια κάποιας Πάολα και κάποιου Παντελη Παντελίδη...

ΛΕΤΕ ΝΑ ΦΤΑΙΕΙ ΚΑΙ ΓΙΑ ΑΥΤΟ Ο ΚΑΖΑΝΤΖΑΚΗΣ;
ο Χριστός σώζει....
Άβαταρ μέλους
ΜΙΧΣ
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5035
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 23, 2012 9:24 am

Re: Απαγόρευσαν σε δασκάλα να διδάξει τον «Κεμάλ»

Δημοσίευση από ΜΙΧΣ »

ΝΑΙ Στέφανε, συνέβαλε... και πολύ μάλιστα
the domino effect...

Αν οι παππούδες τους που τον διάβαζαν δεν χάνονταν στ' αχνάρια του της απιστίας και βλασφημίας δίνοντας παράδειγμα στους απογόνους τους, δεν θα είχαμε παιδιά που δεν ξέρουν τους δικούς τους θησαυρούς παρά καταπιάνονται με τα δυτικόφερτα ψυχο αεροσκορπίσματα. Ο γεροντας Παϊσιος διάβασα στο βίο του, (Βίος γέροντος Παϊσίου του Αγιορείτου (Ιερομονάχου Ισαάκ)) βρήκε το όνομά του ΝΚ σκαλισμένο στο Θεοβάδιστο Όρος και το έξυσε να μην υπάρχει εκεί λαξεμένο, λόγο της ασέβειας που έδειξε στον Κύριο. Δεν είναι κάποιο δείγμα αυτό πως ότι μας κληρονόμησε αυτός ο συγγραφεύς είναι προς αποφυγήν; Δεν γράφτηκαν με ευλογία τα όσα έγραφε, παρά πήγαζαν απο υπέρμετρη αλαζωνία, εγωισμό ύψιστον, κακή υπερηφάνεια και ασέβεια.

Πόσο μάλιστα αποφυγή για τα παιδιά μας... Οταν μεγαλώσουν, ας διαλέξουν πως να πορευθούν και τι να διαβάζουν. Ως μικροί "νεοσοί" όμως, που μας κοιτούν στα μάτια και στο στόμα για το τι θα τους πούμε και πως, και τι τους δίνουμε ως τροφή και όχι μόνο βρώση... αλλά πνευματική που τόσο τη χρειάζονται στις μέρες μας...γιατί να έχουν εμάς να τους μαυρίζουμε τη ψυχή τους αντί να τη κεντρίζουμε με τα νάματα της Ορθοδοξίας...
+Η ελπίς μου ο Πατήρ, καταφυγή μου ο Υιός, σκέπη μου το Πνεύμα το Άγιον, Τριάς Αγία, δόξα σοι.
vasilisalt
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6173
Εγγραφή: Παρ Ιουν 19, 2009 12:19 pm

Re: Απαγόρευσαν σε δασκάλα να διδάξει τον «Κεμάλ»

Δημοσίευση από vasilisalt »

Για να πάω στο αρχικό θέμα, κρατάω μια επιφύλαξη γιατί μπορεί να συμβαίνει και αυτό που υπονοεί ο ΚΛΜΝΞ Κυριάκος.
Δηλ. η δασκάλα να μοιράζει (π.χ.) καθημερινά στα παιδιά τον οδηγητή και να ήταν η κορυφή του παγόβουνου ο Κεμάλ.


Τώρα, δεν είμαι υπερ των αφορισμών. Είμαι υπέρ της πολυφωνίας.
Προσωπικά ο Καζατζάκης περισσότερο με μπέρδεψε παρά με ξεμπέρδεψε όταν τον διάβαζα.

Πλέον δεν είναι του γούστου μου και γενικώς με ψιλοεκνευρίζει, ειδικά στο ΄΄τελευταίο πειρασμό΄΄.

Όμως να μη ξεχνάμε πως μιλάμε για συγγραφέα, λογοτέχνη. Ούτε για προφήτη, ούτε για ιερέα κλπ

Επιλέγεις αν θα τον διαβάσεις. Δεν σε υποχρεώνει κανένας.

Μέχρι εκεί. Ο καθένας έχει την άποψή του και έχουν νομίζω περάσει ανεπιστρεπτί στα πολιτισμένα κράτη οι εποχές που καίγανε βιβλία.

Αυτά.

ΧΡΙΣΤΟΣ ΑΝΕΣΤΗ!
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ.

Κυριάκο ΚΛΠΜΝΞΟΠ να έρθεις στα Αποστόλεια!!!
Άβαταρ μέλους
ΣΤΕΦΑΝΟΣ
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1280
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 19, 2008 9:35 am
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: Απαγόρευσαν σε δασκάλα να διδάξει τον «Κεμάλ»

Δημοσίευση από ΣΤΕΦΑΝΟΣ »

vasilisalt έγραψε:
Όμως να μη ξεχνάμε πως μιλάμε για συγγραφέα, λογοτέχνη. Ούτε για προφήτη, ούτε για ιερέα κλπ

Επιλέγεις αν θα τον διαβάσεις. Δεν σε υποχρεώνει κανένας.

Μέχρι εκεί. Ο καθένας έχει την άποψή του και έχουν νομίζω περάσει ανεπιστρεπτί στα πολιτισμένα κράτη οι εποχές που καίγανε βιβλία.
Kυριάκο όπως κατάλαβες είσαι και επίτιμος προσκεκλημένος , ελπίζω όχι τόσο γκαντέμης όσο και ο έταιρος επίτιμος Ψηλορείτης.... :lol:
ο Χριστός σώζει....
Άβαταρ μέλους
Μ.Δ.Κ.
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1313
Εγγραφή: Τετ Ιουν 16, 2010 8:55 am

Re: Απαγόρευσαν σε δασκάλα να διδάξει τον «Κεμάλ»

Δημοσίευση από Μ.Δ.Κ. »

Λοιπόν κατά καιρούς λέγονται ορισμένα ΄΄παράξενα΄΄ από εμένα εδώ, και αν θέλετε διαβάστε σε λίγο άλλο ένα, και συγχωρέστε με αν στενοχωρώ κανένα, σέβομαι και εκτιμώ πολύ όλους εδώ, και χαίρομαι τη συζήτηση μαζί σας, εκτός τούτου αν όλοι συμφωνούσαμε σε όλα, δεν θα υπήρχε ίσως λόγος συζητήσεως.

Έχουμε όλοι εδώ ΄΄χωνέψει΄΄ νομίζω, ότι όχι η κρίση ( που μας δόθηκε ως στοιχείο ελευθερίας από τον Θεό) αλλά η κατάκριση είναι που βλάφτει τον άνθρωπο, και γίνεται όμοιος με τον Διάβολο που δεν κάνει τίποτα άλλο από το να διαβάλει – να κατηγορεί- ενώπιον του Θεού τους ανθρώπους, όλους τους ανθρώπους, με επιχειρήματα τις αμαρτίες τους. Η διάθεσή του στη διαβολή είναι τόσο μεγάλη ώστε διαβάλει ακόμα και τις προθέσεις μας, την συμπεριφορά μας, ακόμα και όταν αυτή είναι θεάρεστη όπως του Ιώβ.
Θυμηθείτε ότι διέβαλε τον Ιώβ ότι δήθεν η ευσεβής ζωή του οφειλόταν στο ότι ο Θεός του παρείχε υγεία και όλα τα πλούτη και αγαθά, και αν του τα στερούσε, θα έβλεπε ( ο Θεός ) ποιος πραγματικά ήταν ο Ιώβ.
Φυσικά ο Διάβολος εξευτελίστηκε για μια ακόμα φορά, και ο Ιώβ έγινε αιτία να δειχθεί σε εμάς ότι ο Θεός γνωρίζει καλά, καλύτερα από εμάς, τι περιέχουν οι νεφροί και η καρδιά μας.
Ακόμα γνωρίζω ότι οι πραγματικά άγιοι άνθρωποι, αποφεύγουν να κατακρίνουν ανθρώπους, όποιοι και αν είναι, ότι και αν είναι, όσο σατανόπληκτοι και υπηρέτες του κακού και αν είναι, αυτό δε, είναι κανόνας σε ατομικό- προσωπικό επίπεδο ανθρώπου ( άλλο η αμαρτία, άλλο η περιγραφή ανόμων καταστάσεων, εκεί πολλές φορές είναι πυρ αναλίσκον)

Φυσικά για εμάς – ο Θεός να μας συγχωρέσει- δεν ισχύουν τόσο αυτά, και τρέχουμε να κατακρίνουμε ανθρώπους, νομίζοντας ότι έτσι δικαιώνουμε τον ΄΄σωστό΄΄ εαυτό μας. Τέλος πάντων ως χριστιανοί εδώ, προσπαθούμε να περιορίσουμε αυτή την βαριά αυτή πνευματική ασθένεια
Επίσης γνωρίζω – εδώ αρχίζουν τα ΄΄παράξενα΄΄- ότι πολλοί πραγματικοί άγιοι, γνωρίζουν με την χάρη του Αγίου Πνεύματος το αν ΄΄σώθηκαν΄΄ ή όχι κάποιοι άνθρωποι, και ποια είναι η θέση τους στην ουράνια ζωή. Έχω ακούσει προσωπικά τέτοιου είδους συζήτηση. Σας θυμίζω – για όσους γνωρίζετε- ότι ο γέρων Πορφύριος, βλέποντας μια φωτογραφία μοναστικής αδελφότητος, με 11 – 12 μοναχούς περίπου, έκανε την περίφημη δήλωση, που για πολλούς ίσως προκαλέσει εγκεφαλικά, ότι από όλους αυτούς μόνο ένας σώθηκε. Υπάρχουν και άλλες μαρτυρίες από άλλες παρόμοιες περιπτώσεις, αλλά το θέμα είναι πολύ λεπτό, και έτσι όλοι αποφεύγουν να αναφέρονται, και καλά κάνουν.
Έχω λοιπόν ακούσει καταπληκτικά πράγματα, για ανθρώπους πασίγνωστους στον Εκκλησιαστικό χώρο – μιλάμε για απίστευτα – ότι ΄΄χάθηκαν΄΄, και για ανθρώπους επίσης γνωστούς που δεν το βάζει ο νους, ότι ΄΄σώθηκαν΄΄. Όντως αι πόρναι και οι τελώναι προάγουσιν ημάς εις την βασιλείαν των Ουρανών.
Είχα λοιπόν και εγώ στα νιάτα μου διαβάσει λίγο Καζαντζάκη – τρομάρα μου – και τότε υπο το πρίσμα της (δήθεν και αφελούς) χριστιανικής μου οπτικής, τον είχα καταδικάσει για τα τάρταρα. Ακόμα και τώρα διαφωνώ σε πολλά που έγραψε, ήταν ένας άνθρωπος που όντως έγραψε τόσα πολλά και σημαντικά , έτσι πολλά πιθανώς να είναι και τα λάθη του. Όμως αναγνωρίζω ότι σε πολλά υπήρξε αληθινός.
Τέλος έχω να πώ ότι έχω ακούσει από πνευματικό πρόσωπο που για εμένα είναι απόλυτα αξιόπιστο την εξής φράση: «Ο Καζαντζάκης δεν έφταιγε σε τίποτα….» και νομίζω ότι το είπε σε σχέση με τους φοβερούς χαρακτηρισμούς που ακούγονταν παλαιά, σε ημάς τους παροικούντας την Ιερουσαλήμ΄΄ ενδοεκκλησιαστικούς΄΄, και που ακούγονται λόγω κεκτημένης ταχύτητος και από εμάς εδώ στον τόπο αυτό της συζητήσεως.
Στέφανε συμφωνώ λοιπόν μαζί σου. Μακάρι να είχαμε ορθή κρίση, αλλά η κρίση μας όσον αφορά την δικαιοσύνη και το έλεος και την αλήθεια Του Θεού, απέχει όσο η Ανατολή από τη Δύση.
Αληθές είναι το πραγματικό, και Αλήθεια ο ίδιος ο Κύριος, μόνο Αυτός μπορεί να μας ελευθερώσει.
Άβαταρ μέλους
ΣΤΕΦΑΝΟΣ
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1280
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 19, 2008 9:35 am
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: Απαγόρευσαν σε δασκάλα να διδάξει τον «Κεμάλ»

Δημοσίευση από ΣΤΕΦΑΝΟΣ »

Χαιρομαι πρωτα από όλα γιατί η παραπάνω άποψη προέρχεται από έναν άνθρωπο της εκκλησίας.
Και φυσικά συμφωνώ από την αρχή της ως το τέλος της.
ο Χριστός σώζει....
JohnyWest
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 84
Εγγραφή: Τρί Μάιος 15, 2007 5:00 am

Re: Απαγόρευσαν σε δασκάλα να διδάξει τον «Κεμάλ»

Δημοσίευση από JohnyWest »

vasilisalt έγραψε:Αν είναι δυνατόν μπορείς να μας δώσεις κάποιο ιστορικό παράδειγμα
Δεν νομίζω ότι υπάρχει καλύτερο παράδειγμα από την μετουσίωση του παγανιστικού Αρχαιοελληνικού κόσμου στην προμετωπίδα του Χριστιανισμού που ονομάζεται Ρωμανία! Εκεί όπου γεννήθηκαν οι Οργεώνες και τα φαλλικά, η λατρεία της ύλης και η εωσφορική οίηση του πρώιμου γνωστικισμού μέσα σε λίγες δεκαετίες επεκράτησε καθολικά ο Χριστοκεντρισμός, δημιουργώντας ένα κοινωνικό υποσυνείδητο τέτοιο που να αποθαρρύνει και να περιθωριοποιεί κάθε παθογόνα παρεκτροπή !

vasilisalt έγραψε: Αν πρέπει να λογοκρίνουμε τον κεμάλ... έ τότε ας αλλάξει το έθνος. Σε καλό θα του βγει...
Ομολογώ ότι το τραγούδι αυτό δεν το ήξερα μέχρι χθες! (Προφανώς έχω μείνει πίσω καθώς είναι τρεις οι δεκαετίες που μετρώ στην ξενιτειά) ... Πάντως ακούγοντας τους στίχους του έρχομαι να συγχαρώ τους γονείς που αντέδρασαν στην προβολή του σε μαθητές του Γυμνασίου. Στίχοι όπως :
κι όρκο στον Αλλάχ τους δίνει, πως θ’ αλλάξουν οι καιροί.

Σ’ ένα μήνα σ’ ένα χρόνο βλέπουν μπρος τους τον Αλλάχ

Καληνύχτα Κεμάλ, αυτός ο κόσμος δε θα αλλάξει ποτέ
Δεν έχουν τίποτα το κοινό με τον Έλληνα και φυσικά μόνο αρνητικά μπορούν να διαπαιδαγωγήσουν.
ΣΤΕΦΑΝΟΣ έγραψε: Αγαπητε φίλε ο Έλληνας ρωμιός της εποχής μας - κατά τη γνώμη μου πάντα - και γενικότερα το Ελληνικό έθνος υπέστη αυτο που λες ιδεολογική διάβρωση και εξαθλίωση , σχεδόν αφανισμό , αυτη είναι η αλήθεια και τα εκατομμύρια συμπατριωτών μας εξαθλιώθηκαν λες εσύ επειδή ο Καζαντάκης έγραψε τον ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΠΕΙΡΑΣΜΟ; ή τις ΑΔΕΡΦΟΦΑΔΕΣ; ή το ΒΙΟΣ ΚΑΙ ΠΟΛΙΤΕΙΑ ΤΟΥ ΑΛΕΞΗ ΖΟΡΜΠΑ;
ή μήπως για κάποιο άλλο από τα βιβλία που συνέγραψε;
Στέφανε, αν και η τοποθέτηση της Μαρίας με καλύπτει, θα ήθελα να προσθέσω ότι η επιρροή του Καζαντζάκη είναι καταλυτική και δεν έχει σχέση μόνο με τα συγγράμματα που αναφέρεις.

Η 'αγιοποίηση' μίας πλανεμένης προσωπικότητας αυτού του μεγέθους, λειτούργησε εμβληματικά δημιουργώντας μια διαβρωτική χιονοστιβάδα, η οποία αποδήμησε σταδιακά τον παραδοσιακό Ελληνορθόδοξο τρόπο έκφρασης με αποτέλεσμα την σημερινή κατάσταση. Ο Νιτσεϊκός, Βουδιστής, κομμουνιστής και οτιδήποτε άλλο υπήρξε ο άνθρωπος αυτός, παρότι φυσικά δεν είπε τίποτα το νέο, δεν καινοτόμησε σε απολύτως τίποτα, άσκησε μεγάλη γοητεία και τεραστία επιρροή στους νεοέλληνες, συμβάλλοντας τα μέγιστα στην απομάκρυνση τους από την Ορθοδοξία, μυώντας τους παράλληλα στον μηδενισμό και στην αθεΐα...
Άβαταρ μέλους
ΣΤΕΦΑΝΟΣ
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1280
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 19, 2008 9:35 am
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: Απαγόρευσαν σε δασκάλα να διδάξει τον «Κεμάλ»

Δημοσίευση από ΣΤΕΦΑΝΟΣ »

οι αφορισμοι πασης φυσεως ειναι συνηθισμένο φαινόμενο ... σε αυτο αντιστεκομαι κατα κυριο λογο ... χρειάζεται προσοχή διότι κρίνοντας κανείς καταδικάζει κάποιον και ταυτόχορονα απαλλασει κάποιον άλλο.
εγώ ξέω πως η Ψωροκώσταινα "γεννηθηκε" δεκαετίες πριν την ελευση του Καζαντζακη σε αυτη τη ζωή ...
ελεύθεροι δεν υπήρξαμε ποτέ και αυτο είναι το μεγαλύτερο κρίμα
γι αυτο πρώτα από όλα πρέπει να δώσουμε λόγο στον Κυριο.
ο Χριστός σώζει....
Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα”