Θα τους πέταγαν στην θάλασσα…

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα.

Συντονιστής: Συντονιστές

Άβαταρ μέλους
panagiotisspy
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 7181
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 04, 2009 4:57 am
Τοποθεσία: ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΣ

Re: Θα τους πέταγαν στην θάλασσα…

Δημοσίευση από panagiotisspy »

Καλώς επανήλθες (άσχετα αν είναι προσωρινό αυτό ή όχι).
αδελφέ lovethink, :8 :8
δεν έχουμε τίποτα να χωρίσουμε,
τίποτα δεν είναι ούτε τέλειο, μα ούτε και εκ προοιμίου κακό,
όχι μόνο εδώ, αλλά και παντού αλλού,
να ελέγχουμε, αλλά και να ελεγχόμαστε πρέπει,
το ένα χωρίς το άλλο δεν έχει καμμιά αξία,
την Αγάπη του καθενός χρειαζόμαστε όλοι μας,
καλή συνέχεια συν Θεώ,
ενός εκάστου εξ ημών,
εδώ, αλλού και παντού....

Νάσαι πάντα καλά αδελφέ μου.. :8 :8
Εάν ταις γλώσσαις των ανθρώπων λαλώ και των αγγέλων,Αγάπην δε μη έχω,γέγονα χαλκός ηχών ή κύμβαλον αλαλάζον. Και εάν έχω προφητείαν και ειδώ τα μυστήρια πάντα και πάσαν την γνώσιν και έχω πάσαν την πίστιν,ώστε όρη μεθιστάνειν,Αγάπην δε μη έχω, ουδέν ειμί.
Άβαταρ μέλους
Georgios1
Συστηματικός Αποστολέας
Συστηματικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 182
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 31, 2013 9:07 pm

Re: Θα τους πέταγαν στην θάλασσα…

Δημοσίευση από Georgios1 »

lovethink έγραψε:
Georgios1 έγραψε:
dionysisgr έγραψε:
Περιμενεις υπομονετικα στην σκια, και μολις δεις ενα λαθος πεταγεσαι στο φως ,
ριχνεις το δηλητηριο γρηγορα και το πετας με το λαστιχο και μαλιστα με το δαχτυλο μπροστα,
ετσι να απλωθει να πεσει σε ολους ανεξαιρετως..
"Ιδού δίδωμι υμίμ την εξουσίαν του πατείν επάνω όφεων και σκορπίων
και επί πάσαν τη δύναμιν του εχθρού, και ουδέν υμάς ού μή αδικήση"

Λουκ 10.19

Μια εύθυμη νότα.. :smile:
Μην αρχίσει κανείς το σοβαρό σχολιασμό!! :smile:


α) Γιώργο δεν με γνωρίζεις καθόλου και απαντώντας σε σπόντα που απευθύνεται σε μένα μοιάζει να συμφωνείς με τα λεγόμενα κάποιου που ρητορεύει ,μάλλον συκοφαντεί , λέγοντας ότι ρίχνω δηλητήριο αδιακρίτως και ότι περιμένω υπομονετικά στη σκιά και πετάγομαι μόλις δω ένα λάθος.
β) Μπορεί να επιβεβαιώσει ο Νίκος (υπεύθυνος φόρουμ) ότι δεν περιμένω σε καμμία σκιά γιατί πολύ απλά δεν μπαίνω συχνά στο φόρουμ.Είπα να μπω από απορία μετά από καιρό ,και πέτυχα το "αν ζούσαν οι τάδε θα έριχναν τους λαθρομετανάστες στη θάλασσα" Το "καλή σαρακοστή άλλωστε που ειρωνεύτηκε ο Στάθης αποδεικνύει επίσης ότι έχω να μπω από τότε κι ίσως είναι και περσινό".Δεν τα πάω καλά με τη σκιά και αυτός είναι ο λόγος που κάποιοι δεν κάνετε κέφι που τολμώ και λέω την άποψη μου.Διότι σκιά δεν είναι να έχεις διαφορετική άποψη σε κάποιο θέμα αλλά το να φοβάσαι να την εκφράσεις στους άλλους.Επίσης ο Νίκος μπορεί να επιβεβαιώσει (γιατί ξέρει πολύ καλά πόσα χρόνια γράφω εδώ) ότι υπήρξα μέλος που είχα κερδίσει την συμπάθεια και την φιλία από διάφορα παλαιότερα μέλη τα οποία αποχώρησαν με τον καιρό (για διαφορετικούς ίσους λόγους που δεν τους εξετάζω και δεν τους γνωρίζω) και είχαμε αναπτύξει μια φιλική παρεϊστικη σχέση ,κάτι που φυσικά δεν ισχύει σήμερα που λογικό είναι να έχουν αλλάξει οι παρέες ,αφού δεν μπαίνω πλέον.
γ) Και βέβαια διαφωνώ με κάθε είδους σφαγή και κάθε είδους καταπάτηση ανθρωπίνων δικαιωμάτων ,είτε αυτό αφορά καταπάτηση ομόθρησκων είτε αλλόθρησκων.Το να λέγεται ότι με ξεκουράζει η Νέα Τάξη που δεν έχει μέσα Χριστό επιβεβαιώνει ακόμα μια φορά τον φανατισμό κάποιων μελών που δεν αντέχουν την παραμικρή διαφορετική άποψη από τη δική τους και που με ευκολία χαρακτηρίζουν προσβλητικά εχθρό Του Χριστού διαφωνεί μαζί τους και δεν σιγοντάρει τα όποια ρατσιστικά - ξενοφοβικά ή όποια άλλα αισθήματα.
Την σχέση μου φυσικά με Τον Χριστό και το ποσοστό της πίστης μου είναι κάτι που αφορά Το Θεό και την καρδιά μου και κανένα μέλος κανενός φόρουμ.
Θα κλείσω με μια φράση ενός ιερέα και θα σας αφήσω στην ησυχία σας.
"Δεν θα πάμε στον παράδεισο με το εθνόσημο στο μπράτσο αλλά με τα χέρια γεμάτα αγαθοεργίες αδιάκριτης αγάπης"
http://iereasanatolikisekklisias.blogsp ... st_18.html

συγνώμη
Εικόνα «Ταις πρεσβείαις της Θεοτόκου, Σώτερ, σώσον ημάς»
Άβαταρ μέλους
ΜΙΧΣ
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5035
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 23, 2012 9:24 am

Re: Θα τους πέταγαν στην θάλασσα…

Δημοσίευση από ΜΙΧΣ »

+1 :25 :8 :25 Δόξα τω Θεώ! Αυτή η συγνώμη είναι που θα μας σώσει. Πραγματικά όμως... να τη λέγαμε όλοι μας σε ανθρώπους και όλοι μας με τις πράξεις και τα λόγια στον Θεό.
+Η ελπίς μου ο Πατήρ, καταφυγή μου ο Υιός, σκέπη μου το Πνεύμα το Άγιον, Τριάς Αγία, δόξα σοι.
Άβαταρ μέλους
stathis73
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6456
Εγγραφή: Δευ Απρ 19, 2010 8:44 am
Τοποθεσία: Ευστάθιος-Λευκός Πύργος της Μακεδονίας.

Re: Θα τους πέταγαν στην θάλασσα…

Δημοσίευση από stathis73 »

lovethink έγραψε:

σας αφήνω να συνεχίσετε
Πόσες φορές το εχω ακούσει αυτό............

είπαμε είπαμε καλή σαρακοστή.
Τις θεός Μέγας ως ο Θεός ημών.
Άβαταρ μέλους
panagiotisspy
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 7181
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 04, 2009 4:57 am
Τοποθεσία: ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΣ

Re: Θα τους πέταγαν στην θάλασσα…

Δημοσίευση από panagiotisspy »

Κατά τη γνώμη μου..

Δεν ήταν σωστή η αναφορά του αδελφού Johnwest στους μετανάστες..

Επίσης δεν ήταν σωστός ο τρόπος του lovethink, ο οποίος ως κεραυνός εν αιθρία μετά από καιρό, σχολίασε επιθετικά την παραπάνω αναφορά, με γενικευμένο τρόπο.. Αδελφέ μου lovethink, το 90% και παραπάνω των διαλόγων στο φόρουμ, δεν περιέχει υπερβολές και διακρίνεται από περίσκεψη και καταλλαγή..

Επίσης δεν ήταν σωστή η "αντεπίθεση" των αδελφών Κυριάκου, Στάθη και Διονύση στον lovethink, οι οποίες ήταν απαξιωτικές..

Όλα αυτά είναι η γνώμη μου, η οποία μπορεί να είναι λανθασμένη..

Συγγνώμη από όλους αδέρφια μου, την Αγάπη σας.. :8 :8
Εάν ταις γλώσσαις των ανθρώπων λαλώ και των αγγέλων,Αγάπην δε μη έχω,γέγονα χαλκός ηχών ή κύμβαλον αλαλάζον. Και εάν έχω προφητείαν και ειδώ τα μυστήρια πάντα και πάσαν την γνώσιν και έχω πάσαν την πίστιν,ώστε όρη μεθιστάνειν,Αγάπην δε μη έχω, ουδέν ειμί.
Άβαταρ μέλους
ΜΙΧΣ
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5035
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 23, 2012 9:24 am

Re: Θα τους πέταγαν στην θάλασσα…

Δημοσίευση από ΜΙΧΣ »

ο κατσικοπόδαρος μισόκαλος έβαλε πάλι το ποδαράκι του... είπαμε

Νομίζω ότι σωστά τα έγραψες Παναγιώτη. 'Ολοι από μια συγνώμη και όλα θα φτιάξουν και νομίζω όλοι θα αναπαυθούν. Εύχομαι.
+Η ελπίς μου ο Πατήρ, καταφυγή μου ο Υιός, σκέπη μου το Πνεύμα το Άγιον, Τριάς Αγία, δόξα σοι.
GeorgiosM
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1071
Εγγραφή: Τρί Μαρ 13, 2012 11:19 am

Re: Θα τους πέταγαν στην θάλασσα…

Δημοσίευση από GeorgiosM »

φίλε Μανο καλωσήρθες.

ας μην δίνουμε συνεχεια σε διαλόγους που μας χωρίζουν.
αν δεν ειναι απαραίτητο κάτι τετοιο.

καλύτερα ας συμμετεχουμε σε θέματα που μας αναπαυουν
όλους.

δεν ειναι απαραίτητο να απαντάμε σε όλα.
(υπαρχει και η σιωπή. βλεπε, ακου, σωπα.
εξέτασε τί αντικτυπο θα εχει η παρεμβαση.
και αν γίνει για φασαρία, κρατα τη σιωπή :smile: !
εκτος κ αν δεν γινεται αλλιως..)

δεν ξέρω. δεν μπορω να πω οτι εχω σωστή διάκριση
για όλες τις περιπτώσεις..
να με συγχωρείτε. :smile: :smile:
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25044
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Θα τους πέταγαν στην θάλασσα…

Δημοσίευση από aposal »

Ο Μάνος είναι στο φόρουμ πριν απο μένα.
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25044
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Θα τους πέταγαν στην θάλασσα…

Δημοσίευση από aposal »

panagiotisspy έγραψε:Κατά τη γνώμη μου..

Δεν ήταν σωστή η αναφορά του αδελφού Johnwest στους μετανάστες..

Επίσης δεν ήταν σωστός ο τρόπος του lovethink, ο οποίος ως κεραυνός εν αιθρία μετά από καιρό, σχολίασε επιθετικά την παραπάνω αναφορά, με γενικευμένο τρόπο.. Αδελφέ μου lovethink, το 90% και παραπάνω των διαλόγων στο φόρουμ, δεν περιέχει υπερβολές και διακρίνεται από περίσκεψη και καταλλαγή..

Επίσης δεν ήταν σωστή η "αντεπίθεση" των αδελφών Κυριάκου, Στάθη και Διονύση στον lovethink, οι οποίες ήταν απαξιωτικές..

Όλα αυτά είναι η γνώμη μου, η οποία μπορεί να είναι λανθασμένη..

Συγγνώμη από όλους αδέρφια μου, την Αγάπη σας.. :8 :8
Προσπαθώ να βρω μία πρόφαση για να διαφωνήσω μαζί σου. Κι αυτό συμβαίνει εδώ και καιρό. Ή έχεις πάρει την κάτω βόλτα, ή εγώ έχω αρχίσει να βελτιώνομαι.
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
Άβαταρ μέλους
panagiotisspy
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 7181
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 04, 2009 4:57 am
Τοποθεσία: ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΣ

Re: Θα τους πέταγαν στην θάλασσα…

Δημοσίευση από panagiotisspy »

aposal έγραψε:Ή έχεις πάρει την κάτω βόλτα, ή εγώ έχω αρχίσει να βελτιώνομαι.
Δεν ξέρω.. :105 :roll: :105 :roll:

Πάντως εύχομαι η επικείμενη συνάντησή μας, λόγω της ανωτέρω πορείας, να γίνει "ψηλά" και όχι "χαμηλά".. :25 :25

ΥΓ.
Εννοώ και πνευματικά,
αλλά και γεωγραφικά (σε σχέση με Ελλαδικό βορρά-νότο).. :wink: :wink:
Εάν ταις γλώσσαις των ανθρώπων λαλώ και των αγγέλων,Αγάπην δε μη έχω,γέγονα χαλκός ηχών ή κύμβαλον αλαλάζον. Και εάν έχω προφητείαν και ειδώ τα μυστήρια πάντα και πάσαν την γνώσιν και έχω πάσαν την πίστιν,ώστε όρη μεθιστάνειν,Αγάπην δε μη έχω, ουδέν ειμί.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα”