Θα τους πέταγαν στην θάλασσα…

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα.

Συντονιστής: Συντονιστές

Alexk
Συστηματικός Αποστολέας
Συστηματικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 159
Εγγραφή: Τρί Σεπ 13, 2011 8:40 am
Τοποθεσία: Πελοπόννησος

Re: Θα τους πέταγαν στην θάλασσα…

Δημοσίευση από Alexk »

Αγαπητέ JohnyWest και γω είμαι εναντίον τής αλόγιστης εισόδου ξένων στην πατρίδα μας καθώς και τής δημιουργίας μουσουλμανικών τεμενών.
Αυτό όμως δεν θα με κάνει να χρησιμοποιήσω τα κοσμητικά επίθετα που χρησιμοποιείς για τους πολιτικούς. Οχι γιατί πιστεύω ότι δεν έχουν διαπράξει σφάλματα και μάλιστα μεγάλα, αλλά επειδή θέλω να πιστεύω ότι στην πλειοψηφία τους δεν τα έκαναν με σκοπό να βλάψουν την πατρίδα. ΑΛΛΑ όταν φωνάζεις και τους χαρακτηρίζεις με τέτοια κοσμητικά επίθετα, ΕΣΥ που τους ψήφιζες επί τόσα χρόνια δεν έχεις καμμιά ευθύνη;;; Και όταν λέω εσύ δεν βγάζω έξω και όλους τους άλλους ΕΜΑΣ που κάναμε το ίδιο πράγμα.Και τέλος πάντων αν θέλεις ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΔΡΑΣΕΙΣ για να πετύχεις αυτά που πρεσβεύεις, αλλά όχι μόνο με (υβριστικά) λόγια.

Τέλος θα ήθελα να εκφράσω την πικρία και την στεναχώρια μου για τα όσα ειπώθηκαν από ΟΛΕΣ τις πλευρές-το άρπαγμα που έγινε σχετικά με τα όσα είπε ο Lovethink. Δεν το λέω αυτό προσπαθώντας να κρατήσω ίσες αποστάσεις, μια και σίγουρα κάποια πλευρά θα έχει μεγαλύτερο φταίξιμο από την άλλη, μόνο που από όσα ξέρω δεν μπορώ να εκφέρω βέβαιη γνώμη.
Άβαταρ μέλους
Dimitris39
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5841
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 05, 2009 5:46 pm

Re: Θα τους πέταγαν στην θάλασσα…

Δημοσίευση από Dimitris39 »

Δόξα το θεό που δεν καταλαβαίνω τίποτα σχεδόν
:8
Ευλογήτε
Κύριε,Θεέ μου,Νύμφιε της ψυχής μου, λυτρωτή μου.
Μνήσθητί μου εν τη βασιλεία σου

«Χαίροις μετά Θεόν ή Θεός, τα δευτερεία της Τριάδος ή έχουσα»

ἳνα ὦσιν ἓν, καθώς ἡμεῖς

Θεέ μου σ'αγαπώ
Άβαταρ μέλους
dionysisgr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4278
Εγγραφή: Τρί Φεβ 12, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Νικαια

Re: Θα τους πέταγαν στην θάλασσα…

Δημοσίευση από dionysisgr »

JohnyWest έγραψε:¨Καλά είναι αυτά που λες για μετάνοια, αυτομεμψία και νηφαλιότητα και έχουν πλήρη εφαρμογή στην ατομική μας πορεία σαν χαρακτηριστικά του αγώνα για ανέλιξη και ευθυγράμμιση με τις επιταγές της Εκκλησίας.

Το θέμα στο οποίο αναφερόμαστε εδώ όμως, δεν μας αφορά σαν άτομα άλλα σαν κοινωνικό σύνολο. Οι ίδιοι λόγοι που δικαιολογούν ένα Ορθόδοξο Χριστιανό στο να αφαιρέσει ανθρώπινες ζωές σε εμπόλεμες καταστάσεις υπαγορεύουν και στην περίπτωση μας την κατανομή ευθυνών και την λήψη δραστικών μέτρων για την εξάλειψη του λαθρομεταναστευτικού ζητήματος στην Ελλάδα.

Δεν μπορούμε να εθελοτυφλούμε υποστηρίζοντας μια παθητική στάση απέναντι σε ένα τόσο οξύ και επικίνδυνο πρόβλημα.

Όσο γι αυτά που λες για τους πολιτικάντηδες θα σε παραπέμψω στα λόγια του στρατηγού Μακρυγιάννη:

Ὅσοι ἔχουν τὴν τύχη μας σήμερον εἰς τὰ χέρια τους, ὅσοι μᾶς κυβερνοῦν, μεγάλοι καὶ μικροί, καὶ ὑπουργοὶ καὶ βουλευταί, τὄχουν σὲ δόξα, τὄχουν σὲ τιμή, τὄχουν σὲ ἱκανότη τὸ νὰ τοὺς εἰπῇς ὅτι ἔκλεψαν, ὅτι πρόδωσαν, ὅτι ἤφεραν τόσα κακὰ εἰς τὴν πατρίδα.
Δεν υπαρχει καμμια "ανελιξη" και καμμια "ευθυγραμμιση" με τις "επιταγες" της Εκκλησιας.

Εκκλησια ως Σωμα Χριστου, ειμαστε ολοι, εμεις συνιστουμε την Εκκλησια με κεφαλη τον Χριστο,
και ειτε θα σωθουμε μεσα σε αυτη, ως μελη της, ειτε θα παμε στον αγυριστο.

Παψτε να θεωρειτε καποιοι την Εκκλησια κατι εξω απο εσας.

Ειναι καταστροφικη αυτη η ad extra θεωρηση της Εκκλησιας,
δεν ειναι καμμια οργανωση η Εκκλησια, με ωραιο σκοπο..

Ειναι το σωμα αυτων που κοινωνουν τον Χριστο, και ζουν, εν Αυτω, δι'Αυτου, και για Αυτον.

Τοσο απλα ειναι τα πραγματα, για ολους, Ασε τις "ανελιξεις" για τα στελεχη των εταιρειων.

Εγω δε, απεναντιας, λοιπον αδερφε αγαπητε, θα σε παραπεμψω σε μια παροιμια
που λενε οι "αγραμματοι" κατα κοσμον, σοφοι δε κατα Θεον Αγιορειτες Γεροντες.

"Το καθε προβατακι απο το δικο του ποδαρακι θα κρεμαστει απο το δεντρο,
οχι απο του διπλανου του.."

Δεν ξερω εαν ειμαι σαφης και κατανοητος.

Συνεπως δεν θα κριθεις για τις αμαρτιες των πολιτικαντηδων,
στις οποιες εχεις και εχουμε ολοι παρει μερος,
με τον εναν η με τον αλλον τροπο, αμεσα η εμμεσα,
αλλα για τις δικες σου αμαρτιες-παραλειψεις-κατακρισεις κλπ, κλπ.

Ας κανεις εσυ το καλο, εναντι του κακου, οπου και οπως μπορεις,
μιας και ετσι μοναχα ειναι δυνατο να αναπνευσει καπως ο κοσμος,
γιατι με κακο, εναντι κακου, βλεπεις καθε μερα που παμε,
δηλαδη ολοενα και πιο κοντα στον γκρεμο και την αβυσσο.

Ασε αυτους να κανουν το κακο, εσυ κανε το καλο.

Δεν ξερω πως τα βλεπεις. Εγω ετσι τα βλεπω.
Ετσι μας τα μαθανε οι Πατερες μας οι Πνευματικοι.
"ἰδοὺ ἐγὼ μεθ᾿ ὑμῶν εἰμι πάσας τὰς ἡμέρας ἕως τῆς συντελείας τοῦ αἰῶνος. ᾿Αμήν."
Άβαταρ μέλους
panosgreece
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 2941
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 07, 2008 5:00 am

Re: Θα τους πέταγαν στην θάλασσα…

Δημοσίευση από panosgreece »

Στον μικρό πλανήτη που κατοικούμε είμαστε εμείς και μονό εμείς και φυσικά ο θεός ο άναρχος θεός που δεν έχει ούτε αρχή ούτε τέλος
Όλα τα άλλα είναι μια ψευδαίσθηση
Ποιους θα έριχναν στην θήλασα την ψευδαίσθηση όχι φυσικά
Έτσι ο χριστιανός που ζει με την μόνη αλήθεια την αλήθεια της άγιας τριάδας τον μονό που μπορεί να πετάξει στην θαλασα για να σωθεί είναι ο εαυτός του
«Άγιοι της ημέρας, πρεσβεύσατε υπέρ ημών»
JohnyWest
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 84
Εγγραφή: Τρί Μάιος 15, 2007 5:00 am

Re: Θα τους πέταγαν στην θάλασσα…

Δημοσίευση από JohnyWest »

dionysisgr έγραψε:
JohnyWest έγραψε:¨Καλά είναι αυτά που λες για μετάνοια, αυτομεμψία και νηφαλιότητα και έχουν πλήρη εφαρμογή στην ατομική μας πορεία σαν χαρακτηριστικά του αγώνα για ανέλιξη και ευθυγράμμιση με τις επιταγές της Εκκλησίας.

Το θέμα στο οποίο αναφερόμαστε εδώ όμως, δεν μας αφορά σαν άτομα άλλα σαν κοινωνικό σύνολο. Οι ίδιοι λόγοι που δικαιολογούν ένα Ορθόδοξο Χριστιανό στο να αφαιρέσει ανθρώπινες ζωές σε εμπόλεμες καταστάσεις υπαγορεύουν και στην περίπτωση μας την κατανομή ευθυνών και την λήψη δραστικών μέτρων για την εξάλειψη του λαθρομεταναστευτικού ζητήματος στην Ελλάδα.

Δεν μπορούμε να εθελοτυφλούμε υποστηρίζοντας μια παθητική στάση απέναντι σε ένα τόσο οξύ και επικίνδυνο πρόβλημα.

Όσο γι αυτά που λες για τους πολιτικάντηδες θα σε παραπέμψω στα λόγια του στρατηγού Μακρυγιάννη:

Ὅσοι ἔχουν τὴν τύχη μας σήμερον εἰς τὰ χέρια τους, ὅσοι μᾶς κυβερνοῦν, μεγάλοι καὶ μικροί, καὶ ὑπουργοὶ καὶ βουλευταί, τὄχουν σὲ δόξα, τὄχουν σὲ τιμή, τὄχουν σὲ ἱκανότη τὸ νὰ τοὺς εἰπῇς ὅτι ἔκλεψαν, ὅτι πρόδωσαν, ὅτι ἤφεραν τόσα κακὰ εἰς τὴν πατρίδα.
Δεν υπαρχει καμμια "ανελιξη" και καμμια "ευθυγραμμιση" με τις "επιταγες" της Εκκλησιας.

Εκκλησια ως Σωμα Χριστου, ειμαστε ολοι, εμεις συνιστουμε την Εκκλησια με κεφαλη τον Χριστο,
και ειτε θα σωθουμε μεσα σε αυτη, ως μελη της, ειτε θα παμε στον αγυριστο.

Παψτε να θεωρειτε καποιοι την Εκκλησια κατι εξω απο εσας.

Ειναι καταστροφικη αυτη η ad extra θεωρηση της Εκκλησιας,
δεν ειναι καμμια οργανωση η Εκκλησια, με ωραιο σκοπο..

Ειναι το σωμα αυτων που κοινωνουν τον Χριστο, και ζουν, εν Αυτω, δι'Αυτου, και για Αυτον.

Τοσο απλα ειναι τα πραγματα, για ολους, Ασε τις "ανελιξεις" για τα στελεχη των εταιρειων.

Εγω δε, απεναντιας, λοιπον αδερφε αγαπητε, θα σε παραπεμψω σε μια παροιμια
που λενε οι "αγραμματοι" κατα κοσμον, σοφοι δε κατα Θεον Αγιορειτες Γεροντες.

"Το καθε προβατακι απο το δικο του ποδαρακι θα κρεμαστει απο το δεντρο,
οχι απο του διπλανου του.."

Δεν ξερω εαν ειμαι σαφης και κατανοητος.

Συνεπως δεν θα κριθεις για τις αμαρτιες των πολιτικαντηδων,
στις οποιες εχεις και εχουμε ολοι παρει μερος,
με τον εναν η με τον αλλον τροπο, αμεσα η εμμεσα,
αλλα για τις δικες σου αμαρτιες-παραλειψεις-κατακρισεις κλπ, κλπ.

Ας κανεις εσυ το καλο, εναντι του κακου, οπου και οπως μπορεις,
μιας και ετσι μοναχα ειναι δυνατο να αναπνευσει καπως ο κοσμος,
γιατι με κακο, εναντι κακου, βλεπεις καθε μερα που παμε,
δηλαδη ολοενα και πιο κοντα στον γκρεμο και την αβυσσο.

Ασε αυτους να κανουν το κακο, εσυ κανε το καλο.

Δεν ξερω πως τα βλεπεις. Εγω ετσι τα βλεπω.
Ετσι μας τα μαθανε οι Πατερες μας οι Πνευματικοι.



Δυσκολεύομαι να σε παρακολουθήσω....

Βεβαίως και υπάρχει ανέλιξη με απώτερο προσδιορισμό την θέωση. Ο αγώνας του πιστού είναι η σταδιακή του αναβάθμιση, το ανέβασμα σε όλο και υψηλότερα επίπεδα ένωσης με τον Κύριο.

Βεβαίως και υπάρχει "ευθυγραμμιση" με τις "επιταγες" της Εκκλησιας. Αυτό ακριβώς προτάσει η φώνη του Κυρίου: ουτος εστιν ο υιος μου ο αγαπητος αυτου ακουετε”..

"Το καθε προβατακι απο το δικο του ποδαρακι θα κρεμαστει απο το δεντρο,
οχι απο του διπλανου του.."



Συνεπως δεν θα κριθεις για τις αμαρτιες των πολιτικαντηδων,
στις οποιες εχεις και εχουμε ολοι παρει μερος,
με τον εναν η με τον αλλον τροπο, αμεσα η εμμεσα,
αλλα για τις δικες σου αμαρτιες-παραλειψεις-κατακρισεις κλπ, κλπ.


Πολύ σωστά όλα αυτά, αλλά δυστυχώς έξω από το θέμα μας, που δεν έχει να κάνει με την ατομική μας σωτηρία, αλλά την επιβίωση και την βελτίωση του Έθνους και της κοινωνίας μας. Άλλο πράγμα οι αμαρτίες μου και οι παραλήψεις μου και κάτι τελείως διαφορετικό η διαχείριση της πατρίδας μου. Σαν Ελληνας έχω απόλυτο δικαίωμα να κρίνω τους εκάστοτε πολιτικούς αλλά και να εκφέρω την γνώμη μου ελεύθερα, όποτε θέλω και όπου θέλω.

Επίσης κανένας ιερός κανόνας δεν απαγορεύει την κριτική στα δημόσια πρόσωπα και τους πολιτικούς. Κάθε άλλο. Για παράδειγμα ο Άγιος Θεόδωρος ο Στουδίτης, δεν σκέφτηκε αυτά που λες όταν έλεγξε αυστηρότατα τον Αυτοκράτορα Κωνσταντίνο τον έκτο λόγω του παράνομου γάμου του, απεναντίας υπέστη ραβδισμούς και εξορία για την απόφαση του να μην κάνει τα “στραβά μάτια”...

Δεν με ενδιαφέρουν οι αμαρτίες των πολιτικάντηδων όπως λες. Ούτε καν αναφέρομαι σε αυτές. Με ενδιαφέρουν οι προδοσίες τους και το πάθος τους για εξουσία. Περισσότερο από αυτό όμως, με ενδιαφέρει το μέλλον. Σαν χριστιανός φυσικά τους συχωρώ και τους δικαιλογώ, χωρίς αυτό να σημαίνει ούτε ότι τους αναγνωρίζω ελαφρυντικά ούτε ότι δεν θα διαγνώσω την ανικανότητα τους... Κάτι τέτοιο θα με έκανε συμμέτοχο τους...

Βλέπω ότι μερικές λέξεις, όπως πχ προδότες δείχνουν να σας σοκάρουν, αυτό όμως που θα πρέπει να είναι πραγματικά σοκαριστικό είναι τα έργα τους, για τα οποία και κρίνονται... Δεν θέλω να αναφερθώ επώνυμα, αλλά όλοι πολύ καλά γνωρίζουμε ποιο απεδείχθη το ποιόν πολλών λαοπρόβλητων πολιτικάντηδων που δεν δίστασαν να καταχραστούν ιλιγγιώδη ποσά, μερικά από τα οποία προορίζονταν ακόμα και για την άμυνα της χώρας....
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25022
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Θα τους πέταγαν στην θάλασσα…

Δημοσίευση από aposal »

Dimitris39 έγραψε:Δόξα το θεό που δεν καταλαβαίνω τίποτα σχεδόν
:8
Ευλογήτε
:mrgreen:
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
Άβαταρ μέλους
dionysisgr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4278
Εγγραφή: Τρί Φεβ 12, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Νικαια

Re: Θα τους πέταγαν στην θάλασσα…

Δημοσίευση από dionysisgr »

JohnyWest, το καταλαβαινω οτι δυσκολευεσαι να με παρακολουθησεις,
ομως αυτο δεν το κανεις μονο με εμενα.

Φαινεται απο τα κειμενα σου,
οτι σε μεγαλο βαθμο ο τροπος σκεψης σου ειναι διαφορετικος,
ισως εισαι βαθια επηρεασμενος απο αυτα που συμβαινουν,
και φυσικα αυτο ειναι φυσιολογικο αφου δεν ειμαστε ασαρκοι αγγελοι,
αλλα ζουμε και βιωνουμε στο πετσι μας τον κοσμο με ολα τα δεινα του.

Αυτο δεν ειναι κατ'αναγκη κακο, ουτε σε καταδικαζει κανεις, αλιμονο δηλαδη.

Ομως..

Πρεπει να καταλαβεις οτι το υφος και η θεματικη αυτου του φορουμ,
δεν ειναι αυτη ενος καταγγελτικου-δημοσιογραφικου-κλισε μπλογκ,
που κατακεραυνωνει τους παντες και τα παντα, πουλωντας φθηνο και ανεξοδο εφφε.

Ουτε γιναμε εδω ξαφνικα οψιμοι "Κολοκοτρωνηδες",
οταν επι 30 και πλεον χρονια καναμε οτι περνουσε απο το χερι μας,
ολοι για να καταστραφει αυτος ο τοπος..

Υπαρχει ακομα λιγο φιλοτιμο εδω μεσα, και αυτοκριτικη, δεν ξερω εαν το εχεις δει.

Πραγμα και αρετη η αυτοκριτικη που λειπει παντελως απο την σημερινη κοινωνια.

Πες μου ποιος δημοσιος λειτουργος, ποιος με υπευθυνη θεση, και ποιος απλος πολιτης,
εχει προχωρησει σε αυτοκριτικη στα λογια και στην πραξη.

Αν οχι κανεις, εγω σου βαζω ελαχιστοι, ετσι για να μην απολυτοποιουμε.

Ολοι δειχνουν ο ενας τον αλλον.

Πιστευεις οτι ετσι μπορει να γινει κατι, εκτος απο το να παμε πιο βαθια στον γκρεμο;

Εγω οχι.

Εδω λοιπον τιμουμε το Περιβολι της Παναγιας, γιαυτο αλλωστε υπαρχει το φορουμ,
και βγαζουμε και κοινωνουμε αλληλοις, την τρελλα μας, ας πουμε την αγια τρελλα μας,
που ειναι, η οποια εστω και κουτση και αγουρη αγαπη, που εχουμε προς τον Σωτηρα Χριστο και την Θεοτοκο μας.

Το θεμα ειναι η σωτηρια μας, Αγαπητε Ιωαννη εκ Δυσεως. (Ελληνιστι).

Τι ωφελει τον ανθρωπο, εαν κερδισει ολο τον κοσμο,
και χασει την ψυχη του, ποιο το ανταλλαγμα που θα δωσει εναντι αυτης;

Ταδε εφη Κυριος ο Θεος, ο Παντοκρατωρ.

Λοιπον ο κοσμος, στο ξαναειπα, δεν αλλαζει με ακτιβισμο και φωνες,
εαν δεν αλλαξουμε εμεις εσωτερικα με εμπονη προσευχη, μετανοια, αγωνα, αυτομεμψια.

Εαν ο καθενας ελεγε, αλλα και πιστευε αληθινα και πρακτικα οτι: "Ναι! Εγω φταιω προσωπικα για οτι εγινε!!
Εγω φταιω που φτασαμε ως εδω!!! Ειμαι οχι απλα μερος αλλα η ριζα του προβληματος!!"

Τοτε να εισαι σιγουρος οτι θα ειχε μπει η αρχη για να βελτιωθει η κατασταση,
αλλα και οτι ο Θεος θα ευλογουσε με τα δυο χερια Του,
και ολα θα πηγαιναν καλυτερα.

Και να σου πω και το αλλο, και ας με πεις μοιρολατρη, looser,μαζοχιστη και οτι αλλο θελεις.

Ο πλεον θαυματουργος Αγιος μας, τα τελευταια χρονια, με παγκοσμια ακτινοβολια
και μια απο τις μεγαλυτερες εορτες που μαζευουν χιλιαδες χιλιαδων κοσμου,
ειναι ο Αγιος Ιωαννης ο Ρωσος, που εζησε την ζωη του ως σκλαβος των μωαμεθανων.

Τι εχασε και τι κερδισε, μπορει να αναρωτηθει ευκολα ο καθενας με εκκλησιαστικο νουν,
γιατι κατα κοσμο, θεωρειται ολοτελα χαμενος και αδικημενος ο Αγιος.

Απο την αλλη ανθρωποι με μηδενικα κατα κοσμο προβληματα, με πλουτο, ηδονες, ασφαλεια, δοξα και εξουσια,
πανε απαρηγορητοι και αγνοουντες με μεγαλη φορα προς την αιωνια απωλεια, ας μην λεμε ονοματα.

Το θεμα ειναι κατα πως θα θεωρησουμε τα πραγματα.

Εαν τα δουμε κοσμικα, στενα, ατομιστικα, ναι, θα τρελλαθουμε χωρις αμφιβολια,
και θα φτασουμε να παρουμε ενα οπλο και αερα πατερα ολοι εναντιον ολων..

Εαν τα δουμε πνευματικα οπως οφειλουμε, που ειναι και το επιπονο και δυσκολο,
αλλα το λυτρωτικο και σωτηριο που θελει ο Χριστος απο εμας,
τοτε θελει μετανοια, γονατισμα, δακρυ, υπομονη, πιστη, ελπιδα,
και θα βγουμε περα συν Θεω.

Ετσι τα βλεπουμε εμεις.

Kαι ενα τελευταιο: Καλυτερα σε αυτην την ζωη, να εισαι με τους αδικημενους, παρα με τους αδικουντες.

Πιστεψε με, ειναι πολυ καλυτερα, και θα φανει συντομα για ολους.
"ἰδοὺ ἐγὼ μεθ᾿ ὑμῶν εἰμι πάσας τὰς ἡμέρας ἕως τῆς συντελείας τοῦ αἰῶνος. ᾿Αμήν."
Άβαταρ μέλους
panagiotisspy
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 7181
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 04, 2009 4:57 am
Τοποθεσία: ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΣ

Re: Θα τους πέταγαν στην θάλασσα…

Δημοσίευση από panagiotisspy »

JohnyWest έγραψε:
panagiotisspy έγραψε:Δεν ήταν σωστή η αναφορά του αδελφού Johnwest στους μετανάστες..
Παναγιώτη, θα μπορούσες παρακαλώ να επεκταθείς πάνω στο θέμα;
Συγγνώμη για την καθυστέρηση αδελφέ μου, δεν απαξιώ να απαντήσω,
όμως δεν είχα δει την ερώτηση, απουσίαζα,
αλλά τώρα πόσο πλέον να επεκταθώ, :smile: :smile:
ήδη το θέμα επεξετάθη :wink: :wink: (με πολύ καλό τρόπο θα έλεγα μάλιστα),
οι δε πολύ σωστές - κατά τη γνώμη μου - δημοσιεύσεις του Διονύση στενεύουν πάρα πολύ την δυνατότητα περαιτέρω επέκτασής του....

Για το "εκκοσμικευμένο" μέρος του θέματος, θα μπορούσαμε να μιλάμε επί μακρόν, για μετανάστες, για πολιτικούς, για διεθνείς συνθήκες τύπου "Δουβλίνο 2",
ας το αφήσουμε όμως μιάς και κύλησε με καλύτερο τρόπο,
είναι άλλωστε ένας πολύ καλός τρόπος αυτός, να δώσουμε έμφαση σε αυτό που μας ενώνει και όχι αυτό που μας χωρίζει....
Εάν ταις γλώσσαις των ανθρώπων λαλώ και των αγγέλων,Αγάπην δε μη έχω,γέγονα χαλκός ηχών ή κύμβαλον αλαλάζον. Και εάν έχω προφητείαν και ειδώ τα μυστήρια πάντα και πάσαν την γνώσιν και έχω πάσαν την πίστιν,ώστε όρη μεθιστάνειν,Αγάπην δε μη έχω, ουδέν ειμί.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα”