Μπουτάρης: ''Δεν πηγαίνω στην εκκλησία, αλλά πιστεύω βαθιά σ

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα.

Συντονιστής: Συντονιστές

Άβαταρ μέλους
ΜΙΧΣ
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5035
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 23, 2012 9:24 am

Re: Μπουτάρης: ''Δεν πηγαίνω στην εκκλησία, αλλά πιστεύω βαθ

Δημοσίευση από ΜΙΧΣ »

petrosathonas έγραψε:Γιατί να μην πηγαίνει κάποιος στην εκκλησία αφού πιστεύει βαθιά στο Θεό;
Συγχωρέστε με μα δεν καταλαβαίνω.
Πέτρο Αδέρφι μου, δεν είναι αυτό... ο συγκεκριμένος άνθρωπος έχει πατήσει ιερά και όσια και κοροϊδεύει τους πάντες και τα πάντα και μετά λέει ότι είναι και βαθιά πιστός. Βλέπε προσβολή στους Πόντιους αδελφούς, παραχάραξη ιστορίας, ίδια γραμμή με ΜΡεπ... παρελάσεις ομοφυλοφίλων, χρηματοδότηση αυτής της παρέλασης όταν τα παιδιά στα σχολεία πεινούν γιατί οι γονείς τους είναι άνεργοι, αλλαγή ονόματος δρόμων σε τούρκικα ονόματα... κλπ
+Η ελπίς μου ο Πατήρ, καταφυγή μου ο Υιός, σκέπη μου το Πνεύμα το Άγιον, Τριάς Αγία, δόξα σοι.
petrosathonas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1460
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 29, 2008 4:55 pm

Re: Μπουτάρης: ''Δεν πηγαίνω στην εκκλησία, αλλά πιστεύω βαθ

Δημοσίευση από petrosathonas »

Μαρία,
έχουν βάλει την παρέλαση των ομοφυλόφιλων το Σαββατοκύριακο ανάμεσα στην Ανάληψη του Κυρίου και την Πεντηκοστή
με τις ευλογίες του Δήμου Θεσσαλονίκης.
Τι να πω...
Άραγε τι θα έχει να πει στον Χριστό αυτό το 25χρονο παλληκάρι που μαρτύρησε και μυρόβλησε
και παρακαλάει καθημέραν γονατιστό τον Χριστό να παρατείνει την μακροθυμία Του επάνω μας;
Άβαταρ μέλους
ΜΙΧΣ
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5035
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 23, 2012 9:24 am

Re: Μπουτάρης: ''Δεν πηγαίνω στην εκκλησία, αλλά πιστεύω βαθ

Δημοσίευση από ΜΙΧΣ »

Πέτρο, αν ο καθένας μας σκεφτόταν έτσι πριν από κάθε πράξη μας, "τι θα σκεφτόταν ο Χριστός μας, ο Αγιός μας, ο φύλακας άγγελός μας"... αυτός ο τόπος θα πήγαινε μπροστά με την ευλογία του Κυρίου ημών Ιησού Χριστού! Ετσι νομίζω...
+Η ελπίς μου ο Πατήρ, καταφυγή μου ο Υιός, σκέπη μου το Πνεύμα το Άγιον, Τριάς Αγία, δόξα σοι.
Athanasius
Συστηματικός Αποστολέας
Συστηματικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 163
Εγγραφή: Παρ Αύγ 20, 2010 8:35 am

Re: Μπουτάρης: ''Δεν πηγαίνω στην εκκλησία, αλλά πιστεύω βαθ

Δημοσίευση από Athanasius »

αφού πιστεύει βαθειά στο Θεό με τα λεγόμενα του γιατί δεν έκανε ορθόδοξη κηδεία πάρα την έκαψε την γυναίκα του.
Είναι γεναιότερο και βασιλικότερο να νικάς τα πάθη και τις αδυναμίες σου, από το να νικάς στην μάχη τον εχθρό".
Μέγας Αλέξανδρος
Άβαταρ μέλους
stathis73
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6456
Εγγραφή: Δευ Απρ 19, 2010 8:44 am
Τοποθεσία: Ευστάθιος-Λευκός Πύργος της Μακεδονίας.

Re: Μπουτάρης: ''Δεν πηγαίνω στην εκκλησία, αλλά πιστεύω βαθ

Δημοσίευση από stathis73 »

petrosathonas έγραψε:Μαρία,
έχουν βάλει την παρέλαση των ομοφυλόφιλων το Σαββατοκύριακο ανάμεσα στην Ανάληψη του Κυρίου και την Πεντηκοστή
με τις ευλογίες του Δήμου Θεσσαλονίκης.
Τι να πω...
Άραγε τι θα έχει να πει στον Χριστό αυτό το 25χρονο παλληκάρι που μαρτύρησε και μυρόβλησε
και παρακαλάει καθημέραν γονατιστό τον Χριστό να παρατείνει την μακροθυμία Του επάνω μας;
Πέτρο αν εννοείς Τον μεγαλομάρτυρα Αγιο Δημήτριο σε πληροφορώ οτι αμφιβάλω αν ειναι εδω πλέον σε αυτην την πόλη με ολες αυτές τις ακολασίες που γίνονται καθημερινά απο όλους "Χριστιανούς" των " " και μη.

Θα σου πώ κατι που ίσως οι περισσότεροι δεν το γνωρίζουν, κατω στις κατακόμβες του Ιερού του Ναού κάποτε το αγιο μυρο έτρεχε ποτάμι προς την θάλασσα στην κυριολεξία, τωρα με το ζόρι βγαίνει και φέτος οπως ξέρετε ολοι την Ιερή του Λάρνακα δεν μπόρεσαν να την ξεσφράγισουν, με οτι αυτό συνεπάγεται.

Οσο για τον καραγκιόζη δήμαρχο καλύτερα να μην ασχοληθώ γιατι θα μου ανέβη η πίεση και θα την πληρώσει κανένας άλλος.
Τις θεός Μέγας ως ο Θεός ημών.
Άβαταρ μέλους
Georgios1
Συστηματικός Αποστολέας
Συστηματικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 182
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 31, 2013 9:07 pm

Re: Μπουτάρης: ''Δεν πηγαίνω στην εκκλησία, αλλά πιστεύω βαθ

Δημοσίευση από Georgios1 »

stathis73 έγραψε:
petrosathonas έγραψε:Μαρία,
έχουν βάλει την παρέλαση των ομοφυλόφιλων το Σαββατοκύριακο ανάμεσα στην Ανάληψη του Κυρίου και την Πεντηκοστή
με τις ευλογίες του Δήμου Θεσσαλονίκης.
Τι να πω...
Άραγε τι θα έχει να πει στον Χριστό αυτό το 25χρονο παλληκάρι που μαρτύρησε και μυρόβλησε
και παρακαλάει καθημέραν γονατιστό τον Χριστό να παρατείνει την μακροθυμία Του επάνω μας;
Πέτρο αν εννοείς Τον μεγαλομάρτυρα Αγιο Δημήτριο σε πληροφορώ οτι αμφιβάλω αν ειναι εδω πλέον σε αυτην την πόλη με ολες αυτές τις ακολασίες που γίνονται καθημερινά απο όλους "Χριστιανούς" των " " και μη.

Θα σου πώ κατι που ίσως οι περισσότεροι δεν το γνωρίζουν, κατω στις κατακόμβες του Ιερού του Ναού κάποτε το αγιο μυρο έτρεχε ποτάμι προς την θάλασσα στην κυριολεξία, τωρα με το ζόρι βγαίνει και φέτος οπως ξέρετε ολοι την Ιερή του Λάρνακα δεν μπόρεσαν να την ξεσφράγισουν, με οτι αυτό συνεπάγεται.
Άρα, αν μου επιτρέπετε, είναι ακόμα εδώ και βοηθάει όπως ξέρει και μπορεί!!


Κάποτε εμφανίστηκε στον Γέροντα Παίσιο η Παναγία και του είπε:
"Η δική μου δουλειά είναι να φυλάω τα σύνορά σας, και το κάνω.
Έτσι και συ να δέχεσαι τον κόσμο ανεξαιρέτως, γιατί έχουν ανάγκη".


καθένας το πόστο του..

Εικόνα
Εικόνα «Ταις πρεσβείαις της Θεοτόκου, Σώτερ, σώσον ημάς»
Άβαταρ μέλους
Dimitris39
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5841
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 05, 2009 5:46 pm

Re: Μπουτάρης: ''Δεν πηγαίνω στην εκκλησία, αλλά πιστεύω βαθ

Δημοσίευση από Dimitris39 »

Το μπλογκ μου είναι το agioritispblogs.gr
Αλλά πρόσεχε είναι προς δόξαν Θεού ότι έχει εκεί
Και όλα όσα διαβάσεις είναι παραθέσεις από αλλού τίποτα δεν είναι δικό μου
Δεν είμαι τόσο άξιος η έξυπνος

Πάρε από εκεί ότι θέλεις
Κύριε,Θεέ μου,Νύμφιε της ψυχής μου, λυτρωτή μου.
Μνήσθητί μου εν τη βασιλεία σου

«Χαίροις μετά Θεόν ή Θεός, τα δευτερεία της Τριάδος ή έχουσα»

ἳνα ὦσιν ἓν, καθώς ἡμεῖς

Θεέ μου σ'αγαπώ
JohnyWest
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 84
Εγγραφή: Τρί Μάιος 15, 2007 5:00 am

Re: Μπουτάρης: ''Δεν πηγαίνω στην εκκλησία, αλλά πιστεύω βαθ

Δημοσίευση από JohnyWest »

Θες να πείς:
http://agioritis.pblogs.gr/

Θα το ψάξω το βράδυ... Έχεις ωραίο υλικό... Καλή δουλειά...
Άβαταρ μέλους
nickzark
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4403
Εγγραφή: Τετ Μαρ 02, 2011 10:19 am
Τοποθεσία: Νικόλαος@θεσσαλονίκη

Re: Μπουτάρης: ''Δεν πηγαίνω στην εκκλησία, αλλά πιστεύω βαθ

Δημοσίευση από nickzark »

stathis73 έγραψε:
petrosathonas έγραψε:Μαρία,
έχουν βάλει την παρέλαση των ομοφυλόφιλων το Σαββατοκύριακο ανάμεσα στην Ανάληψη του Κυρίου και την Πεντηκοστή
με τις ευλογίες του Δήμου Θεσσαλονίκης.
Τι να πω...
Άραγε τι θα έχει να πει στον Χριστό αυτό το 25χρονο παλληκάρι που μαρτύρησε και μυρόβλησε
και παρακαλάει καθημέραν γονατιστό τον Χριστό να παρατείνει την μακροθυμία Του επάνω μας;
Πέτρο αν εννοείς Τον μεγαλομάρτυρα Αγιο Δημήτριο σε πληροφορώ οτι αμφιβάλω αν ειναι εδω πλέον σε αυτην την πόλη με ολες αυτές τις ακολασίες που γίνονται καθημερινά απο όλους "Χριστιανούς" των " " και μη.

Θα σου πώ κατι που ίσως οι περισσότεροι δεν το γνωρίζουν, κατω στις κατακόμβες του Ιερού του Ναού κάποτε το αγιο μυρο έτρεχε ποτάμι προς την θάλασσα στην κυριολεξία, τωρα με το ζόρι βγαίνει και φέτος οπως ξέρετε ολοι την Ιερή του Λάρνακα δεν μπόρεσαν να την ξεσφράγισουν, με οτι αυτό συνεπάγεται.

Οσο για τον καραγκιόζη δήμαρχο καλύτερα να μην ασχοληθώ γιατι θα μου ανέβη η πίεση και θα την πληρώσει κανένας άλλος.
Ναι δυστηχός φέτος δεν ξεσφραγίστηκε η λάρνακα..με τόσα που γίνονται και με τέτοιο δήμαρχο δεν περιμένω καλύτερα πράγματα
petrosathonas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1460
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 29, 2008 4:55 pm

Re: Μπουτάρης: ''Δεν πηγαίνω στην εκκλησία, αλλά πιστεύω βαθ

Δημοσίευση από petrosathonas »

Ένα αγαπημένο μου πρόσωπο μου είπε ότι περσι τον Οκτώβριο που είχαν φέρει την εικόνα της Παναγίας μας του Άξιον Εστίν
από τις Καρυές στον Άγιο Δημήτριο, ένα μικρό παιδάκι έβαλε μία χάρτινη εικονίτσα στην λάρνακα του Μυροβλήτη μας και αυτή βράχηκε από
το μύρο που ανέβλυζε.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα”