Δραματική μείωση γεννήσεων, θρησκευτικών γάμων ...

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα.

Συντονιστής: Συντονιστές

Άβαταρ μέλους
ΜΙΧΣ
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5035
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 23, 2012 9:24 am

Re: Δραματική μείωση γεννήσεων, θρησκευτικών γάμων ...

Δημοσίευση από ΜΙΧΣ »

υπομονή Δημήτριε, όλα θα φτιάξουν

αν ήτανε να μας βαριέται ο Κύριος, κανείς μας δε θα σωζόταν
και μη κοιτάς τους πιο στενούς κύκλους στις κωμοπόλεις ή στα χωριά
Στις μεγαλουπόλεις αν υπήρχε κατήχηση λίγοι το ήξεραν

και τα παιδιά... ακατήχητα γιατί οι γονείς ήταν μακρυά από την εκκλησία

Τώρα όμως υπάρχει πολλή ευλογία σε αρκετές ενορίες αλλά και μέσω των ερτζιανών αλλά και του διαδικτύου
γιατί ο Κύριος έχει πολλή μακροθυμία και μέγα έλεος.
+Η ελπίς μου ο Πατήρ, καταφυγή μου ο Υιός, σκέπη μου το Πνεύμα το Άγιον, Τριάς Αγία, δόξα σοι.
GeorgiosM
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1071
Εγγραφή: Τρί Μαρ 13, 2012 11:19 am

Re: Δραματική μείωση γεννήσεων, θρησκευτικών γάμων ...

Δημοσίευση από GeorgiosM »

είμαι υπερ του Θωμά15...
καλό είναι να λέμε τη γνώμη μας! άλλωστε είναι μέρος συζητήσεων!
ο καθένας μπορεί να εχει τη δική του ανάλυση!
ευτυχως που μας λέει και ο Θωμάς τα δικά του!

κάποιος κάποτε ελεγε.."εγώ έχω δίκιο, αλλά και ο άλλος έχει άδικο"
συμπέρασμα; ο καθείς όπως νομίζει.. :mrgreen:
Thomas15n
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 873
Εγγραφή: Τετ Μαρ 28, 2007 5:00 am

Re: Δραματική μείωση γεννήσεων, θρησκευτικών γάμων ...

Δημοσίευση από Thomas15n »

Οι λατίνοι έχουν έναν Ιεράρχη τον Πάπα με αλάθητο, εμείς ως φαίνεται έχουμε περισσότερους. Οι δικοί μας κατηγορούν τον Πάπα ως "ψευδοαλάθητο" ενώ εδώ κάποιοι δικοί μας έχουν δώσει το αλάθητο σε ολόκληρη την Ιεραρχία μας.
Οι λατίνοι λοιπόν ως φαίνεται είναι πιό ολιγαρκείς από εμάς τους ορθόδοξους, αυτοί έχουν επίσημα θεσπίσει έναν αλάθητο ex cathedras, εδώ επίσημα δεν έχουμε κανέναν και ανεπίσημα ίσως και όλους.
Άβαταρ μέλους
ΜΙΧΣ
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5035
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 23, 2012 9:24 am

Re: Δραματική μείωση γεννήσεων, θρησκευτικών γάμων ...

Δημοσίευση από ΜΙΧΣ »

QUE SERA SERA... :(
+Η ελπίς μου ο Πατήρ, καταφυγή μου ο Υιός, σκέπη μου το Πνεύμα το Άγιον, Τριάς Αγία, δόξα σοι.
GeorgiosM
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1071
Εγγραφή: Τρί Μαρ 13, 2012 11:19 am

Re: Δραματική μείωση γεννήσεων, θρησκευτικών γάμων ...

Δημοσίευση από GeorgiosM »

φίλε Θωμά πολύ σε πάω! ασχετα αν διαφωνώ μαζί σου,
ασχετα καποια θεματα τα αναλύω αλλιως, τελικα μου φαίνεται
για να μιλάς ετσι πρεπει να εισαι το πιο καλό πρόβατο !
κατα βαθος πρεπει να εισαι ο πιο ήπιος και ο πιο πραος απο όλους εδω μέσα! :25
όπως λεει ο λαος, σκύλος που γαβγίζει δεν δαγκώνει! :25
μαλλον σε παρεξηγουμε εδω μεσα.
τελος , ο καθενας εχει τη γνωμη του... :mrgreen:
Thomas15n
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 873
Εγγραφή: Τετ Μαρ 28, 2007 5:00 am

Re: Δραματική μείωση γεννήσεων, θρησκευτικών γάμων ...

Δημοσίευση από Thomas15n »

Ειλικρινά δεν ξέρω τί είμαι, κάποτε νόμιζα ότι ήξερα μετά έχασα όσα γνώριζα ή μάλλον όσα νόμιζα ότι γνώριζα.
Πρίν από τέσσερα χρόνια δεν είμαι σίγουρος μάλλον ο Κύριος μου έκανε μία "εγχείρηση" που έχασα το έδαφος κάτω από τα πόδια μου, κανένας να μην την ζήσει δεν ξέρω αν αντέχεται. Από τότε αυτό που ζω ούτε στον εχθρό μου να το ζήσει έστω γιά μία ώρα. Ο τελευταίος που πρέπει να γράψει γιά όσα συμβαίνουν σε αυτόν τον ρημαδιασμένο τόπο είμαι εγώ, πολλές φορές πήγα να γράψω κάτι και το μετάνοιωσα. Άλλες φορές αναρωτιέμαι "Τί θέλω και γράφω τί θέλω και μιλάω μόνο εχθρούς κάνω", αλλά δεν μπορώ βγαίνει από μέσα μου, πολλές φορές οι απαντήσεις μου είναι φυτευτές δεν είναι δικές μου.
Χθές είπα μήπως τιμωριέμαι γιά όσα γράφω και λέω. Πληρώνω βαρύ αντίτιμο γιά την θέση μου και γιά την στάση μου.
Βλέπω και αυτό δεν είναι καλό γιά εμένα, η μόνιμη επωδός όσων με γνωρίζουν εδώ και χρόνια είναι "τελικά είχες δίκιο" είπα τις προάλλες "να χέ.ω και μένα και το δίκιο μου" τί να το κάνω. Αφήστε τα οι εποχές είναι άγριες οι περισσότεροι δεν θέλουν να ακούσουν κάτι ωφέλιμο πραγματικά μόνο όταν καούν κατόπιν τσιρίζουν γιατί το κάψιμο πονάει. Δεν βγαίνει νόημα ο καθένας κάνει ότι νομίζει όπως το νομίζει χωρίς να υπολογίζει τις συνέπειες ακόμη και όταν τις πληρώνουν άλλοι.
Δεν βγαινει νοημα δεν υπάρχει μπούσουλας. Και όσοι μιλούν ακόμη και οι γνωρίζοντες δεν εισακούονται, γαργάλημα της ακοής μόνο να γίνεται και εκεί μένουμε. Η ευκολία μας να μην χαθεί η ευκολία μας.
Άβαταρ μέλους
ΜΙΧΣ
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5035
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 23, 2012 9:24 am

Re: Δραματική μείωση γεννήσεων, θρησκευτικών γάμων ...

Δημοσίευση από ΜΙΧΣ »

Δόξα τω Θεώ για όλα! Εύχομαι να έχεις δύναμη και υπομονή να αντέχεις το σταυρό σου. Εύχομαι αν δεν είσαι, να μπεις και να μείνεις μέχρι τέλους μέσα στην Ορθοδοξία και να έχεις Ορθόδοξο Χριστιανό πνευματικό να σε βοηθάει με το Θείο Μυστήριο της Μετανοίας και Εξομολογήσεως για να παίρνεις δύναμη, κουράγιο, νουθεσία ορθόδοξη και να συνεχίσεις τον αγώνα σου για τη σωτηρία της ψυχής. Απλά μη βασίζεσαι σε φυτευτά ή ότι άλλο. Να ρωτάς τον πνευματικό σου, ορθόδοξο Χριστιανό πνευματικό, γιατί <<φυτευτά >> μπορεί να είναι δυο λογιών... και το ένα από τα δυο είναι από τον μισόκαλο. Ο Χριστός και Σωτήρας μας και η Παναγία μητέρα Του ας είναι μαζί σου και με όλους μας γιατί ζωή χωρίς Χριστό, δεν αντέχεται.
+Η ελπίς μου ο Πατήρ, καταφυγή μου ο Υιός, σκέπη μου το Πνεύμα το Άγιον, Τριάς Αγία, δόξα σοι.
Thomas15n
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 873
Εγγραφή: Τετ Μαρ 28, 2007 5:00 am

Re: Δραματική μείωση γεννήσεων, θρησκευτικών γάμων ...

Δημοσίευση από Thomas15n »

ΜΙΧΣ έγραψε:Δόξα τω Θεώ για όλα! Εύχομαι να έχεις δύναμη και υπομονή να αντέχεις το σταυρό σου. Εύχομαι αν δεν είσαι, να μπεις και να μείνεις μέχρι τέλους μέσα στην Ορθοδοξία και να έχεις Ορθόδοξο Χριστιανό πνευματικό να σε βοηθάει με το Θείο Μυστήριο της Μετανοίας και Εξομολογήσεως για να παίρνεις δύναμη, κουράγιο, νουθεσία ορθόδοξη και να συνεχίσεις τον αγώνα σου για τη σωτηρία της ψυχής. Απλά μη βασίζεσαι σε φυτευτά ή ότι άλλο. Να ρωτάς τον πνευματικό σου, ορθόδοξο Χριστιανό πνευματικό, γιατί <<φυτευτά >> μπορεί να είναι δυο λογιών... και το ένα από τα δυο είναι από τον μισόκαλο. Ο Χριστός και Σωτήρας μας και η Παναγία μητέρα Του ας είναι μαζί σου και με όλους μας γιατί ζωή χωρίς Χριστό, δεν αντέχεται.
Μου κάνει εντύπωση νομίζεις ότι δεν είμαι ορθόδοξος (αν δεν είσαι) και ότι δεν έχω πνευματικό!
Ἠ ότι δεν ξεχωρίζω τί είναι τι! Αυτά τα έγραψα γιατί ήθελα να τα βγάλω και να δείξω ότι ο,τι κάνω το κάνω από πόνο και ενδιαφέρον γιά αυτόν τον τόπο, προσωπικά δεν κερδίζω τίποτε, χαμένος βγαίνω. Αλλά γεννήθηκα έλληνας και παραμένω συνειδητά καί όχι χάριν συνθηκών, μένω ορθόδοξος συνειδητά κι όχι από συμφέρον δεν κερδίζω υλικά ή κοινωνικά από την πίστη μου, μάλλον έχω βλαφτεί κοινωνικά από αυτήν. Τί σας φαίνεται παράξενο δεν βλέπεται τί συμβαίνει γύρω μας, η αποστασία αυξάνει ημέρα με την ημέρα κι ας διατείνονται μερικοί το αντίθετο. Γι'αυτό φτάσαμε εδώ που φτάσαμε.
Να μην μιλάμε μήπως και κάποιοι συναισθανθούν την πορεία τους και αλλάξουν! Ούτε μία στο εκατομμύριο αν δεν πέσει σφαλιάρα άνωθεν δεν υπάρχει περίπτωση αλλαγής η πορεία θα συνεχίζει από το κακό στο χειρότερο. Μιλάω γιά να μην μου ειπωθεί ότι το βούλωσα στα δύσκολα, αυτό είναι όλο και δεν μιλάω μόνο στο φόρουμ αλλά παντού στον κάθε έναν που μπορώ ήρεμα και ευγενικά αν θέλει ακούει αν πάλι δεν θέλει η ευθύνη δική του και όχι δική μου.
GeorgiosM
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1071
Εγγραφή: Τρί Μαρ 13, 2012 11:19 am

Re: Δραματική μείωση γεννήσεων, θρησκευτικών γάμων ...

Δημοσίευση από GeorgiosM »

ω φίλε Θωμά, είσαι μέγας και άρχοντας!!
τί κάθεσαι και μας αναλύεις ευλογημένε άνθρωπε!;

άσε τις αναλύσεις και τους αναλυτικούς λογαριασμούς και κοίταξε να μας τα λες
κοφτά και τσεκουράτα διότι είναι γνωστό ότι ΑΟ φόρουμ χωρίς τα τραντάγματα
του Θωμά15 δεν υφίσταται!

Η Παναγία μας να σε έχει καλά φίλε μου και εσένα και τους δικούς σου!
είσαι το παραξηγημένο φορουμικό πρόβατο τελικά!
ας μην χάνουμε το χρόνο μας με αναλύσεις και επεξηγήσεις αδελφοί,
η δράση είναι που μας ενδιαφέρει!
Θωμά φίλε μου, ακόμη και στα κανάλια αν βρεθείς,
να είσαι αυθεντικός φίλε μου και να τα λες απο την καλή φίλε μου!
να σου δίνει ο Θεός ρητορική δεινότητα!

επίσης...ακόμη και αν δεν τους αρέσουν οι απόψεις σου,
τελικά θα ανεβάσεις την τηλεθέαση, οπότε ουδεν κακό αμιγές καλού!! :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

συνέχιζε ευλογημένε φίλε! μην πτοείσαι απο το πλήθος, αλλα να κοιτας να ωφελείσαι
και να αναπαύεσαι!
μπορει να μην συμφωνώ πολύ σε όλες σου τις απόψεις, αλλα μου αρέσει
που είσαι αυθεντικός ! original! :mrgreen:

επειτα ό,τι λέμε το λέμε πάντοτε προσπαθώντας για το καλό!
Άβαταρ μέλους
ΜΙΧΣ
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5035
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 23, 2012 9:24 am

Re: Δραματική μείωση γεννήσεων, θρησκευτικών γάμων ...

Δημοσίευση από ΜΙΧΣ »

Thomas15n έγραψε:
ΜΙΧΣ έγραψε:Δόξα τω Θεώ για όλα! Εύχομαι να έχεις δύναμη και υπομονή να αντέχεις το σταυρό σου. Εύχομαι αν δεν είσαι, να μπεις και να μείνεις μέχρι τέλους μέσα στην Ορθοδοξία και να έχεις Ορθόδοξο Χριστιανό πνευματικό να σε βοηθάει με το Θείο Μυστήριο της Μετανοίας και Εξομολογήσεως για να παίρνεις δύναμη, κουράγιο, νουθεσία ορθόδοξη και να συνεχίσεις τον αγώνα σου για τη σωτηρία της ψυχής. Απλά μη βασίζεσαι σε φυτευτά ή ότι άλλο. Να ρωτάς τον πνευματικό σου, ορθόδοξο Χριστιανό πνευματικό, γιατί <<φυτευτά >> μπορεί να είναι δυο λογιών... και το ένα από τα δυο είναι από τον μισόκαλο. Ο Χριστός και Σωτήρας μας και η Παναγία μητέρα Του ας είναι μαζί σου και με όλους μας γιατί ζωή χωρίς Χριστό, δεν αντέχεται.
Μου κάνει εντύπωση νομίζεις ότι δεν είμαι ορθόδοξος (αν δεν είσαι) και ότι δεν έχω πνευματικό!
Ἠ ότι δεν ξεχωρίζω τί είναι τι! Αυτά τα έγραψα γιατί ήθελα να τα βγάλω και να δείξω ότι ο,τι κάνω το κάνω από πόνο και ενδιαφέρον γιά αυτόν τον τόπο, προσωπικά δεν κερδίζω τίποτε, χαμένος βγαίνω. Αλλά γεννήθηκα έλληνας και παραμένω συνειδητά καί όχι χάριν συνθηκών, μένω ορθόδοξος συνειδητά κι όχι από συμφέρον δεν κερδίζω υλικά ή κοινωνικά από την πίστη μου, μάλλον έχω βλαφτεί κοινωνικά από αυτήν. Τί σας φαίνεται παράξενο δεν βλέπεται τί συμβαίνει γύρω μας, η αποστασία αυξάνει ημέρα με την ημέρα κι ας διατείνονται μερικοί το αντίθετο. Γι'αυτό φτάσαμε εδώ που φτάσαμε.
Να μην μιλάμε μήπως και κάποιοι συναισθανθούν την πορεία τους και αλλάξουν! Ούτε μία στο εκατομμύριο αν δεν πέσει σφαλιάρα άνωθεν δεν υπάρχει περίπτωση αλλαγής η πορεία θα συνεχίζει από το κακό στο χειρότερο. Μιλάω γιά να μην μου ειπωθεί ότι το βούλωσα στα δύσκολα, αυτό είναι όλο και δεν μιλάω μόνο στο φόρουμ αλλά παντού στον κάθε έναν που μπορώ ήρεμα και ευγενικά αν θέλει ακούει αν πάλι δεν θέλει η ευθύνη δική του και όχι δική μου.
Να με συγχωρείς. Πήρα κατά γράμμα τα λόγια σου...

<<
Ειλικρινά δεν ξέρω τί είμαι, κάποτε νόμιζα ότι ήξερα μετά έχασα όσα γνώριζα ή μάλλον όσα νόμιζα ότι γνώριζα
>>
αν και διακρίνω ίσως λανθασμένα ότι μάλλον τα έλεγες από απογοήτευση γιατί μάλλον βασίστηκες στους ανθρώπους, κι εμείς αγαπητέ αδερφέ πάντοτε απογοητεύουμε... Συγνώμη. Ο Κύριος είναι ο μόνος που δεν θα σε απογοητεύσει, άλλωστε έχει ήδη πει ότι όποιος θελήσει να Τον ακολουθήσει θα σηκώσει τον δικό του σταυρό.

Όπως και να έχει, ότι έγραψα ήταν καλοπροαίρετο, σχετικά με ότι ευχήθηκα.

Και ναι, υπάρχει μεγάλο πρόβλημα. Ηθικό. Και πίσω από αυτό υπάρχει μεγαλύτερο. Η μάχη που δίνουμε με τον μισόκαλο από τη στιγμή της συλλήψεώς μας στα σπλάχνα της μάνας μας. Απλά στα χρόνια μας έχει γίνει ολοφάνερο και θα πρέπει να ανασκουμπωθούμε και να δώσουμε τη δική μας μάχη, όχι μόνο ώς προσωπικότητες αλλά και ως έθνος. Ξανά... και εύχομαι να μην ντροπιάσουμε τους απογόνους μας γιατί οι πρόγονοί μας όσοι μας κληρονόμησαν Πίστη και Πατρίδα, στάθηκαν στο ύψος που τους έπρεπε.
+Η ελπίς μου ο Πατήρ, καταφυγή μου ο Υιός, σκέπη μου το Πνεύμα το Άγιον, Τριάς Αγία, δόξα σοι.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα”