Προφητείες,Γέρων Παίσιος και άλλα λεγόμενα των καιρών μας.

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα.

Συντονιστής: Συντονιστές

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
propace
Απλό Μέλος
Απλό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 24, 2015 9:01 pm

Προφητείες,Γέρων Παίσιος και άλλα λεγόμενα των καιρών μας.

Δημοσίευση από propace »

Η ανθρωπότητα διανύει την 21 εκατονταετία της Αποκάλυψης του Θεού στον κόσμο.Του Σαρκωμένου Λόγου,
του Υιού του Θεού,του Υιού του Ανθρώπου μέσω του Αγίου Πνεύματος, του Ιησού Χριστού. Αυτός είναι που μας
αποκάλυψε τον Πατέρα και την Αληθινή Του Φύση.

῾Ο Θεὸς ἀγάπη ἐστί, καὶ ὁ μένων ἐν τῇ ἀγάπῃ ἐν τῷ Θεῷ μένει καὶ ὁ Θεὸς ἐν αὐτῷ.(Ιω 4-16)

Απο την Ιστορική αυτή στιγμή κι έπειτα ο Άνθρωπος επωμίζεται την διαφύλαξη της Κληρονομίας
Αυτού και την τήρηση των Εντολών του. Η ευλογία που έχει δωθεί στον άνθρωπο και η ευθύνη είναι
τεράστιας σημασίας προσωπικά για τον κάθε ένα και ολοκληρωτικά για τον κόσμο.Εμείς ως κληρονόμοι
αυτής της τεράστιας περιουσίας θα πρέπει με σύνεση και σοφία να την διαχειριστούμε πάντα ως όργανα
διότι τίποτα απο όλα αυτά δεν μας ανήκει τελικά. Το μόνο που πρέπει να κάνουμε είναι Προσευχή!
Αντ΄ αυτού με λύπη διαπυστώνει κανείς σήμερα δυστυχώς πως κάποιοι άνθρωποι διαχειρίζονται αυτή την
κληρονομιά λες και ανήκει μονάχα σ αυτούς. Κι ακόμη χειρότερα την έχουν μοιράσει μεταξύ τους διεκδικόντας
με κοσμικά κριτήρια τα μερίδια. Κάποιες φορές μιλάω απο μέσα μου και λέω "Φάγαμε του Θεού το Βιός"

ὁ λόγος ὃν ἐλάλησα, ἐκεῖνος κρινεῖ αὐτὸν ἐν τῇ ἐσχάτῃ ἡμέρᾳ (Ιω 12-48)

Το φαινόμενο της εποχής μας όπως κάθε νοήμων άνθρωπος μπορεί εύκολα να αντιληφθεί είναι
οι προφητείες! Κατ' αρχήν η εμφάνιση των προφητών στο προσκήνιο συμπίπτει με περιόδους κρίσης
και τα κριτήρια της παρέμβασής τους δεν είναι τόσο πολιτικά αλλά κυρίως θεολογικά*. Θα τολμούσα δηλαδή να πώ
οτι ο προφητικός λόγος δεν έχει να κάνει με ευσεβείς πόθους αλλά με την προστασία της κληρονομιάς
του Θεού η οποία μπορεί να εκφραστεί είτε με μια επιτυχία είτε με μια καταστροφή.Εδώ ο άνθρωπος καλείται
να υπακούσει,να μετανοήσει και να γεμίσει χαρά και ελπίδα.Χαρακτηριστικό παράδειγμα αποτελεί η Αποκάλυψη του Αγίου Ιωάννη του θεολόγου.
Γράφει ο Ιωάννης Δ. Καραβιδόπουλος.** "κατά τους χρόνους της τουρκοκρατίας η μελέτη του βιβλίου αυτού
απάλυνε τα βάσανα των υπόδουλων Ελλήνων...στερέωνε την πίστη στο Θεό που κατευθύνει την ιστορία προς το
τέλος της,προς τη νίκη της αλήθειας κατά του ψεύδους. Σ αυτήν την περίοδο γράφτηκαν ερμηνευτικά υπομνήματα
στο βιβλίο αυτό όσα ουδέποτε μέχρι τότε στην ιστορία της Εκκλησίας!". Ο ίδιος στο βιβλίο του αναφέρει
πως σε όλες τις εποχές το βιβλίο έβρισκε τη θέση του και την ερμηνεία του.

Να μου συγχωρείται η έκφραση, έχω την αίσθηση πως όλοι μας έχουμε κάνει ένα λάθος.Έχουμε επιδοθεί σε
ένα εμπόριο προφητειών σε όλα τα επίπεδα που κατά την ταπεινή μου άποψη μόνο φόβο και τρόμο
προκαλούν.Έχουμε χάσει κάθε μέτρο και έχουμε απομακρυνθεί
απο το δρόμο του Αληθινού Τριαδικού Θεού. Το μεγάλο παράδειγμα σήμερα είναι αυτός ο μεγάλος γέροντας άγιος Παίσιος τον οποίο
κάποιοι τον έχουν μεταποιήσει σε εμπορεύσιμο είδος. Εικόνες,βιβλία,προφητείες και πολλά πολλά άλλα.
Πιστεύω πως είναι προσβολή στο πρόσωπο του κι αν ήταν εδώ κι έβλεπε όλα αυτά θα
ατένιζε το μέλλον πολύ απογοητευμένος.Αυτός ο παππούλης που τόσο αγαπήθηκε απο τον λαό και
που ο ίδιος ο λαός τον ανέδειξε σαν Άγιο προς Δόξαν Θεού κατά την ταπεινή μου άποψη είχε σκοπό
να μας δείξει το δρόμο της μετάνοιας. Η μετάνοια κι η επιστροφή στις
Εντολές του Θεού δεν προυποθέτουν φόβο αλλά αγάπη,ελευθερία κι ελπίδα. Αυτό μας δίδαξε ο Θεάνθρωπος.
Όχι επίδειξη ευσέβειας,αγιότητας κι ανακύκλωση λογίων που τελικά μένουν εκεί νεκρά και κούφια χωρίς πράξεις.
Ο αληθινός Χριστιανός ακτινοβολεί απο τις πράξεις του και απο τον λόγο του. Οι πατέρες μας όπως ο Γέρων Παίσιος
ήταν ένας από αυτούς και πρέπει να τον τιμούμε προσπαθώντας να του μοιάσουμε.Όχι να τον πουλάμε
που στην ουσία είναι σαν να πουλάμε την ίδια μας την πίστη.Όχι να προσπαθούμε να αποδεικνύουμε για μας
στους δήθεν άπιστους τα αυτονόητα.

«Όστις θέλει οπίσω μου ακολουθείν, απαρνησάσθω εαυτόν και αράτω τον σταυρόν αυτού και ακολουθείτω μοι».

Ας σταματήσουμε να χαριεντιζόμαστε μεταξύ μας συμφωνώντας σε όλα με όμορφα και δήθεν θεόπνευστα λόγια
κι ας ξεκινήσει επιτέλους η επιστροφή μας στην Αληθινή μετάνοια.

Ευχαριστώ πολύ.


* Μ.Κωνσταντίνου, "...του συνιεναι τας γραφάς",εκδ. Μπαρμπουνακη σελ.275
** Εισαγωγή στην Καινή Διαθήκη, εκδ. Πουρναρα
Άβαταρ μέλους
ntinos
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 510
Εγγραφή: Παρ Αύγ 31, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Προφητείες,Γέρων Παίσιος και άλλα λεγόμενα των καιρών μα

Δημοσίευση από ntinos »

Πολύ εύστοχο κέιμενο το οποίο υπογραμμίζει την ΑΓΑΠΗ, αλλά και την ΜΕΤΑΝΟΙΑ....τελευταία συνηθίζεται να τονίζεται το 1ο και το 2ο να περνάει στο 'ντούκου'.
Μετάνοια, όχι με την έννοια του κλαψουρίσματος κ τον ενοχών...αλλά σαν καρδιακή συναίσθηση της αστοχίας-απομάκρυνσης από το Θεό...τη διακοπή της προσωπικής σχέσης μαζί Του.
Άβαταρ μέλους
propace
Απλό Μέλος
Απλό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 24, 2015 9:01 pm

Re: Προφητείες,Γέρων Παίσιος και άλλα λεγόμενα των καιρών μα

Δημοσίευση από propace »

Aδερφέ μου σ ευχαριστώ για την ελάχιστη ανταπόκρισή σου στις σκέψεις μου!Ξέρεις, άνθρωποι είμαστε και καμιά φορά
χρειαζόμαστε την επιβεβαίωση στις σκέψεις μας από άλλους ανθρώπους, όχι για λόγους εγωιστικούς αλλά κυρίως για τον
φόβο μην και βρίσκεσαι σε πλάνη και για να μιλήσω λίγο εξομολογητικά αυτός είναι ένας φόβος μου. Ο διάλογος και η επικοινωνία
είναι ένα πεδίο δώρο του Θεού και μπορούμε να το χρησιμοποιήσουμε για το καλό των ψυχών μας.
Να σε έχει καλά ο Θεός.
Άβαταρ μέλους
Μ.Δ.Κ.
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1312
Εγγραφή: Τετ Ιουν 16, 2010 8:55 am

Re: Προφητείες,Γέρων Παίσιος και άλλα λεγόμενα των καιρών μα

Δημοσίευση από Μ.Δ.Κ. »

propace έγραψε: ο μεγάλος γέροντας άγιος Παίσιος τον οποίο
κάποιοι τον έχουν μεταποιήσει σε εμπορεύσιμο είδος. Εικόνες,βιβλία,προφητείες και πολλά πολλά άλλα.
Δυστυχώς πάντα υπήρχε αυτό, στρατιές ολόκληρες εμπόρων της πίστεως έλαβαν και λαμβάνουν το μισθό των κόπων τους και σε τούτη τη ζωή και στην άλλη, όμως ο θόρυβος αυτός βοήθησε και κάποιους να αφυπνιστούν και να προβληματιστούν ίσως, και σιγά σιγά να οδηγηθούν στην μετάνοια, ας μας φωτίσει ο Θεός όλους στο καλό και η ευχή του αγίου Παϊσίου του Αγιορίτου.
Αληθές είναι το πραγματικό, και Αλήθεια ο ίδιος ο Κύριος, μόνο Αυτός μπορεί να μας ελευθερώσει.
Άβαταρ μέλους
ntinos
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 510
Εγγραφή: Παρ Αύγ 31, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Προφητείες,Γέρων Παίσιος και άλλα λεγόμενα των καιρών μα

Δημοσίευση από ntinos »

propace έγραψε:.... αλλά κυρίως για τον
φόβο μην και βρίσκεσαι σε πλάνη και για να μιλήσω λίγο εξομολογητικά αυτός είναι ένας φόβος μου....
Πολλοί το έχουν αυτό!
Αν είσαι κοντά ή από Αθήνα κ μπορείς είσαι ευπρόσδεκτος στη συνάντηση που οργανώνουμε!

υ.γ. αυτό περί αγάπης και μετανοίας είναι ένα θέμα που σηκώνει κουβέντα. Δεν ξέρω αλλά ακούω πράγματα τελευταία που δεν μου κάθονται καλά στο αυτί, ή για να είμαι πιο ακριβής είναι η μισή αλήθεια, κ δεν ξέρω μην έρχεται ο καιρός 'που δεν ξέρουμε ποιον να πιστεύουμε' όπως έλεγε κ ο Άγιος Παίσιος (μιας κ το θέμα είναι κ οι προφητείες :lol: )
Άβαταρ μέλους
propace
Απλό Μέλος
Απλό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 24, 2015 9:01 pm

Re: Προφητείες,Γέρων Παίσιος και άλλα λεγόμενα των καιρών μα

Δημοσίευση από propace »

Αδερφέ μου θα το ήθελα πάρα πολύ να έρθω αλλά δυστυχώς ζω στην Θεσσαλονίκη και η οικονομική μου κατάσταση δεν επιτρέπει ένα τέτοιο ταξίδι.Εύχομαι να έχετε μια όμορφη και ειρηνική συνάντηση η χώρα μας έχει μεγάλη ανάγκη από τέτοιου είδους ενέργειες να είστε καλά.
Καλό βράδυ.
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 24958
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Προφητείες,Γέρων Παίσιος και άλλα λεγόμενα των καιρών μα

Δημοσίευση από aposal »

Ο όσιος Παΐσιος ο αγιορείτης είπε 100 πράγματα χρήσιμα για τον άνθρωπο. Όταν όμως εμείς παραμελούμε τα υπόλοιπα 99 και στεκόμαστε μόνο στο ένα, στις προφητείες, τις οποίες πολλές φορές τις αλλοιώνουμε, και - κυρίως - τις ερμηνεύουμε όπως μας συμφέρει, τότε χάνουμε το 100% του μηνύματος που μας στέλνει, διαχρονικά.
Το ίδιο ισχύει για όλους τους αγίους.
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
Άβαταρ μέλους
nickzark
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4403
Εγγραφή: Τετ Μαρ 02, 2011 10:19 am
Τοποθεσία: Νικόλαος@θεσσαλονίκη

Re: Προφητείες,Γέρων Παίσιος και άλλα λεγόμενα των καιρών μα

Δημοσίευση από nickzark »

aposal έγραψε:Ο όσιος Παΐσιος ο αγιορείτης είπε 100 πράγματα χρήσιμα για τον άνθρωπο. Όταν όμως εμείς παραμελούμε τα υπόλοιπα 99 και στεκόμαστε μόνο στο ένα, στις προφητείες, τις οποίες πολλές φορές τις αλλοιώνουμε, και - κυρίως - τις ερμηνεύουμε όπως μας συμφέρει, τότε χάνουμε το 100% του μηνύματος που μας στέλνει, διαχρονικά.
Το ίδιο ισχύει για όλους τους αγίους.
ετσι ακριβως ειναι.πολλα Like που λεμε πια
Άβαταρ μέλους
propace
Απλό Μέλος
Απλό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 24, 2015 9:01 pm

Re: Προφητείες,Γέρων Παίσιος και άλλα λεγόμενα των καιρών μα

Δημοσίευση από propace »

Ένα Like κι από εμένα!

Θα ήθελα επίσης να προσθέσω ότι δεν πρέπει να φοβόμαστε να κάνουμε κριτική,
μια ορθή πάντα κριτική που θα μας βοηθήσει να βγούμε από το αδιέξοδο των αμφιβολιών και της απιστίας. Η πίστη
δεν είναι κάτι δεδομένο αγωνίζεσαι για να την κερδίσεις! Μάλιστα είναι ένα αγκομαχητό στην ανηφόρα, ένα χαμόγελο στην κατηφόρα
όπως συνηθίζω να λέω στον εαυτό μου.
Μερικές φορές μια επίκληση στην αυθεντία των Πατέρων μπορεί να κρύβει από πίσω ελαττώματα και αμαρτίες που προσπαθούμε να καλύψουμε
ακόμη κι από τον ίδιο μας τον εαυτό. Ο άγιος είπε το τάδε ο γέροντας το άλλο κτλ. Πιστεύω βαθιά πως ο λόγος μας για την πίστη πρέπει να είναι
καθαρά βιωματικός και προσωπικός ίσως και ιδιαίτερος. Ως μέλη του Σώματος της Εκκλησίας οφείλουμε την προσωπική μας κατάθεση και όχι κάποιων
άλλων.Έτσι μ αυτόν τον τρόπο ανακαλύψουμε διαφορές και ομοιότητες μεταξύ μας που θα βοηθήσουν να επιστρέψουμε στην αυθεντική
πίστη που τόσο λείπει από τις ημέρες μας.

Οι Άγιοι μας ας πρεσβεύουν υπέρ ημών.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα”