Απίστευτο συμβάν σημείο των ημερών μας.

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα.

Συντονιστής: Συντονιστές

Άβαταρ μέλους
Μ.Δ.Κ.
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1312
Εγγραφή: Τετ Ιουν 16, 2010 8:55 am

Απίστευτο συμβάν σημείο των ημερών μας.

Δημοσίευση από Μ.Δ.Κ. »

ΑΣΤΥΝΟΜΙΚΟΙ ΜΕ ΠΟΛΙΤΙΚΑ ΕΠΙΤΕΘΗΚΑΝ ΣΕ ΑΝΗΛΙΚΑ ΚΑΤΗΧΗΤΟΠΟΥΛΑ ΠΟΥ ΜΟΙΡΑΖΑΝ ΟΡΘΟΔΟΞΗ ΕΦΗΜΕΡΙΔΑ!


Με αφορμή την γιορτή του αγίου Αχιλλείου βρέθηκε στην Λάρισα ο Πρόεδρος της Δημοκρατίας και η παρουσία του οδήγησε την Αστυνομία στην απόφαση απαγόρευσης συγκεντρώσεων, ανακοινώνοντας μάλιστα και ειδική ζώνη απαγόρευσης.
Την Κυριακή 15/5/2016 το απόγευμα λοιπόν, ομάδα 150 περίπου Ορθοδόξων Χριστιανών είχαν συγκεντρωθεί σε σημείο ΕΚΤΟΣ της ‘’ζώνης’’ απαγόρευσης συγκεντρώσεων και διαμαρτύρονταν ειρηνικά.
Πέντε παιδιά ( τα 4 από αυτά μάλιστα ανήλικα) μοίραζαν την Ορθόδοξη Χριστιανική εφημερίδα ‘’ΑΓΩΝΑΣ’’ ( έντυπο που κυκλοφορεί νόμιμα), λέγοντας τον χαιρετισμό ‘’ΧΡΙΣΤΟΣ ΑΝΕΣΤΗ’’ στους ανθρώπους και δίνοντας τους την εφημερίδα δωρεάν (υπόψιν τα παιδιά ήταν με τα καλά τους ρούχα και προηγουμένως είχαν εκκλησιαστεί σε άλλο ναό και είχαν μεταλάβει).
Στην επιστροφή αστυνομικοί απομάκρυναν βίαια και συνέλαβαν τα παιδιά ( τα οποία προσπάθησαν αρχικά να προστατεύσουν το μικρότερο σε ηλικία παιδί μόλις 11 ετών, που τελικά τους ξέφυγε στην προσπάθειά τους να πιάσουν τους μεγαλύτερους και έτρεξε να ειδοποιήσει τους γονείς του), και τα πήγαν στο αστυνομικό τμήμα. Σύμφωνα με τις καταγγελίες των παιδιών, κάποιοι αστυνομικοί ( χωρίς νου και διάκριση λέω εγώ) με υπερβάλλοντα ζήλο ( ασφαλίτες με πολιτική περιβολή και ένστολοι), κατά την σύλληψη τους τα έβρισαν, τους έστριβαν βίαια τα χέρια πίσω από την πλάτη, πίεσαν το κεφάλι ενός παιδιού πάνω στο υπέρθερμο μαύρο καπό του τζιπ της ασφάλειας που έκαιγε από τον ήλιο ( άμα σχολιάσω θα παρεκτραπώ άσχημα). Τα ανήλικα παιδιά άκουσαν τους αστυνομικούς να αναζητούσαν να βρούν χειροπέδες(!.) για να τους τις περάσουν αλλά από συγκυρία δεν έβρισκαν! Τα ανήλικα κατηχητόπουλα κρατήθηκαν στο τμήμα και τελικά τα απελευθέρωσαν γύρω στις 2 το μεσημέρι, μετά τις έντονες διαμαρτυρίες των γονέων τους και την γενική κατακραυγή πλήθους ευλαβών ορθοδόξων πιστών.
Στη συνέχεια τα παιδιά αυτά πήγαν στο νοσοκομείο για τα χτυπήματα που είχαν υποστεί, όπως φαίνεται και στις φωτογραφίες! Και ρωτάμε τους θερμόαιμους αστυνομικούς: Διαπιστευτήρια στην κυβέρνηση έδωσαν με αυτή τους την προκλητική και απαράδεκτη συμπεριφορά σε ανήλικα Ελληνόπουλα που δεν έκαναν απολύτως τίποτε; κλπ.
………………………………………………………………………………………….
Δημοσιεύθηκε σήμερα σε εβδομαδιαία εφημερίδα – σε μεγάλο βαθμό κατ’ εμέ αξιόπιστη- διότι απόλυτα ή σε έστω μικρό βαθμό αξιόπιστες εφημερίδες σπανίζουν - και που σε πολλούς η εν λόγω προκαλεί αλλεργία, γι’αυτό δεν αναφέρω το όνομα. Κάθε εφημερίδα όπως λέει και η λέξη ασχολείται κυρίως με τα εφήμερα.
Όποιος γνωρίζει τα των γεγονότων μπορεί να σχολιάσει και να επιβεβαιώσει ή διαψεύσει.
Δεν γνωρίζω προσωπικά τίποτε περί της εφημερίδος ‘’ΑΓΩΝΑΣ’’ ούτε ποιοί την διακινούν, το γεγονός όπως εξελίχθηκε έχει σημασία.
Αληθές είναι το πραγματικό, και Αλήθεια ο ίδιος ο Κύριος, μόνο Αυτός μπορεί να μας ελευθερώσει.
Άβαταρ μέλους
ΜΙΧΣ
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5035
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 23, 2012 9:24 am

Re: Απίστευτο συμβάν σημείο των ημερών μας.

Δημοσίευση από ΜΙΧΣ »

και η άλλη οψη του νομίσματος, απο εν Χριστώ Αδερφό στον οποίο εχω εμπιστοσύνη για τα λογια του, στην ομάδα ΔΙ.ΑΣ Λαρίσης

<<Υπερβολές.
Πρόκειται για τους γνωστούς θεολογικους και η φυλλαδα πέρα από κάτι λίγα θρησκευτικά θέματα ασχολείται με κατηγορίες εναντίον του Μητροπολίτη. Δικαίως η αδίκως ας το κρίνει ο Θεός. Έγινε μια προσαγωγη των παιδιών και αργότερα αφέθηκαν ελεύθερα>>
+Η ελπίς μου ο Πατήρ, καταφυγή μου ο Υιός, σκέπη μου το Πνεύμα το Άγιον, Τριάς Αγία, δόξα σοι.
Άβαταρ μέλους
Captain Yiannis
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 3182
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 18, 2008 9:34 pm

Re: Απίστευτο συμβάν σημείο των ημερών μας.

Δημοσίευση από Captain Yiannis »

ΜΙΧΣ έγραψε:και η άλλη οψη του νομίσματος, απο εν Χριστώ Αδερφό στον οποίο εχω εμπιστοσύνη για τα λογια του, στην ομάδα ΔΙ.ΑΣ Λαρίσης

<<Υπερβολές.
Πρόκειται για τους γνωστούς θεολογικους και η φυλλαδα πέρα από κάτι λίγα θρησκευτικά θέματα ασχολείται με κατηγορίες εναντίον του Μητροπολίτη. Δικαίως η αδίκως ας το κρίνει ο Θεός. Έγινε μια προσαγωγη των παιδιών και αργότερα αφέθηκαν ελεύθερα>>
Τώρα "μας έδωσες τα μυαλά στο χέρι" στην κοινοβαρβαρική .... Μαρία.

Αλήθεια πιστεύεις αυτά που σου είπε ο εν "Χριστώ αδελφός"΅::: ...γιά τα μκρά παιδιά :::: :105
Κανείς δεν είναι τέλειος και κανείς δεν θα πρέπει να απαιτεί από τους άλλους τελειότητα.
Όλοι ως ατελείς πορευόμαστε και με ατέλειες συμπορευόμαστε.
Η τελειότητα δεν ανήκει στους ανθρώπους παρά μονάχα στον Θεό.
Άβαταρ μέλους
ΜΙΧΣ
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5035
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 23, 2012 9:24 am

Re: Απίστευτο συμβάν σημείο των ημερών μας.

Δημοσίευση από ΜΙΧΣ »

Χριστός Ανέστη!

ναι καπετάνιε το πιστεύω

ειναι φιλοαγιονορείτης, ειναι παιδί της εκκλησίας με αδερφή που μονάζει και οταν δεν τρεχει να καλύπτει
τους πολίτες αυτής της χώρας που σιγουρα δεν εχουν καθόλου εκτίμηση που αυτος και οι συνάδελφοί του βάζουν
την ζωή τους on the line κάθε ημέρα, ψάλλει

ειναι υπεύθυνο άτομο... και τα λόγια του προς εμένα ηταν τα εξής...

τι θέλεις και ασχολείσαι Μαρία να γράψεις τον αντίλογο, η διαστρεύλωση των γεγονότων ειναι σημείο των καιρών

η δική μου απάντηση ειναι ότι κάπου πρέπει να ακουγεται και η αλήθεια. Ισως σε άλλες περιπτώσεις να συμβαίνει κάτι
άλλο, αλλά σε αυτήν θα πάρω τον λόγο του μιας και γνωριζει τι γινεται στην πολη την δική του.

Δεν έχω να πω κάτι άλλο καπετάνιε, σε ευχαριστώ για το ινιουέντο οτι ειμαι αφελής. Καλύτερα έτσι παρά σκληρή και απρόσιτη και κυνική στα πάντα.
+Η ελπίς μου ο Πατήρ, καταφυγή μου ο Υιός, σκέπη μου το Πνεύμα το Άγιον, Τριάς Αγία, δόξα σοι.
Άβαταρ μέλους
Μ.Δ.Κ.
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1312
Εγγραφή: Τετ Ιουν 16, 2010 8:55 am

Re: Απίστευτο συμβάν σημείο των ημερών μας.

Δημοσίευση από Μ.Δ.Κ. »

Αγαπητή Μαρία Χριστός Ανέστη. Κατ' αρχάς είμαι ο τελευταίος που θα αναφερθώ αρνητικά για την Ε.Α.(παρ' ολίγο να υπηρετούσα εκεί - και ως πτυχιούχος θα είμουν και αξιωματικός - διότι αγαπούσα και αγαπώ πολύ το σώμα αυτό, δεν ευδόκησε ο Θεός .......το θέλημά Του να γίνεται πάντα, με την αντίληψη των πραγμάτων που έχω ίσως δεν θα ήταν για καλό μου. Αρκεί μόνο να σου πώ ότι στενός συγγενής έφτασε μεχρι το βαθμό του αρχηγού του σώματος, και ήταν ο μακροβιώτερος πιθανόν όλων.Είχα επίσης συγγενείς που υπηρέτησαν...... Δεν αγοράζω εφημερίδες, που και που διαβάζω μία, ήδη απο τις αρχές δεκαετίας του 80 σταθερά, και σε βεβαιώ είναι τόσο υπέρ και ποτέ δεν καταδικάζει την Ε.Α. Μόνον όταν τα πράγματα ξεφύγουν άσχημα 'ισως κάτι αναφέρει. Οπότε παρακαλώ μην μας καταλογίζεις εμπάθεια ή κυνικότητα ή δεν ξέρω τι άλλο...Γνωρίζεις τι σημαίνει προσαγωγή; Ξέρεις γιατί συνήθως γίνεται; ανεξάρτητα απο το αν προκύψουν διάφορα ποινικά.....( δεν θέλω να επεκταθώ αυτοί που γνωρίζουν γνωρίζουν) Υπάρχουν φωτογραφίες απο το νοσοκομείο με γύψο στο χέρι του μεγαλύτερου, απο τον αγκώνα και κάτω - και με τους άλλους- και με εμφανή την αμηχανία του μικρού μικρού πιτσιρικά. Όλοι ψεύτες είναι; μικροί , γιατροί, γονείς, τι ήταν εγκληματίες και ύποπτοι και έπρεπε να προσαχθούν; Δεν θα σου απαντούσα καν, δεκτή και υπ' όψιν κάθε πληροφορία και γνώμη σου, αν δεν μας τοποθετούσες έτσι προς το τέλος.......
Αληθές είναι το πραγματικό, και Αλήθεια ο ίδιος ο Κύριος, μόνο Αυτός μπορεί να μας ελευθερώσει.
Άβαταρ μέλους
Captain Yiannis
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 3182
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 18, 2008 9:34 pm

Re: Απίστευτο συμβάν σημείο των ημερών μας.

Δημοσίευση από Captain Yiannis »

Νάσαι καλά Μαρία, σ' ευχαριστώ :8
Κανείς δεν είναι τέλειος και κανείς δεν θα πρέπει να απαιτεί από τους άλλους τελειότητα.
Όλοι ως ατελείς πορευόμαστε και με ατέλειες συμπορευόμαστε.
Η τελειότητα δεν ανήκει στους ανθρώπους παρά μονάχα στον Θεό.
Άβαταρ μέλους
Captain Yiannis
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 3182
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 18, 2008 9:34 pm

Re: Απίστευτο συμβάν σημείο των ημερών μας.

Δημοσίευση από Captain Yiannis »

Captain Yiannis έγραψε:Νάσαι καλά Μαρία, σ' ευχαριστώ :8
Και θέλω να σε ρωτήσω, ...ήταν παρών στο συμβάν ο σεβαστός κατά τα άλλα γνωστός σου:
Εάν ναι σταματάω εδώ....
εάν όχι τότε θα μου επιτρέψεις να αμφιβάλλω γιά τα λεγόμενά του.
Πρώτον διότι από ότι ακούω δεν πιστεύω τίποτα
και δεύτερον από ότι βλέπω πιστεύω τα μισά... :smile:

Την αγάπη μου :8
Κανείς δεν είναι τέλειος και κανείς δεν θα πρέπει να απαιτεί από τους άλλους τελειότητα.
Όλοι ως ατελείς πορευόμαστε και με ατέλειες συμπορευόμαστε.
Η τελειότητα δεν ανήκει στους ανθρώπους παρά μονάχα στον Θεό.
Άβαταρ μέλους
nickzark
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4403
Εγγραφή: Τετ Μαρ 02, 2011 10:19 am
Τοποθεσία: Νικόλαος@θεσσαλονίκη

Re: Απίστευτο συμβάν σημείο των ημερών μας.

Δημοσίευση από nickzark »

Captain Yiannis έγραψε:
Captain Yiannis έγραψε:Νάσαι καλά Μαρία, σ' ευχαριστώ :8
Και θέλω να σε ρωτήσω, ...ήταν παρών στο συμβάν ο σεβαστός κατά τα άλλα γνωστός σου:
Εάν ναι σταματάω εδώ....
εάν όχι τότε θα μου επιτρέψεις να αμφιβάλλω γιά τα λεγόμενά του.
Πρώτον διότι από ότι ακούω δεν πιστεύω τίποτα
και δεύτερον από ότι βλέπω πιστεύω τα μισά... :smile:

Την αγάπη μου :8
Ε τότε αφού το γεγονός δεν το έχει δεί κανείς μας εδώ στο φόρουμ γιατί καταδικάζουμε χωρίς να ξέρουμε?
Άβαταρ μέλους
Captain Yiannis
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 3182
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 18, 2008 9:34 pm

Re: Απίστευτο συμβάν σημείο των ημερών μας.

Δημοσίευση από Captain Yiannis »

nickzark έγραψε:
Captain Yiannis έγραψε:
Captain Yiannis έγραψε:Νάσαι καλά Μαρία, σ' ευχαριστώ :8
Και θέλω να σε ρωτήσω, ...ήταν παρών στο συμβάν ο σεβαστός κατά τα άλλα γνωστός σου:
Εάν ναι σταματάω εδώ....
εάν όχι τότε θα μου επιτρέψεις να αμφιβάλλω γιά τα λεγόμενά του.
Πρώτον διότι από ότι ακούω δεν πιστεύω τίποτα
και δεύτερον από ότι βλέπω πιστεύω τα μισά... :smile:

Την αγάπη μου :8
Ε τότε αφού το γεγονός δεν το έχει δεί κανείς μας εδώ στο φόρουμ γιατί καταδικάζουμε χωρίς να ξέρουμε?
Ποιός καταδίκασε ποιόν, .... που και πότε::: :lol: :lol: :lol:
Κανείς δεν είναι τέλειος και κανείς δεν θα πρέπει να απαιτεί από τους άλλους τελειότητα.
Όλοι ως ατελείς πορευόμαστε και με ατέλειες συμπορευόμαστε.
Η τελειότητα δεν ανήκει στους ανθρώπους παρά μονάχα στον Θεό.
Άβαταρ μέλους
nickzark
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4403
Εγγραφή: Τετ Μαρ 02, 2011 10:19 am
Τοποθεσία: Νικόλαος@θεσσαλονίκη

Re: Απίστευτο συμβάν σημείο των ημερών μας.

Δημοσίευση από nickzark »

Αμεσα κανεις δεν καταδικασε κανενα.Απλα απο την στιγμη που λεμε οτι πιστευουμε τα μισα απο αυτα που βλεπουμε και ακουμε δεν βλεπω τον λογο να πιστεω \ψω και μια εφημεριδα αγνωστη που οπως ξερουμε καθε εφημεριδα βαζει πολλες αμφιβολες ειδησεις κτλ.Προσωπικα πιο ευκολα θα αποδεκτω αυτα που λεει η Μαρια την οποια και γνωριζω και θεωρω αξιολογη και οχι την εφημεριδα και γενικα πηγες που δεν ξερουμε.Και φυσικα οπως πρωειπα κανεις δεν εχει δει το περιστατικο αρα τζαμπα το κουβεντιαζουμε και τζαμπα λετε αυτα που ειπατε στην Μαρια.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα”