Κορονοϊός: Πάμε σε πανδημία;

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα.

Συντονιστής: Συντονιστές

Κλειδωμένο
Άβαταρ μέλους
Αναστάσιος
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1909
Εγγραφή: Δευ Δεκ 24, 2018 4:18 pm
Τοποθεσία: Νέα Μάκρη, Ηλιούπολη (για όσο θα σπουδάζω)

Re: Κορονοϊός: Πάμε σε πανδημία;

Δημοσίευση από Αναστάσιος »

Μεσσηνίας: ”Γιατί ο διασυρμός του μυστηρίου της Θείας Ευχαριστίας;”
Τετάρτη, 06 Μαΐου 2020 18:45

Εικόνα

Ἡ γελοιοποίηση τῆς μετάδοσης τῆς Θείας Κοινωνίας καί ἡ διακωμώδηση τοῦ Μυστηρίου τῆς Θείας Εὐχαριστίας ἀπό τά ΜΜΕ, ὅσο κι ἄν ἀποτελοῦν γνωστή διαχρονική τακτική κατά τῆς Ἐκκλησίας, ἐντούτοις δέν μπορεῖ νά ἀντιμετωπίζονται σιωπηρῶς ἀποδεκτά στό πλαίσιο τῆς δημοκρατικότητας καί τῆς συνταγματικῶς κατοχυρωμένης ἐλευθερίας ἔκφρασης τῆς γνώμης καί τοῦ λόγου.

Γιά τούς λόγους αὐτούς καί μακράν ἀπό κάθε διάθεση συνωμοσιολογίας, ἐγείρονται ὁρισμένα ἐρωτήματα:

α) Ὅταν ἐξαιτίας ἰδεολογικῶν κριτηρίων γελοιοποιεῖται ἕνα γεγονός πίστεως, τό ὁποῖο σέ ἐπίπεδο ὀντολογίας ἀποδέχεται, εἴτε μικρότερο εἴτε μεγαλύτερο μέρος μιᾶς κοινωνίας, αὐτό ἀποτελεῖ δημοκρατική ἔκφραση, συνταγματικό δικαίωμα ἤ ἀνεπίγνωστη γιά νά μή ποῦμε κατ’ ἐπίγνωσιν φασίζουσα ἀντιμετώπιση;

β) Ὅταν γιά τήν ἱκανοποίηση προσωπικῶν ἤ μερικῶν ἰδεολογικῶν ἀγκυλώσεων δέν γίνεται στήν πράξη ἀποδεκτός ὁ σεβασμός τῆς πίστης οἱουδήποτε ἄλλου καί ἀντιμετωπίζεται ἰσοπεδωτικά, μέσα ἀπό τήν διακωμώδηση τῶν ἐκφραστικότε-ρων στοιχείων της, τότε ποῦ ἀνιχνεύεται ἡ τιμή πρός τήν διαφορετικότητα καί τό δικαίωμα ὕπαρξης τοῦ ἄλλου ὡς ἑτερό-τητα;

γ) Ὅταν δέν ἀντέχεις, γι’ αὐτό καί δέν σέβεσαι, ἐκεῖνο πού γιά τόν ἄλλον ἀποτελεῖ τρόπο ζωῆς, περιεχόμενο πίστης, γεγονός σχέσης καί κοινωνίας, ἐν προκειμένῳ τό μυστήριο τῆς Θείας Εὐχαριστίας καί ἡ μετάληψη τῶν Δώρων τοῦ Θεοῦ, πῶς μπορεῖς νά κατοχυρώνεις λογικά καί ἀβίαστα τήν τιμή καί τόν σεβασμό τῶν ἄλλων ὡς πρός τή δική σου διαφορετικότητα;

Στήν ἐποχή τῆς ἀποθέωσης τοῦ ἀτομικοῦ δικαιωματι-σμοῦ, ἀποτελεῖ τοὐλάχιστον ὀξύμωρο πνευματικό καί πολιτι-σμικό σύμπτωμα, τό διαπιστούμενο σοβαρό ἔλλειμμα σεβασμοῦ στήν πίστη τοῦ ἄλλου.

Προφανῶς τίς ἐπιμέρους κοινω-νίες ἐξυπηρετεῖ περισσότερο ἡ θολότητα παρά ἡ καθαρότητα τοῦ ὁρίου μεταξύ ἐλευθερίας καί ἀσυδοσίας, ἐνῶ στήν ἴδια προβληματική ἐντάσσεται καί ἡ τάση ποινικοποίησης τῆς θείας Κοινωνίας, ἐπιβεβαιώνοντας μέ τόν τρόπο αὐτό τήν προτεραιότητα τῶν σκοπιμοτήτων ἒναντι τῆς ἀλήθειας.

Ἡ ἐν ἐλευθερία ὅμως ἀποκοπή τῶν ἰδεοληπτικῶν ἀγκυλώσεων βεβαιώνει, ὅτι μπορῶ νά συνυπάρχω δημιουργικά μέ τόν ἄλλο· μπορῶ νά τόν συναντῶ μέσα στόν πλουραλισμό ἑνός πολιτισμικοῦ γεγονότος, νά κοινωνῶ μαζί του γιά νά τόν γνωρίσω καλύτερα ὡς πρόσωπο, διαψεύδοντας ἔτσι κάθε ἂλλη ἀντίληψη ἡ ὁποία θεωρεῖ τόν ἄλλο ὡς κόλαση.

Τέτοιας ποιότητας ζωή βεβαιώνει ὡς πράξη καί ὡς ἦθος, ὅποιος μετέχει συνειδητά στό Σῶμα τῆς Ἐκκλησίας καί κοινωνεῖ τοῦ Μυστηρίου τῆς θείας Εὐχαριστίας.

Γι’ αὐτό εἶναι ἀδιαπραγμάτευτο τό Μυστήριο Αὐτό. Γιατί καθορίζει τά ἴδια τά ὅρια τῆς Ἐκκλησίας. Γιατί εἶναι στοιχεῖο τῆς ταυτότητάς Της.

Γι’ αὐτό λοιπόν εἶναι ἀπαξιωτικό νά γελοιοποιεῖται ἀφενός ὁ πολιτισμός μιᾶς σχέσης, τήν ὁποίαν μπορεῖ νά παράξει μόνο μία ὑγιής πίστη, καί ἀφετέρου ὁ τρόπος πού αὐτή σημαίνεται καί ἐκδηλώνεται, ὡς κοινωνία δηλαδή τοῦ κοινοῦ Ποτηρίου καί τοῦ Σώματος τοῦ Χριστοῦ.

Γιά ὅλα αὐτά λοιπόν στήν Ὀρθόδοξη Ἐκκλησία συνεχί-ζουμε νά κοινωνοῦμε σέ κάθε Θεία Λειτουργία.

Γιατί πιστεύουμε ὅτι συνυπάρχουμε σέ ἕναν συνεχῶς μεταβαλλόμενο «καλῶς λίαν» κόσμο πού καλεῖται νά συμβιώσει σέ μιά χριστ-επώνυμη «καινή» ζωή, μία «ἂλλη βιωτή», θυσιάζοντας ὅ, τι μπορεῖ νά ἀποτελεῖ πρόσκομμα ἤ ἐμπόδιο στήν πραγμάτωσή της.

Γιατί πιστεύουμαι καί ἐλπίζουμαι σέ «πράγματα» καί γεγονότα ὅπου κυριαρχεῖ ὁ «ἔλεγχος τῶν μή βλεπομένων» καί ὂχι ἡ λογική, τό συναίσθημα, ὁ νόμος ἢ τό δικαίωμα.

Πηγή: ΕΚΚΛΗΣΙΑ ONLINE
«Εγώ ειμί το φως του κόσμου ο ακολουθών εμοί ου μη περιπατήση εν τη σκοτία αλλ΄ έξει το φως της ζωής...»
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25013
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Κορονοϊός: Πάμε σε πανδημία;

Δημοσίευση από aposal »

Όσιος Ιάκωβος: ''Να ποιός φοβάται και δεν θέλει την Θεία Κοινωνία!''

romfea.gr

Επειδή πολύς λόγος γίνεται από τότε που ξέσπασε η πανδημία covid -19 σχετικά με το ζωτικής σημασίας για τους ορθοδόξους χριστιανούς θέμα της Θείας Κοινωνίας, στα τόσο ενδιαφέροντα και σημαντικά που έχουν ειπωθεί, με πρώτη τη θέση της Ιεράς Συνόδου της Εκκλησίας της Ελλάδος, προσθέτουμε και ένα ισχυρό επίσης λόγο εκ στόματος συγχρόνου Αγίου.

Του Οσίου Ιακώβου του εν Ευβοία (του Τσαλίκη).


Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25013
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Κορονοϊός: Πάμε σε πανδημία;

Δημοσίευση από aposal »

Απόσπασμα από την χθεσινή Απόφαση της Εκκλησίας της Κρήτης για τον κορωνοϊό:

Ἡ Ἐκκλησία τῆς Κρήτης, ἐπαναλαμβάνει τό ἀδιαπραγμάτευτο καί αὐτονόητο τοῦ Μυστηρίου τῆς Θείας Εὐχαριστίας. Ἡ Θεία Κοινωνία εἶναι τό Σῶμα καί τὸ Αἷμα τοῦ Χριστοῦ. Τοῦτο ἀποτελεῖ τή βάση τῆς Πίστεώς μας καί τῆς κοινῆς Λατρευτικῆς καί Λειτουργικῆς ζωῆς καί τοῦ δισχιλιόχρονου βιώματος καί τῆς ἐμπειρίας Της.

Χωρίς τή Θεία Εὐχαριστία δέν ὑπάρχει Ἐκκλησία. Ἡ Ἐκκλησία ὑπάρχει γιά νά τελεῖ τή Θεία Λειτουργία!
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
Άβαταρ μέλους
panagiotisspy
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 7181
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 04, 2009 4:57 am
Τοποθεσία: ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΣ

Re: Κορονοϊός: Πάμε σε πανδημία;

Δημοσίευση από panagiotisspy »

Μιας κ περι κορωνοιου ο λογος,
να σας εισαγαγω μια αφελη εκδοχη;

Ας υποθεσουμε οτι εχουμε ολοι απο ενα τσιπακι εμφυτευμενο..

Ξερετε ποσο ευκολη θα ηταν η ιχνηλατηση των κρουσματων; κ οχι μονο για τον συγκεκριμενο ιο, τοσοι "ιοι" σερνονται...
Ξερετε ποσο "αντικοινωνικοι κ επικινδυνοι" θα εθεωρουντο οσοι το αρνουνταν;

Κ για να μην γραφω πολλα ξερετε ποσο πολλοι απο του λογου μας, θα επιχειρηματολογουσαμε υπερ της ανωτερω φιλοσοφιας;

Πολυ τη φοβαμαι τη δουλεια...
Εάν ταις γλώσσαις των ανθρώπων λαλώ και των αγγέλων,Αγάπην δε μη έχω,γέγονα χαλκός ηχών ή κύμβαλον αλαλάζον. Και εάν έχω προφητείαν και ειδώ τα μυστήρια πάντα και πάσαν την γνώσιν και έχω πάσαν την πίστιν,ώστε όρη μεθιστάνειν,Αγάπην δε μη έχω, ουδέν ειμί.
Άβαταρ μέλους
nickzark
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4403
Εγγραφή: Τετ Μαρ 02, 2011 10:19 am
Τοποθεσία: Νικόλαος@θεσσαλονίκη

Re: Κορονοϊός: Πάμε σε πανδημία;

Δημοσίευση από nickzark »

Όντως είναι όντως έτσι . Θα το πούνε φοβάμαι σιγά σιγά . Πρώτα χέρια και μετά κεφάλι
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25013
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Κορονοϊός: Πάμε σε πανδημία;

Δημοσίευση από aposal »

Ακριβώς έτσι είναι.

Οδηγούμαστε σε μια νέα, αλλά την μεγαλύτερη όλων, δικτατορία, η οποία θα επιβληθεί παγκοσμίως και ηλεκτρονικά.
Ο έλεγχος όλων των πολιτών θα είναι πολύ ευκολότερος με το τσιπακι. Επειδή όμως κανείς δεν θα το θέλει, θα πρέπει να επιβληθεί με κάποια πίεση. Και ο φόβος είναι η μεγαλύτερη πίεση: Φτιάχνουμε λοιπόν ένα νέο ιό, με πολύ μεγαλύτερη μεταδοτικότητα από τους συνηθισμένους και τον αμολάμε.

Με την βοήθεια των αγαπητών μας Μ.Μ.Π. (Μέσων Μαζικής Παραπληροφόρησης) περνάμε την εικόνα που θέλουμε: Έναν ιό φοβερό και τρομερό, που κολλάει τους πάντες, δημιουργεί ασφυξία και οδηγεί σε έναν οδυνηρό θάνατο. Η προβολή του κορωνοϊού από τα ΜΜΠ είναι τεράστια (ουσιαστικά με αυτόν ασχολούνται 24 ώρες το 24ωρο) και οι εικόνες που δείχνουν σε καθημερινή βάση είναι από τις ΜΕΘ, ή από ασθενείς που παρά τρίχα γλίτωσαν και περιγράφουν τις οδυνηρές στιγμές που έζησαν, "προς γνώση και συμμόρφωση" των υπολοίπων.

Σταματάει η καθημερινότητά μας, σταματάνε οι δουλειές, δημιουργείται πρόβλημα επιβίωσης και όλοι παρακαλάνε να βρεθεί το εμβόλιο που θα μας φέρει πάλι πίσω την ελευθερία, την ησυχία και την οικονομική άνεση που είχαμε προ ιού.

Αν μάλιστα καταφέρουν αυτό που είπε ο σύμβουλος του πρωθυπουργού Ηλίας Μόσιαλος, πως η Θεία Μετάληψη πρέπει να απαγορευθεί μέχρι να βρεθεί το εμβόλιο, θα έχουν πετύχει όσα δεν πέτυχε ποτέ κανείς στον κόσμο, ούτε καν οι φοβεροί διωγμοί.
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
cool
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 101
Εγγραφή: Κυρ Απρ 15, 2007 5:00 am

Re: Κορονοϊός: Πάμε σε πανδημία;

Δημοσίευση από cool »

Αγαπω την τεχνολογια,
αλλα το μελλον που μας ετοιμαζουν, ειναι δυστοπικό, και δυστυχώς είναι σχεδόν ήδη εδώ.

Δειτε αυτο το βιντεο (αγγλικα), για να καταλαβετε με τον πιο ευγλωττο τροπο,
το τι γινεται στην Κινα,
και προσεχως πιο κοντα σε εμας



----

Και ενα σχετικο αρθρο, αν και δεν φτανει μαλλον την πληροτητα των πληροφοριων που εχει το ανωτερω βιντεο

https://melindasblog.me/2020/05/07/στην ... τατορία-σ/
Άβαταρ μέλους
ntinos
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 510
Εγγραφή: Παρ Αύγ 31, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Κορονοϊός: Πάμε σε πανδημία;

Δημοσίευση από ntinos »

Αυτό που δείχνει το βίντεο αποτελεί το αποτέλεσμα τουλάχιστον 20ετούς στοχευμένης έρευνας.

Βέβαια εδώ πρέπει να σηνμειωθεί ότι πολλοί από αυτούς τους αλγόριθμους (face/vehicle/body recognition), έχουν βρει εφαρμογή και στο πεδίο της ιατρικής, σώζοντας ζωές (π.χ. tumour detection ακόμα και εκεί που δεν το ανιχνεύει το έμπειρο ιατρικό μάτι!)

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι, όσο τρομακτικά και αν φαίνονται αυτά (που όντως είναι), εξαρτάται από το πώς τα χρησιμοποιεί ο άνθρωπος.
Ο Θεός δίνει την έμπνευση για την πρόοδο της επιστήμης, όμως η κακή εφαρμογή της, είναι καθαρά ανθρώπινο/δαιμονικό δημιούργημα.
Άβαταρ μέλους
panagiotisspy
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 7181
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 04, 2009 4:57 am
Τοποθεσία: ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΣ

Re: Κορονοϊός: Πάμε σε πανδημία;

Δημοσίευση από panagiotisspy »

Ντινο εχεις απολυτο δικιο.

Εδω ομως ακριβως ειναι το ζητημα.
Βαζω απλα ενα παραδειγμα οπως πριν, για να δωσω τον διλημματικο χαρακτηρα που θα παρουν τα πραγματα οταν ερθει η ωρα του σφραγισματος.
Το διλημμα θα ειναι τοσο φοβερο, που θα παρει χαρακτηριστικα πνευματικου τυπου, θα μοιαζει δηλαδη σαν να ερχεται καποιος και να λεει στον καθενα μας "αν δεν βαλεις το τσιπ, υβριζεις την ανθρωπινη ζωη, επομενως τον Θεο".

Οντως η ιχνηλασια των κρουσματων εσωσε κ σωζει χιλιαδες. Με το τσιπ και την ευκολοτερη ιχνηλασια, θα σωζονται de facto περισσοτερες ζωες. Τι θα απανταμε σε αυτο; Ας πεθανουν;

Και το παραπανω ειναι απλα ενα παραδειγμα, τα διλημματα θα ειναι ακομα πιο απλα κ φοβερα.

Θα ειναι τοσο φοβερα, που ακομα κ ανθρωποι της Εκκλησιας, ισως και ιεραρχες να μπερδευονται και να μη μπορουν να απαντησουν.

Ενω κανονικα θα επρεπε η απαντηση να ειναι απλουστατη "ος εχει νουν αθροισάτω τον αριθμον του θηριου"...
Εάν ταις γλώσσαις των ανθρώπων λαλώ και των αγγέλων,Αγάπην δε μη έχω,γέγονα χαλκός ηχών ή κύμβαλον αλαλάζον. Και εάν έχω προφητείαν και ειδώ τα μυστήρια πάντα και πάσαν την γνώσιν και έχω πάσαν την πίστιν,ώστε όρη μεθιστάνειν,Αγάπην δε μη έχω, ουδέν ειμί.
Άβαταρ μέλους
ntinos
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 510
Εγγραφή: Παρ Αύγ 31, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Κορονοϊός: Πάμε σε πανδημία;

Δημοσίευση από ntinos »

Ναι,.έτσι είναι...κ εγώ τα έχω σκεφτεί αυτά κ τα σκέφτομαι όσο περνάει ο καιρός πιο έντονα, βλέποντας την εξέλιξη της επιστήμης.

Δεν σας κρύβω ότι όλο και περισσότερο τον τελευταίο καιρό νιώθω πιο κοντά τα λόγια ενός Αγίου της Εκκλησίας μας που έλεγε: "θα έρθει καιρός που δεν θα ξέρετε ποιον να πιστεύετε".
Βέβαια, αυτό μας το είπε κ ο ίδιος ο Κύριος λέγοντας ότι "πολλοί θα χρησιμοποιήσουν το όνομά μου στον κόσμο, αλλά θαρσείτε, εγώ νίκησα τον κόσμο".
Αυτό εμένα μου δίνει μεγάλη ελπίδα!
Κλειδωμένο

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα”