De profundis

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα.

Συντονιστής: Συντονιστές

stratos
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 2298
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 14, 2005 6:00 am
Τοποθεσία: Ηλίας @ Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από stratos »

:toimonster:
πολλα ειπαμε..
καληνυχτα !
Εικόνα
YiaVi
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 737
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 24, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από YiaVi »

elenas έγραψε:Ζητώ και πάλι συγνώμην για την αναστάτωση
Ευχαριστώ όσους με στηριξαν και όσους δεν το έκαναν, καθως οι τελευταίοι μου έδειξαν την οδό.......
Σκοπός μου δεν ήταν το προσωπικό μου θέμα αλλά μεσα από αυτό η αναβάθμιση του φόρουμ
Δεν νομίζω ότι καταλαβαινόμαστε

Παρακαλώ τον διαχειριστή να με θεωρήσει μη μέλος και αν βρεί τροπο να με διαγράψει

Καλή συνέχεια
Έλενα, είσαι από τις πλέον αξιόλογες φωνές εδώ μέσα και είναι κρίμα να φύγεις. Και εγώ έχω πικραθεί κάμποσες φορές, και πολύ μάλιστα, ειδικά πρόσφατα, αλλά προς το παρόν μένω.
NIKOSZ
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6135
Εγγραφή: Τετ Οκτ 04, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: Αθηνα

Δημοσίευση από NIKOSZ »

ΚΑΛΑ ΤΑ ΕΛΕΓΑ ΕΓΩ ( ΚΑΙ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ) !!!

"ΑΠΙΣΤΕΥΤΟΣ Ο ΚΟΣΜΟΣ ΚΑΙ Ο ΧΑΡΑΚΤΗΡΑΣ ΜΑΣ"

Aφιερωμενο

http://www.youtube.com/watch?v=5i0z-fneM1k
paroikos
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1253
Εγγραφή: Δευ Μάιος 15, 2006 5:00 am

Δημοσίευση από paroikos »

Επειδή για ακόμα μια φορα θίγεται η διαχείριση ως ανίκανη, παίρνω την εξης πρωτοβουλία. Κατ΄αρχάς εφόσον καποιος θεωρεί οτι δημόσια θίχτηκε καλώς και απαντά δημοσίως.
Θα παρακαλούσα αν γίνεται το ύφος μας στο φορουμ να είναι κάπως ουδέτερο απατώντας επί θέσεων και όχι επί προσωπικού. Επιπλεον να μας πληροφορείτε με π.μ. αν κατι δεν παει καλά. Δεν μπορούμε να ελέγχουμε τόσα θέματα και ιδίως ότα απλώνονται "σεντόνια".
Οπότε κάθε θέμα που θίγει κάποιον άμεσα εστω και με υπονοούμενα και δεν περιορίζεται σε απόψεις επί του θέματος θα κλειδωνεται ή θα διαγραφεται το σχετικό δημοσίευμα εν όλω ή μερικώς. Αυτες είναι η απόψεις μου.
Τωρα. Το θέμα αυτο πηγαίνει στο κλειστό φόρουμ μελων. Ας θεωρηθεί ότι έληξε!
Ειλικρινα....από την μερια μου ερχομαι σε δύσκολη θέση όταν χρειαζεται να κανω καποια κίνηση όπως αυτή
andronikos
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 279
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 08, 2005 5:00 am
Τοποθεσία: Περιστέρι

Δημοσίευση από andronikos »

YiaVi έγραψε:
elenas έγραψε:Ζητώ και πάλι συγνώμην για την αναστάτωση
Ευχαριστώ όσους με στηριξαν και όσους δεν το έκαναν, καθως οι τελευταίοι μου έδειξαν την οδό.......
Σκοπός μου δεν ήταν το προσωπικό μου θέμα αλλά μεσα από αυτό η αναβάθμιση του φόρουμ
Δεν νομίζω ότι καταλαβαινόμαστε

Παρακαλώ τον διαχειριστή να με θεωρήσει μη μέλος και αν βρεί τροπο να με διαγράψει

Καλή συνέχεια
Έλενα, είσαι από τις πλέον αξιόλογες φωνές εδώ μέσα και είναι κρίμα να φύγεις. Και εγώ έχω πικραθεί κάμποσες φορές, και πολύ μάλιστα, ειδικά πρόσφατα, αλλά προς το παρόν μένω.

Να ξέρατε πόσες φορές έχω έρθει στη ίδια θέση αλλά για την ώρα μένω (για πόσο άραγε ακόμα ? ) κάποιες φορές με αυτά που διαβάζω νομίζω ότι " η στραβός είναι ο γυαλός η στραβά αρμενίζω "
Έλενα μπράβο =D> γιατί ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΤΑ ΠΕΙ και ας μας πονάνε
Νίκο (agioros) η καλύτερη λύση για μένα είναι ΒΑΛΕ ΣΥΝΤΟΝΙΣΤΕΣ ΣΤΑ ΘΕΜΑΤΑ ΓΙΑ ΝΕ ΣΕ ΒΟΗΘΟΥΝ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ (ΚΑΤΑ ΤΟ ΔΥΝΑΤΟΝ ) ΣΥΓΚΡΟΥΣΕΙΣ
Αββά Ισαάκ του Σύρου
ΠΑΝΤΟΤΕ και δια κάθε ζήτημα να πιστεύης πως έχεις ανάγκη διδασκαλίας και εις όλην σου την ζωήν θα αποδειχθής σοφός.
Melpomeni
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1750
Εγγραφή: Τετ Σεπ 28, 2005 5:00 am
Τοποθεσία: USA

Δημοσίευση από Melpomeni »

Petros_Germ έγραψε:Ok zitao signomi . itan i kakia stigmi
signomi
apla den iparxi logos na iparxi grinia
ti exoun na xorisoun oi anthropoi ?
min milame asxima se forum .mpori na pligonoume anthropous pou den kseroume.kai to leo ke gia me
euxaristo k signomi

Υπαρχει λογος ! Δεν εχουμε ακομα προσλαβει παιδονομους να ερθουν στο φορουμ με βρεγμενη σανιδα και πιπερι για την γλωσσα μερικων για να επικρατησει ησυχια ,ταξις και ασφαλεια καθ απαν το Νηπιαγωγειον.
...ΚΑΙ ΙΔΟΥ ΕΓΩ ΜΕΘ`ΥΜΩΝ ΕΙΜΙ ΠΑΣΑΣ ΤΑΣ ΗΜΕΡΑΣ ΕΩΣ ΤΗΣ ΣΥΝΤΕΛΕΙΑΣ ΤΟΥ ΑΙΩΝΟΣ. ΑΜΗΝ.
anny
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 307
Εγγραφή: Τετ Φεβ 07, 2007 6:00 am

Δημοσίευση από anny »

Αγαπητοί μου φίλοι,όλοι ή οι ...περισσότεροι είμαστε εδώ για ένα λόγο.Το γεγονός οτι βρίκαμε μια μικρή γωνιά στο διαδίκτυο,όπου θα μπορούμε να μιλάμε για την Πίστη μας,που θα εμπλουτίζουμε τις γνώσεις μας,που θα νιώθουμε οτι έχουμε γύρω μας ανθρώπους που μοιράζονται τις ίδιες ανησυχίες με μας σε τρέχοντα θέματα,αλλά που θα εκφράζουν και την διαφορετικότητα της προσωπικής τους κατάθεσης λόγω της μοναδικότητάς τους.Ολοι θεωρώ πως τα κατανοούμε αυτά,και εκεί που συναντάμε δυσκολία είναι ο....εγωϊσμός μας που στέκεται εωσφορικά αγέρωχος όταν κάποιος αμφισβητήσει το υπερτροφικό μας "εγώ".Είναι ο πιό δύσκολος πόλεμος αυτός του εγωισμού και ο πιό δισδιάκρυτος γιατί ταυτίζεται με την χοϊκή μας πλευρά.Εμείς ας τον πολέμήσουμε απλά μη δίνοντάς του όπλα.Μην του ανοίγουμε εκείνες τις ρωγμές από όπου μπορεί να περάσει ενενόχλητος και να αλώσει την συμπεριφορά μας και την σκέψη μας και κυρίως τις τάσεις μας για εξουθένωση του αντιπάλου.Εγώ είμαι η ελαχίστη όλων σας αλλά φρονώ ότι όταν κάποιος φίλος εδώ μας προσβάλλει ή είναι λιγότερο διακριτικός από ότι περιμένουμε ας μην του απαντήσουμε ώσπου να περάσει ο θυμός μας ή η κακή στιγμή.Αργότερα με νηφαλιότητα θα μπορέσουμε να επαναπροσδιορίσουμε τα λεγόμενά μας σε ηπιότερη βάση.Η παρέμβαση μου γίνεται με διάθεση αγάπης προς όλους μια και δεν έχω την τιμή να γνωρίζω προσωπικά κανέναν φίλο από δω,αν και επιθυμ΄ς και ελπίζω να γίνει κάποτε με την βοήθεια του Θεού.Αλλά πιστεύω είναι θέμα του "τάγκαλου" να μπει ένα θέμα για τον Τσαρούχη και να εξελιχθεί επί προσωπικού.Αλλωστε και η ομοφυλοφιλία είναι ένα πάθος,όπως όλα τα άλλα που μας χωρίζουν από την πνευματική πλευρά της πολύτιμης ψυχής μας και της ένωσής της με τον Κύριο της Δόξης.Ολοι είμαστε άνθρωποι των παθών αλλά ας προσπαθούμε ταπεινά και ο Θεός την ελάχιστη προσπάθειά μας θα την μεγιστοποιήσει.
Ionas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1964
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 09, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευση από Ionas »

elenas έγραψε:Επί προσωπικού η παρέμβαση: Δεν μου έτεινε χείρα φιλίας αλλά σε επιτακτικό τόνο μου έλεγε : "Mήλα καθαρά!" και στη συνέχεια μου ζητούσε να αποκηρύξω τους αρσενοκοίτες!
Αυτή ήταν η τόσο βαριά προσβολή που συζητάμε τόσες μέρες :?: :?: :?: :?:

Τη στιγμή που όπως λέει η φίλη μου η Κάτια:
[katia

Απορώ πως άνοιξες ένα τέτοιο θέμα όταν λίγο καιρό πριν ζητούσες επιτακτικά από τους διαχειριστές να κλειδωθούν άλλα θέματα... ]

Εγώ ψηφίζω δαγκωτό ΚΑΤΙΑ
Γνώσεσθε την αλήθεια και η αλήθεια ελευθερώσει υμάς
silver
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 3145
Εγγραφή: Παρ Δεκ 29, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: Κων/νος@Μόντρεαλ-Καναδά.
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από silver »

H Melpomeni έγραψε:
Δεν εχουμε ακομα προσλαβει παιδονομους να ερθουν στο φορουμ με βρεγμενη σανιδα και πιπερι για την γλωσσα μερικων για να επικρατησει ησυχια ,ταξις και ασφαλεια καθ απαν το Νηπιαγωγειον.

Αδελφή Χριστός Ανέστη!
Η ησυχία, τάξις και ασφάλεια, είναι χαρακτηριστικά γνωρίσματα των κοιμητηρίων! Αν ο athos.edo.gr, θελήσει να επιβάλλει κάτι τέτοιο στον θερμόαιμο και λεβέντη Έλληνα, αναπόφευκτα η μοίρα του θα είναι η αντίστοιχη!

================

Ποίος παρασκεύσε τούς γενιτσάρους έκείνους τού Παπισμού, τούς Κροάτας Ούνίτας, νά κατασφάξουν τό 1941 όκτακοσίας χιλιάδας άθώους Σέρβους Όρθοδόξους; Καί ποίος, σήμερα, τούς ένισχύει, έκ τού άφανούς, νά έπαναλαμβάνουν τό ίδιον άνόσιον έργον; Ποίος διά πυρός καί μαχαίρας, έξουνίτισε τούς Όρθοδόξους Χριστιανούς τής Κεντρικής Εύρώπης, κατά τόν 18ον αίώνα; Ποίος έδημιούργησε τόν Δούρειον Ίππον τής Ούνίας έντός τού χώρου τών Όρθοδόξων Έκκλησιών, μέ συνέπειαν τόν τόσον άντιχριστιανικόν άνταγωνισμόν καί τάς άντιορθοδόξους δραστηριότητας τών Ούνιτών;
Ταύτα γράφοντες, δέν άποβλέπομεν είς τό νά έπιρρίψωμεν εύθύνας είς τούς άπλούς λαούς τού Καθολικισμού, άλλά νά έπισημάνωμεν τήν έγκληματικήν δραστηριότητα, άνά τούς αίώνας, τών άνωτέρων κλιμακίων τού Παπισμού, όστις, όχι μόνον διέσπασε τήν ένότητα τής Έκκλησίας μέ καταστρεπτικάς συνεπείας διά τόν κόσμον, όχι μόνον διέστρεψε τό ταπεινόν πνεύμα τής θρησκείας τής Άγάπης, άλλά καί σήμερον έξακολουθεί νά δρά καί νά διαμορφώνη τήν συμπεριφοράν τών Εύρωπαίων καί τής Άμερικής είς βάρος τών Όρθοδόξων, μέσω τής Παπικής διπλωματίας.Έτσι βλέπομεν τάς παλινωδίας διαφόρων ξένων κυβερνήσεων είς βάρος τής Έλλάδος. ( Μοναχός Θεόκλητος Διονυσιατης)
JOHNNYWALKER
Τακτικό Μέλος
Τακτικό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 33
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 29, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: ΒΕΡΟΙΑ

Δημοσίευση από JOHNNYWALKER »

Βρε παιδιά , βρε παιδιά ,

νομίζω πως εδώ είμαστε για να ανταλλάσουμε ελεύθερα απόψεις , ιδεές , σχόλεια και να αποτελλούμε τον κρίκο μιας αλυσίδας που συνεχώς θα πρέπει να μεγαλώνει .

'Οποιος διαβάζει τέτοια πράγματα όμως , όχι κρίκος της αλυσίδας δεν θα θελήσει να γίνει , αλλά θα βρεί αφορμή να μας συκοφαντήσει κιόλας .

Πιστεύω πως τέτοιες παρεξηγήσεις θα πρέπει να λύνονται κατ' ιδίαν όταν δημιουργούνται και έπειτα να μας κοινοποιείται και το αποτέλεσμα της επαφής που έγινε .

Και τέλος πάντων , δημοκρατία σημαίνει να υπερασπίζομαι το δικαίωμά σου να έχεις διαφορετική άποψη από εμένα .

:walk:
Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα”