Ιστολόγιο:Πατερικά διδάγματα, Βιωματικοί Λόγοι Σύγχρονων Γερ

Διάφορες σελίδες που ανακαλύψαμε εμείς, ή εσείς, και πιστεύουμε ότι ενδιαφέρουν και κάποιους άλλους.

Συντονιστής: Συντονιστές

Απάντηση
Domna
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6147
Εγγραφή: Τετ Μαρ 29, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: Γερμανία
Επικοινωνία:

Ιστολόγιο:Πατερικά διδάγματα, Βιωματικοί Λόγοι Σύγχρονων Γερ

Δημοσίευση από Domna »

Ο αληθινός χριστιανός έχει τρία γνωρίσματα:
1. Διαβάζει τον Λόγο του Θεού (Αγία Γραφή).
2. Τον εφαρμόζει στη ζωή του.
3. Φροντίζει να τον διαδίδει για να σώζονται και οι άλλοι και να γίνονται κοινωνοί του θαύματος που έζησε.
Άβαταρ μέλους
panagiotisspy
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 7181
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 04, 2009 4:57 am
Τοποθεσία: ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΣ

Re: Πατερικά διδάγματα

Δημοσίευση από panagiotisspy »

Ένα μικρό δείγμα από αυτή την ιστοσελίδα που παρέθεσε η Δόμνα:
Αγάπη....
Αγάπησε τον Ένα για να σε αγαπήσουν όλοι. Θα σε αγαπούν όχι μόνο οι άνθρωποι, αλλά και αυτά τα άλογα ζώα, γιατί η θεία χάρη όταν βγαίνει έξω, ηλεκτρίζει και μαγνητίζει ότι βρει μπροστά της. Αλλά όχι μόνο θα σε αγαπούν, θα σε σέβονται κιόλας, γιατί στο πρόσωπο το δικό σου θα εικονίζεται το αγνό παρθενικό πρόσωπο Εκείνου, που θα αγαπάς και θα λατρεύεις.
Γέροντας Αμφιλόχιος

Ό,τι δεν δίνουμε να το χρησιμοποιήσει ο Θεός το χρησιμοποιεί ο άλλος.Γι'αυτό και ο Κύριος μας έδωσε εντολή να τον αγαπούμε εξ όλης ψυχής και καρδίας, για να μη βρίσκει τόπο και ανάπαυση ο πονηρός να σταθεί μέσα μας.
Γέροντας Ιωσήφ
Δόξα Τω Θεώ.... :8 :8 :8 :8
Εάν ταις γλώσσαις των ανθρώπων λαλώ και των αγγέλων,Αγάπην δε μη έχω,γέγονα χαλκός ηχών ή κύμβαλον αλαλάζον. Και εάν έχω προφητείαν και ειδώ τα μυστήρια πάντα και πάσαν την γνώσιν και έχω πάσαν την πίστιν,ώστε όρη μεθιστάνειν,Αγάπην δε μη έχω, ουδέν ειμί.
Domna
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6147
Εγγραφή: Τετ Μαρ 29, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: Γερμανία
Επικοινωνία:

Ιστοσελίδα Πατερικά Διδάγματα

Δημοσίευση από Domna »

Αυτή η ιστοσελίδα, με την ανθολόγηση διδαχών των Γερόντων,φτιάχτηκε με σκοπό, να μπορούν οι Χριστιανοί οι οποίοι δεν διαθέτουν πολύ χρόνο για μελέτη πολυσέλιδων βιβλίων, να έχουν πρόχειρα ένα λόγο-απόφθεγμα σοφίας και χάριτος, πιστεύοντας ότι θα ωφεληθούν τα μέγιστα.
Οι βιωματικοί λόγοι των Γερόντων είναι απλοϊκοί ,συγκινούν και οικοδομούν πνευματικά. Οι Γέροντες αυτοί, ήταν άνθρωποι αφιερωμένοι στην Εκκλησία, και είχαν ένα κοινό σημείο: το μοναστήρι.
Άλλοι ξεκίνησαν απ' αυτό, άλλοι κατέληξαν σ' αυτό και άλλοι πέρασαν την ζωή τους μέσα στο μοναστήρι. Έζησαν το θέλημα του Θεού με πολλή άσκηση σε όλη τους την ζωή,και από τον αδιάκοπο αυτόν αγώνα είχαν αποκτήσει πολύτιμη εμπειρία. Ο κάθε Γέροντας είχε την δική του χάρη και τα δικά του χαρίσματα.
Ευχόμαστε η πλούσια πνευματική παρακαταθήκη και οι ευχές τους, να μας στηρίζουν όλους.

http://paterikadidagmata.blogspot.de
Ο αληθινός χριστιανός έχει τρία γνωρίσματα:
1. Διαβάζει τον Λόγο του Θεού (Αγία Γραφή).
2. Τον εφαρμόζει στη ζωή του.
3. Φροντίζει να τον διαδίδει για να σώζονται και οι άλλοι και να γίνονται κοινωνοί του θαύματος που έζησε.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Σελίδες που ανακαλύψαμε και ίσως σας ενδιαφέρουν”