Τα βιβλία του Μαρκίδη αιρετικά?

Διαβάσατε ένα καλό Ορθόδοξο Χριστιανικό βιβλίο; προτείνετε το και σε μας.

Συντονιστής: Συντονιστές

nikolaos-9

Re: Τα βιβλία του Μαρκίδη αιρετικά?

Δημοσίευση από nikolaos-9 »

<<ΣΗΜΕΙΩΜΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΛΛΗΝΑ ΑΝΑΓΝΩΣΤΗ.
Η εργασία αυτή είναι βασισμένη στις προσωπικές μου υπαρξιακές αναζητήσεις δια μέσου της ορθόδοξης μοναστικής πολιτείας και πνευματικότητας. Πρέπει να τονίσω ότι το έργο αυτό δεν έχει θεολογικές αξιώσεις ούτε αποτελεί βιβλίο ορθόδοξης δογματικής. Εξάλλου, ούτε θεολόγος είμαι ούτε ιερωμένος για να προσφέρω τέτοιο λόγο. Είμαι ένας ακαδημαικός ερευνητής, με βαθύ ενδιαφέρον για θέματα που σχετίζονται με τη θρησκεία, ειδικά την ορθόδοξη πατερική πνευματικότητα και παράδοση. Οποιεσδήποτε ελλείψεις, θεολογικές ανακρίβειες ή προσωπικές ερμηνείες που τυχόν υπάρχουν στο έργο αυτό αφορούν αποκλειστικά εμένα, το συγγραφέα, και όχι τον κεντρικό χαρακτήρα του βιβλίου. Ο Έλληνας αναγνώστης πρέπει επίσης να γνωρίζει ότι το βιβλίο αυτό αρχικά κυκλοφόρησε στην αγγλική, απευθυνόμενο στο διεθνές και, ως επί το πλείστον, μη ορθόδοξο αναγνωστικό κοινό.>>


Δανείζομαι την παράγραφο από προηγούμενη δημοσίευση που αποτελεί και σημείωμα του συγγραφέα: Σαν να ήξερε ο Κυριάκος Μαρκίδης πως θα δεχόταν κριτικές από κάποιους που θεωρούν εαυτόν "τετελειωμένους ορθόδοξους" κι έτσι σπεύδει να ξεκαθαρίσει πως δεν προτίθεται ούτε προσυλητισμό να κάνει, ούτε να αναμείξει την Ορθοδοξία με τις νεοεποχίτικες δοξασίες.

Απευθύνεται μεν σε Έλληνες αναγνώστες, αυτό όμως δε σημαίνει πως όλοι οι Έλληνες είναι Ορθόδοξοι, η όσοι είναι βαπτισμένοι Ορθόδοξοι είναι κοντά στην Εκκλησία, η ακόμη και όσοι είναι μέσα στην Εκκλησία δεν έχουν ερωτηματικά, αμφισβητήσεις και απορίες.

Σε ανθρώπους που γνωρίζουν την αλήθεια της Ορθοδοξίας και μετέχουν των Μυστηρίων της Εκκλησίας, ενδεχομένως να μη λέει τίποτε το παρών βιβλίο.

Σε κάποιους άλλους όμως, που προσπαθούν καλόπιστα να βρούν την αλήθεια (και δεν είναι λίγοι), ένα τέτοιο βιβλίο, παρόλο που δεν είναι θεολογικό, θα τους βάλει σε κάποιες σκέψεις και ενδεχομένως να τους ωφελίσει. Μπορεί και κάποιοι συνάνθρωποί μας να διαβήκαν την πύλη της Εκκλησίας, επηρρεασμένοι από αυτό το βιβλίο!
Δεν είναι τυχαίο που το συστήνουν και εκκλησιαστικοί κύκλοι. Κάτι θα ξέρουν παραπάνω...
Άβαταρ μέλους
LOCKHEART
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 764
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 20, 2008 12:00 pm
Τοποθεσία: Aπο Αθήνα αλλα τώρα Ζάκυνθο
Επικοινωνία:

Re: Τα βιβλία του Μαρκίδη αιρετικά?

Δημοσίευση από LOCKHEART »

Kαλημέρα σε ολους,

Εχω γνωρίσει τον Κύριο Μαρκίδη απο κοντά. Ενας ταπεινός άνθρωπος που γνώρισε την Ορθοδοξία και εξαιρετικός επιστήμων. Στα βιβλία του ιδιαίτερα στο "ΤΑΞΙΔΙ ΜΕ ΤΟ ΛΕΟΝΤΑ" το οποίο μπορεί μεν να εκδόθηκε στην Ελλάδα τρίτο κατα σειρά αλλα είναι κανονικά πρώτο που ξεκινά καθαρά επιστημονικά και ερευνιτικά το θέμα και μετά αρχίζει να μπαίνει στην ορθοδοξία μάλιστα το ίδιο το βιβλίο τελειώνει με γνωρίμία με τον γέροντα ΠΑΙΣΙΟ.

Οταν τα διάβασα σαν αρχάριο με βοήθησαν πολύ διοτι ξεκινούσε αργά αργά το θέμα της προσέγγισης και αναλύοντας και άλλες δομές και σκέψεις όχι μόνο του δυτικου κόσμου και των κοινωνιών αυτών.

Η διάλεξη που παρέθεσε στην Ζάκυνθο ήταν εξαιρετική μάλιστα με slide απο το ΑΓΙΟ ΟΡΟΣ και το οδοιπορικό που έκανε εκεί.
I prefer nothing than something bad
Μακάριοι οι καθαροί τη καρδία, ότι αυτοί τον Θεόν όψονται
Άβαταρ μέλους
filotas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4117
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 11, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Νίκος@Κοζάνη
Επικοινωνία:

Re: Τα βιβλία του Μαρκίδη αιρετικά?

Δημοσίευση από filotas »

Νικόλαε, η τοποθέτηση μου είναι ξεκάθαρη, νηφάλια και τεκμηριωμένη. Σε καμιά περίπτωση δεν θεωρώ ότι τα βιβλία του Κ. Μαρκίδη είναι αιρετικά και συμφωνώ ότι αποτελούν εξαιρετικές λογοτεχνικές δημιουργίες, που απευθύνονται σε ανθρώπους με μικρή έως καθόλου γνώση της Ορθοδοξίας και του Αγίου Όρους. Απλά επισήμανα με επιχειρήματα, ότι τα βιβλία αυτά δεν μπορούν να χρησιμοποιηθούν σαν θεολογικά ή πνευματικά βοηθήματα για αρχαρίους. Άλλωστε, όπως λες, ο συγγραφέας δεν είχε τέτοια φιλοδοξία και το αναφέρει ξεκάθαρα στην παραπάνω εισαγωγή του.

Είναι καλό να συζητάμε με τον Πνευματικό μας, τα βιβλία που χρησιμοποιούμε για πνευματική ανάγνωση, για ν' αποφύγουμε να μπερδευτούμε σε θεωρίες που βρίσκονται στα όρια ή έξω από την Ορθόδοξη Παράδοση.
Άβαταρ μέλους
dionysisgr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4278
Εγγραφή: Τρί Φεβ 12, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Νικαια

Re: Τα βιβλία του Μαρκίδη αιρετικά?

Δημοσίευση από dionysisgr »

Βρε LOCKHEART, με απογοητευεις,
εισαι προσωπο υποψιασμενο, απο oτι φαινεται απο τα μεχρι τωρα, γραπτα σου, και αφηνεις ετσι ευκολα τον εαυτο σου,
να παρασυρεται και να πλεκει το εγκωμιο ενος απλου ανθρωπου, δυσκολεμενου και μπερδεμενου,
που ανακαλυψε την Ορθοδοξια, μετα απο "επιστημονικη ερευνα", στα γεραματα, και ειπε εν τη διανοια του:

"..Δεν γραφουμε και δυο τρια βιβλιαρακια, που μαλιστα επιμονα τα χαρακτηριζει ως: best seller .."

(Απολυτα Ορθοδοξος ορος, το "best seller" ε;
τον χρησιμοποιουσαν και οι πατερες κατα κορον, μη νομιζετε..)

"..Και να κανουμε και τιποτα διαλεξεις, και φυσικα κολλαμε κι απο διπλα και τον απαραιτητο "Γ.Παϊσιο",
στο ονομα του οποιου, οσιου αγαπημενου γεροντος, γινεται ενα απιστευτο εμποριο, που πιστευω οτι πρεπει να θλιβει καθε συνειδητο Ορθοδοξο.

Ο ιδιος ο γεροντας ελεγε επανειλλημενως, οτι δεν αναπαυεται με τετοια μανια, και διαφημιση, και καποιοι κανουν οτι μπορουν για να αποδειξουν οτι δεν σεβονται την αγια του μνημη.

Και ποιος ειναι ο Μαρκιδης που θα ερευνησει στο εργαστηριο την.. Ορθοδοξια; και μετα θα την ερμηνευσει κιολας σε.. best seller;

Δεν καταλαβα..

Eιναι της μοδας τελευταια, ολοι οι προσυλητοι, στην Ορθοδοξια, που πριν δεν ηξεραν που πατανε και που βρισκονται,
αντι να κοιταξουν την προσωπικη τους μετανοια, και τελειωση, να γραφουν με το καλημερα, τομους ολοκληρους,
με το "μυστηριο της Ορθοδοξιας", την "υψηλη πνευματικοτητα της Ορθοδοξιας", το "πνευμα του ησυχασμου", κλπ κλπ,
και αλλα βαρυγδουπα θεολογικα για να εντυπωσιασουν και να θελξουν το φιλοθεαμον κοινον, με το αζημιωτο παντοτε.

Για δες ρε που καταντησαμε..

Εδω οι Αγιοι Πατερες μας, αγιος Συμεων ο Νεος θεολογος, αγιος Ιωαννης ο Δαμασκηνος, οσιος Μαξιμος ο ομολογητης, αγιος Γρηγοριος ο Παλαμας, και αμετρητοι αλλοι,
εχυναν δεκαετιες ολοκληρες αιμα, δακρυα, ιδρωτα, ελιωναν στην ασκηση και την προσευχη, ασκουσαν ολες τις αρετες,
φταναν να γινουν θεοπτες, και ισα που τολμουσαν με ακρα ταπεινωση,
και αυτο μετα απο προτροπη του Αγιου Πνευματος, να μας αφησουν καποια εργα, για να ξεστραβωθουμε και εμεις, και μαλιστα πολλα ανωνυμα,
και τωρα ο καθενας που βλεπει λιγο φως, μεσα στην επι δεκαετιες στραβομαρα του, παιρνει φορα, και γραφει "υψηλα και θεολογικα", με τετοια ανεση, που θα ελεγε κανεις, οτι εχουμε γεμισει με "φωτισμενους", και ζουμε την ακμη της θεολογικης εποχης των Πατερων..

Δηλαδη να σοβαρευτουμε καποια στιγμη, ετσι δεν ειναι;

Και αν μην ενθουσιαζομαστε ετσι ευκολα με καποια τρεμαμενα σπιρτα που αναβουν, με ξενο μαλιστα φως,
τη στιγμη που εχουμε τους ολοφωτεινους ηλιους των Πατερων μας, ως οδηγους ασφαλεις και απλανεις προς την πνευματικη μας πορεια..

Μην παρασυρομαστε ετσι, γιατι ειναι πολυ μα παρα πολυ, πονηρες οι μερες που διανυουμε.
"ἰδοὺ ἐγὼ μεθ᾿ ὑμῶν εἰμι πάσας τὰς ἡμέρας ἕως τῆς συντελείας τοῦ αἰῶνος. ᾿Αμήν."
Άβαταρ μέλους
LOCKHEART
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 764
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 20, 2008 12:00 pm
Τοποθεσία: Aπο Αθήνα αλλα τώρα Ζάκυνθο
Επικοινωνία:

Re: Τα βιβλία του Μαρκίδη αιρετικά?

Δημοσίευση από LOCKHEART »

Kαλημέρα...
Απλά ανέφερα οτι τον γνώρισα απο κοντά και μου άρεσε η διάλεξη που έκανε και ανέφερε εμπιρείες αλλά και απόψεις επιστημονικού και κοινωνικού περιεχομένου. Ο καθένας είναι ελεύερος α γράψει βιβλίο με εμπιρείες του για το οτιδήποτε δεν ειναι κακό. Tωρα η αναφορά best seller αναφερεται απο τον οίκο βασει των πωλησεων. Περισσότερα μου άρεσε η επιστημονική και κοινωνιολογική γνώση που πήρα και όχι η θεολογική ιδιαίτερα σο πρώτο του βιβλίο.

Και ο πνευματικός μου ανέφερε οτι εχει παγίδες...μα δεν τον διάβασα για να μάθω για την Ορθοδοξία ούτε τα έχω τα βιβλία του σαν ευαγγέλιο προς θεού απλά τα διάβασα κράτησα αυτά που ήθελα σαν γνώση και κάποιους διαλόγους που έιχε μέχρι εκει...
I prefer nothing than something bad
Μακάριοι οι καθαροί τη καρδία, ότι αυτοί τον Θεόν όψονται
Άβαταρ μέλους
filotas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4117
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 11, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Νίκος@Κοζάνη
Επικοινωνία:

Re: Τα βιβλία του Μαρκίδη αιρετικά?

Δημοσίευση από filotas »

Διονύση ...ήρεμα. Όλοι από την ίδια πλευρά βρισκόμαστε. Δεν είναι σωστό ν' αποπαίρνουμε τις ανησυχίες και τις απορίες των αδελφών μας. Είναι μάλλον καλύτερα να εκφράζουμε με ψυχραιμία της απόψεις μας και να προτείνουμε όχι να προσπαθούμε να επιβληθούμε.
Άβαταρ μέλους
dionysisgr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4278
Εγγραφή: Τρί Φεβ 12, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Νικαια

Re: Τα βιβλία του Μαρκίδη αιρετικά?

Δημοσίευση από dionysisgr »

θα μου επιτρεψεις ΝΙκολαε, γιατι με τον LOCKHEART, εχουμε ανεση στην επικοινωνια,
και γιαυτο του γραφω αυτα που του γραφω, χωρις διαθεση ελεγκτικη, καθε αλλο,
αλλα με διαθεση να τον ταρακουνησω, να μην εντυπωσιαζεται απο ανθρωπους, που δεν εχει τιποτα να ζηλεψει, μιας και ξερω οτι προκειται για προσωπο ευφυεστατο και με ευλαβεια.

Λοιπον τι παραδειγμα να παρουμε, απο τα best seller του, καθενος;

Γιατι οποιος, κερδιζει κατι απο Θεου, και αμεσως το διαφημιζει και προσπαθει να κερδισει μαλιστα απο αυτο, χρημα η δοξα,
μονο ωφελεια δεν δινει, αλλα αντιθετα κακο παραδειγμα, επιπολαιας και ανωριμης προσεγγισης
στο μυστηριο της μετανοιας και της δωρεας της Πιστεως.

Την οποια δεν την ειχε, ουτε του την εδωσε καμμια.. επιστημονικη ερευνα,

(αλλη αρλουμπα της εποχης αυτη, σχετικα με τα πνευματικα, λες και μπαινουν, τα αυλα στο εργαστηριο..),

αλλα ο ιδιος ο Φιλανθρωπος Θεος.

Αυτο επισημαινουμε, και λεμε οτι εχουμε τους Πατερες, δεν χρειαζομαστε τον καθε νεοκοπο στην Ορθοδοξια, να μας ανοιξει τα ματια.

Αλλοιμονο δηλαδη. Δεν πρεπει να επισημαινει την αληθεια ο ενας στον αλλον;

Εαν πω εγω οτι διαβαζω βιβλια του.. dan brown (θεος φυλαξει!), δεν θα πρεπει καποιος αδελφος,
να με ταρακουνησει απο αγαπη και ενδιαφερον,
και να μου πει: Διονυση συνελθε παιδι μου, τι επαθες και διαβαζεις αυτον τον πλανεμενο εμπορακο της βλασφημιας;

Χιλια ευχαριστω θα του πω. Και θα προσευχομαι γιαυτον, (αλλα και για τον.. dan brown, βεβαια, αυτος και εαν θελει προσευχη!)
"ἰδοὺ ἐγὼ μεθ᾿ ὑμῶν εἰμι πάσας τὰς ἡμέρας ἕως τῆς συντελείας τοῦ αἰῶνος. ᾿Αμήν."
Άβαταρ μέλους
Γεώργιος-Κέρκυρα
Συστηματικός Αποστολέας
Συστηματικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 156
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 14, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Re: Τα βιβλία του Μαρκίδη αιρετικά?

Δημοσίευση από Γεώργιος-Κέρκυρα »

Με συγχωρείτε για την παρέμβαση, θα ήθελα όμως να σας αναφέρω και την δική μου σχετική εμπειρία.. Διάβασα το Όρος της Σιωπής πριν περίπου δύο χρόνια κατά την διάρκεια των καλοκαιρινών διακοπών. Αγόρασα το βιβλίο μετά από μία συνέντευξη που είχε δώσει ο Μαρκίδης στην Μπήλιω Τσουκαλά στην κρατική τηλεόραση. Τα λεγόμενά του μου είχαν κινήσει το ενδιαφέρον γιατί, ενώ κατά το μεγαλύτερο μέρος της έως τότε ζωής μου διακατεχόμουν από αυτόν τον χαρακτηριστικό 'δαιμονοκίνητο'(=αναίτιο και ανεξήγητο εν πολλοίς) αντικληρικαλισμό, εδώ και κάποιους μήνες είχε πέσει στα χέρια μου, ξεσκονίζοντας την βιβλιοθήκη μία Καινή Διαθήκη που την είχα αγοράσει υποχρεωτικά στο Γυμνάσιο για το μάθημα των θρησκευτικών. Λοιπόν η πρώτη ανάγνωση κάποιων εδαφίων με συγκλόνισε πραγματικά και ξεκίνησα τότε να διαβάζω ανά τακτά χρονικά διαστήματα διάφορα αποσπάσματα, αλλά και να λέω το Πάτερ Ημών κάθε βράδυ πριν πέσω για ύπνο. Όμως, στην πορεία συνάντησα αληθινά πολλές ερμηνευτικές δυσκολίες και ανυπέρβλητες απορίες για τα γραφόμενα χωρίς να μπορώ μόνος μου εννοείται να βγάλω άκρη. Βέβαια είχα πλήρη άγνοια για Ιερά Παράδοση, μυστήρια, Πατέρες κλπ. Αντ' αυτού προσπαθούσα μόνος μου στοχαζόμενος να λύσω τους προβληματισμούς μου. Μάλιστα, τότε, είχα βρει ενδιαφέρουσα την επίσημη κατήχηση που είναι καταχωρημένη στην ιστοσελίδα του Βατικανού και τις ομιλίες του ιδρυτή της Opus Dei :shock: :oops: . Μου φαινόταν πολύ μπανάλ να απευθυνθώ στην δική μας εκκλησία. Με τον καιρό, όμως, και μην γνωρίζοντας για άσκηση και πνευματικό αγώνα αυτό το ενδιαφέρον και το φως του Ευαγγελίου έσβησε ή ατόνησε μάλλον.
Όμως, ξεκινώντας να διαβάζω το συγκεκριμένο βιβλίο και ιδιαίτερα τα αποσπάσματα όπου γίνεται λόγος και ανάλυση από τον Πατέρα "Μάξιμο" των Πατερικών Κειμένων και της Ορθοδόξου Διδασκαλίας μία φλόγα άναψε μέσα μου και θυμάμαι ότι σχεδόν δεν ξαναβγήκα από το ξενοδοχείο μέχρι να τελειώσω όλο το βιβλίο. Μάλιστα, όταν το τέλειωσα έτρεξα στην έκθεση βιβλίου όπου το είχα αγοράσει για να πάρω και τα υπόλοιπα δύο βιβλία.
Θέλω να πω ότι, προσωπικά, διαβάζοντας τα βιβλία, και με αυτό το μηδενικό στα της Πίστεως υπόβαθρο, δεν έδωσα σημασία σε κάποιες αμφιλεγόμενες θεωρίες του συγγραφέα. Αντ΄αυτού με συγκλόνισε βαθειά η τόσο όμορφη παρουσίαση από τον "πατέρα Μάξιμο" της ζωντανής και αληθινής Πίστης μας. Επίσης, δεν θυμάμαι αν το αναφέρει πουθενά ο συγγραφέας, αλλά δεν νομίζω να προχώρησε στην έκδοση του βιβλίου, χωρίς να το έχει διαβάσει πρώτα και να έχει δώσει την έγκρισή του ο ο "Πατέρας Μάξιμος" (δηλαδή ο νυν Μητροπολίτης Λεμεσσού, π.Αθανάσιος).
Κατ΄εμέ το μεγάλο ατού του βιβλίου είναι η ελκτική δύναμή του προς την Ορθόδοξη Πίστη ανθρώπων ξένων, ανενημέρωτων ή προκατειλλημένων προς αυτήν με ξενομανή & δυτικόφιλα ανακλαστικά και κλισέ.
Ήμαρτον εις σε Σωτήρ, ως ο άσωτος υιός. Δέξαι με Πάτερ μετανοούντα και ελέησόν με ο Θεός.
giorgospet
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 250
Εγγραφή: Παρ Αύγ 01, 2008 5:00 am
Τοποθεσία: ΓΙΩΡΓΟΣ @ ΡΕΘΥΜΝΟ

Re: Τα βιβλία του Μαρκίδη αιρετικά?

Δημοσίευση από giorgospet »

Συμφωνώ απόλυτα με τον Γιώργο. Προσωπικά το ΄΄ Όρος της Σιωπής ΄΄ υπήρξε η αρχή της πνευματικής μου αναγέννησης. Τα βιβλία του Μαρκίδη δεν απευθύνονται σε ιερής ή μοναχούς αλλά στο κοινό το οποίο δεν γνωρίζει την ορθοδοξία. Θεωρώ ότι έχει βοηθήσει αρκετά στην κοινοποίηση της ορθοδοξίας στον δυτικό κόσμο.
-Για να έρθεις στην κατάσταση που να μην μπορείς να χωρέσεις την χαρά, ούτε να την εκφράσεις, χρειάζεται να προσέξεις τρία πράγματα :
• να κινείσαι απλά,
• να μην ασχολείσαι με τους άλλους,
• να λες την ευχή.
vasilisalt
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6173
Εγγραφή: Παρ Ιουν 19, 2009 12:19 pm

Re: Τα βιβλία του Μαρκίδη αιρετικά?

Δημοσίευση από vasilisalt »

Έχω ξαναγράψει την άποψή μου παλιότερα.
Πολύ σύντομα επανέρχομαι για να συμφωνήσω με τον LOCKHEART και τους Γιώργηδες.
Πρόσφατα μάλιστα από το site: pigizois, άκουσα και μια πολύ όμορφη συνέντευξη
του Μαρκίδη.
Ο Διονύσης βέβαια καταλαβαίνω ότι βλέπει τα πράγματα ΄΄με το γράμμα του νόμου΄΄
και θα συμφωνούσα μαζί του για τυχόν ανακρίβειες.
Δεν συμφωνώ όμως μαζί του βλέποντας ΄΄φαντάσματα΄΄ στα γραπτά του Μαρκίδη,
τυχόν ΄΄υπόγειους΄΄ ρόλους κλπ.

Πάντως δηλώνω πως και η δική μου εισαγωγή στην ορθοδοξία οφείλεται αρκετά, σε 2 κατά
τεκμήριον μη ΄΄συμβατικούς΄΄ συγγραφείς. Τον π. Φιλόθεο Φάρο και τον Μαρκίδη.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Λέσχη Αναγνωστών - Βιβλιοπροτάσεις”