Βιβλία Δ.Παναγοπούλου

Διαβάσατε ένα καλό Ορθόδοξο Χριστιανικό βιβλίο; προτείνετε το και σε μας.

Συντονιστής: Συντονιστές

Απάντηση
stomenkalos
Απλό Μέλος
Απλό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Τρί Ιουν 19, 2012 2:12 pm

Βιβλία Δ.Παναγοπούλου

Δημοσίευση από stomenkalos »

Χαιρετε αδελφοι μου.Καλως σας βρηκα!
Ηθελα να αναφέρω κάποια βιβλία του αειμνήστου ιεροκύρηκος Δημητρίου Παναγοπούλου που ίσως -και εύχομαι- βοηθήσουν κάποιους.

Καταρχήν,ΤΟ ΑΝΤΙΔΟΤΟΝ ΤΟΥ ΘΑΝΑΤΟΥ,
νομιζω είναι απαρραίτητο,μαζί με το ΠΕΡΙ ΤΗΣ ΣΥΝΕΧΟΥΣ ΘΕΙΑΣ ΜΕΤΑΛΗΨΕΩΣ των Αγίων Νικοδήμου και Μακαρίου,
σε όσους θέλουν να γνωρίζουν τα περί των Αχράντων Μυστηρίων και να έχουν συγκεντρωμένες ευσύνοπτα(128σ.)τις Αγιοπατερικές θέσεις.
Εκδίδεται απο τις εκδόσεις Ν.Παναγόπουλος και τιμάται στα 5 ευρω περίπου.
9789996994005.jpg
Στην αρχή παρουσιάζει τους Αποστολικούς και Οικουμενικούς κανόνες περί της Θείας Κοινωνίας.
Επειτα απόψεις των Αγίων Πατέρων.
Επειτα καταρρίπτονται ένας-ένας διάφοροι μύθοι(ενστάσεις) πάνω στο Κορυφαίο Μυστήριο.
Τέλος αναφέρονται διάφορα ωραία περί της προετοιμασίας,της ωφέλειας και άλλα.

Σημειωτέον οτι ο αείμνηστος κ.Παναγόπουλος έδωσε μεγάλες μάχες για να αποκαλυφθεί στον λαό του Θεού το Άγιον Ποτήριον και να διαλυθούν πλάνες γύρω απο αυτό το σημαντικώτατο θέμα,και παράλληλα οδήγησε με τη Χάρη του Θεού,χιλιάδες αδελφούς στο μυστήριο της Μετανοίας-Εξομολογήσεως.

Άλλο χρησιμότατο βιβλιο είναι το ΙΝΑ ΜΗ ΑΔΙΚΩΜΕΝ ΤΟΥΣ ΝΕΚΡΟΥΣ ΜΑΣ ,το οποιο,σε ιδια τιμη μεγεθος και εκδότη,περιστρέφεται γύρω απο το φοβερό μυστήριο του θανάτου,τα Ιερά μνημόσυνα και γενικα πως να τοποθετούμαστε στο θέμα αυτο.Επίσης καταρρίπτει μύθους με Αγιογραφικά και Αγιοπατερικά χωρια ωστε να μην μπορεί κανείς αιρετικός να σταθεί..

Επίσης το ΑΔΙΑΛΕΙΠΤΩΣ ΠΡΟΣΕΥΧΕΣΘΕ ,που πιάνει το θέμα της προσευχής και εχεί ειδικό κεφάλαιο με προσευχές Αγίων,και το ΓΝΩΜΑΙ-ΔΙΗΓΗΣΕΙΣ-ΟΠΤΑΣΙΑΙ, που είναι ενα ανθολόγιο ψυχωφελών περιστατικών,είναι πολύ καλά.
Το τελευταίο,ίσως λίγο σπανιότερο,τιμάται στα 8 ευρω (190σ.) και ειναι δεμένο με σκληρό εξώφυλλο.

Τέλος,το αγαπημένο μου,ΑΛΛΟ ΚΑΛΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΚΑΙ ΑΛΛΟ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΣ που ελέγχει πολλούς απο μας και προβάλλει την ΓΝΗΣΙΑ Ορθόδοξη ζώη,αλλά και καταρρίπτει πολλές πλάνες που μας κρατάνε μακρυά απο την Αγία Εκκλησία του Χριστού και τα σωστικά Μυστήριά της.Πολλοί μας είχαμε ή έχουμε την εντύπωση οτι αν είμαστε "καλοί" άνθρωποι θα σωθούμε,και άρα δεν χρειάζεται να γίνουμε χριστιανοί.Ο συγγραφέας τονίζει : ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΡΓΟΣΩΤΗΡΙΑ ΑΛΛΑ ΧΡΙΣΤΟΣΩΤΗΡΙΑ! Νομίζω θα ταν καλό και για δωράκι αυτό το βιβλίο.Με ευλογία πρώτα.

Γενικα η γλώσσα είναι σε καθαρεύουσα , αλλά οχι δύσκολη. Νομίζω οτι και νέοι άνετα μπορούν να την καταλάβουν,με τη Χάρη του Θεού.
Έχει εκδόσει και άλλα πολλά βιβλία , όλα απο τις εκδόσεις Ν.Παναγόπουλος.Όλα αξίζουν!

Προσωπικά,και απο τις ομιλίες του (http://panagopoulos.org/html/eaoaauooa_aunaui.html)
αλλά και από τα συγγράμματά του έχω ωφεληθεί πάρα πολύ,και νοιώθω ελάχιστο καθήκον να τα προωθήσω και παραπέρα.
Αιωνία η μνήμη του.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Λέσχη Αναγνωστών - Βιβλιοπροτάσεις”