dvd "Το Κατα Ιωάννη Ευαγγέλιο"

Διαβάσατε ένα καλό Ορθόδοξο Χριστιανικό βιβλίο; προτείνετε το και σε μας.

Συντονιστής: Συντονιστές

Άβαταρ μέλους
nasos
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 248
Εγγραφή: Τετ Δεκ 05, 2007 6:00 am

dvd "Το Κατα Ιωάννη Ευαγγέλιο"

Δημοσίευση από nasos »

Το Κατα Ιωάννη Ευαγγέλιο

Στο πνεύμα της ταινίας "Τα Πάθη του Χριστού", το θρησκευτικό έπος "The Gospel of John" αποτελεί μια ακριβή αναπαράσταση της πιο ταραγμένης περιόδου της ζωής του Ιησού και των γεγονότων που άλλαξαν την ιστορία του ανθρώπου. Με την αφήγηση του υποψήφιου για Χρυσή Σφαίρα, Κρίστοφερ Πλάμερ ("Αραράτ") η ταινία πραγματεύεται τη συγκλονιστική ιστορία του Ιησού Χριστού όπως ακριβώς ειπώθηκε από τον Ιωάννη. Στο πιο αγαπημένο αλλά λιγότερο κατανοητό Ευαγγέλιο,περικλείοντας τα τελευταία έντονα χρόνια της ζωής του Ιησού, χρόνια που σημάδεψαν ολόκληρο τον κόσμο.

Kυκλοφορια DVD 19.04.2005 VHS 19.04.2005
giannisxr
Συστηματικός Αποστολέας
Συστηματικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 222
Εγγραφή: Δευ Δεκ 31, 2007 6:00 am

Δημοσίευση από giannisxr »

αν μιλαμε για το ιδιο dvd το εχω δει
ειναι φοβερο
η αναλυση σκοτωνει την αγαπη
(αγιος νικολαος βελιμιροβιτς)
Άβαταρ μέλους
nasos
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 248
Εγγραφή: Τετ Δεκ 05, 2007 6:00 am

Re: dvd "Το Κατα Ιωάννη Ευαγγέλιο"

Δημοσίευση από nasos »

nasos έγραψε:Το Κατα Ιωάννη Ευαγγέλιο

Στο πνεύμα της ταινίας "Τα Πάθη του Χριστού", το θρησκευτικό έπος "The Gospel of John" αποτελεί μια ακριβή αναπαράσταση της πιο ταραγμένης περιόδου της ζωής του Ιησού και των γεγονότων που άλλαξαν την ιστορία του ανθρώπου. Με την αφήγηση του υποψήφιου για Χρυσή Σφαίρα, Κρίστοφερ Πλάμερ ("Αραράτ") η ταινία πραγματεύεται τη συγκλονιστική ιστορία του Ιησού Χριστού όπως ακριβώς ειπώθηκε από τον Ιωάννη. Στο πιο αγαπημένο αλλά λιγότερο κατανοητό Ευαγγέλιο,περικλείοντας τα τελευταία έντονα χρόνια της ζωής του Ιησού, χρόνια που σημάδεψαν ολόκληρο τον κόσμο.

Kυκλοφορια DVD 19.04.2005 VHS 19.04.2005


Ενσωματωμενοι Υποτιτλοι-- 1,27GB
http://rapidshare.com/files/213533100/g ... .part1.rar
http://rapidshare.com/files/213531581/g ... .part2.rar
http://rapidshare.com/files/213533002/g ... .part3.rar
http://rapidshare.com/files/213531615/g ... .part4.rar
http://rapidshare.com/files/213531585/g ... .part5.rar
http://rapidshare.com/files/213533293/g ... .part6.rar
http://rapidshare.com/files/213531038/g ... .part7.rar
Εικόνα
Εγώ είμαι η ανάστασις και η ζωή· ο πιστεύων εις εμέ, και αν αποθάνη, θέλει ζήσει·
(’Ιωαννου 11, 25)
srev
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 358
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 14, 2008 6:00 am

Re: dvd "Το Κατα Ιωάννη Ευαγγέλιο"

Δημοσίευση από srev »

Ελπίζω να μην είναι στο πνεύμα της ταινίας "Τα πάθη του Χριστού" γιατί η ταινία του Μελ Γκίμπσον δεν είχε ίχνος πνευματικότητας.

Σπύρος.
Άβαταρ μέλους
nasos
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 248
Εγγραφή: Τετ Δεκ 05, 2007 6:00 am

Re: dvd "Το Κατα Ιωάννη Ευαγγέλιο"

Δημοσίευση από nasos »

srev έγραψε:Ελπίζω να μην είναι στο πνεύμα της ταινίας "Τα πάθη του Χριστού" γιατί η ταινία του Μελ Γκίμπσον δεν είχε ίχνος πνευματικότητας.

Σπύρος.
Όταν βλέπεις την ταινία είναι σαν να διαβάζεις το κατά Ιωάννη Ευαγγέλιο . Ακριβώς τα ίδια λόγια από την αρχή μέχρι το τέλος
Εικόνα
Εγώ είμαι η ανάστασις και η ζωή· ο πιστεύων εις εμέ, και αν αποθάνη, θέλει ζήσει·
(’Ιωαννου 11, 25)
srev
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 358
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 14, 2008 6:00 am

Re: dvd "Το Κατα Ιωάννη Ευαγγέλιο"

Δημοσίευση από srev »

Η πλήρης ταινία (δεν αναφέρομαι στη συνεπτυγμένη δύωρη έκδοση) διαρκεί τρεις ώρες και λόγω ελλείψεως προσωπικού χρόνου τελικά δεν κατάφερα να πιστοποιήσω πρόταση προς πρόταση ολόκληρο το Ευαγγέλιο καθόλη τη διάρκεια της ταινίας. Το δείγμα, ωστόσο, ελέγχου που έκανα ανέρχεται περίπου στο 30%-40% διάσπαρτο σε όλο το ευαγγελικό κείμενο, ιδιαίτερα σε σημεία που ακούγονταν/φαίνονταν ύποπτα, και επιβεβαίωσα ό,τι οι δημιουργοί ισχυρίζονται, ότι δεν πρόσθεσαν ή αφαίρεσαν κείμενο κι ότι ακολουθείται πιστά η μετάφραση χωρίς εξαιρέσεις. Έχω να σημειώσω όμως ότι σε πολλά σημεία το σενάριο διαφοροποιείται σε σημασιολογικό επίπεδο λέξεων (π.χ. "άνωθεν" στο πρωτότυπο μεταφράζεται σε "Θεός - God"). Αυτό εκτιμώ ότι οφείλεται στη συγκεκριμένη μετάφραση του Ευαγγελίου (the American Bible Society's Good News Bible) στην οποία στηρίχθηκε η ταινία, που είναι απ' όσο γνωρίζω μάλλον μετριότατη. Επίσης εντύπωση μού έκανε ότι παρότι η επιγραφή στον Τίμιο Σταυρό, σύμφωνα με το πρωτότυπο, ανέγραφε περιφραστικά στα Εβραϊκά, Ελληνικά και Λατινικά το ΙΝΒΙ, στην ταινία παραλείπεται στην επιγραφή το τμήμα "των Ιουδαίων" στην Ελληνική (ίσως και στις άλλες γλώσσες, δεν πρόσεξα) και ότι αναστρέφεται η σειρά εμφάνισης σε Εβραϊκά, Λατινικά και Ελληνικά. Άλλα σημεία διαφοροποίησης από το πρωτότυπο είναι δραματουργικά. Για παράδειγμα, η Μαρία εμφανίζεται στην ταινία να αγγίζει το Χριστό στα χέρια (κάτι που δεν αναφέρεται στο Ευαγγέλιο) στον Τάφο κι Εκείνος να της λέει "do not hold on to me" αντί του ορθού "μην με αγγίζεις - μη μου άπτου" δηλαδή "touch me not", όπως και το ότι εμφανίζεται σε πολλές σκηνές μαζί με του μαθητές χωρίς να αναφέρεται(;) στο κείμενο (διακρίνω μια ανεπαίσθητη σχεδόν μετα-φεμινιστική, πολιτικά ορθή, ανάδειξη των γυναικών στην Χριστιανική Παράδοση).

Πρέπει να δεχτώ ότι η ταινία είναι μοναδική στο είδος της, στην καθολική χρήση του θεόπνευστου κειμένου αντί σεναρίου και στην εκτέλεσή της ως κράμματος ντοκυμαντέρ και ερμηνευτικού κινηματογράφου. Τίποτε σχεδόν οπτικοακουστικό, στο βαθμό που εστιάζεται αβίαστα η προσοχή του τηλεθεατη, δεν είναι τυχαίο παρά υποδεικνυόμενο από το Ευαγγέλιο του Ιωάννη. Συμφωνώ με την Andy Naselli ότι η ταινία αυτού του περιεχομένου πρέπει να απωθεί την ψυχολογική τάση του ανθρώπου να προσκολάται στους ηθοποιούς, σαν να ήταν εκείνοι οι πραγματικοί χαρακτήρες που υποδύονται και ότι πρέπει ο θεατής να μένει στα ίδια τα λόγια του Ευαγγελίου αντί στην ερμηνεία των ηθοποιών. Σε αυτό το σημείο αρχικά απογοητεύτηκα από την υποκριτική τύπου 'αμερικανικής νεανικής ταινίας με αλλαζονικό ύφος 21 αιώνα' του Henry Ian Cusick, στο ρόλο του Χριστού, κάνοντας την αναπόφευκτη σύγκριση με την αξεπέραστη ερμηνεία του Robert Powell στην αγγλο-ιταλική τηλεταινία του Franco Jefirelli "Jesus of Nazareth", κατόπιν όμως χάρηκα που δεν ταύτισα υποσυνείδητα τον ηθοποιό με τον ίδιο το Χριστό- τελικά παρακολουθώ την ταινία ως ένα βοηθητικό μόνο μέσο για την 'οπτική' ανάγνωση του Ευαγγελίου κι όχι ως διασκέδαση ή καλλιτεχνική ψυχαγωγία. Με αυτήν την προσέγγιση η ταινία με καθήλωσε με τις εκπλήξεις της, και πάλι συμφωνώντας με την Andy Naselli, ότι άλλο να διαβάζεις το Ευαγγέλιο και άλλο να βλέπεις πόσο σκανδαλώδες για την εποχή (ώς σήμερα) ήταν (και είναι) το μήνυμα του Χριστού. Από την άλλη, διαφωνώ με το σχόλιο που επικαλείται η Andi Naselli στην κριτική της: <<King James Version translators wrote in the preface to the KJV: “the very meanest [i.e., poorest] translation of the Bible in English . . . containeth the word of God, nay, is the word of God.”)>> Ο δημιουργός της ταινίας, διαβάζω, σχεδίαζε αντίστοιχη ταινία για το Κατά Μάρκον Ευαγγέλιο αλλά χρεωκόπησε οικονομικά.

Όσοι δεν έχουν ποτέ διαβάσει την ΚΔ, ούτε καν ένα Ευαγγέλιο ολόκληρο, παρακολουθώντας την ταινία "θα πέσουν από την καρέκλα" διαπιστώνοντας πόσο διαφορετικός εμφανίζεται ο Χριστός από όλες τις δραματοποιημένες κινηματογραφικές και τηλεοπτικές προσεγγίσεις Του ώς σήμερα.

Κριτική της Andi Naselli:
http://andynaselli.com/theology/the-gospel-of-john-film

Μπορείτε να παρακολουθήσετε την ταινία στο youtube σε 21 τμήματα. Πρώτο τμήμα:
http://www.youtube.com/watch?v=qriwL2gU ... re=related

Σπύρος.
sotirios
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Τετ Δεκ 17, 2008 10:55 am

Re: dvd "Το Κατα Ιωάννη Ευαγγέλιο"

Δημοσίευση από sotirios »

nasos, κατέβασα τα αρχεια που έβαλες (σε μορφη .zip νομίζω).
Μετά προσπάθησα να τα ανόίξω με αρχειο RAR αλλά δεν ανοίγουν.
Καμία ιδέα τι δεν κάνω σωστα?
έχω ακούσει και εγώ καλά λόγια για την ταινία!
άντε, να μην μείνω με την απορία!
:105
Άβαταρ μέλους
nasos
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 248
Εγγραφή: Τετ Δεκ 05, 2007 6:00 am

Re: dvd "Το Κατα Ιωάννη Ευαγγέλιο"

Δημοσίευση από nasos »

Τι να σου πω… εγώ έτσι τα άνοιξα με το wrar
Τώρα μόνο στο κατέβασμα άν κάποιο αρχείο δεν κατέβηκε όλο και θέλει ξανά κατέβασμα δηλ. π.χ.το part1 ή τα υπόλοιπα μέχρι το 6(το 7 εχει 108,88ΜΒ) έχει 199ΜΒ και κατέβασε τα 198 τότε δεν ανοίγει.
Δεν γνωρίζω πολλά από υπολογιστή …αν γνωρίζει κάποιος άλλος και μπορεί να σε βοηθήσει να τα ανοίξεις καλός … αλλιώς κάνω μια αντιγραφή και σου τη στέλνω με το ταχυδρομείο…
Εικόνα
Εγώ είμαι η ανάστασις και η ζωή· ο πιστεύων εις εμέ, και αν αποθάνη, θέλει ζήσει·
(’Ιωαννου 11, 25)
ktistos
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 292
Εγγραφή: Δευ Απρ 07, 2008 5:00 am
Τοποθεσία: Ιωάννης & ΚΑΤΕΡΙΝΗ

Re: dvd "Το Κατα Ιωάννη Ευαγγέλιο"

Δημοσίευση από ktistos »

Εμένα μου άρεσε αρκετά, πλην της σκηνής του Μυστικού Δείπνου όπου ο σκηνοθέτης χωρίς να υπάρχει πουθενά αναφορά γι αυτό κι εντελώς αυθαίρετα παρουσιάζει την Μαρία την Μαγδαληνή να τρέχει και να πιάνει το χέρι του Χριστού μόλις ο Χριστός ανακοίνωσε πως θα "φύγει" αφήνοντας έτσι υπονοούμενα.

Δείτε την σκηνή από το Κατα Ιωάννη ευαγγέλιο κεφάλαιο 13 στίχοι 31 και μετά και από το 2:50 του βίντεο ως το 3:30:
http://www.youtube.com/watch?v=_v4c-L9F ... re=related
nikos164
Απλό Μέλος
Απλό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 01, 2007 5:00 am

THE GOSPEL OF JOHN ταινία

Δημοσίευση από nikos164 »

Γεια σας φίλοι.
Υπάρχει μια ταινία με το όνομα "THE GOSPEL OF JOHN" (το ευαγγέλιο του Ιωάννη) νομίζω παραγωγής 2003 και ο ηθοποιός που κάνει τον Ιησού είναι ο HENRY IAN CUSICK
Ξεκινά γράφοντας ότι είναι αυτό είναι το Ευαγγέλιο του Ιωάννη και ότι η ταινία, αποτελεί πιστή μεταφορά αυτού του Ευαγγελίου.

Εάν κάποιος από εσάς την έχει δει, θα το εκτιμούσα πολύ να με ενημέρωνε αν είναι πράγματι έτσι ή η ταινία αλλοιώνει το Ευαγγέλιο, ή είναι έργο αιρετικών ή άλλων παραφυάδων.

Ευχαριστώ.
Να΄ναι ευλογημένο!
Απάντηση

Επιστροφή στο “Λέσχη Αναγνωστών - Βιβλιοπροτάσεις”