Ποιο βιβλίο διαβάζετε αυτήν την περίοδο;

Διαβάσατε ένα καλό Ορθόδοξο Χριστιανικό βιβλίο; προτείνετε το και σε μας.

Συντονιστής: Συντονιστές

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Dimitris39
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5841
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 05, 2009 5:46 pm

Re: Ποιο βιβλίο διαβάζετε αυτήν την περίοδο;

Δημοσίευση από Dimitris39 »

ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΑΥΤΟ ΖΗΤΗΣΕ ΝΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΗΣΕΙ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΚΟΙΜΗΣΗ ΤΟΥ.
Εικόνα
http://papa-giannis.blogspot.com/
Κύριε,Θεέ μου,Νύμφιε της ψυχής μου, λυτρωτή μου.
Μνήσθητί μου εν τη βασιλεία σου

«Χαίροις μετά Θεόν ή Θεός, τα δευτερεία της Τριάδος ή έχουσα»

ἳνα ὦσιν ἓν, καθώς ἡμεῖς

Θεέ μου σ'αγαπώ
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25026
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Ποιο βιβλίο διαβάζετε αυτήν την περίοδο;

Δημοσίευση από aposal »

1. ΓΑΜΟΣ ΤΟ ΜΕΓΑ ΜΥΣΤΗΡΙΟΝ
2. ΘΕΙΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ : ΤΟ ΜΥΣΤΗΡΙΟΝ ΤΗΣ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣ ΤΟΥ ΧΡΙΣΤΟΥ

Αμφότερα του πρεσβυτέρου Διονυσίου Τάτση.
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
Άβαταρ μέλους
evita_gr
Τακτικό Μέλος
Τακτικό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 71
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 18, 2009 5:42 pm

Re: Ποιο βιβλίο διαβάζετε αυτήν την περίοδο;

Δημοσίευση από evita_gr »

Re: Ποιο βιβλίο διαβάζετε αυτήν την περίοδο;
από inaf » Τετ Αύγ 12, 2009 11:52 pm

Τελειώνω αυτές τις μέρες το βιβλίο ¨"Θεοτόκος" Αγ. Ιωάννου Δαμασκήνου με 4 λόγους για την Θεοτόκο (έναν για την Γέννηση και τρεις για την Κοίμηση) και σχόλια πάνω στους λόγους αυτούς. Πέρα από όλα τα άλλα οι λόγοι του αγίου είναι μάλλον ..... ποιήματα παρά πεζός λόγος, εγκώμια όπως λέει και το βιβλίο. Με βοήθησε να θυμηθώ λίγο ποιά είναι η Παναγιά μας γιατί ξεχνάω εύκολα....
Μες στην αγκάλη σου, θαύμα, κρατάς τον Θεό μας Μητέρα,
κ΄ είσαι απ΄ τη γη και απ΄τους κόσμους των άστρων Εσύ Πλατυτέρα.
inaf
Τακτικό Μέλος

Υπέροχο!Το αγαπημένο μου!Ενα ποίημα ενος Αγίου για την "Αγία Αγίων Μείζων"!

Αυτό το καιρό διαβάζω" το ιεραποστολικο μου ημερολόγιο" του π.Κοσμά Γρηγοριάτη.Εμπειρίες και βιώματα απο μια αγια ζωή,ενός αγίου ανθρώπου,πολύ δραστήριου πνευματικά και σωματικά!Με κανει και ντρέπομαι που το διαβάζω στην αναπαυτική πολυθρόνα του σπιτιού μου... :oops: :oops: :oops:
Άβαταρ μέλους
grigoria-ka
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 443
Εγγραφή: Δευ Μαρ 16, 2009 1:59 pm

Re: Ποιο βιβλίο διαβάζετε αυτήν την περίοδο;

Δημοσίευση από grigoria-ka »

παιδια αν δεν εχετε διαβασει το βιβλιο
"οσιοσς Ανδρεας ο δια Χριστου σαλος" διαβαστετο,ειναι συγκλονιστηκο
λεει για τον βιο του Αγιου,εχει περασει τοσα πολλα,οπως ολοι οι Αγιοι φυσηκα για τον Χριστο μας.
Η ΑΓΑΠΗ ΠΑΝΤΑ ΣΤΕΓΕΙ,ΠΑΝΤΑ ΠΙΣΤΕΥΕΙ,ΠΑΝΤΑ ΕΛΠΙΖΕΙ,
ΠΑΝΤΑ ΥΠΟΜΕΝΕΙ.
lathras
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 121
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 24, 2009 2:41 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: Ποιο βιβλίο διαβάζετε αυτήν την περίοδο;

Δημοσίευση από lathras »

ΔΙαβάζω (σχεδόν τελειώνω) τους "Αδελφούς Καραμάζωφ" του Ντοστογιέφσκυ............

Μου πήρε σχεδόν ένα χρόνο να το τελειώσω....μιλάμε για βιβλίο "τέρας" από κάθε άποψη.......
και όπως μου είχε πεί ο πωλητής στο βιβλιοπωλείο που το αγόρασα......"Εϊναι σαν να διαβάζεις 150 βιβλία μαζί"........και του δίνω απόλυτο δίκαιο...

Το συμπεριέλαβα σε αυτή τη συζήτηση γιατί πρόκειτε για ένα βαθειά πνευματικό βιβλίο. Ο Ντοστογιέφσκι είναι τόσο βαθύς γνώστης της Ορθοδοξίας και της ανθρώπινης ψυχής που σχεδόν σε τρομάζει.

Σε κάθε σελίδα νοιώθεις να ξεμπροστιάζει τις πιο μύχιες σκέψεις σου, και στο τέλος να σε αφήνει "γυμνό" μπροστά στην κρίση του Θεού.
Δέν μπορείς να του ξεφύγεις...όποιος και να είσαι, θα βρείς τον εαυτό σου μέσα στη σελίδες αυτού του βιβλίου!

Είναι η πρώτη φορά που διάβασα Ντοστογιέφσκυ και πιστεύω ότι οι "Αδελφοί Καραμάζωφ" είναι ένα βιβλίο που πρέπει να διαβάσει κάθε άνθρωπος "πρίν χαιρετήσει τον κόσμο τούτο"!!!!!!!!!

(Μου έχουν πεί ότι το "Έγκλημα και τιμωρεία" είναι ακόμα καλύτερο.....)
Άβαταρ μέλους
Σπάρτακος
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 443
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 1:15 pm

Re: Ποιο βιβλίο διαβάζετε αυτήν την περίοδο;

Δημοσίευση από Σπάρτακος »

Έχεις διαβάσει τις ΄΄ Αναμνήσεις από το σπίτι των πεθαμένων΄΄ του Ντοστογιέφσκι; Εκεί που περιγράφει τη ζωή του στη φυλακή στη Σιβηρία. Αν όχι, διάβασέ το και τα ξαναλέμε.

Το έγκλημα και τιμωρία είναι και ΄΄ βαρύ΄΄ και άκρως ψυχοπλακωτικό, είμαι από αυτούς που πιστεύουν ότι και εδώ περιγράφει κάποιου είδους δική του εμπειρία. Πολύ ενδιαφέρον αλλά και πολύ σκοτεινό αφού περιγράφει λεπτομερειακά την ψυχοπαθολογική κατάσταση του ήρωα ,σου χαλά τη διάθεση.
Αληθές είναι το πραγματικό, και η αλήθεια ο ίδιος ο Κύριος, μόνο Αυτός μπορεί να μας ελευθερώσει.
vasilisalt
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6173
Εγγραφή: Παρ Ιουν 19, 2009 12:19 pm

Re: Ποιο βιβλίο διαβάζετε αυτήν την περίοδο;

Δημοσίευση από vasilisalt »

ΤΙΤΛΟΣ : ΄΄Η ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΩΣ ΣΚΑΝΔΑΛΟ ΚΑΙ ΩΣ ΣΩΤΗΡΙΑ΄΄. Συγγραφέας: π. ΦΙΛΟΘΕΟΣ ΦΑΡΟΣ. Αντιγράφω την περιγραφή. <<Η Εκκλησία που είναι η πεμπτουσία της προσφοράς του Χριστού και η βασιλεία του Θεού στον κόσμο, είναι ένας τρόπος ζωής, ένας χώρος ελευθερίας και απλότητος, μια οικογένεια, που συγκροτείται με την αγάπη και την ενότητα των ανθρώπων, που την αποτελούν ως αδελφοί, με τον Θεό κοινό τους πατέρα, και που προσπαθούν να έχουν ψυχή και την καρδία μία, να είναι αλλήλων μέλη, να μοιράζονται ότι έχουν και ότι είναι, και έτσι σώζει τον άνθρωπο εδώ και τώρα, γιατί ικανοποιεί μία καίρια και βασική ανάγκη του. Η Εκκλησία ως τρόπος ζωής δεν είναι μία υπόσχεση πληρότητας χωρίς ημερομηνία λήξεως και η λατρευτική της ζωή έχει μοναδικό στόχο να είναι γεύση και πρότυπο αυτού του πληρωτικού τρόπου ζωής.
Όμως αυτό το υπέροχο δώρο του Θεού στον άνθρωπο παραχαράχθηκε και διαστρεβλώθηκε και έγινε ένας οργανισμός με όλα τα στοιχεία φθοράς και θανάτου του κόσμου, όπως η εξουσία, η γραφειοκρατία, ο ανταγωνισμός, η συναλλαγή, η ακοινωνησία, η ανωνυμία, ο ατομικισμός, η ιδιοτέλεια, η επίδειξη και όλα τα επακόλουθά τους και από το πιο σημαντικό μέσο σωτηρίας του ανθρώπου έγινε ένα ιδιαίτερα προκλητικό σκάνδαλο...>> . Θεωρώ υποχρέωσή μου να προτείνω αυτό το βιβλίο, γιατί ήταν το βιβλίο που μου άλλαξε όλη την κοσμοθεωρία μου, οταν το διάβασα πριν από αρκετά πλέον χρόνια. Ημουν ένας κατά δήλωση ταυτότητας χριστιανός και στην ουσία ένας ΄΄χυδαίος΄΄ δυτικός αγνωστικιστής. Το παραπάνω βιβλίο ήταν η αρχή του προσωπικού θαύματος που βίωσα. Το βιβλίο αυτό με γνώρισε με το Χριστό μας. Τον μέγιστο πατέρα μας, μητέρα μας, φίλο μας, γιατρό μας. Το προτείνω λοιπόν βασικά σε αυτούς που ακόμα το ΄΄σκέφτονται΄΄. Σ΄ αυτούς που ακόμα αμφισβητούν. Σ΄ αυτούς που δεν έχουν διαλέξει ακόμα πνευματική οικογένεια. Σ΄ αυτούς που μένουν μακριά από την ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ του Χριστού επικαλούμενοι πιθανές παθογένειες του συστήματος. Αν λοιπόν το ΄΄σκέφτεστε΄΄ σας παρακαλώ διαβάστε το. Είναι η αρχή για γίνεται μέλη αυτής της υπέροχης πανανθρώπινης ομάδας του Χριστού και των Αγίων μας. Αξίζει το κόπο. Ευχαριστώ και συγγνώμη για την πολυλογία αλλά το θεωρούσα υποχρέωση απέναντι στα παιδιά που πιθανόν βρίσκονται στην άγνοια και τη λήθη της μόνης πραγματικής αλήθειας.
Άβαταρ μέλους
inaf
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 464
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 14, 2008 10:35 pm
Τοποθεσία: Σωτήρης@Αγ. Παρασκευή

Re: Ποιο βιβλίο διαβάζετε αυτήν την περίοδο;

Δημοσίευση από inaf »

Μου έκαναν δώρο στην γιορτή μου το βιβλίο "Απάθεια, Νηπτική θεωρία και πράξη" του Μιχαήλ Μιχαηλίδη. Το ξεκίνησα πριν λίγες μέρες με τον φόβο πως θα μου ήταν βαρύ και δύσκολο στην κατανόηση. Τελικώς αν και μιλάει για αρετές υψηλές και πνευματική κατάσταση..... πραγματικου Χριστιανού είναι γραμμένο τόσο απλά και κατανοητά ώστε να διαβάζεται και από πνευματικά ύψη.... βρεφοκομείου. Συνεπώς το συνεχίζω και το χαίρομαι γιατί δίνει ελπίδα.

"Η απάθεια - αντίσταση στα πάθη - κερδίζεται στο πεδίο της μάχης. Υπέροχη τούτη η αντίσταση, γεμάτη μεγαλείο. Δεν είναι ωραιότερο θέαμα σε τούτο τον κόσμο, από αγωνιστές που αμύνονται ηρωϊκα ενάντια στον εχθρό που ζητά να επιβάλει την τυραννία του στο χώρο της ψυχής"
«Ιδού βαδίζω…» Κύριε, δέξου με
ξεχνώντας τον πολύ μου ρύπο…
Εσύ που ακούς τον κρυφό πόθο μου
και της καρδιά μου κάθε χτύπο.
Dionysios_Anat
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 300
Εγγραφή: Κυρ Σεπ 27, 2009 9:37 am
Τοποθεσία: ᾿Αθῆναι
Επικοινωνία:

Re: Ποιο βιβλίο διαβάζετε αυτήν την περίοδο;

Δημοσίευση από Dionysios_Anat »

petrosathonas έγραψε:Εκτός από την Καινή Διαθήκη που νομίζω ότι όλοι πρέπει να διαβάζουμε από ένα μικρό κεφαλαιάκι καθημέραν...
(ἀφοῦ ἐξαιρεῖται μόνον ἡ Καινὴ Διαθήκη...)

προφήτης ᾿Ιερεμίας ἐκ τῆς Παλαιᾶς Διαθήκης.

(ἂν κανεὶς ἐνδιαφέρεται γιὰ τὸ βιβλίο τοῦ προφήτου Δανιήλ, μπορεῖ νὰ κοιτάξῃ καὶ ἐδῶ.)
Διονύσιος ᾿Ανατολικιώτης
http://www.symbole.gr
e-mail: symbole@mail.com
Skype: dionysios-anat
«γηράσκω ἀεί διορθούμενος»
Συνταξιδιώτης
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 83
Εγγραφή: Δευ Ιαν 19, 2009 6:28 pm

Re: Ποιο βιβλίο διαβάζετε αυτήν την περίοδο;

Δημοσίευση από Συνταξιδιώτης »

"Λόγοι Σοφίας και Χάριτος" Γέροντας Παίσιος και "Γνώμες Αγίων Πατέρων".
Απάντηση

Επιστροφή στο “Λέσχη Αναγνωστών - Βιβλιοπροτάσεις”