Ποιο βιβλίο διαβάζετε αυτήν την περίοδο;

Διαβάσατε ένα καλό Ορθόδοξο Χριστιανικό βιβλίο; προτείνετε το και σε μας.

Συντονιστής: Συντονιστές

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
smarti
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5165
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 09, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Σμαρώ@Κατερίνη, Σέρρες

Re: Ποιο βιβλίο διαβάζετε αυτήν την περίοδο;

Δημοσίευση από smarti »

Εχθές το ξεκίνησα...είναι το βιβλίο '' ΑΒΒΑ ΔΩΡΟΘΕΟΥ έργα ασκητικά''
Εκδόσεις <<ΕΤΟΙΜΑΣΙΑ>>. Αύριο εορτάζει..
Γράφει μέσα για πολλά ωφέλιμα..
συντομογραφίες..
- Για την αποταγή
-για την ταπεινωφροσύνη
-για τη συνείδηση
-για το θείο φόβο
-για το οτι δεν πρέπει κανείς να εμπιστεύεται στη φρόνηση του
-Για το οτι δεν πρέπει να κρίνουμε τον πλησίον μας
-Για το ότι δεν πρέπει να μεμφομαστε τον εαυτό μας
-για τη μνησικακία
-για το ψέμα
-Για το 'οτι πρεπει να βαδίζουμε στο δρόμο του θεού με άγρυπνο πνευμα, χωρίς να χάνουμε τον καιρό μας
-για το ότι πρέπει να μάθουμε να κόβουμε γρήγορα τα πάθη πριν εξοικειωθεί μαζί τους η ψυχή
-για το φόβο της μελλουσης κολάσεως και ότι πρέπι εκείνος που θέλει να σωθεί ποτέ να μην αμελεί τη σωτηρί του
-για το οτι πρεπει να υποφέρουμε τους πειρασμούς ατάραχα και ευχάριστα
-για το κτίσημο και το αρμολόγημα των αρετών της ψυχής
-για τις άγιες νηστείες
..........
Θεοτόκε Παρθένε, χαίρε κεχαριτωμένη Μαρία ο Κύριος μετά Σου. Ευλογημένη Συ εν Γυναιξί και ευλογημένος ο καρπός της κοιλίας σου, ότι Σωτήρα έτεκες των ψυχών ημών.
Άβαταρ μέλους
inaf
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 464
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 14, 2008 10:35 pm
Τοποθεσία: Σωτήρης@Αγ. Παρασκευή

Re: Ποιο βιβλίο διαβάζετε αυτήν την περίοδο;

Δημοσίευση από inaf »

Τελειώνω αυτές τις μέρες το βιβλίο ¨"Θεοτόκος" Αγ. Ιωάννου Δαμασκήνου με 4 λόγους για την Θεοτόκο (έναν για την Γέννηση και τρεις για την Κοίμηση) και σχόλια πάνω στους λόγους αυτούς. Πέρα από όλα τα άλλα οι λόγοι του αγίου είναι μάλλον ..... ποιήματα παρά πεζός λόγος, εγκώμια όπως λέει και το βιβλίο. Με βοήθησε να θυμηθώ λίγο ποιά είναι η Παναγιά μας γιατί ξεχνάω εύκολα....
«Ιδού βαδίζω…» Κύριε, δέξου με
ξεχνώντας τον πολύ μου ρύπο…
Εσύ που ακούς τον κρυφό πόθο μου
και της καρδιά μου κάθε χτύπο.
eikonikos
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 247
Εγγραφή: Πέμ Απρ 05, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Greece

Re: ΠΟΙΟ ΒΙΒΛΙΟ ΔΙΑΒΑΖΕΤΕ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΠΕΡΙΟΔΟ?

Δημοσίευση από eikonikos »

calendula έγραψε:Εγω διαβαζω φαρμακευτικη χημεια 3.Οποιος καταφερει και τη διαβασει μονορουφι και θυμαται οσα διαβασε :shock: ,παρακαλω να μου το αναφερει :mrgreen:
πιστεύω εσύ θα τη διαβάσεις μονορούφι :P
Άβαταρ μέλους
inaf
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 464
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 14, 2008 10:35 pm
Τοποθεσία: Σωτήρης@Αγ. Παρασκευή

Re: Ποιο βιβλίο διαβάζετε αυτήν την περίοδο;

Δημοσίευση από inaf »

Από την σειρά ΧΡΥΣΟΣΤΟΜΙΚΟΣ ΑΜΒΩΝ, ΑΓΙΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ ΧΡΥΣΟΣΤΟΜΟΣ, Εκδόσεις ΝΕΑ ΣΚΗΤΗ ΑΓΙΟΥ ΟΡΟΥΣ διάβασα προ μηνών τα θέματα "Μετάνοια" και "Ελεημοσύνη" και βρήκα και το "Προσευχή" οπότε και το ξεκίνησα πριν λίγες μέρες. Και τα 3 είναι αρκετά παρηγορητικά και πρακτικά και με έχουν βοηθήσει αρκετά. Βλέπω με λύπη πως υπάρχουν θησαυροί που αγνοούσα τόσα χρόνια όμως ποτέ δεν είνα αργά όσο ζούμε :smile: .
«Ιδού βαδίζω…» Κύριε, δέξου με
ξεχνώντας τον πολύ μου ρύπο…
Εσύ που ακούς τον κρυφό πόθο μου
και της καρδιά μου κάθε χτύπο.
Άβαταρ μέλους
Dimitris39
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5841
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 05, 2009 5:46 pm

Re: Ποιο βιβλίο διαβάζετε αυτήν την περίοδο;

Δημοσίευση από Dimitris39 »

βρισκομε στη μεση του βιβλιου
Ο Μακαριος Γεροντας Γεωργιος Καρσλιδης
Εκδοσις Ιερα Μονης Αναληψεως του Σωτηρος Ταξιαρχαι --Σιψα-- Δραμας
Εκδοσις 1989, μου το χαρισε ενα Πνευματικο παιδι του γεροντα το 1992
Κύριε,Θεέ μου,Νύμφιε της ψυχής μου, λυτρωτή μου.
Μνήσθητί μου εν τη βασιλεία σου

«Χαίροις μετά Θεόν ή Θεός, τα δευτερεία της Τριάδος ή έχουσα»

ἳνα ὦσιν ἓν, καθώς ἡμεῖς

Θεέ μου σ'αγαπώ
Άβαταρ μέλους
XRHSTOS
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 293
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 22, 2006 6:00 am
Επικοινωνία:

Re: Ποιο βιβλίο διαβάζετε αυτήν την περίοδο;

Δημοσίευση από XRHSTOS »

καταπληκτικό είναι κ το βιβλίο του π. Νικολάου Σαχαρωφ αγαπώ άρα υπάρχω, μια αναφορά στην Θεολογία του γέροντος Σωφρονίου.
vasilisalt
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6173
Εγγραφή: Παρ Ιουν 19, 2009 12:19 pm

Re: Ποιο βιβλίο διαβάζετε αυτήν την περίοδο;

Δημοσίευση από vasilisalt »

Τα βιβλία του π. Φιλόθεου Φάρου έχει πραγματικά μεγάλο ενδιαφέρον. Δεν με ξενίζει βέβαια όπως έγραψε αδερφός ποιο πριν, που κάποιοι σεβάσμιοι κληρικοί κράτησαν επιφυλάξεις. Κατ΄ αρχην διαβάζοντας ένα βιβλίο δεν σημαίνει πως ταυτίζεσαι συνολικά με τα γραφομενά του. Ο π. Φιλόθεος Φάρος είναι πραγματική γροθια στην πολύ συχνά υπνωμένη χριστιανική πραγματικότητα. Και αυτό γιατί ότι γενικώς αναφέρει στα βιβλία του τα έχει βιώσει, τα έχει ζήσει στο πετσί του και γι΄ αυτό βρίσκει το θάρρος να γράφει με κοφτερή γλώσσα. Δηλαδή για να τα κάνω λιανά, δεν είναι δυνατόν να κάνεις θεωρία για την χριστιανική ζωή και στη διάλεξη να έχεις έρθει με με μερσεντές και τα χρυσάφια πάνω σου να αρκούν για ν ανοίξεις χρυσοχοείο. Ο π. Φιλόθεος λοιπόν έχει το θάρρος συνέχεια να μας θυμίζει πως η ζωή μας είναι αυτή που διδάσκει τους συνανθρώπους μας, και όχι τα παχιά λόγια. Δεν θέλει θάρρος, να μιλάς για τον οικουμενικό Χριστό, όταν οι περισσότεροι κοντεύουν να μας πουν πως ο Χριστός είναι περίπου Έλληνας και όλοι εμείς είμαστε οι εκλεκτοί του; Δεν θέλει θάρρος, για να λες ορθά κοφτά πως οι ιερείς δεν πρέπει να ευλογούν κανόνια; Και το κυριότερο. Ο π. Φιλόθεος Φάρος επιμένει σχεδόν σε όλη του τη ζωή να διδάσκει αλλά και να κάνει πράξη την έννοια της εκκλησίας. Της ομάδας δηλαδή που με πραγματικό ενδιαφέρον ο ένας για τον άλλον βιώνουν τον Χριστό καθημερινά. Και προσοχή, με έργα όχι με λόγια. Τέλος πρέπει να αναφέρω πως σχεδόν σε όλα τα βιβλία του ασκει κριτική (αρκετά κομψη) στον κλήρο, κατώτερο και ανώτερο. Τον κατώτερο συνήθως τον κατηγορεί ότι δεν έχει καμμία διάθεση για βελτίωση - μόρφωση - δημιουργία και απλά θέλουν τυπικα - δημοσιουπαλληλίστικα να ασκούν τα καθηκοντά τους και τον ανώτερο τον κατηγορεί ότι διδάσκουν αυτό που οι ίδιοι δεν βιώνουν. Δηλαδή περιγράφουν την ιδανική χριστιανική ζωή ενώ οι ίδιοι δεν την βιώνουν ούτε στο ελάχιστο. Νομίζω πως δεν χρειάζεται να γράψω πως δεν τα ισοπεδώνει όλα. Ειναι νομίζω αυτονόητο να τονίσω πως μιλάει για το κακό κομμάτι του κλήρου και όχι για όλους. Τελειώνοντας ας μου επιτραπεί μια εντελώς προσωπική κρίση. Είναι σίγουρος πως το ΄΄σύστημα΄΄ θέλει αλλά δεν μπορεί να τον κατηγορήσει ανοιχτά. Γιατί είναι σαν τη μύγα. Δεν σε αφήνει να κοιμηθείς τον ύπνο του δικαίου. Αλλά αφού καταγράφει βιωματικές αλήθειες τεκμηριωμές χριστιανικά τι να του προσάψουν; Έχουν προσπαθήσει ξέρετε στο παρελθόν... Πάντα λοιπόν με μισόλογα , εντέχνως τον έβαζε και θα τον βάζει στην άκρη. Γι αυτό λοιπόν προτείνω όποιος θέλει να μάθει αν αξίζει τον κόπο να διαβάσει Φάρο ας αγορασει κάποιο βιβλίο του, δόξα το θεό είναι πολυγραφότατος (και με ευρύτατο θεματολόγιο) και ας βγάλει μόνος του τα συμπεράσματά του. Τον προτείνω ανεπιφύλακτα. Για μένα προσωπικά ήταν ο άνθρωπος που με δίδαξε το μεγαλείο της ορθοδοξίας. Που άλλαξε συνολικά την κοσμοθεωρία μου για τη ζωή. Και το σημαντικότερο, ως βίωμα και όχι ως διάνοια. Ως σύνολο και όχι ως άτομο. Να το έχει πάντα ο θεός καλά (γιατί είναι και μεγάλος σε ηλικία)
pr28
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 356
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 29, 2007 5:00 am

Re: Ποιο βιβλίο διαβάζετε αυτήν την περίοδο;

Δημοσίευση από pr28 »

ΑΓΙΟΓΡΑΦΙΚΑ ΜΕΛΕΤΗΜΑΤΑ
καθε μερα απο μια σελιδα,εχει ενα αναγνωσμα και την μεταφραση απο την καινη Διαθηκη και μια επεξηγηση απο τους πατερες. πολυ καλο με μεστό και συντομο (για τους πολυασχολους ή οσους τυχερους ειναι ακομα σε εδιακοπες )
Άβαταρ μέλους
xdoum
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 125
Εγγραφή: Παρ Δεκ 05, 2008 7:09 am
Τοποθεσία: Αθηνα

Re: Ποιο βιβλίο διαβάζετε αυτήν την περίοδο;

Δημοσίευση από xdoum »

Η ευχη μεσα στον κοσμο.
Αρκετα καλο βιβλιο
(Α)ΧΡΗΣΤΟΣ
Άβαταρ μέλους
Dimitris39
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5841
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 05, 2009 5:46 pm

Re: Ποιο βιβλίο διαβάζετε αυτήν την περίοδο;

Δημοσίευση από Dimitris39 »

ΕΝΑ ΒΙΒΛΙΟ ΜΕ ΤΟΝ ΒΙΟ ΤΟΥ Π. ΙΩΑΝΝΗ ΚΑΛΑΪΔΗ
ΚΑΙ ΠΟΛΛΑ ΘΑΥΜΑΣΤΑ ΓΕΓΟΝΟΤΑ ΠΟΥ ΣΥΝΕΒΗΣΑΝ.
http://papa-giannis.blogspot.com/
το βιβλιο σε pdf
Κύριε,Θεέ μου,Νύμφιε της ψυχής μου, λυτρωτή μου.
Μνήσθητί μου εν τη βασιλεία σου

«Χαίροις μετά Θεόν ή Θεός, τα δευτερεία της Τριάδος ή έχουσα»

ἳνα ὦσιν ἓν, καθώς ἡμεῖς

Θεέ μου σ'αγαπώ
Απάντηση

Επιστροφή στο “Λέσχη Αναγνωστών - Βιβλιοπροτάσεις”