Ασκητές μέσα στον κόσμο...

Διαβάσατε ένα καλό Ορθόδοξο Χριστιανικό βιβλίο; προτείνετε το και σε μας.

Συντονιστής: Συντονιστές

magdalini
Συστηματικός Αποστολέας
Συστηματικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 201
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 13, 2008 12:52 pm
Τοποθεσία: KRHTH

Re: Ασκητές μέσα στον κόσμο...

Δημοσίευση από magdalini »

Καλησπερα παιδια μολις τωρα ειδα τα μυνηματα σας.Καταρχιν φιλε μου dionysisgr δεν σκανδαλιζωμαι ποτε απο φιλους.Οσο για το θυμιαμα που φτιαχνουν οι λατρεμενες μου μοναχες ειναι μοναδικο.Αν και φτιαχνω και εγω δεν μπορω επ ουδενη να αγγιξω την τελειοτητα του εργου τους.Ευχαριστω και για το εγκωμιο του ονοματος και για το καλοσωρισμα.Dimitra oλα σωστα για το Μοναστηρι και το βιβλιο πρεπει να στο εδωσε η αξιολογωτατη Θεοξενη Ηγουμενη του Μοναστηριου.Δεν ξερω αν μπορεσες να πας στο καινουριο Μοναστηρι το [ Καστρο ] οπως λεμε εμεις οι ντοπιοι αφιερωμενω στην Μεταμορφωση του Σωτηρα.Αξιζει οποιος βρεθει στα Χανια να το γνωρισει.Επνευση του Αγιασμενου Γεροντα Πορφυριου μια και η μακαριστη Ηγουμενη Θεοσεμνη μοναχη υπηρξε μαθητρια του και το εφτιαξε κατοπιν παροτρινση αυτου
ester
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 382
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 01, 2007 5:00 am

Re: Ασκητές μέσα στον κόσμο...

Δημοσίευση από ester »

"Ο ΓΕΡΩΝ ΑΜΒΡΟΣΙΟΣ ΛΑΖΑΡΗΣ"
Ο ΜΑΚΑΡΙΣΤΟΣ ΓΕΡΩΝ ΑΜΒΡΟΣΙΟΣ ΛΑΖΑΡΗΣ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟΣ ΤΗΣ ΙΕΡΑΣ ΜΟΝΗΣ ΠΑΝΑΓΙΑΣ ΓΑΥΡΙΩΤΙΣΣΗΣ ΠΑΡΑ ΤΗΝ ΑΜΦΙΚΛΕΙΑΝ
(21-12-1912 2-12-2006).

ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΗΣΕ ΕΝΑ ΝΕΟ ΒΙΒΛΙΟ
"Ο ΓΕΡΩΝ ΑΜΒΡΟΣΙΟΣ ΛΑΖΑΡΗΣ"
ΑΠΟ ΤΙΣ ΕΚΔΟΣΕΙΣ ΚΥΡΙΑΚΙΔΗ.

ΜΕΤΑΞΥ ΤΩΝ ΑΛΛΩΝ ΠΟΛΥ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΩΝ ΘΕΜΑΤΩΝ, ΣΤΗ ΣΕΛΙΔΑ 178 ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΤΑ ΕΞΗΣ:

" ΘΑ ΕΡΘΟΥΝ ΧΡΟΝΙΑ ΔΥΣΚΟΛΑ, ΑΛΛΑ ΜΗ ΦΟΒΑΣΤΕ. ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΟΥ Ο ΘΕΟΣ ΔΕΝ ΤΑ ΕΓΚΑΤΑΛΕΙΠΕΙ. ΘΑ ΤΑ ΦΥΛΑΕΙ ΣΚΑΝΔΑΛΩΔΩΣ."

ΔΗΛΑΔΗ ΓΕΡΟΝΤΑ;

ΤΙ ΔΗΛΑΔΗ;
ΝΑ, ΑΜΑ ΔΕΝ ΘΑ ΕΧΕΙΣ ΝΑ ΦΑΣ, ΘΑ ΞΥΠΝΑΣ ΤΟ ΠΡΩΙ, ΘΑ ΒΡΙΣΚΕΙΣ ΜΙΑ ΦΡΑΝΤΖΟΛΑ ΨΩΜΙ ΠΑΝΩ ΣΤΟ ΤΡΑΠΕΖΙ ΚΑΙ ΘΑ ΛΕΣ: αυτο απο που ηρθε;
ΑΛΛΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΠΙΣΤΗ ΣΤΟ ΘΕΟ. ΧΩΡΙΣ ΠΙΣΤΗ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΤΙΠΟΤΑ"

ΚΑΙ ΑΜΕΣΩΣ ΣΥΝΕΧΙΖΕΙ:
ΑΠΟ ΕΔΩ ΚΑΙ ΠΕΡΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΔΙΑΝΟΗΘΕΙ ΤΙ ΘΑ ΔΕΙΣ ΚΑΙ ΤΙ ΘΑ ΑΚΟΥΣΕΙΣ. ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΞΑΝΑΓΙΝΕΙ ΠΟΤΕ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ, ΕΙΠΕ ΜΙΑ ΜΕΡΑ ΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΤΟΥ ΤΟΥ 2005
.

ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΘΑ ΣΥΜΒΟΥΝ;
ΣΕ ΟΛΟ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΚΑΙ ΣΕ ΕΜΑΣ
.

ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ;

"ΓΙΑΤΙ ΕΜΕΙΣ ΛΕΕΙ ΕΙΜΑΣΤΕ Ο ΦΑΡΟΣ ΤΗΣ ΟΡΘΟΔΟΞΙΑΣ, ΑΛΛΑ ΚΑΤΑΝΤΗΣΑΜΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΜΑΡΤΙΑ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΘΕΟΥΣ".
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25024
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Ασκητές μέσα στον κόσμο...

Δημοσίευση από aposal »

Δόξα σοι ο Θεός!
Μαγδαληνή, σε παρακαλώ, μην λες :
magdalini έγραψε:δεν σκανδαλιζωμαι ποτε απο φιλους.
Το ότι - ενίοτε - δεν σκανδαλιζόμαστε το οφείλουμε στον Κύριο, γιατί χωρίς την δική Του προστασία θα είμασταν ένα μηδενικό! Επειδή όμως μερικές φορές ξεχνάμε πως οτιδήποτε καλό κάνουμε οφείλεται στον Θεό και όχι στις δικές μας - αξιοθρήνητες - δυνάμεις, αποσύρει ο Δημιουργός τη Χάρη Του από πάνω μας, ώστε να μας "τραντάξει" ο πονηρός και να προσγειωθούμε πάλι στην ταπεινότητα.
Εγώ εδώ μέσα (και αλλού) έχω σκανδαλιστεί ουκ ολίγες φορές. Κάθε φορά, όταν συνέρχομαι, καταλαβαίνω πόσο ελάχιστος είμαι. Μηδενικό, όπως είχε πει και ο μακαριστός Γέροντας Παΐσιος.
Το βιβλίο της Θεοσέμνης ξεκίνησα να το διαβάζω και το σταμάτησα, ο ανάξιος, γιατί δεν μπρούσα να διαθέσω χρόνο.
Ο Θεός να με λυπηθεί!
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
magdalini
Συστηματικός Αποστολέας
Συστηματικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 201
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 13, 2008 12:52 pm
Τοποθεσία: KRHTH

Re: Ασκητές μέσα στον κόσμο...

Δημοσίευση από magdalini »

Καλε μου φιλε εχεις απολυτο δικιο στα γραφωμενα σου.Το χερι του Θεου ειναι αυτο που κραταει τον ανθρωπο να μην πεσει το ιδιο που τον σσκεπαζει απο τους πειρασμους.Ομως πως θα σκανδαλιστει εκεινη που ειναι ποιο αμαρτωλη και αναξια ολων και πως θα ριξει την πετρα της κατακρισης αυτη που πρεπει να θρηνει και να κατακρινει μονο τον εαυτο της Φιλε μου καλε δεν σκανδαλιζωμαι οχι γιατι ειμαι τελεια η αγια αλλα γιατι ολοι ειναι καλυτερη απο εμενα
koga
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 225
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 11, 2008 3:36 pm
Τοποθεσία: Kωστας

Re: Ασκητές μέσα στον κόσμο...

Δημοσίευση από koga »

Aπεναντι απο το μοναστηρι του Αγιου Ραφαηλ στισ Καρυες Μυτηλινης υπαρχει ναος της Μαριας Μαγδαλινης με αγιασμα λαδι και τμημα οστων
Άβαταρ μέλους
calendula
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 256
Εγγραφή: Δευ Μαρ 16, 2009 2:00 pm
Τοποθεσία: Όπου γης...

Re: Ασκητές μέσα στον κόσμο...

Δημοσίευση από calendula »

''Ασκητες μεσα στον κοσμο'' ...αυτο το βιβλιο το ειχα μαζι μου περυσι το καλοκαιρι και το διαβαζα στο πλοιο της επιστροφης απο την Ανδρο. Μου εκανε ιδιαιτερη εντυπωση και πραγματικα αξιζει να διαβαστει.

Πατηρ Αμβροσιος Λαζαρης.Αυστηρη μορφη ,διαβαζε την σκεψη σου.Τελευταια φορα που τον ειχα επισκεφτει πρεπει να ηταν χειμωνας του 2004 νομιζω. Αληθεια πως μπορω να περασω μια φωτογραφια του απο το αρχειο μου εδω?
Κράτα με Χριστέ μου να μην σου φύγω...
magdalini
Συστηματικός Αποστολέας
Συστηματικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 201
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 13, 2008 12:52 pm
Τοποθεσία: KRHTH

Re: Ασκητές μέσα στον κόσμο...

Δημοσίευση από magdalini »

kΑΛΗΜΕΡΑ παιδια.Για την εκκλησια της Αγιας Μαριας της Μαγδαλινης που γραφεις το γνωριζω και εγω .Την εφτιαξε η Ηγουμενη του Αγιου Ραφαηλ με προσωπικα εξοδα.Ηταν ενα τασιμο που ειχε πριν γινει μοναχη
Απάντηση

Επιστροφή στο “Λέσχη Αναγνωστών - Βιβλιοπροτάσεις”