Ψυχοφελή μηνύματα...

Καθημερινά πνευματικά μηνύματα.

Συντονιστής: Συντονιστές

toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 35855
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από toula »

Όσες δυσκολίες κι αν πέρασες ή περνάς, όσες κακές στιγμές κι αν έζησες, είναι άδικο να πεις ότι η ζωή δεν είναι όμορφη.
Η ζωή παρά τις δοκιμασίες και τις κακές ημέρες που θα ζήσουμε κατα την διάρκειά της, είναι όμορφη και γλυκιά και υπέροχη.
Αρκεί να μην μένουμε στο σκοτάδι.
Ο πόνος στην ζωή μας σίγουρα με κάποια μορφή θα εμφανιστεί. Κάποιες φορές κιόλας θα μας φανεί δυσβάστακτος, άδικος, πολύς. Είναι τότε που καλούμαστε να υπομείνουμε γενναία με φρόνημα ελπίδας.
Το ξέρω, πονάς και όλα φαίνονται μαύρα και άχρωμα. Σε καταλαβαίνω γιατί κι εγώ ακόμα βρίσκομαι μέσα σε δοκιμασία. Όμως η ζωή συνεχίζεται. Όλα θα περάσουν. Και ο πόνος και η δοκιμασία και η μαυρίλα. Αυτό ελπίζουμε και προσευχόμαστε και αισιοδοξούμε.
Τώρα στον πόνο είναι η ώρα του μαθήματος.μ, για να καταλάβουμε την ομορφιά της ζωής και το μέγεθος των ευεργεσιών του Θεού. Διότι όντως όταν χάσουμε ή στερηθούμε κάτι, τότε το εκτιμούμε.
Ο πόνος θα φύγει, η δοκιμασία θα υποχωρήσει.
Όμως μην επιτρέψεις στον εαυτό σου να μείνει σε εκείνες τις στιγμές που υπέφερες. Εάν τις θυμάσαι, να είναι για να ζωντανεύεις τα χρώματα της ζωής σου, για να κινείσαι με ευχαριστιακό πνεύμα, για να ξεκινάς κάθε ημέρα σου με ορμή αγάπης και φωτός.
Εύχομαι κανείς να μην πονά.
Εύχομαι η ζωή όλων μας να ανθίζει μέσα στα χρώματα της χαράς και ειρήνης.
Και τότε η ζωή όντως βιώνεται στην πραγματική της ομορφιά. Τότε κι εσύ και ο καθένας ομορφαίνει περισσότερο, επειδή πλέον χαμογελά πιο συχνά, επειδή αγαπά πιο βαθιά, επειδή μιλά πιο γλυκά, επειδή συγχωρεί πιο εύκολα, επειδή ζει πιο συνειδητά, πιο φωτεινά, πιο καρδιακά...
Επειδή ζει πιο πολύ την ζωή του.

Αρχιμ. Παύλος Παπαδόπουλος
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 35855
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από toula »

Εξιτήριο μετά από 30 ημέρας νοσηλείας σε Νοσοκομεία, με 20 κιλά λιγότερα.
Βλέπω το κρεββάτι που πάνω του πέρασα πολλά...
Μα είμαι πλέον στο πόδι, έτοιμος να το αφήσω πίσω μου...δεν το έχω ανάγκη.
Και όλα τα δύσκολα και σκοτεινά μοιάζουν πλέον τόσο μακρινά.
Και η ζωή άλλο τόσο πιο γλυκιά και όμορφη.
Με βήματα σταθερά, με ανάσα δυνατή και με φρόνημα ελπίδας και πίστης κοιτούμε μπροστά με αισιοδοξία.
Σαν ψέμμα μου φαίνεται όλο αυτό που έζησα. Σα να το έζησε κάποιος άλλος.
Σαν ψέμμα μου φαίνεται ότι αφήνω το νοσοκομείο.
Ευχαριστώ το Θεό και τους προστάτες Αγίους μου.
Ευχαριστώ τους γιατρούς και το νοσηλευτικό προσωπικό.
Ευχαριστώ τους ανθρώπους που προσευχήθηκαν για μένα, που ξενύχτησαν στα γόνατα, που δάκρυσαν με πίστη, που στάθηκαν δίπλα μου κι ας ήταν μακρυά μου...
Είμαι ακόμα εδώ.
Για ποσό; Ο Θεός γνωρίζει.
Όσο όμως είμαι δεν θα ξεχάσω τις ευεργεσίες που δέχτηκα από ανθρώπους με διάφορους τρόπους, από συγκεκριμένους Αγίους, από τον Φιλάνθρωπο Θεό.
Θα έρθει η ώρα που θα έχω πλέον τις δυνάμεις ώστε να ξαναλειτουργήσω.
Και τότε όλους σας θα σας πάρω αγκαλιά και θα σας ενώσω με τον Κύριο.
Εκεί στο Άγιο Ποτήριο.
Εκεί που όλοι χωράνε και κανείς δεν περισσεύει.
Εκεί που ουρανός και γη γίνονται ένα.
Εκεί που ο θάνατος παύει και η ζωή βασιλεύει.
Εκεί που όλα γίνονται οικεία και όλοι γίνονται αδέλφια.
Εκεί που αναπνεύουμε αιωνιότητα.
Θα έρθει η ώρα...γι’ αυτήν την ιερή και θεία αγκαλιά.
Και από εκεί κανείς να μην πάρει εξιτήριο.

Αρχιμ. Παύλος Παπαδόπουλος
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 35855
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από toula »

Ένα μεγάλο ευχαριστώ στους γιατρούς και το νοσηλευτικό προσωπικό των Νοσοκομείων της Βέροιας και του Γ.Σ.Ν.Ε. 424 για την φροντίδα που μου παρείχαν, διότι χωρίς και την δίκη τους συνδρομή τώρα δεν θα ήμουν στην ζωή.
Τους έζησα για λίγο. Είδα μεγαλείο ψυχής. Δεν είναι εύκολο να εργάζεσαι κάτω από τέτοιες συνθήκες. Έχουνε δει ανθρώπους να χάνονται μέσα σε μερικά λεπτά. Μέσα σε ένα χρόνο πέθαναν τόσοι άνθρωποι στα χέρια τους όσοι όλα τα προηγούμενα χρόνια της εργασίας τους... μπορεί και παραπάνω.
Από την μια η σωματική κούραση, μα από την άλλη η ψυχική φθορά που ζούνε, αυτή είναι τρομακτική και δυσβάστακτη.
Δεν είναι εύκολο να διαχειριστείς μέσα σου μια τέτοια καθημερινότητα.
Γι’αυτό τέτοιοι άνθρωποι πραγματικά είναι πρότυπα διακονίας και φιλανθρωπίας.
Αν και κουρασμένοι οι ίδιοι προσπαθούσαν να σου δώσουν κουράγιο και ελπίδα. Αν και εξουθενωμένοι ερχόντουσαν πρόθυμοι άλλη μια φορά να σε φροντίσουν, με το ίδιο ενδιαφέρον, με την ίδια αγάπη. Διότι εάν δεν υπάρχει αγάπη, αργά ή γρήγορα η διακονία αυτή καταντά ένα επάγγελμα με σκληρότητα και αδιαφορία.
Θέλει καρδιά για να μπορείς να ανταπεξέλθεις σε τέτοιες καταστάσεις.
Αυτά τα χέρια τους, που με φρόντιζαν, με καθάριζαν, με νοσήλευαν, θέλω να φιλήσω.
Αυτά τα μάτια τους, που με πρόσεχαν, θέλω να φιλήσω.
Αυτά τα πόδια τους που τρέχανε πρόθυμα όταν υπήρχε ανάγκη και κίνδυνος, θέλω να φιλήσω.
Αυτά τα στόματά τους, που με παρηγορούσαν, με ενθάρρυναν, με εμψύχωναν, θέλω να φιλήσω.
Αυτές τις καρδιές τους, που με συμπονούσαν, με νοιαζόντουσαν, με συντρόφευαν, θέλω να φιλήσω.
Αυτές τις ψυχές τους, που ακούραστες και δυνατές πρόσφεραν πάντα το καλύτερο, που με άκουγαν ακόμα και μέσα στην σιωπή με μόνο θόρυβο το μηχάνημα του οξυγόνου, θέλω να φιλήσω.
Σας ευχαριστώ και παρακαλώ τον Θεό να σας ενδυναμώνει, να σας φωτίζει και να σας ειρηνεύει μέσα στους ταραγμένους χρόνους και τόπους που διακονείτε.
Έλεος προσφέρεται...
Και δεν υπάρχει μεγαλύτερη αρετή από αυτήν.
Έλεος, αυτό ιερουργείτε μέσα στις ΜΕΘ και στις πτέρυγες της πανδημίας.
Ήρωες;
Μικρή λέξη για εσάς...
Είμαι ευτυχής που γνώρισα τέτοιους ανθρώπους αν και ποτέ δεν είδα το γλυκό πρόσωπό τους.
Ίσως μια μέρα συναντηθούμε και αγκαλιαστούμε χωρίς μάσκες, χωρίς φόβο, χωρίς ενδοιασμούς...
Χριστός Ανέστη!

Αρχιμ. Παύλος Παπαδόπουλος
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 35855
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από toula »

Ζω και είμαι ευγνώμων.
Ευχαριστώ το Θεό που έδειξε ευσπλαχνία και μου έδωσε κι άλλο χρόνο μετανοίας.
Ευχαριστώ και όλους εσάς που με τις προσευχές σας με παρηγορήσετε, με ενισχύσετε και σταθήκατε αναμμένες λαμπάδες πίστης και ελπίδας.
Δεν ήταν εύκολα τα πράγματα, ούτε είναι.
Αυτά που έζησα θα μείνουν για πάντα χαραγμένα στην ψυχή μου.
Ο ίδιος είμαι, αλλά «αλλιώς».
Όταν φτάνεις τόσο κοντά στον θάνατο, δεν μπορείς να παραμείνεις ίδιος.
Δεν θέλω να ξεχάσω.
Δεν θέλω να αφήσω τον χρόνο να αποδομήσει κι αυτήν την δοκιμασία.
Θέλω να θυμάμαι τον πόνο, την μοναξιά, την απελπισία, το κλάμα εκείνα τ’ ατελείωτα βράδια, το σκοτάδι του νου, το πόσο ευάλωτος και εύθραυστος ένιωσα.
Θέλω να θυμάμαι την τελευταία καρδιακή εξομολόγησή μου, την τελευταία προσευχή μου πριν την διασωλήνωση...την αγωνία.
Θέλω να θυμάμαι την στιγμή που άνοιξα τα μάτια μου μέσα στην ΜΕΘ.
Θέλω να θυμάμαι διότι μόνο έτσι θα μπορώ να εκτιμώ καθημερινά την υγεία, την ανάσα, το περπάτημα, το γέλιο, την παρέα, την χαρά...για να μην παίρνω τίποτα ως δεδομένο και τα πάντα ως θείο δώρο. Για να μην πέσω στην αχαριστία, στην γκρίνια, στην μιζέρια...
Χωρίς κανένα υποκείμενο νόσημα, παλεύω εδώ και ένα μήνα...
Ο covid-19, μου «πήρε» πολλά, αλλά μου «έδωσε» κιόλας.
Όταν παλεύεις με τον θάνατο τότε όλα παίρνουν άλλο νόημα. Θάνατο...καταλαβαίνεις;
Ε, τότε καταλαβαίνεις πολλά, αλλά δυστυχώς δεν έχεις τον χρόνο να εξηγήσεις και να εξηγηθείς.
Πλέον βλέπεις ποια είναι τα σημαντικά και ποια τα ασήμαντα, ποια τα ουσιώδη και ποια τ’ ανούσια.
Στις πτέρυγες των νοσοκομείων του covid-19, των ΜΕΘ, βλέπεις ζωές να φεύγουν και να έρχονται. Και είναι φοβερό πως οι ζωές αυτές ψιθυρίζουν κάτω από τις μάσκες οξυγόνου, το βαθύ νόημα της ζωής.
Αγάπα.
Υπέμεινε.
Ταπεινώσου.
Συγχώρα.
Ζήσε.
Ανέπνευσε.
Ήλπιζε...
Γιατί;
Γιατί...Χριστός Ανέστη, χαρά μου!
Και αυτό έχει σημασία.
Χριστός Ανέστη τώρα και πάντα.
Αυτό είναι το μείζων!
Αυτή είναι η χειρολαβή από την οποία μπορείς να πιαστείς και ν’ανασηκωθείς, όπως ο κατάκοιτος από το κρεβάτι του...
Όχι που Ανέστη, όχι πως Ανέστη, όχι πότε Ανέστη... αλλά ότι Ανέστη! Αυτό έχει σημασία.
Ανέστη ο Χριστός αδελφοί...
..και η ζωή πολιτεύεται...
Κι ας είμαστε πάνω σε σταυρό.
Έρχεται η ώρα που τα πάντα για όλους θα γίνουν φως και ειρήνη και ζωή.
Εύχεστε.

Aρχιμ. Παύλος Παπαδόπουλος
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 35855
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από toula »

Ο ΕΜΠΝΕΥΣΤΗΣ ΤΩΝ ΠΑΙΔΙΚΩΝ ΑΓΩΝΩΝ ΤΟΥ ΑΓΙΟΥ ΠΟΡΦΥΡΙΟΥ!
ΑΓΙΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ Ο ΚΑΛΥΒΙΤΗΣ.

Ο Όσιος Ιωάννης ο Καλυβίτης ο δια Χριστόν πτωχός έζησε στα μέσα του 5ου μ.Χ. αιώνα (κατ' άλλους γεννήθηκε στην Κωνσταντινούπολη στις αρχές του 5ου μ.Χ. αιώνα) και ήταν γιος του Ευτροπίου, συγκλητικού στο αξίωμα, και της Θεοδώρας.
Ο Ιωάννης δεν θέλησε ν' ακολουθήσει το δρόμο των δύο μεγαλυτέρων αδελφών του, που κατέλαβαν λαμπρά αξιώματα και προτίμησε να αφιερωθεί στην υπηρεσία της πίστης. Επειδή όμως οι γονείς του επέμεναν, έφυγε από το πατρικό του σπίτι και πήγε στην μονή των Ακοιμήτων όπου έγινε μοναχός.

Όταν πληροφορήθηκε τη μεγάλη πίκρα της μητέρας του επειδή ο πατέρας του διήγε κοσμική ζωή, αποφάσισε με την συγκατάθεση του ηγουμένου της μονής να επιστρέψει στους γονείς του. Παρουσιάσθηκε στους γονείς του ως ένας άγνωστος μοναχός. Αυτοί δεν τον γνώρισαν. Αλλά ήταν τόση μεγάλη η ευγένεια της φυσιογνωμίας και των λόγων του, που τον παρακάλεσαν να έρχεται καθημερινά στο σπίτι. Δέχθηκε με τη συμφωνία να του κατασκευάσουν μια καλύβα στο βάθος του περιβολιού της πατρικής του οικίας. Εκεί ο Ιωάννης έστησε την κατοικία του, και μέσα σε τρία χρόνια κατάφερε, με τη χάρη του Θεού, να φέρει στο σωστό δρόμο τους γονείς του.
Την ημέρα που αποκάλυψε πως ήταν γιος τους, ο Θεός παρέλαβε τη μακάρια ψυχή του.
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 35855
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από toula »

Όποιος ζει τον Χριστό, γίνεται ένα μαζί Του, με την Εκκλησία Του. Ζει μια τρέλα! Η ζωή αυτή είναι διαφορετική απ’ τη ζωή των ανθρώπων. Είναι χαρά, είναι φως, είναι αγαλλίαση, είναι ανάταση. Αυτή είναι η ζωή της Εκκλησίας, η ζωή του Ευαγγελίου, η Βασιλεία του Θεού. «Η Βασιλεία του Θεού εντός ημών εστίν» Έρχεται μέσα μας ο Χριστός κι εμείς είμαστε μέσα Του. Και συμβαίνει όπως μ’ ένα κομμάτι σίδηρο που τοποθετημένο μες στη φωτιά γίνεται φωτιά και φως· έξω απ’ τη φωτιά, πάλι σίδηρος σκοτεινός, σκοτάδι.

*Όσιος Πορφύριος Καυσοκαλυβίτης*
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 35855
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από toula »

Μερικοί ούτε και την καμπάνα της Εκκλησίας δεν θέλουνε να ακούνε, γιατί τους ελέγχει την συνείδησή και τον τρόπο ζωής τους. Ακούνε τις λέξεις ''Εκκλησία'', ''Κλήρος'', 'Παπάδες'' και δυσανασχετούν, ειρωνεύονται, αδιαφορούν... Οι άνθρωποι δεν θέλουν τον Χριστό και την Εκκλησία Του, γιατί τους ελέγχει τον παράνομο βίο, τα σαρκικά τους πάθη και τις αδυναμίες τους. Και επειδή δεν θέλουν να αλλάξουν τρόπο ζωής και να μετανοήσουν, απορρίπτουν την Εκκλησία.

Οι φυσιοδίφες, ξέρετε τί λένε για τον ελέφαντα; Ότι όταν βρεθεί σε γάργαρα - καθαρά νερά, δεν πίνει νερό, αλλά με την προβοσκίδα του, το ανακατεύει με πείσμα και μετά το πίνει. Θα ρωτήσει κάποιος, γιατί το κάνει αυτό; Το κάνει, γιατί μέσα στο ξάστερο νερό, βλέπει ο ελέφαντας την προβοσκίδα του, βλέπει την ασχήμιά του, την οποία δεν θέλει να βλέπει. Κάτι παρόμοιο συμβαίνει και με τους ανθρώπους, που δεν θέλουν την Εκκλησία... την απορρίπτουν, διότι καθρεφτίζετε η δική τους ασχήμια και οι δικές τους αμαρτίες που δεν θέλουν να παραδεχτούν...

Δημήτριος Παναγόπουλος ο Ιεροκήρυξ
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 35855
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από toula »

Γιατί ο Χριστός εμφανίζεται σε γυναίκες και δίνει το μήνυμα της Αναστάσεως; Πως το πιο σημαντικό γεγονός, το μεγαλύτερο δόγμα της Χριστιανικής πίστεως, το εμπιστεύεται σε γυναίκες σε μια βαθιά ανδροκρατούμενη εποχή που τις υποτιμούσε βάναυσα και ακυρωτικά; Σε μια κοινωνία όπου η γυναίκα δεν είχε κανένα δικαίωμα δημόσιου λόγου, καμία παρουσία και γενικά αποτελούσε ένα αντικείμενο στα χέρια των ανδρών; Κανείς δεν λάμβανε σοβαρά μια γυναίκα ούτε ακόμη και οι ίδιοι οι μαθητές του Χριστού.
Και έρχεται Εκείνος και κάνει την απόλυτη ανατροπή. Δίνει το μήνυμα της Αναστάσεως Του, εμπιστεύεται το γεγονός που θα αλλάξει όλη την ιστορία και δημιουργία, σε Γυναίκες. Στις Μυροφόρες, λέγοντας τους, πηγαίνετε να το πείτε σε όλους, Αναστήθηκα από τους Νεκρούς. Αναστείστε και εσείς τις νεκρές καρδιές σας, το νεκρό πολιτισμό και κοινωνία σας.
Η Ανάσταση είναι το πιο ριζοσπαστικό γεγονός της ιστορίας, φέρνει τούμπα κάθε αντίληψη, πεποίθηση, σκέψη και φιλοσοφία, ηθική και νόμο, καταργεί τις θρησκείες και ελευθερώνει τον άνθρωπο από τους δυνάστες του, από όλους εκείνους που τον εξουσιάζουν, με κορυφαίο τον θάνατο.

Ο Χριστός επιλέγει τις γυναίκες να μεταφέρουν το μήνυμα της Ανάστασης Του, ακριβώς γιατί η Βασιλεία του είναι βασιλεία ρήξης και ανατροπής του κόσμου τούτου. Ανατρέπει ένα κόσμο διαιρέσεων και ανισοτήτων, ψεύδους και συμβάσεων, κόσμο πατριαρχίας, ρατσιστικών και διχαστικών αντιλήψεων, κακού και αδικίας.
Η Ανάσταση του Χριστού είναι μια ανατροπή, ένας άλλος κόσμος, ένα νέο ξεκίνημα του Θεού για μια νέα ανθρωπότητα, οπου οι γυναίκες δεν είναι στο περιθώριο και τον αποκλεισμό. Όπως κανείς άνθρωπος, κανένα πλάσμα, δεν είναι αποκλεισμένο. Ότι ο κόσμος το πετάει στο περιθώριο ο Θεός το μαζεύει κοντά Του.
Οι πάντες και τα πάντα ενώνονται με τον Αναστημένο Χριστό και δημιουργούν μια νέα ανθρωπότητα μια νέα ζωή και βασιλεία. Εκεινη της απόλυτης ανατροπής, της αγάπης που θα γίνει το όνομα και η ζωή μας.

π. Χαρ. λίβυος Παπαδόπουλος
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 35855
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από toula »

Αυτό το Μυστήριο, η αγάπη του Θεού χειροπιαστή.
Μια τράπεζα... τροφή που μοιάζει πιο πολύ με αγκαλιά και φιλί και αποδοχή.
Παραγκωνίζεται η λύπη.
Ανθίζει έαρ μέσα στην καρδιά.
Η ειρήνη έρχεται.
Ο νους φωτίζεται.
Η ανάσα γεμίζει ζωή.
Τι ευλογία;
Τι θαύμα;
Κι εσύ κι εγώ μπορούμε να μετέχουμε σ’αυτό.
Ναι, να κοινωνούμε συχνά.
Να ποθούμε αυτήν την Θεία Κοινωνία.
Τότε και η ζωή μας θα είναι ανάλογη και η εξομολόγησή μας καθαρή, η μετάνοιά μας σταθερή, η ταπείνωσή μας βαθιά, η αγάπη μας μεγάλη...
Δώρο Θεού.
Το Σώμα Του.
Το Αίμα Του.
Φάτε και πιείτε.
Ζήστε και χαρείτε.
Αγαπείστε και σωθείτε.

Αρχιμ. Παύλος Παπαδόπουλος
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 35855
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από toula »

Απάντηση

Επιστροφή στο “Πνευματικά Μηνύματα”