Ψυχοφελή μηνύματα...

Καθημερινά πνευματικά μηνύματα.

Συντονιστής: Συντονιστές

toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 35855
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από toula »

«Ή άγιωτάτη ταπείνωσις εἶναι τό σωτηριωδέστατο φάρμακο τών θλίψεων! Ταπεινώσου σέ όλα καί χωρίς έλάχιστη άμφιβολία θά τύχης όπωσδήποτε τής ίκανοποιητικής έλευθερίας τών παθών!».

+ Γέροντας Έφραίμ Φιλοθεΐτης Άριζονίτης
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 35855
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από toula »

Λαμβάνεις υπερβολικά υπόψιν σου την γνώμη των άλλων λες και είναι ο Θεός. Όχι δεν είναι. Είναι απλά άνθρωποι, θνητοί, γεμάτοι από λάθη και πάθη. Πολλές φορές μεγαλύτερα από τα δικά σου, απλά δεν το γνωρίζεις. «Εγώ, μόνο εγώ, ο Κύριος, είμαι ο παρηγορητής σας! Τι τρέχει και φοβόσαστε από θνητούς ανθρώπους, που σαν το χόρτο θα αφανιστούν;»(Ησαΐας 51.12)

Μην εξαρτάς τόσο πολύ την ζωή σου, από την αποδοχή ή όχι των άλλων. Μην ζητάς την έγκριση τους να είσαι ο εαυτός σου. Δεν μπορούμε να αρέσουμε σε όλους, ούτε να συμφωνούμε με όλους, αλλά αυτό δεν είναι απαραίτητα κακό αρκεί να μένουμε μακριά από κακίες και μίση. Όταν δίνεις στο άλλο την δύναμη να σε εγκρίνει ή απορρίπτει, να σε ανεβάζει στον παράδεισο ή να σε κατεβάζει στην κόλαση τότε του έχεις δώσει την απόλυτη εξουσία πάνω σου. Σε έχει φυλακίσει στο βλέμμα του, η γνώμη του έχει γίνει το μαστίγιο της αυτοτιμωρίας σου.
Το ότι κάποιος δεν έχει καλή γνώμη για σένα ή σε απέρριψε από μια σχέση, δεν σημαίνει ότι δεν αξίζεις ως άνθρωπος. Μην ταυτίζεις την γνώμη του άλλου με την ανθρώπινη αξία σου. Αυτά που λέει για σένα δεν αφορούν αυτό που είσαι αλλά εκείνο που αυτός βλέπει. Η κρίση του δεν είναι θεϊκή αλλά ανθρώπινη. Άρα σχετική και συνήθως εμπαθής. Εάν κάτι από αυτά που σου λέει αντιλαμβάνεσαι ότι είναι αληθινό τότε κράτησε το, αλλά σε καμία περίπτωση μην γίνει το κριτήριο με το οποίο θα μετράς την αξία σου. Ο μόνος που μπορεί να σε κρίνει είναι ο Θεός, γιατί είναι εκείνος που σε αγαπάει αληθινά και αιώνια...

π. Χαρ. λίβυος Παπαδόπουλος
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 35855
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από toula »

Ο Θεός, να γίνει ο Θεός μου.
Αυτό είναι το ζητούμενο.
Αυτή η προσωπική σχέση με τον Θεό.
Μια σχέση χωρίς προσωπεία και ψέμματα, χωρίς ιδιοτέλεια και συμβιβασμούς.
Και αυτό επιτυγχάνεται όταν προσέλθουμε στον Χριστό ταπεινά και απλά, μετανοημένοι και συντετριμμένοι.
Να προσέλθουμε γυμνοί από τα «κατορθώματά» μας, έτοιμοι να δείξουμε τις πληγές της αμαρτίας μας, την ανεπάρκειά μας.
Τον πλησιάζουμε όμως και με ελπίδα και πόθο ιερό να Τον συναντήσουμε και να μείνουμε μαζί Του. Αυτό όμως το αποδεικνύουμε με την αποφασιστικότητά μας, τον ζήλο μας, τον αγώνα μας.
Ο Θεός θα γίνει ο Θεός μου όταν παραδοθώ στον Θεό, όταν εμπιστευτώ τον Θεό, όταν πιστεύω όχι μόνο στην δύναμη του Θεού αλλά στην αγάπη Του. Τότε ο Θεός αποκαλύπτεται μυστικά στην καρδιά μας, παρηγορεί την ψυχή μας, φωτίζει το νου μας, ομορφαίνει την ζωή μας. Τότε το Κάλλος, μας αγγίζει και μας μεταμορφώνει προσωπικά. Τότε το Άγιο Πνεύμα έρχεται συγκεκριμένα στον καθένα μας και μας χαριτώνει.
Σχέση θέλει ο Θεός, σχέση ερωτική.
Και καμία σχέση δεν μπορεί να υπάρξει χωρίς ελευθερία. Ελεύθερα λοιπόν καλούμαστε να επιλέξουμε. Ελεύθερα και υπεύθυνα...
Ο Χριστός καλεί κι εσένα με τα χέρια ανοικτά να Τον πλησιάσεις χωρίς φόβο και να αφεθείς στην αγκαλιά Του, από τώρα και στην αιωνιότητα.

Αρχιμ. Παύλος Παπαδόπουλος
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 35855
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από toula »

Πίσω από κάθε Άγιο υπάρχει ένα μαρτύριο, μια προδοσία, ένας σταυρός. Μα πάνω απ'όλα υπάρχει το καθάριο βλέμμα του ανθρώπου που αναζητεί την Αλήθεια, κάνοντας την κάθε ημέρα μια περιπέτεια εύρεσης του άλλου.
Μην το ξεχνάς. Αυτοί, τους οποίους λέμε Αγίους, κλάψαμε σαν κι εμάς, πόνεσαν σαν κι εμάς, ερωτεύτηκαν σαν κι εμάς, αγάπησαν σαν κι εμάς, αδικήθηκαν, συγχώρεσαν, έσφαλαν, μετανόησαν.
Μέσα σ'αυτούς, άλλος ένας.
Ο Λουκάς.
Ο Ιατρός.
Ο Ανάργυρος.
Ο Πατέρας.
Ο Σύζυγος.
Ο Βραβευμένος.
Ο Ποιμένας.
Ο Εξόριστος.
Ο Συκοφαντημένος.
Ο Κυνηγημένος.
...ο Άγιος.
Το παράδειγμα ζωής του, η Εκκλησία μας το προβάλει ιδιαιτέρως στις 10-11 Ιουνίου (ημέρα κοίμησης του Αγίου Λουκά αρχιεπισκόπου Συμφερουπόλεως του ιατρού και θαυματουργού).
Άγιε Λουκά ιατρέ και θεραπευτά, πρέσβευε υπέρ ημών.

Αρχιμ. Παύλος Παπαδόπουλος
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 35855
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από toula »

Από την μια κλαίγονται συνεχώς και από την άλλη δεν κάνουν τίποτα για να βελτιώσουν την ζωή τους.
Κάθονται με σταυρωμένα χέρια και περιμένουν να πετύχουν τα όνειρά τους.
Τους λυπάμαι αυτούς τους ανθρώπους. Δεν τους λυπάμαι για το που βρίσκονται, εκεί δικαίως βρίσκονται. Τους λυπάμαι ως προς το σκεπτικό τους και την στάση ζωής τους.
Άνθρωπος που κλαίγεται συνέχεια για την ζωή του να ξέρεις δεν κάνει τίποτα ουσιαστικό για να βγει από αυτήν την κατάσταση.
Τέτοιοι άνθρωποι είναι μίζεροι και απίστευτα τοξικοί και για τους γύρω τους.
Μακρυά από τέτοιους ανθρώπους που αντί να αγωνίζονται για το καλύτερο και να εργάζονται με φιλότιμο, τα θέλουν όλα εύκολα και έτοιμα από τους άλλους.
Για κανέναν δεν ήταν εύκολα. Ο καθένας για να «πετύχει», κάτι θυσίασε, πήρε κάποιες σωστές αποφάσεις στον καιρό του. Η «επιτυχία» δεν είναι τυχαία, κι αν υπάρξει τέτοια, γρήγορα θα ξεφουσκώσει.
Βέβαια οι περισσότεροι δεν θέλουν να πετύχουν σε κάτι αλλά να βολευτούν με κάτι.
Το θέμα βεβαίως δεν είναι να συγκρίνουμε ζωές. Το θέμα είναι να μην αφήνουμε την ζωή μας να ξοδεύεται στην γκρίνια και στην κλάψα ενώ συγχρονως ζούμε μέσα στην απραξία, στην αναποφασιστικότητα, στην δειλία, στην επιπολαιότητα.
Κι αν όλα αυτά ισχύουν για τα κοσμικά, άλλο τόσο ισχύουν και για τα πνευματικά.

Αρχιμ. Παύλος Παπαδόπουλος
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 35855
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από toula »

Η προσευχή δεν είναι ένας μακρύς κατάλογος αιτημάτων προς τον Θεό. Δεν προσεύχομαι μόνο όταν θέλω κάτι ή όταν φοβάμαι από κάτι. Πρωτίστως προσεύχομαι για να κάνω σχέση με τον Θεό. Είναι η αγάπη και ο έρωτας μου. Του μιλώ και μου μιλά, τον κοιτώ και με κοιτά, και όταν προχωρήσει αυτή η σχέση δεν χρειάζεται καν να του μιλώ, αρκεί να είμαστε μαζί στον ίδιο χώρο σιωπής. Τι να πεις όταν τα λέει όλα η αγάπη. Όταν νιώθεις δεν μιλάς, Όταν αγαπάς δεν χρειάζεται να εξηγείς, ξέρει ο άλλος, αισθάνεται τι νιώθεις γι αυτόν. Όταν μάλιστα σε αγαπά και εκείνος πολύ, τότε ξέρει τι θέλεις πριν το πεις. Γι’ αυτό λέει ο Άγιος Ισαάκ, στην Βασιλεία του Θεού η γλώσσα που θα μιλάμε, θα είναι η σιωπή. Ναι. Γιατί θα μιλάμε με την αγάπη, οπότε δεν χρειάζονται λόγια. Όλα θα είναι Παρουσία, αίσθηση βαθιάς πληρότητας.

Όμως εδώ στην γη αυτή, στο κόσμο που ζούμε, βιώνουμε πόνο, δυσκολίες και δοκιμασίες. Ραγίζουν οι αντοχές μας, κυρτώνουν οι ελπίδες μας. Σκοτεινιάζει η ψυχή μας και θέλει φως. Έχουμε ανάγκη να μιλήσουμε, να μοιραστούμε, να κοινωνήσουμε, τα βάσανα και τους καημούς μας. Ο ευαίσθητος Άγιος Γρηγόριος θεολόγος έλεγε, «παιδιά να μιλάτε, να μιλάτε κι ας είναι στο αέρα…». Πες στο Θεό τι σε ταλαιπωρεί, τι σε πληγώνει, μαλώστε μαζί. Ναι. Ο Θεός θέλει να του τα λέμε όλα, ξέρει ότι τον έχουμε ανάγκη.

Μια φορά μια νεαρή κοπέλα έχασε τον σύζυγο της. Νέο παλικάρι κι αυτός. Μάχη με το καρκίνο. Κάλεσε το τηλέφωνο τον παπά Ανανία Κουστένη. Εκείνος της λέει, «έλα αμέσως εδώ, σε περιμένω…» Πήγε εκείνη στο κελακι του. Μόλις την είδε την πήρε αγκαλιά, της επέτρεψε να κλάψει, να φωνάξει, έκλαψε κι αυτός μαζί της. Μετα την γύρισε στην εικόνα του Χριστού και της λέει με τον δικό του τρόπο, «Χώστου τα… πες του ότι σε βαραίνει, κάνε τα παράπονα σου, είναι ζωντανός και σε ακούει, βγάλε το καημό σου…».
Έτσι είναι η σχέση με τον Θεό, ζωντανή. Αγαπιόμαστε και μαλώνουμε, τα βρίσκουμε και τα χάνουμε, πότε μας αφήνει να φύγουμε και πότε μας μαζεύει πίσω. Αλλά σίγουρα είναι πάντα μαζί μας, κυρίως όταν δεν το νιώθουμε.

Οπότε η προσευχή είναι κυρίως σχέση με τον Θεό, έπειτα δοξολογία και ευχαριστία, μετα εξομολόγηση, άδειασμα, μίλημα και μοίρασμα με τον Χριστό όλων των βασάνων και προβλημάτων μας, και στο τέλος του λέμε, « Κάνε ότι νομίζεις. Εγώ αυτό θέλω, αλλά δεν ξέρω εάν με συμφέρει, εάν το χρειάζομαι, εσύ ξέρεις, εσύ δώσε μου ότι έχω πραγματικά ανάγκη. Αλήθεια ποιος ξέρει τι πραγματικά έχει ανάγκη; Η επιθυμία μας χάνεται στο σκοτάδι του ασυνειδήτου, άγνωστοι είμαστε μπροστά στο είδωλο μας. Μονάχα ένα ξέρω καλά Χριστέ μου, ότι μακριά σου κρυώνω και νιώθω μοναξιά, θλίψη και ερήμωση. Μονάχα στην αγκαλιά Σου ζεσταίνομαι. Κράτα με λοιπόν να μην με χάσεις.. Μου αρκεί να ξέρω ότι είσαι εδώ κι ας μην το βλέπω πάντα, μου αρκεί να το αισθάνομαι…».

π. Χαρ. λίβυος Παπαδόπουλος
1
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 35855
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από toula »

Δεν χρειάζεσαι καφέ, αλλά παρέα.
Δεν χρειάζεσαι νικοτίνη, αλλά περπάτημα.
Δεν χρειάζεσαι δίαιτα, αλλά διατροφή.
Δεν χρειάζεσαι σεξ, αλλά έρωτα.
Δεν χρειάζεσαι υποσχέσεις, αλλά λουλούδια.
Δεν χρειάζεσαι αισχρότητα, αλλά χαμόγελα.
Δεν χρειάζεσαι ουρλιαχτά, αλλά συζήτηση.
Δεν χρειάζεσαι γκρίνια, αλλά ευγνωμοσύνη.
Δεν χρειάζεσαι τηλεόραση, αλλά την φύση.
Δεν χρειάζεσαι αλκοόλ, αλλά αγκαλιές.
Δεν χρειάζεσαι υπνωτικά, αλλά ειρήνη.
Δεν χρειάζεσαι εξωστρέφεια, αλλά κοινωνία.
Δεν χρειάζεσαι απαντήσεις, αλλά σωστές ερωτήσεις.
Δεν χρειάζεσαι ομορφιά, αλλά ωραιότητα.
Δεν χρειάζεσαι αγορές, αλλά αγάπη.
Δεν χρειάζεσαι χρήματα, αλλά ανθρώπους.
Δεν χρειάζεσαι είδωλα, αλλά Θεό.
Δεν χρειάζεσαι να ψάχνεις την ευτυχία εκτός σου. Η ευτυχία αρχίζει από μέσα μας, από την καρδιά μας· εάν δεν την βρούμε μέσα μας, δεν θα την βρούμε πουθενά.

Aρχιμ. Παύλος Παπαδόπουλος
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 35855
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από toula »

Μη μου τους κύκλους τάραττε...

Το «μη μου τους κύκλους τάραττε» δηλαδή «μην ενοχλείτε τους κύκλους μου», είναι όπως γνωρίζουμε οι τελευταίες λέξεις που αποδίδονται στον Αρχιμήδη, τον αρχαίο Έλληνα μαθηματικό, μηχανικό, φυσικό, εφευρέτη και αστρονόμο.
Στη συνέχεια της ιστορίας, η φράση αυτή χρησιμοποιείται στην περίπτωση που θέλουμε να ζητήσουμε από κάποιον να μας αφήσει να ολοκληρώσουμε μία πολύ σημαντική δουλειά που κάνουμε και να μην μας ενοχλεί ή και με την έννοια ότι δεν θέλουμε σε καμία περίπτωση να αλλάξουμε τις εν γένει συνήθειές μας.

Και πραγματικά είναι μία φράση η οποία ταιριάζει απόλυτα στους σημερινούς ανθρώπους. Σε ένα νησί της χώρας μας λέει χαρακτηριστικά μία λαϊκή παροιμία, "ο κακομαθημένος καλομαθαίνει, ο καλομαθημένος δεν κακομαθαίνει". Ζήσαμε χρόνια ευδαιμονίας και υπερκαταναλωτισμού. Χρόνια απόλυτης ελευθεριότητας και ασυδοσίας. Χρόνια τυπολατρίας και επανάπαυσης.

Έρχεται έπειτα απρόσμενα κάτι στη ζωή μας, που μας ταρακουνάει, μας ξυπνάει από όλο αυτό το λήθαργο, μας προσγειώνει και βρισκόμαστε στην πραγματικότητα. Στην κατάσταση αυτή, στην οποία πρέπει να πάρουμε μέτρα δραστικά και αποφάσεις γενναίες. Δεν είναι τόσο εύκολο όμως να αλλάξει κάποιος τη βόλεψή του. Ακόμη και αν όλος ο κόσμος γκρεμίζεται γύρω του, ακόμη και αν ο ίδιος κινδυνεύει, το πρώτο που θα σκεφθεί θα είναι, "από εμένα εξαρτάται-γιατί εγώ και όχι οι άλλοι-άσε τους άλλους να βγάλουν το φίδι από την τρύπα" και τέτοια παρόμοια. Και στην αλλήλων αναμονή παραμένουμε όλοι στα ίδια, κοιτώντας αποσβολωμένοι την κατάσταση να χειροτερεύει. Έρχονται και οι πάσης φύσεως εκμεταλλευτές, επωφελούμενοι της αναμπουμπούλας και κατατρώνε σαν τους κόρακες ότι έχει εναπομείνει. Είναι σαν κάποιος να έχει την πιο όμορφη και πλούσια καμπίνα σε ένα πλοίο που βυθίζεται και να μη θέλει να την αποχωριστεί. Έτσι μοιάζει η συμπεριφορά μας.

Άρα θα σκεφθεί κάποιος ότι, ο Θεός δεν μας αγαπάει και μας τυραννάει. Κάθε άλλο! Ο Θεός θέλει να σώσει κάθε ψυχή. Όλα αυτά είναι γερά ταρακουνήματα για να ξυπνήσουμε. Αλλιώς απλά θα οδηγούμασταν χαμογελαστοί προς την απώλεια. Πάντοτε όλα τα ακραία φαινόμενα και γεγονότα, πίσω τους έχουν μία πνευματική αιτία. Η εξήγηση δεν μπορεί να δωθεί στις περισσότερες περιπτώσεις άμεσα, διότι ο άνθρωπος δεν αντιλαμβάνεται την κατάστασή του ή δεν θέλει να την αντιληφθεί για να μην αναγκαστεί να την αλλάξει. Όταν όλα περάσουν τότε γίνεται ο απολογισμός.

Ο Θεός μας θέλει χαρούμενους, είμαστε παιδιά Του! Αλλά χαρούμενους πραγματικά και όχι επιφανειακά. Χαρούμενους με την αιώνια, ουράνια χαρά της Αναστάσεως και όχι την επίγεια, κούφια, πρόσκαιρη και ουτοπική χαρά του κόσμου αυτού. Μακάρι να μπορούσαμε να το καταλάβουμε αυτό και να αλλάζαμε όλα αυτά τα οποία μας πληγώνουν και μας θανατώνουν. Όλα αυτά τα οποία μας απομυζούν τον πλούτο της καρδιάς. Όλα αυτά τα οποία μας στερούν τη Χάρη του Χριστού από τη ζωή μας. Ο Θεός να μας φωτίζει!

Αρχιμ. Σεραφείμ Λεβέντης
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 35855
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από toula »

Άγιος Εφραίμ Σύρος:

Πρόσεχε, αδελφέ, γιατί ο εχθρός πολεμάει με διάφορους τρόπους τους αγωνιστές. Και πριν μεν πραγματοποιηθεί η αμαρτία, ο εχθρός τη δείχνει στα μάτια τους πολύ μικρή.
Προπαντός την επιθυμία της σαρκικής ηδονής τόση ασήμαντη την παρουσιάζει πριν γίνει πράξη, ώστε φαίνεται στον αδελφό ότι σχεδόν δεν διαφέρει καθόλου από το να του χυθεί στη γη ένα ποτήρι κρύο νερό.

Μετά τη διάπραξη της αμαρτίας όμως, ο πονηρός την παρουσιάζει υπερβολικά βαριά στα μάτια εκείνου που αμάρτησε, σηκώνοντας εναντίον του μύρια κύματα λογισμών, έτσι ώστε, πνίγοντας μέσα σ᾿ αυτά τη λογική σκέψη του αδελφού, να τον καταποντίσει στο βυθό της απελπισίας.

Κι εσύ λοιπόν, αγαπητέ, γνωρίζοντας από πριν αυτές τις πανουργίες του εχθρού, πρόσεχε μη σε γελάσει και αμαρτήσεις. Αλλά κι αν έχεις ήδη πέσει σ᾿ ένα παράπτωμα, μην το συνεχίζεις, απελπισμένος για τη σωτηρία σου.

Σήκω και γύρνα πίσω στον Κύριο και Θεό σου. Κι Εκείνος θα σ᾿ ελεήσει. Γιατί ο Δεσπότης μας είναι οικτίρμων και ελεήμων, μακρόθυμος και πολυέλεος, και δεν περιφρονεί όσους μετανοούν ειλικρινά, αλλά πρόθυμα και με χαρά τους δέχεται.

Όταν λοιπόν σού λέει ο εχθρός, «Χάθηκες, δεν μπορείς πιά να σωθείς!», εσύ πες του:

«Εγώ έχω Θεό εύσπλαγχνο και μακρόθυμο, γι᾿ αυτό και δεν απελπίζομαι για τη σωτηρία μου. Εκείνος που μας άφησε εντολή να συγχωρούμε το συνάνθρωπό μας «έως εβδομηκοντάκις επτά» (Ματθ. 18:22), ο Ίδιος, πολύ περισσότερο, θα συγχωρήσει τις αμαρτίες εκείνων που επιστρέφουν κοντά Του μ᾿ όλη τους την ψυχή».

Κι έτσι, με τη χάρη του Θεού, θα λυτρωθείς από τον πόλεμο.

Άγιος Εφραίμ ο Σύρος
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 35855
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από toula »

Ως επί το πλείστον ο π. Γεράσιμος Φωκάς την Κυριακή της Σαμαρείτιδος συνόδευε την εικόνα της Παναγίας από το Κάστρο στα Σίσσια. Δεν έτυχε, λοιπόν, να έχουμε κάποια ομιλία του για την ημέρα αυτή. Ακούγοντας όμως τυχαία την τελευταία Λειτουργία του Σαρανταλείτουργου του 2000, εντοπίσαμε αυτό το σχετικό απόσπασμα που θα μοιραστούμε απομαγνητοφωνημένο μαζί σας. “Ακούστε και τούτο, παιδιά μου, που μου έστειλε φίλος και αδελφός Δεσπότης ”, είπε και άρχισε να διαβάζει συγκινημένος:

Αυτό που θα διηγηθώ προέρχεται από εξομολόγηση και το κάνω για κοινή ωφέλεια. Ήρθαν δυο κοπέλες να εξομολογηθούν.
Ήταν την προηγούμενη Κυριακή της Σαμαρείτιδος που λέει το Ευαγγέλιο “ουκ έχω άνδρα ...”

Πήγαν στην εκκλησιά, άκουσαν το Ευαγγέλιο και συγκλονίστηκαν.

Ήρθαν, λοιπόν, να εξομολογηθούν.

Ήταν πολύ μοντέρνα ντυμένες ή μάλλον έξαλλα ντυμένες.

Μπήκε η πρώτη και την ρώτησα αν έχει παιδιά. Μου είπε ότι έχει δύο.

Την ρώτησα: “Τι δουλειά κάνει ο άντρας σου;”
Και μου απάντησε: “Δεν έχω άντρα.”
Θυμάστε τη Σαμαρείτιδα. “Άνδρα ουκ έχω.”

Και ο Κύριος της είπε:
«Καλώς είπας ότι άνδρα ουκ έχω· πέντε γαρ άνδρας έσχες, και νυν ον έχεις ουκ έστι σου ...”

Την ρώτησα:
“Μήπως σκοτώθηκε, απέθανε ο άντρας σου;” Και μου απάντησε:
“Όχι, το ένα παιδί το έκανα με έναν άντρα και το άλλο με άλλο άντρα”.

Με συγκλόνισε αυτή η κοπέλα, είχα μπροστά μου το Ευαγγέλιο.
“Καλά, κόρη μου, που δεν σκέφτηκες να κάνεις έκτρωση...” της είπα.

“Χωρίς σύζυγο, χωρίς στήριξη, με δουλειά της νύκτας, σε μια κοινωνία που δεν δέχεται εύκολα τις άγαμες μητέρες ...”

Μου λέει:
“Δεσπότη μου, ξέρεις τι σκέφτηκα τότε που ήρθαν τα παιδιά; Αφού ο Θεός επέτρεψε να έλθουν, να μην τα σκοτώσω, γιατί έχω που έχω τόσες αμαρτίες, και συνεχίζω να κάνω αμαρτίες κάθε μέρα λόγω της δουλειάς μου, τουλάχιστον, αφού μου έστειλε ο Θεός αυτά τα δύο παιδιά, να τα σώσω, μήπως, εις ανταπόδοση ο Θεός, επειδή έσωσα αυτά τα παιδιά, σώσει κι εμένα”.

Όλα αυτά ο π. Γεράσιμος τα διάβαζε κλαίγοντας ... και κλαίγαμε και όλοι εμείς.
Μετά ακολούθησε η φίλη της, επίσης μοντέρνα, έξαλλη κοπέλα.

“Ξέρετε,” μου λέει, “απόψε θα είναι η τελευταία νύχτα που θα εργαστώ”.

“Γιατί;” την ρωτάω.

“Θα παντρευτώ. Και ο άντρας μου θέλει να σταματήσω. Και είπα, αφού θα αλλάξω τρόπο ζωής, θα πάω να εξομολογηθώ, μήπως αλλάξω και την ψυχή μου.”

Της λέω:
“ Έχεις και συ κανένα εξώγαμο παιδί, όπως η φίλη σου;”

Μου λέει:
“Έχω ένα στην κοιλιά μου, δυόμισυ μηνών”.

Της λέω:
“Είναι αυτού που θα σε παντρευτεί ή άλλου;”

“Είναι άλλου”.

“Καλά”, της λέω, “γιατί δεν παίρνεις αυτόν που είναι κι ο πατέρας του παιδιού σου;”

“Για να μην δημιουργηθούν αργότερα προβλήματα. Ούτε τον θέλω, ούτε με θέλει.
Αυτός που θα παντρευτώ είναι οικοδόμος και θα παρουσιάσουμε στον κόσμο, αν δεν είναι αμαρτία αυτό, Δεσπότη μου, ότι είναι αυτός ο πατέρας του παιδιού. Και θέλει να αναλάβει το μεγάλωμα του παιδιού, κι αν τον δέχεστε κι εσείς, να έρθει να εξομολογηθεί”.

“Αν τον δέχομαι; Πες του ότι τον παρακαλώ να έρθει να τον δω, να πάρω την ευχή του.
Αφού είναι τέτοιος άνθρωπος που θα αναλάβει τέτοιο πνευματικό βάρος, να βγάλει μια κοπέλα από την αμαρτία και να προστατεύσει ένα εξώγαμο παιδί, να πάρω την ευχή του”!

Ο π. Γεράσιμος άφησε το κείμενο, μας κοίταξε και συνέχισε:
“Βλέπουμε, λοιπόν, αδελφοί μου, ότι η Χάρις του Θεού δίνεται πολλές φορές εκεί που δεν το υπολογίζουμε, η Χάρις του Θεού περιέρχεται και πόλεις και χωριά και τα σπίτια μας και τις ερημιές μας και τα μοναστήρια μας και πολλές φορές και τα καταγώγια της αμαρτίας και ενοικεί και σε ανθρώπους που δεν υποψιαζόμαστε ότι έχουν τέτοια αρετή και τέτοια αγιότητα”.

Πατήρ Γεράσιμος Φωκάς
Απάντηση

Επιστροφή στο “Πνευματικά Μηνύματα”