Ψυχοφελή μηνύματα...

Καθημερινά πνευματικά μηνύματα.

Συντονιστής: Συντονιστές

toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 35855
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από toula »

Παναγία, η αληθινή μας Μητέρα

Μέσα στις ευλογημένες και άγιες παραδόσεις της Εκκλησίας μας είναι και αυτό το ωραίο τυπικό που έχουμε:
Να διαβάζουμε τους Χαιρετισμούς της Παναγίας κάθε Παρασκευή βράδυ την περίοδο της Μεγάλης και αγίας Τεσσαρακοστής και να μαζευόμαστε όλοι οι Ορθόδοξοι στις εκκλησίες και να λέμε τα «Χαίρε» στην Παναγία μας, τα οποία «Χαίρε» δεν είναι μόνον «ποιητική αδεία», αλλά εκφράζουν κυρίως τη βαθύτερη ευγνωμοσύνη της ψυχής μας προς τη Μητέρα του Θεού και Μητέρα όλων μας, προς την Οποία οφείλουμε τόσα πολλά.
Και αν δεν είχαμε την αγία και ευλογημένη Θεοτόκο, δεν θα είχαμε τον Κύριο και Θεό και Σωτήρα μας. Γι’ αυτό η Εκκλησία μας, όπως ξέρετε, αποδίδει πολλή μεγάλη τιμή στην Παναγία μας, και όπου συγκεντρώνονται οι Χριστιανοί να υμνήσουν τον Σωτήρα Χριστό, υμνούν μαζί με τον Χριστό και την Παναγία μας.

Σ’ όλες τις Ακολουθίες, σ’ όλα τα Μυστήρια η Παναγία είναι πάντοτε στα δεξιά του Χριστού και υμνείται και εγκωμιάζεται από την αποστολική ακόμη εποχή μέχρι σήμερα. Δεν είναι κάτι καινούργιο αυτό. Είναι παράδοση των αγίων Αποστόλων, οι οποίοι είχαν την Παναγία εν τω μέσω αυτών.
Και όταν ο Κύριος ζούσε επί της γης, πριν αναληφθεί στους ουρανούς, είχε κοντά Του την Παναγία μας. Και στον Σταυρό, όπως ενθυμείσθε, αλλά και μετά την εις ουρανούς Ανάληψή Του, η Παναγία ήταν η Μητέρα των Αποστόλων. Ήταν εκείνη που τους στήριζε, τους δίδασκε, τους παρηγορούσε και τους κατηύθυνε και στο αποστολικό τους έργο.

Και αυτό που γινόταν με τους αγίους Αποστόλους γίνεται μέσα στους αιώνες μέχρι σήμερα. Στην αγία μας Εκκλησία έχουμε τον Λυτρωτή που είναι ο Χριστός μας, έχουμε τη Μητέρα του Λυτρωτή, κι έχουμε και τους Φίλους και τις Φίλες του Λυτρωτή που είναι οι Άγιοι.
Ερώτησαν κάποτε έναν θεολόγο της Εκκλησίας μας: «Τι είναι Εκκλησία;» Και απάντησε ότι «Εκκλησία είναι ο Λυτρωτής, η Μητέρα του Λυτρωτή και οι Φίλοι του Λυτρωτή». Αυτή είναι η Εκκλησία. Έχουμε λοιπόν από την Αρχαία Εκκλησία εν τω μέσω ημών την Υπεραγία Θεοτόκο.
Η Παναγία μας προΐσταται της Εκκλησίας των λελυτρωμένων. Η Παναγία μας είναι, μετά τον Χριστό, το αγιότερο και ιερότερο Πρόσωπο της Εκκλησίας. Είναι η πρώτη από τους σεσωσμένους. Η πρώτη που σώθηκε είναι η Παναγία μας.
Είναι η πρώτη, όπως μας διδάσκουν οι άγιοι Πατέρες, η οποία πέθανε, αναστήθηκε, ανήλθε στους ουρανούς, είναι στα δεξιά του Χριστού, πρεσβεύει για όλους μας, για όλο τον κόσμο, και στη Δευτέρα Παρουσία, όταν θα αναστηθούν όλοι, η Παναγία δεν θα αναστηθεί, διότι έχει ήδη αναστηθεί. Είναι ο πρώτος ήδη άνθρωπος που αναστήθηκε μετά τον Χριστό. Και απλώς θα πρεσβεύει για εμάς. Θα είναι πάντα στα δεξιά του Χριστού να πρεσβεύει για εμάς.

Είναι λοιπόν μεγάλη η ευλογία, η χάρη, η δόξα της Παναγίας μας. Και πώς μπορεί να είναι διαφορετικά, αφού μέσα στα άγια σπλάγχνα της βάσταξε τον Θεό; Έγινε η Χώρα του Αχωρήτου. Κι έτσι έγινε η Μητέρα της ζωής.
Εύα στα εβραϊκά σημαίνει μητέρα της ζωής, αλλά η καημένη η Εύα παρασύρθηκε από τον διάβολο και έγινε μητέρα του θανάτου. Μας κληροδότησε τον θάνατο. Ενώ η Παναγία μας έκανε την αντίθετη κίνηση από την Εύα. Η Εύα έκανε ανυπακοή στον Θεό και έχασε τον Θεό, ενώ η Παναγία μας έκανε τελεία υπακοή στο θέλημα του Θεού και κέρδισε τον Θεό.
Και όχι μόνο τον κέρδισε, αλλά τον πήρε μέσα στα άγια σπλάχνα της, τον κυοφόρησε, τον γέννησε, τον ανέθρεψε, κατά το ανθρώπινο, και τον παρέδωσε στον κόσμο, ως Μητέρα του Θεού. Και επειδή ο Κύριος είναι η ζωή και η ανάσταση, η Παναγία είναι η Μητέρα της Ζωής. Είναι εκείνη η οποία γέννησε τη Ζωή. Είναι Εκείνη η οποία μέχρι σήμερα μας οδηγεί στη ζωή που είναι ο Χριστός, και γι’ αυτό είναι η αληθινή Μητέρα της Ζωής.
Η αληθινή Εύα είναι η Παναγία μας, η οποία διόρθωσε το λάθος της παλαιάς Εύας και έγινε η ίδια η αληθινή Εύα, η αληθινή μας Μητέρα.

(†) Αρχιμανδρίτης Γεώργιος Καψάνης
inpantanassis.blogspot.com
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 35855
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από toula »

Όταν κάνουμε συνέχεια προσευχή, θα μας φωτίζει ο Θεός, τι να κάνουμε κάθε φορά και στις πιο δύσκολες καταστάσεις. Θα το λέει ο Θεός μέσα μας. Θα βρίσκει τρόπους ο Θεός.
(Όσιος Πορφύριος ο Καυσοκαλυβίτης)
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 35855
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από toula »

Αγιος Παϊσιος : ΄΄ Ερχονται παιδιά και μου λένε….΄΄

-Ερχονται παιδιά και μου παραπονιούνται ότι οι γονείς τους τα ζορίζουν πολύ για να διαβάσουν. Αν τα ζορίσω και εγώ δεν θα τα βοηθήσω.
Για να καταλάβουν ότι πρέπει να μην αφήνουν το διάβασμά τους, τους λέω παραδείγματα από παιδιά που δεν διάβαζαν και ταλαιπωρήθηκαν, και από παιδιά που πρόκοψαν, επειδή διάβαζαν.
Να θυμάμαι μια περίπτωση:
Ήταν σε μια πόλη δύο γειτονόπουλα.
Ο ένας ήταν πανέξυπνος. Με λίγο διάβασμα έπαιρνε συνέχεια άριστα, από το δημοτικό ως το γυμνάσιο.
Ο άλλος με λιγότερο μυαλό και με πολλή επιμέλεια τον ακολουθούσε.
Τελικά ο πρώτος μόλις τέλειωσε την πρώτη λυκείου, έμπλεξε με παρέες, άφησε το σχολείο, και τελικά αναγκάστηκε να εργαστεί σε μια επιχείρηση ως καθαριστής. Παντρεύτηκε κι όλας, απέκτησε και δυο παιδιά, και δύσκολα τα έβγαζε πέρα.
Ο άλλος τέλειωσε την νομική, πήγε και στην Ευρώπη για ανώτατες σπουδές και πήρε πτυχίο για επιχειρήσεις.
Μια μέρα στην επιχείρηση που εργαζόταν ο πρώτος, περίμεναν νέο διευθυντή.
Όλοι έλεγαν ότι έχει ανώτερη μόρφωση.
Και τελικά ο νέος διευθυντής ήταν εκείνος ο συμμαθητής του!
Μόλις τον είδε, τον γνώρισε. Τον έπιασε τέτοια απελπισία που έκανε δυο-τρεις απόπειρες αυτοκτονίας.
Κάποιος του είπε να έρθει στο Άγιο Όρος να με βρει.
Αφού μου μίλησε για τη ζωή του μου λέει πάνω στη συζήτηση:
Του δίνω τότε ένα ξεσκόνισμα γερό.
<<Βρε, του λέω, εσύ θα γινόσουν ανώτερος από αυτόν. Θα περνούσες και εσύ καλά και τα παιδιά σου καλά και θα έκανες και καλοσύνες! Δεν φτάνει που έγινες αιτία και ταλαιπωρείται η οικογένειά σου, τώρα θέλεις να αυτοκτονήσεις για να τους δώσεις τη χαριστική βολή και να μείνουν ορφανά τα παιδιά σου; Εσένα δε σε λυπάμαι, γιατί από το κεφάλι σου έπαθες ότι έπαθες. Τα παιδιά σου λυπάμαι. Το καταλαβαίνεις;
Κοίταξε τώρα να κάνεις υπομονή και πιστεύω ότι με τη βοήθεια του Θεού και ο νέος διευθυντής θα σου φερθεί καλά. Μπορεί να σε βάλει και σε καλύτερη θέση. Και αν τυχόν δεν αναπαυθείς, να βρεις μια άλλη δουλειά να μην αφήσεις τα παιδιά σου στο δρόμο>>.
Έτσι συμμαζεύτηκε.

»Από το βιβλίο Οικογενειακή Ζωή Δ’ Τόμος»
Πηγή: Βήμα Ορθοδοξίας
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 35855
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από toula »

Πλούσια η συγκομιδή.

Οφείλουμε λοιπόν, να αποδεχόμαστε τον πόνο,
που μας επισκέπτεται, σαν μία ευλογία του Θεού.
Το σιτάρι συμπιέζεται και λειώνει μέσα στη γη,
αλλά τότε καρποφορεί τη ζωή.
Πλούσια και ευλογημένη του πόνου η συγκομιδή.
Πόνος Ευλογία Θεού Πόνου Συνέπειες

Γέροντας Εφραίμ Φιλοθεΐτης
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 35855
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από toula »

Σας ευχαριστώ όλους για τα όμορφα σχόλια σας. Γνωρίζω πολύ καλά οτι δεν είναι θαυμασμός μιας φωτογραφίας, αλλά αγάπη και συνοδοιπορία κι αυτό με συγκινεί. Σε μία ταραγμένη εποχή σαν την δική μας, που η μοναξιά ανάμεσα στους πολλούς όλο και θα μεγαλώνει πιστέψτε με δεν υπάρχει μεγαλύτερη ευλογία απο το να βρίσκεις ανθρώπους να κοινωνάνε οι καρδιές σας. Δηλαδή να καταλαβαίνεστε. Μέγα θαύμα και ευλογία, να σε νιώθει ο άλλος διχως εσύ να χρειάζεται να εξηγείς πολλά.

Γι αυτό σας ευχαριστώ που τόσα χρόνια είστε κοντά μου, μιλάμε, ακούμε και μοιραζόμαστε κοινές ανησυχίες και προλβηματισμούς, ενδιαφέροντα και αγάπες, όπως ο Χριστός μας, η εκκλησία, η ψυχή και η θεραπεία της, ο κόσμος, η κτίση και τα ζώα, τα πάντα που συνιστούν το μεγάλο δώρου του Θεού στον άνθρωπο που λέγεται ζωή.
Βέβαια θέλω να σας εξομολογηθώ για ακόμη μια φορά κι αυτό σας παρακαλώ μην το εκλάβετε ως ταπεινολογία οτι εγω δεν είμαι τίποτε το σπουδαίο και ενάρετο. Δεν έχω αρετές παρα μονάχα αμαρτίες και μάλιστα μεγάλες. Έχω κάνει και συνεχίζω δυστυχώς να κάνω λάθη μεγάλα. Όλη η δόξα ανήκει στον Θεό κι οχι σε εμάς. Γι αυτό δεν ελπίζω στα κατορθώματα μου αλλα μονάχα σ' Εκείνον. Τα λεω αυτά διότι κάποιοι αδελφοί και φίλοι, απο υπερβάλουσα αγάπη στα σχόλια τους με ανεβάζουν ψηλά, όμως πιστέψτε με ακόμη κυλιέμαι στα χαμηλά, έρπομαι στην γη κοιτώντας με δίψα βαθιά τον ουρανό.

Γι αυτό ειχα γράψει παλαιότερα σε μια άλλη εξομολόγηση μου "εαν Χριστέ μου ήξεραν το σκοτάδι μου, θα δόξαζαν το Φώς Σου....". Διότι τα πάντα ειναι δικά Του, πιστέψτε με. Οι αρετές και τα χαρίσματα μας, ειναι μια ψευδαίσθηση και αυταπάτη. Τα πάντα ειναι δώρα Εκείνου που μας αγαπάει απρουπόθετα και θυσιαστικά. Η αγάπη Του για τον κάθενα απο εμάς και ολους μαζί, δεν έχει τέλος. Ορθά ο Αγιος Μάξιμος Ομολογητής, ονόμαστε τον Θεό, μανικό εραστή του ανθρώπου, γιατι είναι.

Και πως σε αγαπά ο Θεός, πως προσπαθεί να σε φέρει κοντά του; Προκαλώντας το φιλότιμο σου. Δεν θέλει το φόβο ή τις ενοχές σου, αλλα την αγάπη και τον έρωτα σου προς Εκείνον. Γι αυτό κι οσο εσυ τον αρνείσαι με διαφόρους τρόπους εκείνος σε ευεργετεί, σε αγκαλιάζει, σε χαριτώνει, και τότε εσυ βλέποντας απο την μια πλευρά τις μεγάλες αμαρτίες σου κι απο την άλλη την αγάπη Του, τρελαίνεσαι, λιώνεις, αφήνεσαι και λες..."με νίκησες..." Οτι κι εαν έκανα να φύγω μακριά Σου, εσύ εύρισκες τρόπους να με μαζεύεις κοντά Σου. Σε τρελαίνει η αγάπη αυτή, δεν αντέχεις και αναλύεσαι σε δάκρυα χαράς, μετάνοιας και δοξολογίας. Δεν κλαίς απο ενοχές, αλλα απο χαρά, δεν κλαίς για τα χάλια σου αλλα διότι παρά τα σκοτάδια σου κάποιος σε αγαπάει πολύ, κάποιος σε αγαπάει εως θανάτου, κάποιος κατεβαίνει στην κόλαση για να πας εσυ στον παράδεισο, κάποιος ανεβαίνει στον Σταυρό για την δική σου Ανάσταση. Οπότε γίνεσαι ενα ον δοξολογικό, ευχαριστιακό, γιατι δεν άξιζες τίποτα κι ο Χριστός στα έδωσε όλα.......

π. Χαρ. λίβυος Παπαδόπουλος
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 35855
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από toula »

Πλέον μόνο βλέπουμε ένα είδωλο του άλλου (στην οθόνη), πληκτρολογούμε και σπάνια μιλάμε και στο τέλος δεν νιώθουμε, μια αίσθηση κενού σε πλημμυρίζει και μετά ψάχνεις τα αντικαταθλιπτικά διότι νιώθεις κενό.
Μιλάμε πλέον με #tags και μοιραζόμαστε την ζωή μας για να δείξουμε ότι κάνουμε κάτι ή στέλνουμε ξερές ηλεκτρονικές ευχές για να βγάλουμε την υποχρέωση και να τηρήσουμε το πρωτόκολλο. Βγάζουμε selfies από ταξίδια και συναντήσεις για να πούμε στους άλλους «Ε! Είμαι καλά!!!» ενώ δεν είσαι και θες να συμπληρώσεις το κενό που νιώθεις με άλλο κενό.
Πολλές φορές είσαι με μεγάλη παρέα γελάς, γλεντάς, και μέσα σου νιώθεις μόνος και κλαίς. Αυτο το κενό ειναι ένα φρικτό συναίσθημα, διότι το εσωτερικό βρέφος της ψυχής κλαίει διοτι δεν τρέφεται με την Χάρι του Θεού. Και φωνάζεις σε όλους "Είμαι καλά!!!" ενώ δεν είσαι και πολλές φορές στο σπίτι κλαίς χωρίς όμως να θες να δεις την προσωπική σου ευθύνη στην δική σου ζωή.
Ταξίδια, ταβέρνες, χρήματα, υλικά αγαθά δεν θα μπορέσουν να συμπληρώσουν ποτέ το κενό της χάριτος που υπάρχει μέσα στην καρδιά του ανθρώπου.

Μένουμε στην επιφάνεια και όλα αυτά γιατί ; Για να βάλουμε υπογραφή στον κοινωνιολογικό νομικισμό για να τηρήσω την ταμπέλα του καλού παιδιού.
Και πάλι μένεις μόνος ….εσύ και ο πόνος της μοναξιάς που ο ίδιος θέλησες να πάσχεις..
Πάρε ένα τηλέφωνο να ακούσεις τον άλλον , να ακούσεις την φωνή του, να νιώσεις πως είναι πως περνάει. Χωρίς να θέλεις κάτι….
Φτάνουμε στο σημείο να μας παίρνει ο άλλος τηλ και να τον ρωτάμε τι θέλει…,
Μπα ! με πήρε τηλέφωνο για να δει τι κάνω ;;;; Φοβερό! Θαύμα !
Ακόμα και οι φιλικές σχέσεις δυστυχώς γίνονται επαγγελματικές.
Όχι! Σε πήρα τηλέφωνο έτσι γιατί θέλω να σε ακούσω.
Αυτό , έτσι απλά τίποτα άλλο.

Πήγαινε μια επίσκεψη στο φίλο που γιορτάζει. Να τον δεις να του μιλήσεις, να τον ακούσεις. Να ακούσεις τις αγωνίες του , τα λάθη του, να τον κοιτάξεις στα μάτια. Αυτή η συνομιλία είναι ένα θαύμα από μόνη της.
Πως θα νιώσω τον Χριστό όταν δεν μπορώ στο ελάχιστον να νιώσω και να μπω σε μια κατάσταση υγιούς επικοινωνίας με τον αδερφό μου.
Μας καταβροχθίζει η καθημερινότητα και οι μέριμνες με αποτέλεσμα ακόμα και το συναίσθημα να μπαίνει σε παγοκύστες, τα πάντα σε αριθμούς που καταλήγουν σε € και κάποιους άλλους αριθμούς που μετράμε τον χρόνο. Σε όλη αυτήν την φουρτούνα χάνουμε τον εαυτό μας και ο χρόνος φεύγει , η φθορά έρχεται και εμείς δεν αλλάζουμε προς το καλύτερο αλλά γερνάμε εσωτερικά.
Να βρούμε, να ψάξουμε , να δημιουργήσουμε χρόνο για τον εαυτό μας , τον σύντροφο μας και τον Θεό. Να θερμάνουμε την καρδιά μας με τις εκφράσεις τις απλότητας και του καλού λογισμού.
Σε αυτά τα μικρά θα βρούμε λάμψεις της χάριτος. Τον Χριστό μόνο στην ησυχία μπορούμε να τον ακούσουμε τι θέλει να μας πει.
Μια κατάδυση στην καρδιά με ένα "Κύριε Ιησού Χριστέ Ελέησον με" και η καρδιά θα ζεσταθεί και πάλι. . .
Ας ξεκινήσουμε λοιπόν ….

π.Σπυρίδων Σκουτής - euxh.gr
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 35855
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από toula »

Όταν κάνουμε υπομονή στη ζωή μας, ο Θεός μας δείχνει τον δρόμο της σωτηρίας αλλά εμείς δυστυχώς δεν θέλουμε να περιμένουμε. Δεν θέλουμε να Τον ακούσουμε. Μπορεί να μας πει «όχι» που στην ουσία είναι το «ναι» για τη σωτηρία μας αλλά εμείς αλλιώς θέλουμε τα πράγματα. Τα θέλουμε όλα εδώ και τώρα διότι μας καταδιώκει ο θάνατος και θέλουμε να ολοκληρώσουμε τις επιθυμίες μας όχι σωτηριολογικά και όπως ο Θεός θέλει αλλά όπως εμείς «βλέπουμε» τη ζωή. Θέλουμε να «φέρουμε» στα μέτρα μας τον Θεό και στις επιθυμίες μας, αντί να πούμε «ας γίνει το θέλημα Σου». Σε αυτή τη φράση μας πιάνει κόμπος στο στομάχι διότι δεν θέλουμε σε αυτό που προσευχόμαστε να «ακούσουμε» το όχι του Θεού που στην ουσία είναι σωτηριώδες αλλά θέλουμε ο Θεός να έρθει στις δικές μας επιθυμίες.

Ένας Θεός για τις δουλειές μας όπως έλεγε και ο μακαριστός Γέροντας Αιμιλιανός ο Σιμωνοπετρίτης. Γι’ αυτό και στα αιτήματα των προσευχών μας Τον θέλουμε για ένα κομμάτι της ζωής μας, συνήθως καθαρά εξωτερικό και όχι για βαθύτερα πράγματα. Πολλές φορές παρακαλάμε για τα πάντα εκτός από το να μας καθαρίσει την καρδιά και να μας δώσει μετάνοια και αγάπη.
Το έλεγε και ο μακαριστός Μητροπολίτης Αντώνιος Μπλουμ : «Συνήθως θέλουμε κάτι από τον Χριστό και όχι τον ίδιο τον Χριστό». Θέλουμε να μας δώσει κάτι και μάλιστα το θέλουμε όπως εμείς το έχουμε στο μυαλό μας. Φοβερά πράγματα!
Φεύγει η ζωή μας με το να ζητάμε απίστευτα πράγματα, βλέποντας τον Θεό σαν ένα τοτέμ ικανοποίησης αιτημάτων ενώ στην ουσία η προσευχή μας οφείλει να έχει ένα και μόνο αίτημα «Ζητείτε δε πρώτον την βασιλείαν του Θεού και την δικαιοσύνην αυτού, και ταύτα πάντα προστεθήσεται υμίν.» (Ματθ. 6:33).

Να προσέχουμε τι ευχόμαστε αδέρφια, γιατί μπορεί αυτό που ευχόμαστε να είναι καλό για τη ζωή μας αλλά όχι για τη σωτηρία μας. Μπορεί πίσω από αυτό που ζητάς, τελικά να βρίσκεται όχι η σωτηρία σου αλλά η απώλεια σου διότι δεν μπορείς και δεν αντέχεις, αλλά εσύ επιμένεις. Μην επιμένεις, άφησε τα όλα σε Εκείνον…
Πολλές φορές ο Θεός μας λέει «όχι» ή μας το «δείχνει», οπότε ας μην πάμε να σπάσουμε την πόρτα όπως έλεγε και ο γέροντας Ιωσήφ ο Βατοπεδινός. Να πούμε καλύτερα «να είναι ευλογημένο» και να αποχωρήσουμε με σιωπή , προσευχή και ειρήνη γιατί ο Κύριος γνωρίζει καλύτερα.
Οι θλίψεις και οι στεναχώριες έρχονται διότι τα βλέπουμε όλα μέσα από εγωϊσμούς και επιθυμίες και όχι μέσα στην οικονομία και την αγάπη του Θεού. Θλιβόμαστε γιατί δεν γίνεται αυτό που θέλουμε, έχουμε προγραμματίσει και νομίζουμε ότι θα μας κάνει καλό.
Τα πάντα κινούνται μέσα στην ευλογία, την αγάπη και την οικονομία του Θεού αλλά εμείς δεν το βλέπουμε. Σε πολλά όχι του Θεού βλέπουμε κατάρα ενώ στην ουσία υπάρχει ευλογία και σωτηρία αλλά δυστυχώς εμείς τα ερμηνεύουμε όλα με τη ματιά του κόσμου και όχι με το βλέμμα του Ουρανού.
Λέει ο Ιερός Χρυσόστομος ««Ἐν τῷ θέλειν καὶ τῷ μὴ θέλειν κεῖται τὸ πᾶν»..

Η ουσία του «θέλω» βρίσκεται και σε μια άλλη βαθύτερη έννοια επιθυμίας: «Τι θέλεις, γιατί το θέλεις και πως το θέλεις». Εάν αυτό δεν έχει άνοιγμα «Όπως εσύ Κύριε» αλλά «Όπως θέλω εγώ» τότε ενδέχεται αντί να πάμε τη ζωή μας στον ουρανό να την πάμε στο γκρεμό.
Πολλοί μας ρωτούν «Και τι να ζητάμε πάτερ από τον Θεό» και η απάντηση είναι πολύ απλή «Κύριε Ιησού Χριστέ ελέησον με». Το έλεος θέλουμε και έχουμε τον ουρανό αγκαλιά.
«Ὁ Θεὸς ἡμῶν ἐλεεῖ» (Ψαλ. ριδ΄ [114] 5) και αυτό μας αρκει!
Ας προσέχουμε…. Ο Θεός ξέρει και αυτό αρκεί. Δεν χρειάζεται κάτι άλλο.

π.Σπυρίδων Σκουτής – euxh.gr
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 35855
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από toula »

Η πίστη είναι σχέση και μια μορφή εκδήλωσης της σχέσης αυτής είναι η λατρεία μέσο των μυστηρίων της Εκκλησίας. Αυτή την υπέρτατη σχέση καλούμαστε να επαναπροσδιορίσουμε και να θέσουμε νέα θεμέλια για την ωφέλεια της ψυχής μας μέσο της καρποφορίας του πνευματικού αγώνα.
Αλήθεια όμως ποια είναι η σχέση που έχουμε με τον ίδιο το βασιλιά της δόξης και σωτήρα Χριστό;
Κάθε σχέση που αναπτύσσουν οι άνθρωποι έμμεσα η άμεσα παίρνει κάποιον χαρακτήρισμό. Η σχέση δυστυχώς με τον Χριστό αποκτά χαρακτήρα συναλλαγής και φαρισαϊσμού ενώ θα έπρεπε να είναι σχέση προσφοράς και απροϋπόθετης δοτικότητας , αγάπης και λατρείας προς τον ίδιο τον δημιουργό. Η ώρα της προσευχής γίνεται ώρα συναλλαγής : τι θα κάνω για να μου δώσεις , και αν μου πάρεις σε απορρίπτω. Με λίγα λόγια εκείνη την ώρα γινόμαστε ειδωλολάτρες δεν μιλάμε στον Χριστό αλλά σε κάποιον αόρατο δημιούργημα της φαντασίας μας που απλά το πλάθουμε στα δικά μας μέτρα για να μην ταράξουμε τον εγωισμός μας.

Αυτόν τον Θεό απορρίπτουν οι άθεοι και καλά κάνουν διότι τέτοιος Θεός απλά δεν υπάρχει. Έναν Θεός που δεν μου κάνει τα χατίρια του εγωισμού μου παύει να υπάρχει για μένα άρα το γυρνάω στην αθεΐα. Οι άθεοι αγνοούν το Θεό όπως πραγματικά είναι , απορρίπτουν κάποιον Θεό του μυαλού τους. Αν γνώριζαν πραγματικά το Χριστό τα πράγματα θα ήταν διαφορετικά. Δεν θέλω τον Χριστό στις μέρες μας μεταφράζεται “δεν τον γνωρίζω”. Ζούμε στην ουσία προ-χριστιανικά χρόνια και η μάθηση κατήχησης είναι περισσότερο αναγκαία απο πότε. Στην επιλογή του αθεϊσμού σαν φίλαυτο αποτέλεσμα αποκαλύπτεται η αποκορύφωση της υπέρτατης προσωπικής πλάνης με εγωιστικά μέσα και σταθμά. Με την ίδια λογική απορρίπτω τον πατέρα που με έφερε στον κόσμο διότι δεν μου κάνει ότι θέλω. Εκεί σπάνε και τα θερμόμετρα της έπαρσης και της φιλαυτίας. Εμείς όμως ελέγχουμε την ζωή μας μόνο στο πλαίσιο της ελευθερίας επιλογών και όχι της βαθύτερης πνευματικής γνώσης προς ωφέλεια. Τι είναι ωφέλιμο για εμάς το γνωρίζει ο Θεός, τώρα αν θα το επιλέξουμε αυτό έγκειται στην ελευθερία επιλογής που μας έχει δώσει ως δώρο. Δηλαδή να πάρω θέση στην απόφαση.

Η αληθινή πραγματική σχέση με τον Χριστό είναι ένα μεγαλείο. Σχέση προσωπική και αναλογική στο δρόμο προς την αλλαγή και την Θέωση όπου σε αυτόν το δρόμο συναποφασίζει ο άνθρωπος με τον Θεό την εξέλιξη της διαδρομή αλλά με αποτέλεσμα τον ίδιο σκοπό. Τον λατρεύεις όχι για την αποκλειστικότητα της σωτηρίας, αλλά γιατί είναι Πατέρας,δημιουργός, φως , αλήθεια και ζωή αυτή που σου δίνει ακόμα και η αναπνοή του περνάει από εκείνον. «Πάσα πνοή αινεσάτω τον Κύριο».

Αν θυμηθούμε τα λόγια του πατρός Παϊσιου όταν προσευχόταν σε μικρή ηλικία και έλεγε “Ακόμα και άνθρωπος να είσαι Χριστέ μου αξίζει να σε αγαπήσω και να αφιερώσω την ζωή μου για σένα”, η πρόταση αυτή ξεχειλίζει με αγάπη και ρευστοποίηση του εαυτού να δοθεί σε κάτι απόλυτα χωρίς συμφωνίες και προκαταλήψεις. Είναι εκείνος που σε έφερε στον κόσμο ως καρπό αγάπης και δημιουργίας. Ο Χριστός δεν σώζει για αυτά που κάνει αλλά για αυτό που είναι. Η σχέση λοιπόν μαζί του και ο δίαυλος επικοινωνίας περνάει πρώτα από την ταπείνωση και την μετάνοια ώστε να αρχίσει η ακτινοβολίας της σχέσης αυτής. Το πρώτο βήμα είναι να αφεθούμε στην σχέση ώστε να μπορέσουμε να αντικρίσουμε τις αποκαλύψεις Του στην ζωή μας και να τις χρησιμοποιήσουμε για ωφέλεια. Η σχέση με τον Χριστό είναι προσωπική και το άνοιγμα σε εκείνον γίνεται μαζί Του: “ Κύριε εαν θέλεις δυνασαι με καθαρίσαι , γενηθήτω το θέλημα σου εν εμοί”. Το δεύτερο σκέλος μπορεί να έχει και δυσάρεστες συνέπειες αλλά αυτές είναι στο πλαίσιο της σωτηρίας και της ωφέλεια μας να προσπελάσουμε το στάδιο της κάθαρσης και φώτισης ώστε βιώσουμε την θέωση ως ευχαριστιακή και οντολογική κατάσταση και όχι ως κατάκτηση και κέρδος.

Ο δρόμος δεν είναι στρωμένος με ροδοπέταλα αλλά το σίγουρο είναι οτι τα ροδοπέταλα και οι δόξες είναι στο τέλος της διαδρομής όταν προσπεράσεις σαν πραγματικός αγωνιστής τις δυσκολίες και τότε ο Κύριος θα σε στεφανώσει με την δόξα του. Η πορεία του ανθρώπου προς την θέωση δεν μπορεί να παρακάμψει τον Σταυρό. Για αυτό και ο Χριστός κάνει σταυρική υποδοχή στον άνθρωπο. Χωρίς σταυρό ανάσταση δεν υπάρχει .
Ανοίγουμε την καρδιά μας να μπεί ο Χριστός μέσα μας και εμείς σε εκείνον τότε η σχέση δομείται και έχει ωφέλιμα χαρακτηριστικά αυτό συμβαίνει στο μυστήριο της Θείας Ευχαριστίας πέρνουμε Χριστό μέσα μας ώστε να μας φωτίσει και να αγιάσει τον αγώνα μας. Η Θεία κοινωνία είναι αυτή που καλούμαστε να μετέχουμε και να γίνουμε κοινωνοί της θείας χάριτος. Μπαίνω σε μια σχέση σημαίνει αφήνω κάτι πίσω μου , αυτό που θα αφήσουμε θα είναι θα είναι ο παλιός μας εαυτός και τα πάθη που μολύνουν την ύπαρξης μας και της κόβουν το δρόμο. Εδω έρχεται και το μυστήριο της εξομολόγησης αφήνουμε και πετάμε τον παλιό μας εαυτό ώστε η σχέση μας με το Χριστό να γίνεται όλο ένα περισσότερο αποκαλυπτική. Ας αφεθούμε λοιπόν σε αυτή την υπέρτατη προσωπική σχέση μεταμόρφωσης και σωτηρίας. Ο θάνατος μπορεί να είναι κοντά και εαν είναι και αιφνίδιος αλίμονο μας , διότι περιθώρια για μετάνοια δεν θα μπορέσουν να υπάρξουν. Όταν κάποτε ένας μοναχός είδε μετά απο μεταθανάτια εμπειρία τι θα περάσει η ψυχή του ανθρώπου μετά τον θάνατο κλείστηκε στο κελί του 12 χρόνια κλαίγοντας. Μήπως ήρθε η ώρα να ανοίξουμε την ψυχή μας στην υπέρτατη αυτή σχέση ; Η ευθύνη της πρόσκλησης αυτής όπως και η σχέση είναι προσωπική. Καλό αγώνα !

π.Σπυρίδων Σκουτής - euxh.gr
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 35855
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από toula »

Αυτό το ανεκπλήρωτο πάντα θα μας κυνηγά.
Και είναι φοβερό εάν τυχόν τελικά εκπληρωθεί.
Τότε σα να μην το πιστεύουμε.
Και δυστυχώς πολλές φορές δεν μπορούμε να το διαχειριστούμε.
Κι αυτό είναι το τραγικότερο λάθος μας.
Να σου δοθεί η ευκαιρία κι εσύ να την σπαταλήσεις· να υπονομεύεις την ίδια την ευτυχία σου!
Πως; Με τους λάθος χειρισμούς, με τις εμμονές σου, με τον εγωισμό σου, με την αδιακρισία σου, με την κυκλοθυμική συμπεριφορά σου…
Όταν η ευτυχία σου χτυπά την πόρτα, άνοιξέ της, βάλτην μέσα στην ζωή σου χωρίς υπεραναλύσεις. Μην κάνεις το λάθος να μην την εκτιμήσεις ορθά. Αν φανείς αχάριστος προς αυτήν, θα την χάσεις.
Και είναι φοβερό να χάνεις κάτι που τόσο ήθελες. Κι όλα αυτά γιατί φάνηκες ανίκανος στην ευτυχία. Ναι, μην μας φαίνεται παράξενο. Κάποιοι από εμάς σα να θελουμε να δυστυχούμε για να κλαιγόμαστε στους άλλους. Δεν ξέρω τι ψυχολογικά συμπλέγματα μας κατατρώγουν, αλλά είναι μια πραγματικότητα. Αντί να ευγνωμονούμε για τις ευλογίες στην ζωή μας, εμείς προσπαθούμε να τις ανατρέψουμε βάζοντας τον εαυτό μας σε πειρασμό. Διότι δεν είναι μόνο οι δαίμονες που μας πειράζουν· κυρίως είμαστε εμείς οι ίδιοι που αυτοκαταστρεφόμαστε με τους κακούς λογισμούς μας, με την κακομαθημένη συμπεριφορά μας, με την αχάριστη στάση μας, με την ψυχαναγκαστική μας νοοτροπία.
Πρόσεξε γιατί η ευτυχία ίσως σου χτυπήσει μια φορά την πόρτα και ίσως δεν σου ξαναδοθεί η ευκαιρία να ζήσεις το «ανεκπλήρωτο». Γι’ αυτό εάν σου συμβεί, άρπαξε την ευκαιρία και εκμεταλλεύσου την για καλό σου, γιατί αλλιώς θα μετανιώσεις, αλλά άλλη ευκαιρία ίσως δεν σου δοθεί.
Μερικές φορές νομίζουμε ότι η ευτυχία που βιώνουμε δεν είναι αρκετή και την αφήνουνε νομίζοντας ότι θα βρούμε κάποια άλλη, πιο μεγάλη, πιο αντάξιά μας. Μα τις περισσότερες φορές δεν την βρίσκουμε κι έτσι χάνουμε τα πάντα.

Υ.Γ.: Το τρένο της ευτυχίας δεν έχει σταθμό επιβίβασης.
Σταθμό θα κάνεις εσύ κάποια στιγμή της ζωής σου. Τότε που θα τολμήσεις να ζήσεις ελεύθερος από εγωισμό, εμμονές, ναρκισσισμό, υποκρισία, εμπάθεια και φιλαυτία. Πρόσεξε όμως μήπως στην πορεία κατέβεις από το τρένο αυτό. Και το τραγικό είναι ότι εάν κατέβεις, μάλλον θα το κάνεις οικειοθελώς…
Μην επιτρέψεις λοιπόν ο πόθος σου να γίνει η οδύνη σου.

Aρχιμ. Παύλος Παπαδόπουλος
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 35855
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από toula »

Είμαι σε σοκ…
Έφυγε άλλος ένας μεγάλος άνθρωπος.
Εκοιμήθη σήμερα, Τρίτη 27 Ιουλίου 2021 σε ηλικία 72 ετών ο Σεβ. Μητροπολίτης Κινσάσας κ. Νικηφόρος.
Μεταφέρθηκε σήμερα από το Κονγκό στην Θεσσαλονίκη, αλλά δεν πρόλαβε.
Η άτιμη αυτή πανδημία πήρε πολλούς…
Η ασκητική και καθαρή ζωή του στην έρημο της Σκήτης της Μικράς Αγίας Άννης στο Άγιον Όρος, το έργο του στην Αθωνιάδα Σχολή και στην Ιεραποστολή θα είναι στεφάνια τώρα στον Ουρανό.
Σε γνώρισα πρώτη φορά ως ιερομόναχο στην Μικρή Αγία Άννα…
Διακονήσαμε μαζί στην τράπεζα της εορτής των Αγίων Πατέρων Διονυσίου και Μητροφάνους.
Και εκεί είδα την ακακία, την απλότητα, την ταπείνωση του ανθρώπου…
Κι έτσι πάντα παρέμεινες. Απλός, καταδεκτικός, συμπονετικός, ταπεινός, άκακος, ασκητικός…
Καλό παράδεισο Δεσπότη μου.

Αρχιμ. Παύλος Παπαδόπουλος
Απάντηση

Επιστροφή στο “Πνευματικά Μηνύματα”