Ψυχοφελή μηνύματα...

Καθημερινά πνευματικά μηνύματα.

Συντονιστής: Συντονιστές

toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 35855
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από toula »

Ή σχέση μας με την Παναγία!🌺👏🌺
Λέγεται, ότι κάποτε η Παναγία περνούσε από ένα ωραιότατο περιβόλι, με πολύ ωραία άνθη...
Μάλιστα ένα από τα άνθη αυτά, την εντυπωσίασαν τόσο, που μπήκε στον πειρασμό και το έκοψε, αλλά όταν το έφερε στην μύτη της, για να απολαύσει το άρωμά του, διαπίστωσε έκπληκτη, ότι δεν είχε καμμία ευωδία..
Δεν μύριζε καθόλου!
Ένα κρύο πράγμα…
Μόνο εξωτερική αίγλη και ομορφιά είχε..
Η Παναγία μας τόσο λυπήθηκε, για το ωραίο αλλά άοσμο εκείνο άνθος, που το χαϊδεψε και είπε:
Καημένο άνθος! Γιατί εσύ να μην ευωδιάζεις;
Και όταν άγγιξαν τα χέρια της Παναγίας το άνθος, τότε εκείνο αμέσως ανέδωσε τόσο άρωμα, που πλέον όσοι περνούσαν από εκείνο το περιβόλι αναρωτιόντουσαν:
Τί γίνεται εδώ, τί ευωδία είναι αυτή!!!
Ξέρετε πόσος κόσμος, ομοιάζει με αυτό το άνθος; Άνθρωποι που έχουν μεν εξωτερική εμφάνιση, αλλά μέσα τους, δεν ευωδιάζουν, είναι ένα κρύο πράγμα...
Μάλιστα μερικοί Άνθρωποι αναδύουν και δυσοσμία βαριά...
Όταν όμως οι άνθρωποι έχουν σχέση με την Παναγία, αμέσως όλα αλλάζουν, αλλοιώνονται και γίνονται σαν εκείνο το ευωδιαστό άνθος…

+ Δημήτριος Παναγόπουλος Ιεροκήρυκας+
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 35855
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από toula »

Ο άγιος Πατήρ ημών Ιωάννης Καλαΐδης: " Ένα θα μας σώσει, η Εξομολόγηση"!
Πολλές φορές εμείς οι χριστιανοί ασχολούμαστε με διάφορα πνευματικά θέματα και αναφερόμαστε στους αγίους Πατέρες της Εκκλησίας και στις παρακαταθήκες που μας άφησαν (και μέσα στο διαδίκτυο, με αναρτήσεις) και αμελούμε την συμμετοχή μας στα σωτήρια μυστήρια Της και ιδιαίτερα στο ιερό μυστήριο της εξομολογήσεως! Μας φαίνεται ευκολότερο να κάνουμε όλα τα άλλα, αλλά στο μυστήριο αυτό δεν προσερχόμεθα για να μην ταπεινωθούμε! Χωρίς την μετάνοια και την ταπείνωσή μας όμως δεν έρχεται η χάρις του Θεού! Ενθυμούμαι τον Γέροντα Εφραίμ, καθηγούμενον της Ιεράς Μονής Βατοπαιδίου, ο οποίος μας είπε σε μία σύναξη προσκυνητών στην Ι. Μονή: " Ο άνθρωπος ο οποίος ασχολείται με τα "πνευματικά" και δεν εξομολογείται, κάνει μια τρύπα στο νερό"!
Ο άγιος Πατήρ Ιωάννης Καλαΐδης είχε συνδέσει το μυστήριο της εξομολογήσεως άρρηκτα με την σωτηρία των χριστιανών! Έλεγε: " Στα χρόνια που ζούμε δεν θα σωθούμε χωρίς την εξομολόγηση! ΕΝΑ ΘΑ ΜΑΣ ΣΩΣΕΙ, Η ΕΞΟΜΟΛΟΓΗΣΗ" !
Να έχουμε την αγία ευχή του!

Μιλτιάδης Τσεσμετζής - εκπαιδευτικός
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 35855
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από toula »

Για μας τους γκρινιάρηδες που μας φταίνε όλοι και όλα.....

Κοντά στο καθολικό της άγιας Άννας, υπάρχει ένα σπιτάκι, που λέγεται του «Πατριάρχου».
Εκεί ασκήτευε ένας Πατριάρχης ονόματι Κύριλλος.
Εγκατέλειψε τον πατριαρχικό θρόνο και ήλθε και έγινε καλόγερος.
Οι πατέρες κουβαλούσαν τα πράγματα στη πλάτη. Λέγουν στον Πατριάρχη. «Εσύ γέροντας είσαι, παναγιότατε και αμάθητος, να σου πάρουμε ένα γαϊδουράκι, να φορτώνεις τα τρόφιμα σου». Του πήραν ένα γαϊδουράκι και κατέβαινε με αυτό.
Μια μέρα, ενώ ανέβαινε ο Πατριάρχης με το ζώο και οι άλλοι πατέρες με τα τρόφιμα στην πλάτη τους, κάθισαν λίγο να ξεκουραστούν. Ξαφνικά ο Πατριάρχης, μεταξύ ύπνου και εγρηγόρσεως βλέπει την Παναγιά μαζί με τους αγγέλους. Και η μεν Παναγιά είχε ένα δοχείο και πότιζε τους πατέρες, που κουβαλούσαν τα πράγματα, στην πλάτη τους, οι δε Άγγελοι είχαν μαντήλια, και σκούπιζαν τον ιδρώτα τους.
Βλέποντας έκπληκτος ότι σκούπιζαν και τον ιδρώτα από το γαϊδουράκι, παρακαλούσε λέγοντας.
«Σκουπίστε και εμένα σας παρακαλώ». Τότε του λέει η Παναγία.
«Πάτερ, εσύ δεν έχεις ίδρωτα, το γαϊδουράκι θα σκουπίσουμε που έχει».
Τότε ξύπνησε και ήλθε στον εαυτό του. Λέγει προς τους πατέρες. «Πάρτε το γαϊδουράκι, γιατί ζημιώνουμε σε πολλά πράγματα. Η Παναγία και οι Άγγελοι σκούπισαν το γαϊδουράκι και όχι εμένα». Έκτοτε τα κουβαλούσε και αυτός στην πλάτη του.
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 35855
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από toula »

'Ο Σατανάς έβλεπε την ανθρωπότητα του Χριστού που Σταύρωσε, δεν έβλεπε όμως την Θεότητα του Χριστού...

Ο Σατανάς έβλεπε τη Σταύρωση του Χριστού, αλλά δεν έβλεπε την Ανάσταση, που είναι το ''Βατερλό'' του, αφού συντρίφτηκε η κεφαλή του...
Γι' αυτό ο διάβολος μισεί την υπόθεση της Αναστάσεως του Χριστού και φροντίζει να μην γίνεται λόγος περί Αναστάσεως και να αντικαθίσταται η ευχή: «Χριστός Ανέστη» με τα: "Χρόνια πολλά"...
Αν για παράδειγμα πεις σε έναν αιρετικό: «Χριστός Ανέστη», το μόνο που δεν θα σου πει είναι ''Αληθώς Ανέστη!''.
Θα σε πει «Χρόνια πολλά». Γιατί; Γιατί δεν θέλουνε τον Χριστό...
Εμείς ντρεπόμαστε να πούμε «Χριστός Ανέστη» και λέμε «Χρόνια πολλά», χωρίς να γνωρίζουμε οι δυστυχείς, ότι χωρίς τον Χριστό, «Χρόνια πολλά» δεν υπάρχουνε...
Εάν ο Χριστός δεν Ανέστη, που θα πάμε; Που πηγαίνανε οι άνθρωποι τόσες χιλιάδες χρόνια προ Χριστού; Πηγαίνανε στον Άδη..
Από τότε που ήρθε ο Χριστός στον κόσμο, που πάνε οι άνθρωποι; Αν θέλουν πάνε στον Άδη..
Τότε πηγαίνανε, αναγκαστικά στον Άδη. Θέλανε δεν θέλανε.. Σήμερα δεν πάνε στον Άδη, αν δεν θέλουν...
Οι πρώτοι Χριστιανοί είχαν το «Χριστός Ανέστη» εις χρήσιν για 40 ολόκληρες μέρες. Είχε αποσυρθεί η «καλημέρα», είχε αποσυρθεί η «καλησπέρα», το «χαίρετε» και το «καληνύχτα»… αυτά είχανε αποσυρθεί, είχανε αντικατασταθεί!
Επί 40 ολόκληρες ημέρες ο χαιρετισμός ήταν «Χριστός Ανέστη»..
Και το πρωΐ «Χριστός Ανέστη» και το μεσημέρι «Χριστός Ανέστη» και το βράδυ «Χριστός Ανέστη».
Δυστυχώς σήμερα ξεθωριάσανε αυτοί οι ωραίοι θεσμοί, οι διδακτικοί και δεν ακούγεται από πολλούς, ούτε ανήμερα το Πάσχα, το «Χριστός Ανέστη»!
Χαρά στους ανθρώπους που θα ‘θελαν να κρατήσουν για 40 ημέρες το «Χριστός Ανέστη», για να υπενθυμίζουνε και στους άλλους.!!

{:Δημήτριος Παναγόπουλος ο Ιεροκήρυξ:}
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 35855
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από toula »

Από τον βίο του αγίου πατρός Ιωάννη Καλαΐδη

Η ζωή του ήταν οσιακή ακόμη και την εποχή που δεν ήταν ιερέας. Ο γιος του, ο Χρήστος, μου διηγήθηκε ένα περιστατικό που συνέβη μπροστά στην οικία τους όταν ο π. Ιωάννης ήταν λαϊκός. Δυο άνθρωποι μάλωναν. Είχε φυσήξει δυνατός αέρας και τα άχυρα που είχε στο κάρο του ο πρώτος, πήγαν επάνω στα λάχανα που πούλαγε ο δεύτερος. Ο π. Ιωάννης για να σταματήσει η φασαρία αγόρασε όλα τα λάχανα.
Το τελευταίο θαύμα που έζησα κοντά του ήταν, όταν με σταύρωσε στο γόνατο, γιατί δυσκολευόμουν να πατήσω το πόδι μου για δυο περίπου μήνες και από τότε είμαι καλά. Πάντοτε για τις σοβαρές ασθένειες συμβούλευε τους ασθενείς να εξομολογηθούν για να έχουν υγεία ψυχής και σώματος. Για να μας δείξει ότι η επιστήμη χωρίς τη βοήθεια του Θεού δεν μπορεί να σώσει τον άνθρωπο, έλεγε: «Οι γιατροί παιδάκι μου, χωρίς τη βοήθεια του Θεού, δεν μπορούν να κάνουν τίποτα».

Το Μάρτιο του 2003 οι μαθητές μου μου είπαν να ρωτήσω τον π. Ιωάννη τι πρέπει να κάνουν για να μη μπορούν να τους ματιάζουν. Μου είπε ότι πρέπει να φορούν σταυρό, να μη βγαίνουν έξω τη νύχτα, να λένε το πρωί 3 φορές το «Πάτερ ημών», το βράδυ 3 φορές το «Πιστεύω», να ακούν τους γονείς και τους δασκάλους τους και να μη λένε ψέματα. Επίσης να εξομολογούνται.
Κάποτε μας διηγήθηκε τα σχετικά με τη στράτευσή του. Υπηρέτησε 40 μήνες στον Ελληνικό στρατό και κατά την εποχή του εμφυλίου πολέμου (1946-1949). Μας είπε: «Οι μάχες ήταν πολύ φονικές. Πηγαίναμε στις διάφορες αποστολές 40 στρατιώτες και γυρίζαμε 15 ζωντανοί. Εγώ διάβαζα καθημερινά την προσευχή από ένα μικρό προσευχητάριο που είχα πάντοτε μαζί μου. Επειδή προσευχόμουν συνέχεια, πίστεψαν ότι είμαι μάρτυρας του Ιεχωβά. Έκαναν τότε έρευνα στο σακίδιό μου και κατάλαβαν το λάθος τους. Ο αξιωματικός της μονάδας μου, βλέποντάς με να γυρίζω ζωντανός από τις διάφορες αποστολές μου έλεγε ότι σίγουρα έχω κάποιον άγιο μαζί μου και με βοηθάει. Σε μια μάχη μια σφαίρα ήρθε επάνω μου και χτυπώντας στο τουφέκι μου εξοστρακίστηκε και με χτύπησε στο δείκτη του χεριού μου. Το μικρό αυτό σημάδι στο δάχτυλο έμεινε για να θυμάμαι το θαύμα αυτό.

Μια μέρα όπως ήμουν ξαπλωμένος στο κρεβάτι του θαλάμου μας, είδα τον Κύριο στην οροφή όπως βλέπουμε στον τρούλο της εκκλησίας τον Παντοκράτορα, αλλά ζώντα και μου είπε: «Μη στενοχωριέσαι Ιωάννη, όλα θα πάνε καλά». Τότε χάρηκα και πήρα πολύ θάρρος.
Τη Μεγάλη Πέμπτη του 2002 είχα τη μεγάλη ευλογία να τον μεταφέρω από το Νοσοκομείο Σερρών όπου νοσηλευόταν, στη Θεσσαλονίκη, στο σπίτι της κόρης του Θεοδώρας. Την ώρα που βγαίναμε από το Νοσοκομείο, ήρθε για να τον επισκεφθεί μαι άλλη σεβαστή και οσιακή μορφή της Εκκλησίας, ο Αρχιμανδρίτης και συγγραφέας π. Ευσέβιος Βίττης. Παρακάτω αναφέρω τη στιγμή της συνάντησης των δύο αυτών οσίων ανδρών, την οποία κατέγραψα μετά από παραίνεση του σεβαστού ιερέως π. Ευαγγέλου Αναστασίου:
«Βρισκόμαστε με τον π. Ιωάννη και την πρεσβυτέρα του Πολυξένη στην αυλή του Νοσοκομείου Σερρών και κατευθυνόμαστε προς το αυτοκίνητο. Ο π. Ιωάννης ήταν για νοσηλεία από την Κυριακή 28 Απριλίου στην Α΄ Παθολογική Κλινική.
Λίγο πριν μπούμε στο αυτοκίνητο ένα άλλο αυτοκίνητο μας πλησιάζει. Μας ανάβει τα φώτα αλλά δε μπορούμε να καταλάβουμε ποιος είναι. Ένας κύριος, ο αδελφός του π. Ευσεβίου, βγαίνει και φωνάζει τον π. Ιωάννη. Από το αυτοκίνητο σχεδόν αμέσως κατεβαίνει κι ένας ηλικιωμένος μοναχός. Μας πλησιάζει. Ο π. Ιωάννης μας λέει: «Ο πατήρ Ευσέβιος».
Οι δύο γέροντες ασπάζονται ο ένας τον άλλον. Ευλογημένη στιγμή. Ο π. Ευσέβιος στηρίζεται στο μπαστουνάκι του και χαμογελάει. Ο π. Ιωάννης του λέει: «Σεβασμιώτατε την ευχή σου».
«Δεν είμαι Σεβασμιώτατος», απαντάει ο π. Ευσέβιος.
«Για μένα είσαι», ανταπαντάει ο π. Ιωάννης. Συγκίνηση επικρατεί. Ο π. Ευσέβιος ήρθε για να τον επισκεφθεί, γιατί είχε πληροφορηθεί για την ασθένειά του.
«Να εύχεσθε για τη μετάνοιά μου π. Ιωάννη», λέει ο π. Ευσέβιος.
«Κι εσείς για μένα», του απαντάει ο π. Ιωάννης.
«Εκεί που θα πάω δε γνωρίζω τι σκοτάδι θα συναντήσω πάτερ Ιωάννη• να εύχεσθε».
«Εκεί που θα πας θα είσαι μέσα στο άκτιστο Φως. Θα είσαι το Φως Ιλαρόν», λέει με συγκίνηση ο π. Ιωάννης.
«Είμαι ένας σκουπιδοτενεκές όπου μαζεύονται τα διάφορα σκουπίδια. Τώρα θα αναχωρήσω για ένα διάστημα μακριά από τον κόσμο, για να καθαριστεί λίγο ο σκουπιδοτενεκές», λέει ο π. Ευσέβιος.
Εδώ ίσως ο π. Ευσέβιος εννοούσε ότι κάθε χρόνο γύρω στους 5 μήνες αναχωρούσε για το βουνό, και κανείς δε γνώριζε που βρισκόταν.
«Εγώ είμαι κύμβαλον αλαλάζον», απαντάει ο π. Ιωάννης.
«Σήμερα λειτούργησα π. Ιωάννη και σας μνημόνευσα».
«Κι εγώ πάντα σας μνημονεύω πρώτο στις παρακλήσεις και σε όλες τις ακολουθίες», απάντησε ο π. Ιωάννης και δάκρυσε.
«Όλα τα καλά του Θεού», συνέχισε.
Αποχαιρετιούνται. Φεύγουμε συγκινημένοι. Ευλογημένες στιγμές, δώρο του Θεού. Την ίδια ημέρα, πηγαίνοντας στη Θεσσαλονίκη, ο π. Ιωάννης μου είπε: «Η Θεία Κοινωνία της Μεγάλης Πέμπτης σκεπάζει τον χριστιανό όλο το χρόνο, γιατί είναι η Θ. Κοινωνία του μαρτυρίου του Χριστού. Εάν δεν έχουμε την ευλογία από τον πνευματικό να κοινωνούμε και τη Μεγάλη Πέμπτη και την Ανάσταση, τότε να προτιμούμε να κοινωνούμε τη Μεγάλη Πέμπτη.

Τσεσμετζής Μιλτιάδης - εκπαιδευτικός
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 35855
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από toula »

ΣΕ ΕΝΑ ἀπὸ τὰ Μοναστήρια ποὺ ἵδρυσε ὁ δοῦλος τοῦ Θεοῦ Βενέδικτος ἦταν κάποιος Μοναχός, ὁ ὁποῖος ἐνωχλεῖτο ἀπὸ τὴν ραθυμία.

Αὐτὸς λοιπὸν ὁ δυστυχισμένος δὲν εἶχε ὑπομονὴ κατὰ τὸν καιρὸ τῆς κοινῆς λατρείας, ἀλλ᾿ ὅταν ὅλοι οἱ ᾿Αδελφοὶ ἐγονάτιζαν ἐνώπιον τοῦ Θεοῦ, αὐτὸς ἔβγαινε ἀπὸ τὸν Ναὸ καὶ παραδινόταν στὴν ἀργολογία καὶ τὴν ραθυμία.


῾Ο Γέροντάς του ἐνουθέτησε αὐτὸν πολλὲς φορὲς καὶ ἐπειδὴ δὲν κατώρθωσε τίποτε, τὸν ὡδήγησε στὸν ἄνθρωπο τοῦ Θεοῦ, τὸν ῞Αγιο Βενέδικτο, καὶ τοῦ φανέρωσε τὸ πάθος του.

῾Ο ῞Οσιος Πατέρας, ἀφοῦ ἔλεγξε μὲ σεμνότητα καὶ ὅπως ἔπρεπε τὴν ραθυμία τοῦ ᾿Αδελφοῦ καὶ ἐστήριξε αὐτὸν μὲ νουθεσίες, τὸν ἀπέστειλε πίσω στὸ Μοναστήρι.

Μετὰ τὴν ἐπιστροφή, ὁ ᾿Αδελφὸς μόλις γιὰ δυὸ ἡμέρες ἐτήρησε τὶς συμβουλὲς τοῦ ῾Οσίου, τὴν δὲ τρίτη ἡμέρα γύρισε πάλι στὴν διαβολική του συνήθεια καὶ κατὰ τὸν καιρὸ τῆς κοινῆς προσευχῆς ἄρχισε νὰ περιφέρεται ἄσκοπα.

῾Ο καλὸς ὅμως Γέροντάς του, ὅταν εἶδε ὅτι νικήθηκε πάλι ἀπὸ τὸ δαιμόνιο τῆς ἀκηδίας, μετέβη στὸν ῞Αγιο Βενέδικτο καὶ διηγήθηκε τὸ γεγονός.

῾Ο ἄνθρωπος τοῦ Θεοῦ ἀποκρίθηκε πρὸς αὐτόν: «Θὰ ἔλθω ἐγὼ καὶ θὰ τὸν διορθώσω».

῏Ηλθε λοιπὸν ὁ ῞Αγιος στὸ Μοναστήρι καὶ στεκόταν μὲ τοὺς ᾿Αδελφοὺς στὸν Ναό. Μόλις ἐτελείωσε ἡ ψαλμωδία καὶ γονάτισαν οἱ ᾿Αδελφοὶ γιὰ νὰ προσευχηθοῦν, εἶδε ὁ ῞Οσιος καὶ νά! ἕνας νεαρὸς ὅμοιος μὲ ἀράπη, ἀφοῦ ἔπιασε τὴν ἄκρη τοῦ ράσου τοῦ᾿Αδελφοῦ ἐκείνου ποὺ δὲν εἶχε τὴν ὑπομονὴ νὰ ἀφοσιωθῆ στὴν προσευχή, τὁν ἔσυρε ἔξω ἀπὸ τὴν ᾿Εκκλησία.

Μετὰ τὸ τέλος τῆς προσευχῆς, βγῆκε καὶ ὁ ῞Αγιος Βενέδικτος καὶ βρῆκε τὸν Μοναχὸ νὰ εἶναι ἔξω.

Τότε, γιὰ τὴν ψυχική του τύφλωσι, τὸν ἐκτύπησε μὲ τὸ μπαστουνάκι του καὶ ἀπὸ τὴν ὥρα ἐκείνη ἐλευθερώθηκε ὁ ᾿Αδελφὸς ἀπὸ τὴν ραθυμία ποὺ τὸν ἐκυρίευε.

Στὸ ἑξῆς, μαζὶ μὲ τοὺς ᾿Αδελφοὺς στεκόταν πρόθυμος μέχρι τέλους τῆς προσευχῆς, χωρὶς νὰ τολμήση ὁ δαίμονας νὰ τὸν πλησιάση, ἀλλὰ τελείως ἀπομακρύνθηκε ἀπὸ αὐτόν.

᾿Επὶ τῇ ἱερᾷ μνήμῃ τοῦ ῾Οσίου Βενεδίκτου (14η Μαρτίου)

(*) ῾Απλοποίησις ἀπὸ τὸν Εὐεργετινόν, τ. Βʹ, ῾Υπόθεσις Ιʹ, σελ. 104-105, ἔκδοσις εʹ, Καθηγουμένου Βίκτωρος Ματθαίου (†), ᾿Αθῆναι 1958.
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 35855
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από toula »

Με ρωτούν πολλοί τι μου αρέσει περισσότερο μέσα στο Ευαγγέλιο και τους απαντώ δύο σκηνές. Η μία με τα “Ουαι” του Χριστού στους Φαρισαίους και υποκριτές (τους έσφαξε με το βαμβάκι) και από την άλλη το σκηνικό με το φραγγέλιο εναντίον των εμπόρων έξω από τον Ναό του Σολομώντος. Γουστάρω που έχω Θεό ανατρεπτικό... Που καταγκρεμίζει την υποκρισία, τη διαφθορά και το “φαίνεσθαι”. Που στηλιτεύει κάθε ψεύτικο προσωπείο αλλά από την άλλη αγκαλιάζει ανθρώπους που είναι απ’ έξω πανούκλα αλλά από μέσα κούκλα.
Όλα χρειάζονται: και το φραγγέλιο και οι αγκαλιές. Έτσι μας παιδαγωγεί ο Θεός. Ό,τι πρέπει εκεί που χρειάζεται. Το άλογο θέλει και σπιρούνι για να τρέξει και χαλινάρι για να σταματήσει και αγκαλιά για να αγαλιάσει.
Δεν μιλάμε όμως για βία, αλλά για παιδαγωγία. Άλλο η βία και άλλο η παιδαγωγία. Δεν χρησιμοποιεί βία ο Θεός διότι η βία ισοπεδώνει, διαλύει και καταστρέφει το οτιδήποτε. Ο Θεός παιδαγωγεί, δεν τυραννάει τον άνθρωπο. Και η παιδαγωγία του Θεού δεν είναι μια ηθική διόρθωση του ανθρώπου αλλά μια οντολογική μεταμόρφωση. Ένα κάλεσμα που μπορεί να γίνει με πρόσκληση με οποιονδήποτε τρόπο. Με πόνο, με δυσκολία, με δοκιμασία, με ανατροπές..
Ένας ναρκομανής, μια πόρνη και ένας ληστής, βρίσκονται σε αυτήν την κατάσταση διότι ψάχνουν το νόημα της ζωής τους αλλά με λάθος τρόπο, θεωρούν ότι η ζωή τους παίρνει νόημα μέσα από αυτές τις πράξεις αλλά δυστυχώς αυτό το νόημα είναι ένας λύκος με ένδυμα προβάτου. Είναι μια εφήμερη-ψεύτικη ευχαρίστηση πακέτο με τον ψυχοσωματικό θάνατο.
Χίλιες φορές ο ληστής που μετανόησε και η πόρνη που άλλαξε, παρά ο “καθαρός” που δεν αγάπησε ποτέ, δεν λύγισε, δεν θυσιάστηκε και δεν έκλαψε για τίποτα και για κανέναν.
Πόσες φορές βλέπεις μίσος από “θρησκευόμενους” και “καθαρούς” και απίστευτη αγάπη από “βρώμικους” . . .
Για τους Φαρισαίους ο Θεός είναι το αφεντικό της θρησκείας τους και ο αρχηγός τους. Για κάποιους άλλους ο Θεός είναι ο έρωτας της ζωής τους...Διαλέγεις και παίρνεις...
Όταν έχεις έναν Θεό που αγκαλιάζει ληστές, πόρνες και τελειωμένους αλλά από την άλλη ρίχνει “σφαλιάρες” σε ψηλομύτες και ηθικιστές, έναν τέτοιο Θεό μόνο να τον αγαπήσεις μέχρι θανάτου μπορείς ....
Έχουμε Θεό ανατροπών και εκπλήξεων . . .
Αν ο Χριστός ερχόταν τώρα στη γη... . . Θα πήγαινε στα μπαράκια,στα ροκάδικα, στα κακόφημα σοκάκια, και στις σκοτεινές πλατείες ... θα γιάτρευε πληγές και θα μιλούσε με τις ώρες με τις ταλαιπωρημένες και ανήσυχες ψυχές ενώ θα είχε και το φραγγέλιο στην τσέπη για τους ψευτο-καθαρούς και τους ηθικιστές.
Γι’ αυτό ο Θεός είναι αναρχικός και ανατρεπτικός ... Είναι αναρχία και επανάσταση για την κοσμική σκέψη περι Θεού ότι, ως παντοδύναμος Θεός να αγκαλιάζει τα παιδιά του κόσμου τα οποία ο κόσμος που έφτιαξε τα πέταξε στο καλάθι των αχρήστων και από την άλλη να στηλιτεύει την ηθικιστική αφρόκρεμα που θεωρεί ότι πήρε τη θέση Του σε αυτόν τον κόσμο. . .
Ο Φαρισαίος και ο ληστής είδαν το ίδιο πρόσωπο αλλά κατάλαβαν διαφορετικά πρόσωπα. Ο ένας είδε ένα πρόσωπο που απειλεί την τακτοποιημένη ζωούλα του και ο άλλος είδε τον λυτρωτή της ζωής του. Το τι βλέπεις εξαρτάται από το πόσο καθαρά είναι τα μάτια της καρδιάς σου....
Αυτή είναι η ζωή. Ένας δρόμος να αποκτήσουμε την καρδιά της μετανοημένης πόρνης και την μετάνοια του ληστή...

Καλό αγώνα. . .
π.Σπυρίδων Σκουτής - euxh.gr
Ένας Θεός ανατροπών και εκπλήξεων . . . - ΕΥΧΗ.gr
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 35855
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από toula »

" Την ευτυχία δεν την αναλύεις αλλά την ζεις... "

Με ρωτάς πως θα γίνεις ευτυχισμένη, και διακρίνω ένα φόβο, ένα άγχος μια αγωνία στα λόγια, στα μάτια στο σώμα σου.
Η ευτυχία όμως δεν είναι στόχος, σκοπός, δεν είναι νους, αναλύσεις και νοητικές εξηγήσεις.
Είναι ζωή.
Εγώ μπορώ να σου λέω χίλιες φορές «σ αγαπώ» και να κάνω τα αντίθετα από αυτά που σημαίνουν αγάπη αληθινή, πραγματική και όχι χειριστική.
Εγώ μπορώ να λέω ότι «πιστεύω» στον Θεό κι όμως να ζω δίχως Θεό.
Δεν αρκεί να πούμε κάτι ή να σκεφτούμε, αλλα να ζήσουμε, να αφεθούμε να αισθανθούμε.
Την χαρά δεν την αναλύεις αλλά την ζεις.
Η ευτυχία είναι αποτέλεσμα ενός τρόπου ζωής και όχι σκέψης.
Δεν δηλώνεις ευτυχισμένος αλλα φαίνεσαι.
Μάλιστα θα πρέπει να φοβάσαι εκείνους που διαφημίζουν την ευτυχία τους.
Κάθε τι που γίνεται στόχος, εμμονή και άγχος χάνει την ουσία και ομορφιά του.
Εάν μέσα σε μια αίθουσα δέκα ή είκοσι ατόμων, πούμε ότι πρέπει σε ένα λεπτό να ηρεμήσουμε, σας διαβεβαιώ ότι δεν θα ηρεμήσει κανείς. Θα σκεφτόμαστε ότι πρέπει να το κάνουμε, θα σκανάρουμε τον εαυτό μας εάν τα καταφέραμε, και επιπλέον θα κοιτάμε τα ρολόγια μας εάν τελείωσε το λεπτό που είχαμε. Εάν πεις πρέπει να κοιμηθώ μέσα σε πέντε λεπτά δεν θα γίνει. Εάν ξεχάσεις ότι ξάπλωσες για να κοιμηθείς θα ξυπνήσεις το πρωί μετα από ένα βαθύ ύπνο.
Οπότε εάν θες να βρεις την ευτυχία, ξεκίνα από την επίγνωση ότι δεν χρειάζεται να την ψάξεις αλλα να την φτιάξεις. Δεν χρειάζεται να την σκέφτεσαι αλλα να την ζεις.
Άρχισε λοιπόν μικρά, ήμερα, αργά βήματα προς αυτήν. Άλλαξε ότι μπορείς σήμερα να αλλάξεις, αντέχεις και γίνεται. Αλλά να το κάνεις. Μην αναβάλεις γι’ αύριο αυτό που γίνεται σήμερα. Αποδέξου αυτά που δεν μπορείς ακόμη, και οραματίσου ότι αύριο, μεθαύριο με την Χάρη του Θεού θα γίνουν κι αυτά που δεν κατάφερες ακόμη.
Ζήσε κοντά στις πραγματικές σου ανάγκες, μάθε να ακούς την ψυχή, το κορμί σου. Να ακούς εσένα, όχι τις φωνές των άλλων μέσα σου. Μάθε αναγνωρίζεις την δική σου φωνή, τις δικές σου ανάγκες. Προσευχήσου, συνδέσου, γυμνάσου, έλα σε επαφή με το σώμα σου, ανοίξου στην κτίση του Θεού, συγ- χώρα μέσα σου τα πάντα και τους πάντες. Μάθε τα μαθήματα σου, αυτά που ο Θεός παραχωρεί γιατί τα έχει ανάγκη η ύπαρξη σου, πρέπει να τα μάθεις ώστε να εξελιχθείς πνευματικά, κατά Χριστό.
Πες φράσεις που απελευθερώνουν τραύματα και μπλοκαρίσματα, όπως, μπορώ, αξίζω, θέλω, επιτρέπω, πιστεύω. «Χριστέ μου παρόλο που φοβάμαι κι έχω ενοχές σου επιτρέπω και πιστεύω ότι μπορείς να με θεραπεύσεις. Παρόλο που φοβάμαι τις αλλαγές που πρέπει να κάνω, αξίζω, μπορώ και θέλω να είμαι ευτυχισμένη /ος ……».
Και πρόσεξε κάτι πολύ σημαντικό, κανείς δεν έγινε ευτυχισμένος αφού πρώτα έλυσε όλα τα προβλήματα του. Ξεκινάμε το ταξίδι προς την χαρά όχι επειδή είναι όλα τέλεια, αλλα για να γίνουν όμορφα και υπέροχα….

π. Χαρ. λίβυος Παπαδόπουλος
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 35855
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από toula »

Ο εγωισμός και το μίσος θα σου δώσουν δεκάδες λόγους για να κλάψεις, για να δυστυχήσεις.
Η ταπείνωση και η συγχώρεση θα σου δώσουν εκατοντάδες λόγους για να χαμογελάσεις και να ευτυχήσεις.
Η ζωή, μας προσφέρει πολλές και διάφορες καταστάσεις.
Στην δική μας όμως επιλογή είναι πως θα διαχειριστούμε αυτές τις καταστάσεις.
Ας επιλέξουμε την θεάρεστη οδό της απλότητας, της ταπείνωσης, της αγάπης. Διότι μόνο έτσι θα βρούμε την εσωτερική ειρήνη της καρδιάς που θα φέρει την ευτυχία και την χαρά στην ζωή μας.
Δεν είναι μόνο τα γεγονότα που μας συμβαίνουν.
Είναι κυρίως ο τρόπος που βλέπουμε και διαχειριζόμαστε τα γεγονότα.
Μην είμαστε συνέχεια στην τσίτα, έτοιμοι να παρεξηγηθούμε, να γκρινιάξουμε, να παραπονεθούμε, να συγκρουστούμε.
Η ζωή μας περνά και χάνεται και είναι κρίμα να την σπαταλούμε στην «υπεράσπιση του δίκιου μας».
Πολύς χρόνος ξοδεύεται σε λογομαχείες ή (μάλλον) σε μηνυματομαχείες.
Αντί να εκμεταλλευόμαστε τις ημέρες μας ζώντας με αγάπη και ομόνοια, με χαρά και ειρήνη, εμείς επιλέγουμε την διαμάχη και την μιζέρια. Πόσο παράλογο είναι αυτό;
Και θα μου πεις «δεν το επιλέγω εγώ, αλλά ο άλλος». Τότε καλύτερα να τον αφήσεις να μαλώνει μόνος του. Μην πέφτεις στην παγίδα να «σώσεις» κάποιον που δεν θέλει να «σωθεί», διότι θέτεις τον εαυτό σου στον κίνδυνο και της δικής σου απώλειας.
Εσύ χαμόγελα, ήλπιζε, αγαπά, ειρήνευε, συγχώρα και προχώρα παρακάτω.
Εάν ο άλλος θέλει να μείνει στο σκοτεινό μέρος των κακών λογισμών του είναι δικαίωμά του· όπως δικαίωμά σου είναι να βγεις στο φωτεινό ξέφωτο της ζωής, που σε καλεί στην χαρά της ταπείνωσης, στην ελπίδα της συγχώρεσης και στην σοφία της αρχοντικής καρδιάς σου.


Αρχιμ. Παύλος Παπαδόπουλος
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 35855
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από toula »

ΜΗΝ ΚΑΤΑΚΡΙΝΕΙΣ

κανέναν ἄνθρωπο ὅπως κι ἂν ἁμαρτάνει, διότι ἀκόμη καὶ τὴν ὥρα τῆς ἁμαρτίας
[μετέχει στὸ Ἀγαθὸ "κατ' ἀμυδρὸν ἀπήχημα". Κάθε ἄνθρωπος εἶναι φτιαγμένος κατ' εἰκόνα Θεοῦ, "ἴ σ ω ς καὶ ὁμοίωσιν"!!! (Γρηγ. Παλαμᾶς, Β΄ πρὸς Βαρλαάμ)]
Σάμπως καὶ σὺ ποὺ μπῆκες στὸ δρόμο τοῦ Θεοῦ καὶ προόδευσες ὄντως, πόσο κοντὰ στὸ Ἀγαθὸ νομίζεις ὅτι πῆγες;;;
Ἡ κατάκριση εἶναι προβολὴ δικῶν μας ἀνεπαρκειῶν στὸ πρόσωπο τοῦ ἁμαρτάνοντος ἀδελφοῦ μας.
"Φερμουὰρ" λοιπόν, στὸ στόμα μας καὶ ὁ καθένας ἂς κοιτάει τὴν καμπουρίτσα του. Ἔχουμε κάνει μεγάλη ζημιὰ στὸν ἑαυτό μας μὲ τὸν ναρκισσισμὸ καὶ τὴν (θρησκευτικὴ) αὐτάρκειά μας κι αὐτὸς μᾶς κοροϊδεύει μὲ πολλὴν ἀναίδεια.... Σκεφθεῖτε νὰ ντύνουμε καὶ "θεολογικὰ" τὴν κατάντια μας!
Μόλις κατακρίνεις κάποιον, φεύγει ἡ Θεία Χάρις, πέφτεις στὰ ἴδια καὶ σύ, ἂν μή τι καὶ χειρότερα, καὶ πιθανὸν νὰ προσγειώνεσαι.
Πάλι ὅμως δὲν εἶναι σίγουρο ὅτι θὰ συνέλθεις...
Περίεργο ὂν ὁ ἄνθρωπος.

Αρχιμ. Εφραίμ Τριανταφυλλόπουλος
Απάντηση

Επιστροφή στο “Πνευματικά Μηνύματα”