Ψυχοφελή μηνύματα...

Καθημερινά πνευματικά μηνύματα.

Συντονιστής: Συντονιστές

toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 35855
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από toula »

Είπε Γέρων: "Μια ζωή δεν φτάνει να βάλεις τον εαυτόν σου στο μονοπάτι του Θεού... και ασχολείσαι με τις παρεκκλίσεις του πλησίον;"
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 35855
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από toula »

“Ω! Αγάπη ! Μακάριος είναι εκείνος που βρήκε εσένα, το λιμάνι κάθε χαράς” Αββάς Ισαάκ ο Σύρος
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 35855
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από toula »

ΕΊΠΕ ΓΈΡΩΝ. «Ο Θεός πηγαίνει μπροστά σου ως οδηγός, πίσω σου ως προστάτης και δίπλα σου ως φίλος»
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 35855
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από toula »

ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΌ ΓΕΓΟΝΌΣ ΑΠΌ ΑΣΚΗΤΉ

«Κάποτε πέρασαν ἀπ᾽ τήν Ἁγ. Ἄννα τρεῖς Ρῶσοι εὐσεβεῖς Χριστιανοί, γιά νά τόν γνωρίσουν [τόν Γέροντα Ἰωακείμ Ἁγιαννανίτη τόν Ἡσυχαστή] καί νά πάρουν τήν εὐλογία του. Ὅταν ἔφυγαν οἱ Ρῶσοι, ὁ Γέροντας τούς ἔδωσε γιά εὐλογία τά ἑξῆς συμβολικά δῶρα: στόν ἕνα ἔδωσε τρία κουκιά, στόν ἄλλο λίγο θυμίαμα καί στόν τρίτο ἕνα λουλούδι. Οἱ Ρῶσοι πῆραν τίς “εὐλογίες” τοῦ Γέροντα καί ἔφυγαν. Τότε οἱ ἄλλοι Πατέρες πού παρευρίσκονταν ρώτησαν τό Γέροντα Ἰωακείμ τί σήμαιναν αὐτά τά δῶρα πού τούς ἔδωσε καί αὐτός ἀπάντησε:
“Στόν πρῶτο ἔδωσα τρία κουκιά, διότι θά γίνη καλόγερος, στό δεύτερο ἔδωσα τό λιβάνι, διότι, ὅταν γυρίση στό σπίτι του, θά βρῆ τόν πατέρα του πεθαμένο καί στόν τρίτο πού ἔδωσα τό λουλούδι, ἄμα θά γυρίση στόν κόσμο, θά παντρευθῆ καί θά δώση τό λουλούδι αὐτό στήν γυναῖκα πού θά πάρη”. Καί πραγματικά! Ὅλα ἔγιναν ὅπως εἶπε ὁ Γέροντας!»
(ΑΣ)
apantaortodoxias
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 35855
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από toula »

Μην πιέσεις κανέναν άνθρωπο για τίποτα και για κανέναν λόγο.

Μη μιλήσεις αν δεν σε ρωτήσουν. Ακόμα και το στραβό να βλέπεις, από τη στιγμή που ο άλλος δεν είναι έτοιμος να σε ακούσει και να "δει" το σωστό, μην πεις κουβέντα. Μην προσπαθείς να πεις σε κάποιον πως πρέπει να νιώσει στην τάδε περίπτωση, γιατί έτσι ένιωσες εσύ, διότι πολύ απλά ο άλλος δεν είναι εσύ και δεν ξέρεις τη ζωή του και το "μέσα" του. Μην ξεκινάς ποτέ τις κουβέντες σου όπως "Θα σου πω κάτι, μην παρεξηγηθείς!", "Θα σε συμβουλέψω κάτι διότι εγώ ξέρω.", "Θα σου πω εγώ τι θα κάνεις". Μην τα κάνεις αυτά αν ο άλλος δεν σε ρωτήσει. Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να προσευχηθείς να ανοίξουν τα μάτια της καρδιάς του αδερφού σου. Μέχρι εκεί. Μην πεις ποτέ σε κάποιον : "Δεν θα τα καταφέρεις, σε ξέρω εγώ!", "Δεν είσαι για τέτοια…", “Ξέρω εγώ τι και πως θα το κάνεις”. Δεν ζητήσαμε τη γνώμη σου αδερφέ! Αν τη ζητήσουμε, τότε να μας πεις.
Μην κρίνεις τα συναισθήματα του άλλου. Όταν ο άλλος σε ρωτάει καλοπροαίρετα, έχει τη διάθεση να ακούσει τι έχεις να του πεις. Αν δεν σε ρωτήσει μην πεις τίποτα. Μην παραβιάσεις τη ζωή του, την ελευθερία του και τις επιλογές του. Σταμάτα τα ερωτήματα για παιδιά, γάμους και σχέσεις! Δεν σε αφορούν! Δεν σε ρωτήσαμε φίλε μου! Σταμάτα να συμβουλεύεις τον άλλον αν δεν έχεις γνώση του πράγματος. Μην το παίζεις ξερόλας επειδή για έναν τομέα μπορεί κάτι να είδες, να διάβασες ή να σου είπαν. Δεν σε ενδιαφέρει ακόμα κι αν είναι η μάνα σου, ο πατέρας σου, ο αδερφός σου, ο φίλος σου. Κοίτα τα χάλια σου. Τα χάλια του άλλου είναι δικό του θέμα και όχι δικό σου. Δεν είσαι ο Θεός των ανθρώπων δίπλα σου.
Ρώτησε απλά και ήρεμα αν δεν γνωρίζεις κάτι για να πάρεις γνώση ή πληροφορία. Μέχρι εκεί.

Ιδιαίτερα αν είσαι γονιός, σταμάτα να επιθυμείς το παιδί σου να πραγματοποιήσει τα δικά σου απωθημένα για να ζήσεις μέσα από αυτά. Αν το κάνεις, είσαι βαριά ψυχικά άρρωστος άνθρωπος. Αν έκανες παιδί για να κάνει το παιδί σου αυτά που δεν έκανες εσύ, τότε έχεις σοβαρό πρόβλημα μέσα σου.
Αν αγαπάς, κάνε προσευχή και μίλα όταν σε ρωτήσουν. Μόνο αυτό και τίποτε άλλο.
Είναι η καλύτερη τακτική για να μην χαρακτηριστείς ποτέ τοξικός άνθρωπος και φίλος.
Είναι ό,τι καλύτερο, ώστε όταν παίρνεις τον άλλον τηλέφωνο να μη λέει : «ΩΧ! Πάλι αυτός!» αλλά να λαχταράει να σου μιλήσει . . . Έτσι για να ευωδιάσει ο κόσμος και η επικοινωνία . . .
Καλές αλλαγές !

π.Σπυρίδων Σκουτής – euxh . gr
Δεν σε ρωτήσαμε φίλε μου ! - ΕΥΧΗ.gr
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 35855
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από toula »

Χάσαμε την απλότητα γι’ αυτό χάσαμε την ευτυχία, τη χάρη του Θεού και την ουσία της ζωής. Κάνουμε τη ζωή μας πολύπλοκη με αποτέλεσμα να χανόμαστε μέσα στον ωκεανό με τις μέριμνες και στο τέλος καταλήγουμε με μια κληρονομιά άγχους, απογοήτευσης και κατάθλιψης.
Είναι όμορφη η απλότητα, έχει κάλλος και ωραιότητα. Η απλότητα έχει την αγνότητα του Πλάστη και λάμπει σαν το πιο όμορφο διαμάντι. Σε όλα τα επίπεδα της ζωής. Από την εξωτερική ομορφιά ενός ανθρώπου μέχρι τη διαδρομή ενός καλοπροαίρετου λογισμού.
Πού θα το δούμε αυτό ; …Στα παιδιά….

Αρκεί ένα σ’ αγαπώ και μια αγκαλιά και το παιδί θα χαμογελάσει σαν να είναι στον παράδεισο. Αρκεί ένα λουλούδι που θα προσφέρει ο σύζυγος στη γυναίκα του για να αλλάξει η μέρα και να έρθει ο παράδεισος. Αρκεί ένα απλό τηλεφώνημα χωρίς λόγο και αιτία «Καλημέρα , σε σκέφτηκα και είπα να σε πάρω να δω τι κάνεις και να σε ακούσω».
Αρκεί ένα περπάτημα , ένας καφές, μια συνάντηση με απλό διάλογο, περισσότερο για να τιμήσω τον άλλον με το να τον ακούσω και όχι να του πω τα δικά μου κατορθώματα εγωισμού.
Δεν χρειάζεται η ευτυχία πολλά πράγματα…
Βλέπουμε ζευγάρια να ξοδεύουν χρήματα και να κάνουν γάμους υπερπαραγωγή αλλά να μην τον χαίρονται πνευματικά. Χαλάμε φιλίες, συγγένειες, και γειτονίες με ανθρώπους για χαλασμένους λογισμούς όπως έλεγε κι ο Άγιος Παΐσιος.
Για τον λόγο αυτό ο Κύριος μας λέει να γίνουμε σαν τα παιδιά για να κληρονομήσουμε τη Βασιλεία των Ουρανών. Να γίνουμε απλοί, να κάνουμε απλά πράγματα, να σκεφτόμαστε απλά, και την απλότητα να την εμποτίζουμε με τη χάρη του Θεού μέσα από την προσευχή μας.
Απλότητα όπως η Ευχούλα…
«Κύριε Ιησού Χριστέ Ελέησόν με» και ανοίγουν οι Πύλες της Βασιλείας των Ουρανών.

π.Σπυρίδων Σκουτής - euxh . gr
To μεγαλείο του Θεού μέσα από την απλότητα… - ΕΥΧΗ.gr
EUXH.GR
To μεγαλείο του Θεού μέσα από την απλότητα… - ΕΥΧΗ.gr
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 35855
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από toula »

Ο π. Ανανίας Κουστένης έλεγε ότι "η τύχη είναι το καλλιτεχνικό όνομα του Θεού" και ο Steve Jobs είχε πει σε αποφοίτους, «Δεν υπάρχει αυτό που αποκαλούμε αποτυχία – αποτυχία είναι απλά η ζωή που προσπαθεί να μας αλλάξει κατεύθυνση…».Εγώ θα πρόσθετα ο Θεός που ανοίγει άλλους παράδοξους δρόμους.
Όσες πόρτες κι εάν μας κλείσουν οι άνθρωποι ο Θεός θα επιμένει να ανοίγει νέες. Το ερώτημα πάντα θα βαραίνει εμάς ως κρίση ελευθερίας, θα τις περάσουμε; Θα τις περπατήσουμε; Θα τολμήσουμε να μπούμε μέσα;
«Οτι είμαστε εδώ το οφείλουμε σ΄αυτές τις στιγμές που μας δυσκόλεψαν. Αυτές οι στιγμές είναι η προίκα της ζωή μας…» θα πει η πονεμένη Σαρλότ Ράμπλινγκ.
Οι μεγάλες στιγμές στην ζωή μας συγγενεύουν με μεγάλες ατυχίες και αποτυχίες. Δεν υπάρχει ανάσταση που δεν πέρασε από τον Γολγοθά αλλά ούτε Γολγοθάς που να μην γεύτηκε την Ανάσταση.

π. Χαρ. λίβυος Παπαδόπουλος
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 35855
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από toula »

Είμαστε έτοιμοι να ακούσουμε το Όχι του Θεού στην ζωή μας ;

Το Όχι του Θεού όχι ως άρνηση κακίας αλλά ως παιδαγωγία, θεραπεία και σωτηρία. Πολλές φορές προσευχόμαστε και επικαλούμαστε τον Θεό ζητώντας του πράγματα για την ζωή μας και περιμένουμε ότι θα τα κάνει. Μπορεί όμως, τα αιτήματα να πραγματοποιηθούν σε κάποια στιγμή που κρίνει ο ίδιος. Αυτή είναι η μία όψη του νομίσματος. Κάποιες στιγμές τον εκβιάζουμε, τον αμφισβητούμε, του ρίχνουμε ακόμα και ευθύνες. “Γιατί σε μένα ;, Γιατί να το πάθω αυτό , γιατί να μη έρθουν τα πράγματα όπως τα είχα υπολογίσει ;, Γιατί να μην αποκτήσω και εγώ εκείνο;, Γιατί να μην έχω την ζωή του τάδε, θέλω εκείνο γιατί δεν μου το δίνεις; κλπ”.
Ο Θεός ψιθυρίζει: “Για την σωτηρία σου γίνονται όλα”. Ότι επιτρέπει ο Θεός, το επιτρέπει για την σωτηρία μας. Όχι για να παίξει μαζί μας ή να μας ταλαιπωρήσει σαν δυνάστης.

Πόσο είμαστε έτοιμοι άραγε να υποκλιθούμε στο Όχι του Θεού μετά από κάποιο αίτημα μας. ;
Κάποτε μια Κυρία πήγε σε έναν γέροντα έχοντας μια σοβαρή ασθένεια. Ο ίδιος όταν την είδε της είπε “Ξέρω τι ασθένεια έχεις , μπορώ να σε κάνω καλά αλλά δεν σε συμφέρει”. Κάτι θα ήξερε ο γέροντας μέσα από την αγιοπνευματική κατάσταση που ήταν για την σωτηρία αυτής της ψυχής.
Άλλοτε πάλι , ένα παλικάρι πήγε σε ακολουθία ενός γυναικείου μοναστηρίου για να προσευχηθεί. Είχε επιθετικό καρκίνο και οι γιατροί του είπανε ότι είναι "λίγες οι μέρες του". Όι μοναχές μάθανε για την δομασία του νέου. Πλησίασε η γερόντισσα το παλικάρι και του είπε να έρθει να προσκυνήσει και λείψανα που έχουν εδώ στο μοναστήρι για να παρακαλέσει τον Θεό να γίνει καλά. Και το παλικάρι απάντησε "Καλή μου γερόντισσα….δεν ήρθα εδώ για να γίνω καλά. Ήρθα για να ετοιμαστώ για το ταξίδι που έρχεται, ήρθα για να προσκυνήσω τους αγίους και να τους παρακαλέσω να με πάρουν μαζί τους, ήρθα για να παρακαλέσω εσάς να εύχεστε ο Θεός να με συγχωρέσει, να με ελεήσει. Ήρθα σήμερα, γιατί μπορεί να μην μπορέσω να ξανάρθω…"

Έβαλε μετάνοια στην γερόντισσα. Της φίλησε το χέρι. Του φίλησε το χέρι. Κατευθύνθηκαν προς τον ναό. Βάδιζαν και οι δύο σιωπηλοί. Μετά από λίγο ανεχώρησε από το μοναστήρι με μια ηρεμία στο πρόσωπό του. Ανεχώρησε μετά από λίγες ημέρες και από την ζωή αυτή. Ένας άνθρωπος που όπως είπαν οι δικοί του, ποτέ δεν παρακάλεσε τον Θεό να τον γιατρέψει, μονάχα να τον πάρει κοντά Του. Είδε τον καρκίνο ως ευλογία, την απώλεια ως κέρδος, τον πόνο ως φάρμακο, τον θάνατο ως ζωή. Δεν παρακάλεσε για τίποτα, μόνο για σωτηρία μέσα απο την προετοιμασία της ψυχή του. Αν παρακαλούσε θα έπαιρνε σαν απάντηση την σιωπή του Θεού , αλλά αυτή η σιωπή ήταν η μεγαλύτερη ευλοηία. Σε τέτοιες δύσκολες καταστάσεις της ζωής ας μην ψάχνουμε απαντήσεις. Πολλές φορές η καλύτερη απάντηση είναι η σιωπή του Θεού στο αίτημα μας και όλα αυτά απο αγάπη και φιλανθρωπία.

Το αίτημα της προσευχής αν δεν είναι εμποτισμένο με δίψα σωτηρίας τότε καταντάει βλασφημία ενώπιον του Θεού, έλεγε ένας γέροντας.
Δεν είναι ο Θεός ένα υπέρτατο ΟΝ ικανοποίησης κοσμικών και εγωιστικών θελημάτων. Ο Θεός ως πατέρας περιμένει να του προσφέρουμε τις αμαρτίες μας και να περπατήσουμε στο δρόμο της μετάνοιας ώστε να γίνουμε ότι είναι εκείνος κατά φύση να γίνουμε εμείς κατά χάριν.
Ας πλησιάζουμε τον Κύριο όχι ως “ζήτουλες” κοσμικών αιτημάτων αλλά ως πεινασμένες υπάρξεις για σωτηρία και αιωνιότητα.
“Κύριε Ιησού Χριστέ , ελέησον με” το πως το ξέρεις εσύ Κύριε εγώ απλά θα υποκλιθώ στο θέλημα σου μέσα από την δυσκολία της αδυναμία μου. Αλλά ακόμα και στο πόνο θα πώ “Δόξα τω Θεώ πάντων ένεκεν” γιατί ξέρω ότι είσαι Πατέρας μου και ότι κάνεις , γίνεται από την αγάπη σου προς εμένα . Σε ευχαριστώ Κύριε , και ας βγαίνει η φράση με δυσκολία. Δέξου την αδυναμία μου όχι ως έλλειψη πίστης αλλά ως πόνο από τα τραύματα των παθών που χρειάζονται γιατρό και εσύ είναι ο μόνος που γνωρίζει την θεραπεία μου. Όλα αυτά βρίσκονται στην μεγάλη σου αγκαλιά. Έλα Κύριε σε χρειάζομαι...

Το ΟΧΙ του Θεού σημαίνει ΝΑΙ στην αιωνιότητα και την σωτηρία…
Το δάκρυ που πέφτει από την καρδιάς ΜΑς ως θλίψη από την άρνηση του Θεού στο αίτημα μας, να ξέρουμε σίγουρα ότι θα καταλήξει στο χαμόγελο της Αναστάσεως. Αυτή είναι η μεγάλη μας προσδοκία και λαχτάρα…

π. Σπυρίδων Σκουτής - euxh . gr
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 35855
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από toula »

Αγαπητοί γονείς αποδεσμευτείτε από την αγάπη των παιδιών σας...

Στη φράση «το παιδί μου», στο «μου» κρύβεται το πρόβλημα. Αυτό το «μου» βάζει αλυσίδες στους αετούς. Δεν είναι δικό σου το παιδί αδερφέ! Δεν ανήκει το γράμμα στον ταχυδρόμο! Εκεί το κλειδί! Όταν το καταλάβεις αυτό θα απελευθερωθείς κι εσύ και το παιδί. Θα του μιλάς και θα το παιδαγωγείς διαφορετικά. Και πως θα γίνει αυτό με ρωτάς ; Όταν αντιληφθείς βαθιά ότι για να έρθει άνθρωπος στον κόσμο, αν δεν πει το «ΝΑΙ» ο Θεός δεν γίνεται τίποτα. Την αγάπη θα τη χτίσετε μαζί αφενός όταν καταλάβεις εσύ ως πατέρας ότι το παιδί σου είναι υιοθετημένο κι εσύ είσαι ένας συνοδοιπόρος του κι αφετέρου όταν καταλάβει το παιδί ότι εσύ είσαι αυτός που θα του δείξει δρόμους τους οποίους θα τους ανοίξει ο Χριστός και θα τους περπατήσει μόνο του. Ξέρεις γιατί δεν τα πας καλά με το παιδί σου; Διότι η αγάπη χτίζεται! Όταν έχει φτάσει 17 χρονών κι έχετε φτιάξει μια αγάπη σαν καλύβα, τότε ο αέρας της αντίδρασης και της εφηβείας θα τα διαλύσει όλα. Όταν έχετε φτιάξει αγάπη σαν κάστρο, τότε έχουν τοποθετηθεί γερές βάσεις. Να αγαπάς το παιδί σου ως παιδί του Θεού και όχι ως δικό σου. Τότε αυτή η αγάπη θα το μάθει να πετάει μακριά όπως ο αετός!
Τι σημαίνει τελικά η διαπαιδαγώγηση των παιδιών και πως πρέπει να είναι ;
«Τα σα εκ των σων σοι προσφέρομεν κατά πάντα και δια πάντα». Έτσι ακριβώς…

π.Σπυρίδων Σκουτής – euxh . gr
Άφησε το παιδί σου να πετάξει ! ! - ΕΥΧΗ.gr
EUXH.GR
Άφησε το παιδί σου να πετάξει ! ! - ΕΥΧΗ.gr
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 35855
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από toula »

ΜΙΑ ΣΗΜΑΝΤΙΚΗ ΕΚΔΗΛΩΣΗ στην οποία θα έχω την τιμή να συμμετέχω και εγώ με το θέμα "Το θαύμα ως θέα στην θεραπεία του τραύματος..."
Οι εκδόσεις Εν Πλω και το Ίδρυμα Νεότητας της Ι.Αρχ. Αθηνών, με αφορμή την κυκλοφορία του νέου βιβλίου της Πέλης Γαλίτη ΤΡΑΥΜΑ ΚΑΙ ΘΑΥΜΑ - Ιστορίες Ψυχικής Ανθεκτικότητας και Συγχώρησης, το Σάββατο 22 Οκτωβρίου, στο Ξενοδοχείο Divani Caravel στην Αθήνα, διοργανώνουν Ημερίδα με θέμα:
Τραύμα και Θαύμα: - Η επίδραση του παιδικού τραύματος στο σχολείο, στην οικογένεια και στην κοινωνία: η πρόταση της συγχώρησης

Ομιλητές
Πέλη Γαλίτη, M.Ed, Ph.D. Ψυχοπαιδαγωγός, Συγγραφέας
Γρηγόρης Βασιλειάδης, M.Sc. Ph.D. Ψυχολογος Ψυχοθεραπευτής
Αγγελική Μαστρομιχαλάκη, Δρ Φιλοσοφίας, Εκπαιδευτικός, Συγγραφέας
π. Αντώνιος Καλλιγέρης, Συντονιστής του προγράμματος "Πρωτοβουλία" για την πρόληψη της ενδοοικογενειακής βίας - Εκπαιδευτικός
Μαρία Κουκοφίκη, Msc Σχολική Κοινωνική λειτουργός
Ματίνα Κρουσταλάκη, Eκπαιδευτικός
π. Χαράλαμπος Παπαδόπουλος (Λίβυος), Θεολόγος - Συγγραφέας
Κλήμης Πυρουνάκης, Συντονιστής Δικτύου Στήριξης Φυλακισμένων και Αποφυλακισμένων Γυναικών

ΛΙΓΑ ΛΟΓΙΑ ΓΙΑ ΤΟ ΘΕΜΑΤΙΚΟ ΠΕΡΙΕΧΟΜΕΝΟ ΤΗΣ ΗΜΕΡΙΔΑΣ

Οι στρεσογόνες καταστάσεις που βιώνει η κοινωνία μεταφέρονται αναπόφευκτα στην οικογένεια και στο σχολείο με αποτέλεσμα να επηρεάζεται η ψυχική κατάσταση των μαθητών καθώς και η επίδοσή τους στο σχολείο. Πολλά παιδιά, συχνά, βιώνουν την οδύνη και το τραύμα (απώλειες, δυσκολίες στις σχέσεις, απόρριψη, εκφοβισμός) από πολύ τρυφερή ηλικία. Οι πράξεις του εκφοβισμού, της αδικίας, της απόρριψης, και κάθε είδους τραυματικές εμπειρίες της παιδικής ηλικίας δημιουργούν πολλές αρνητικές επιπτώσεις βραχυπρόθεσμα και μακροπρόθεσμα. Όσο πιο βαρύ το γεγονός και βαθύ το τραύμα, τόσο πιο αργή και η επούλωση του. Πολλές στρατηγικές αντιμετώπισης προτεινονται με περιορισμένη επιτυχία.
Το πρόγραμμα της συγχώρησης αποτελεί μια επιστημονικά τεκμηριωμένη προσέγγιση αντιμετώπισης τραυματικών γεγονότων με πολύ καλά αποτελέσματα στον χώρο της οικογένειας, του σχολείου, της εργασίας, των φυλακών κ.α. Στοχεύει στα βαθύτερα συναισθήματα θυμού και μίσους που σχεδόν πάντα πυροδοτούν τις επιθετικές πράξεις. Καλλιεργεί μια κουλτούρα αποδοχής και όχι ανοχής, αναγνωρίζοντας την ανάγκη διασύνδεσης και ενότητας που μας οδηγεί στο "εγώ και ο άλλος" αντί στο "εγώ ή ο άλλος".

Παρά την αποξένωση που δημιούργησε ο πολιτισμός μας και τη μεταμόρφωση βασικών δομικών και λειτουργικών σχέσεων της οικογενειακής, σχολικής και κοινωνικής ζωής, η πρόταση της συγχώρησης αποτελεί μια εναλλακτική και πρωτοποριακή προσέγγιση στη διαχείριση θυμού, στην αντιμετώπιση της επιθετικής συμπεριφοράς, της απόρριψης από την ομάδα, του άγχους, της κατάθλιψης, του σχολικού εκφοβισμού, της θυματοποίησης και της μοναξιάς. ..Η συγχώρηση ωφελεί όχι μόνον την σωματική και ψυχική υγεία του ατόμου που την εφαρμόζει αλλά βελτιώνει τις σχέσεις συμβίωσης και συνεργασίας των ανθρώπων. Σκύβει στις ανάγκες του θύτη και στις εσωτερικές καταστάσεις που βιώνει και αντί να τον αντιμετωπίσει ως παραβάτη, ή δράστη που πρέπει να τιμωρηθεί αναγνωρίζει τις προσωπικές του αγωνίες και ανάγκες και ιδίως την ανάγκη του να ανήκει κάπου και να τον προσέξει κάποιος.

Μέσα από την εκπαίδευση στη συγχώρηση οι μαθητές εξασκούνται στην αντοχή του πόνου, την ψυχική ανθεκτικότητα, και την γενναιότητα, προκειμένου να ανατρέψουν τη μετάδοση του θυμού και της πίκρας, όχι μόνον προς αυτούς πού τους έβλαψαν αλλά και προς τους γυρω τους. Μαθαίνουν να ανακαλύπτουν τις κρυμμένες δυνάμεις μέσα τους, την εγγενή τους αξία, τον καλό τους εαυτό και έτσι να μεταμορφώνουν το τραύμα τους σε κάτι θαυμαστό και να ανθίζουν. Συνειδητοποιούν ότι όσο μεγάλη κι αν είναι η οδύνη που έχουν βιώσει, η δυστυχία και ο θυμός δεν είναι η μόνη επιλογή αντίδρασης Αναλαμβάνοντας ο καθένας την ευθύνη της συμπεριφοράς του, με συμπόνια και ενσυναίσθηση για τον δύσκολο και οξύθυμο άλλο, χωρίς να κατηγορούν, αποφασίζουν να συν-χωρέσουν, επουλώνοντας έτσι τα τραύματα τους και βάζοντας μια καινούργια αρχή με νόημα!

π. Χαρ. λίβυος Παπαδόπουλος
Απάντηση

Επιστροφή στο “Πνευματικά Μηνύματα”