Η αλήθεια για τις εκτρώσεις

Καθημερινά πνευματικά μηνύματα.

Συντονιστής: Συντονιστές

Katerinar
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 122
Εγγραφή: Τρί Ιαν 16, 2007 6:00 am

H Αλήθεια για τις Εκτρώσεις.

Δημοσίευση από Katerinar »

Ειπε ο Κυριος μας "Αφετε τα παιδία και μη κωλύετε αυτά ελθείν πρός με. Των
γαρ τοιούτων εστίν η Βασιλεία των Ουρανών" ματθ ιθ' 14

Ποιος εχέφρων ειναι ποτέ δυνατόν να αμφισβητήσει το γεγονός οτι η εμβέλεια αυτής της ολως ιδιαίτερης αγάπης του Κυρίου μας προς τα αθώα παιδάκια αγκαλιάζει αναμφισβήτητα ΚΑΙ τα ανυπεράσπιστα αυτά εμβρυα, που εμείς "ελαφρά τη καρδία" περιφρονούμε, απορρίπτουμε και τελικά τα φονεύουμε;!!!

Μπροστα στα αλαζονικά μας μάτια φαίνεται το κυοφορούμενο ΕΜΒΡΥΟ σαν κατι το μικρό; Ομως μπροστά στα μάτια του Θεού αυτό το "μικρό" και "ελαχιστο" εχει τέτοιο τεράστιο πνευματικό εκτόπισμα ωστε ο Κύριος μας Ιησους Χριστός μας επιτασσει "Ορατε μή καταφρονήσητε ενός των ΜΙΚΡΩΝ ΤΟΥΤΩΝ. Λέγω γαρ υμίν οτι οι άγγελοι αυτών εν ουρανοίς δια παντός βλέπουσι το Προσωπο του Πατρός μου εν ουρανοίς"!!! (ματθ ιη', 10)

Διάφορα περιστατικά απο την Βιογραφία του Οσίου Πατρός Γέροντος Γεωργίου Καρσλίδη.

" Τα χέρια σου ειναι βουτηγμένα στο αίμα!"
"Τα χέρια σου βγάζουν φλόγες"!
Μηπως έκανες ποτέ Μαμή;".."Οχι Πάτερ". Σκέφτηκε λίγο και.... ύστερα θυμήθηκε οτι οταν ήταν στην Ρωσία ηταν παρών σε μία γέννα αλλα απο αδεξιότητα εβγαλε μαζι με μιά αλλη γυναίκα το παιδί νεκρό.
"Τί θα κάνω Γέροντα;" του είπε
"Θα ζητιανέψεις σε εφτά χωριά κι οτι μαζέψεις θα τα πουλήσεις και τα χρήματα θα τα δώσεις στο Γηροκομείο και στις φυλακές. Θα κάνεις και ένα Πετραχήλι και θα το δώσεις σ οποια εκκλησία θέλεις". "Γέροντα, εγώ εχω λεφτά. Ντρέπομαι να κάνω κάτι τέτοιο". "Οχι θα το κάνεις, μόνοι ετσι θα συγχωρεθή το αμάρτημα σου."!

Και δεν ειχε κάνει η ίδια έκτρωση αλλα πήγε να βοηθήσει και εγινε εξ αμελείας ΦΟΝΙΣΣΑ!
Πόσο μάλλον φόνισσες ειναι οι μαίες και οι νοσοκόμες, φονιάδες οι Ιατροί και οι οποιοιδήποτε συνεργοί σε έκτρωση, οπως οι πωλούντες αντισυλληπτικά φαρμακοποιοί, οι νομοθετούντες ανόμους νόμους υπουργοί-βουλευτές, αλλα και οι οποιοιδήποτε υποστηρικτές εκτρώσεων;!
Μόνο που για το χαρακτηρισμό τους αυτό ως φονιάδων δεν θα μπορούσαν ποτέ να "κατηγορήσουν" τον Αγιο Γέροντα της Δράμας, που έτσι τους είδε και τους βλέπει κατά την αποκάλυψη του Δικαιοκρίτη Δημιουργού.

" Μια Μέρα εκεί που καθόμαστα έξω απο το κελί του είπε σε μιά γυναίκα: "Σκότωσε εκεινη την μύγα. Μπορείς να της δώσεις ζωή;". " Οχι Γεροντα" είπε εκείνη. "Τότε πώς σκότωσες ενα,δυο, τρία...εφτά παιδιά;"
"Δεν μπορούσα να τα ζήσω Πατερ".
"Νερόβραστο φαγητό ας τα τάϊζες κι ας τα κρατούσες"!
Katerinar
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 122
Εγγραφή: Τρί Ιαν 16, 2007 6:00 am

Re: H Αλήθεια για τις Εκτρώσεις.

Δημοσίευση από Katerinar »

Μια γυναίκα από την Πάτρα έκανε 7 εκτρώσεις και κάποια γνωστή της ευσεβής γυναίκα, έπειτα από πολύ σχετική συζήτηση την έπεισε να πάει στον Γέροντα Γερβάσιο που ήταν και Πνευματικός.
Μετά από πολύ συζήτηση της είπε ο Γέροντας « επειδή δικαιολογείς αυτό το φρικτό σου αμάρτημα θα τιμωρηθείς πάρα πολύ φρικτά. Στο μικρότερο σου παιδί θα εισέλθουν επτά δαιμόνια που θα το βασανίζουν πολλά χρόνια και μαζί του θα βασανίζεσαι κι εσύ»!
Όπως και έγινε, τελικά μετά από χρόνια πήγαν οι δυο γυναίκες στον Άγιο Σπυρίδωνα στην Κέρκυρα για να προσκυνήσουν και να τους βοηθήσει ο Άγιος, μόλις πλησίασαν άρχισαν τα δαιμόνια να φωνάζουν και να σπαράζουν το λάφυρο και θύμα τους.
Τότε ο εκεί ευρισκόμενος Ιερομόναχος, με το πετραχήλι και τον Σταυρό διάβαζε εξορκισμούς στην κρατούμενη από προσκυνητές Μαρία, που ασχημονούσε και ύβριζε, δηλαδή ύβριζαν τα δαιμόνια από το στόμα της.
«Μας καις, μας καις! Άσε μας, τράγο φύγε!...» αλλά ο Ιερεύς επέμενε και στο όνομα του Χριστού και με τη δύναμη του Σταυρού Του επιτιμούσε τα δαιμόνια λέγοντάς τους:
«Σας δεσμεύω στο Όνομα του Σωτήρος Χριστού να ειπείτε την αλήθεια: Γιατί βασανίζετε το πλάσμα του Θεού;»
«Για τις εκτρώσεις, που έκαμε η μάνα της τράγο. Λύσε μας»
«Σας δεσμεύω να πείτε: Ποια αμαρτία θεωρείτε μεγαλύτερη;»
Την έκτρωση τράγο λύσε μας»!
«Και πώς τις έχετε τις γυναίκες που κάνουν έκτρωση;»
«Είναι βασίλισσές μας!....λύσε μας…»!

Πηγή: Η Αλήθεια για τις εκτρώσεις. Ορθόδοξη Κυψέλη.
Katerinar
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 122
Εγγραφή: Τρί Ιαν 16, 2007 6:00 am

Re: H Αλήθεια για τις Εκτρώσεις.

Δημοσίευση από Katerinar »

"Μαμά ζω και ας μη το ξερεις......."

Τριτη εβδομάδα: Η καρδιά μου αρχίζει να κτυπά!

Σχηματίζονται η σπονδυλική στήλη, το κεφάλι μου, οι πνευμονες, το στομάχι, το έντερο και τα νεφρά μου. Το συκώτι μου παράγει το αίμα μου. Απο την 18η ημέρα η μικρή καρδιά μου αρχίζει να κτυπά ακανόνιστα. Αυτή η ίδια καρδιά θα χτυπά μέχρι να πεθάνω.

Εκτη εβδομάδα: Ο εγκέφαλος μου λειτουργεί αισθητά!

Εχουν διαφοροποιηθεί οι γονάδες μου και διακρίνονται τα δάκτυλα στα χέρια και τα πόδια μου.
Στο τέλος της εβδομάδας ειναι δυνατόν να καταγραφούν τα εγκεφαλικά μου κύματα σε ενα κανονικό Ηλεκτροεγκεφαλογράφο. Και ωστόσο καποιοι λένε πως ακόμη δεν εχω ψυχή....

Ενδέκατη-δωδέκατη εβδομάδα: Ακολουθώ το βιολογικό ρολόι της μαμάς. Τρεις μήνες=90 ημέρες

Ηδη ειμαι 8 εκ και ζυγίζω 25 γραμ. Μεσα σε ενα μήνα το υψος μου τριπλασιάστηκε και το βάρος μου οκταπλασιάστηκε! Η ομοιότητα που εχω με του γονείς μου στα χαρακτηριστικά και στα φερσίματα ειναι πιά φανερή.
Μου φυτρώνουν τα μαλλιά και τα νύχια.
Ξυπνάω οταν η μαμά μου ξυπνάει, κοιμάμαι, οταν αυτη κοιμάται, ειμαι ήρεμο οταν αυτή ειναι ήρεμη. Ολες οι ψυχικές και εγκεφαλικές της μεταβολές και κάθε ουσία που χρησιμοποιεί επηρεάζουν και εμένα.

Αυτό που οι γιατροί λένε "Διακοπή της εγκυμοσύνης" ΕΙΝΑΙ Η ΔΟΛΟΦΟΝΙΑ ΜΟΥ !!!

Ο ΘΑΝΑΤΟΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΜΑΡΤΥΡΙΚΟΣ: Αγωνίζομαι για 2-3 ώρες να κρατηθώ στην ζωή, η καρδιά μου πάλλεται με πείσμα.......... :( :(
Katerinar
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 122
Εγγραφή: Τρί Ιαν 16, 2007 6:00 am

Re: H Αλήθεια για τις Εκτρώσεις.

Δημοσίευση από Katerinar »

Το Θαυμα της ζωής απο το φακό του Lennart Nilsson......

http://www.google.gr/search?q=LENNART+N ... d=0CDsQsAQ
Katerinar
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 122
Εγγραφή: Τρί Ιαν 16, 2007 6:00 am

Re: H Αλήθεια για τις Εκτρώσεις.

Δημοσίευση από Katerinar »

Aς παραθέσουμε μερικές μαρτυρίες ειδικών ιατρών δανεισμένα απο το βιβλίο "Θανασιμο αμάρτημα η αποφυγή τεκνογονίας"

Όλα αυτά βέβαια είναι ένα βήμα πριν την έκτρωση, απλώς τα παραθέτω για να γνωρίζουμε εμείς οι γυναίκες κάποια πράγματα που σίγουρα δεν έχουμε ακούσει.

Ο DR Sutherland, ενας απο τους εξοχώτερους Αγγλους γυναικολόγους γράφει περι αυτού, συν τοις αλλοις και τα εξης.

"Πασα πράξις προλαμβάνουσα την σύλληψιν, ή παρεμποδίζουσατην γέννησιν, χαρακτηρίζεται δι ηθικών μεν όρων ως αφύσικος, παρα φύσιν, δια βιολογικών δε όρων ως μη φυσιολογική" και προσθετει: " Δια τούτο δεν ειναι εκπληκτικόν, οτι η πλειοψηφια των γυναικολόγων, κατόπιν κλινικών παρατηρήσεων, κατέληξαν εις το συμπερασμα, οτι η αποφυγη της συλληψεως ειναι αιτία στειρώσεως, νευρασθένειας και ογκων εις την γυναίκα".

Επίσης ο Γάλλος Dr. J.Sedillot λέγει οτι "Πάσα εγγαμος γυναίκα, η οποία κάμνει χρήσιν μέτρων παρεμποδιζόντων την σύλληψιν, καθίσταται ανώμαλος υπο φυσιολογικήν έννοιαν, δημιουργεί διατάραξιν της υγείας της, και ειδικώς των νεύρων της και του ενδοκρινοσυμπαθητικου συστήματος".
Άβαταρ μέλους
xristianos.net
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 439
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 08, 2011 7:54 pm
Επικοινωνία:

Re: H Αλήθεια για τις Εκτρώσεις.

Δημοσίευση από xristianos.net »

Ερώτηση: Αν κάποια μητέρα είναι κάποιας προχωρημένης ηλικίας, ας το πούμε, και οι γιατροί προβλέψουν ότι αυτό το παιδί θα βγει, ας το πούμε τέλος πάντων, φυτό και θα βασανιστεί μετά από την γέννα του και οι γονιοί του θα βασανιστούν με το παραπάνω. Με κανέναν τρόπον δεν πρέπει να γίνει…

Απάντηση: Δεν μπορούμε, παιδί μου, να αφαιρέσουμε τη ζωή του ανθρώπου! Διότι, πώς να πούμε, έξω κυκλοφορούν άνθρωποι, όπως κίνδυνος το έμβρυο να βγει φυτό, κίνδυνος να γίνουμε όλοι φυτά, ανά πάσα στιγμή. Έτσι; Πόσα παιδιά παθαίνουν ένα δυστύχημα και μένουν φυτά, ή στην παιδική ηλικία; Τι θα κάνουμε; Θα πιάσουμε το μαχαίρι να του κόψουμε το κεφάλι τους; Σκοτώνουμε έναν άνθρωπο διότι έμεινε φυτό; Ποια η απόδειξη ότι θα μείνει φυτό; Δηλαδή, δεν υπάρχει καμία δικαιολογία, κανένας τρόπος, με τον οποίον μπορούμε να κάνουμε αυτό το πράγμα. Διότι, με την λογικήν αυτήν, εάν σκοτώσουμε το έμβρυο, τότε γιατί να μην σκοτώνουμε και τους γέρους; Τι να τους κάνουμε τους γέρους; Να τους σκοτώσουμε κι αυτούς· να μην τους πιάνει κι η σύνταξη! Λοιπόν, να σκοτώσουμε τους γέρους, να σκοτώσουμε τους καθυστερημένους, να σκοτώσουμε τους καρκινοπαθείς που, αφού θα πεθάνουν που θα πεθάνουν, τι να βασανίζονται και να παν να κάνουν και χημειοθεραπείες; Δώσ’ τους κι αυτοί να πάνε, ας πούμε, τους σκοτώνουμε. Μετά μας σκοτώνουν κι εμάς οι Τούρκοι γιατί δεν μας χρειάζονται, σου λέει, τι θέλετε τώρα εσείς μες στην Κύπρο; Να σας σκοτώσουμε. .....
Ξέρετε, ότι μια γυναίκα που σκοτώνει το παιδί της, το έμβρυό της, εσκότωσε πρώτα τον εαυτόν της και ύστερα το παιδίν της. Αυτό είναι το τραγικό. Και ποιος ισορροπεί μετά τα πράγματα;

(Από απομαγνητοφωνημένη ομιλία του Μητροπολίτου Λεμεσού Αθανασίου, στο Πανεπιστήμιο Κύπρου, με θέμα "Η ηρεμία που προσφέρει η Εκκλησία")
Τα πάντα δώσε για τον Χριστό, Τον Χριστό μη δώσεις για τίποτε. Άγ. Ιουστίνος Πόποβιτς
Άβαταρ μέλους
Αχιλλέας Παλαμάς
Συστηματικός Αποστολέας
Συστηματικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 221
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 03, 2010 6:10 pm

Re: H Αλήθεια για τις Εκτρώσεις.

Δημοσίευση από Αχιλλέας Παλαμάς »

Το έμβρυο, έχει μια ψυχή που την έδωσε ο Θεός. Σκοτώνοντάς το, είναι σαν να μην αποδεχόμαστε αυτό που μας χάρισε ο ίδιος ο Θεός! Και να υπάρχει ακόμα κάποιο πρόβλημα στο έμβρυο, αυτό δεν μας δίνει το δικαίωμα να το εξοντώσουμε, γιατί δεν ξέρουμε τις βουλές του Κυρίου.
Μακάριοι οι καθαροί τη καρδία, ότι αυτοί τον Θεόν όψονται.
Άβαταρ μέλους
faviola
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 721
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 17, 2011 4:39 pm
Τοποθεσία: Άννα, Κόρινθος

Re: H Αλήθεια για τις Εκτρώσεις.

Δημοσίευση από faviola »

Εάν κάθε γυναίκα που ετοιμαζόταν να κάνει έκτρωση έβλεπε το ντοκυμαντερ "Σιωπηλή κραυγή" δεν θα προχωρούσε σε αυτήν την ενέργεια. Μας το είχε δείξει στην β' λυκείου ο θεολόγος μας για να καταλάβουμε ότι δεν είναι κάτι τόσο απλό. Εκείνη την ημέρα είδα πολλές συμμαθήτρίες μου να κλαίνε......


Επίσης να πούμε ότι τα έμβρυα χρησιμοποιούνται σε πανάκριβες κρέμες και καλλυντικά..... Ο πολιτισμός της Δύσης!
Κύριε τό σόν θέλημα γενέσθω και μή τό 'εμόν.


Κύριε Ιησού Χριστέ ελέησόν με.
Katerinar
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 122
Εγγραφή: Τρί Ιαν 16, 2007 6:00 am

Re: H Αλήθεια για τις Εκτρώσεις.

Δημοσίευση από Katerinar »

faviola έγραψε:Εάν κάθε γυναίκα που ετοιμαζόταν να κάνει έκτρωση έβλεπε το ντοκυμαντερ "Σιωπηλή κραυγή" δεν θα προχωρούσε σε αυτήν την ενέργεια. Μας το είχε δείξει στην β' λυκείου ο θεολόγος μας για να καταλάβουμε ότι δεν είναι κάτι τόσο απλό. Εκείνη την ημέρα είδα πολλές συμμαθήτρίες μου να κλαίνε......


Επίσης να πούμε ότι τα έμβρυα χρησιμοποιούνται σε πανάκριβες κρέμες και καλλυντικά..... Ο πολιτισμός της Δύσης!
O Ιατρός Μπερναρντ Νάθανσον που ειχε πολλές εμπειρίες, στην ταινία που κυκλοφόρησεΗ ΣΙΩΠΗΛΗ ΚΡΑΥΓΗ σημειώνει τα παρακάτω:

¨Οταν μιλάμε για εκτρώσεις πρέπει να καταλαβαίνουμε οτι δεν υπάρχει μόνο ενα θυμα, το αγέννητο παιδί, θύμα ειναι επίσης και η ίδια η μητέρα.
Στις γυναίκες δεν λέχθηκε η πραγματική φύση του αγέννητου παιδιού τους, δεν παρουσιάστηκαν τα πραγματικά γεγονότα της εκτρώσεως.
Οι γυναίκες κατα χιλιάδες κατα δεκάδες χιλιάδων έπαθαν διάτρηση, μόλυνση, καταστροφή της μήτρας και στείρωση.
Και όλα αυτά προέρχονται απο μια εγχείρηση για την οποία δεν εχουν σαφή γνώση. Αυτή η ταινία πρέπει να γίνει ενας απο τους παράγοντες μιας καλομελετημένης συγκατάθέσεως κάθε γυναίκας πριν υποβάλλει τον εαυτό της σε μιά διαδικασία.
Κατηγορώ τον Εθνικό Σύνδεσμο Δράσης για το Δικαίωμα της Εκτρωσης, τον Οργανισμό Οικογενειακού Προγραμματισμού και όλους τους απατεώνες συνεργάτες στην βιομηχανία των εκτρώσεων για την επίμονη συνωμοσία σιωπής με σκοπό να κρατήσουν τις γυναίκες σε αγνοια σχετικά με την πραγματική φύση των εκτρώσεων.
Και προκαλώ ολους αυτούς τους οπαδούς των εκτρώσεων να δειξουν αυτήν την ταινία, ή μια παρόμοια με αυτή, σε όλες τις γυναίκες πριν δώσουν την συγκατάθεση τους για εκτρωση."
Katerinar
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 122
Εγγραφή: Τρί Ιαν 16, 2007 6:00 am

Re: H Αλήθεια για τις Εκτρώσεις.

Δημοσίευση από Katerinar »

Γιατί μαμά, γιατί;

Γιατί μαμά πετάς στα σκουπίδια
το μεγαλύτερο δώρο του Θεού;
Εκαμε η μαμά σου το ίδιο για σένα;
Ημουν για σε σένα ενα ατύχημα;
Ημουν μιά τυχαία στιγμή;
Μαμά μου, άτυχη στάθηκες εσυ,
που δέν θα ακούσεις το πρώτο μου κλάμα
που δεν θα δείς το πρώτο μου βήμα
που δεν θα γευθής το πρώτο μου φιλί.
Γιατί με απορρίπτεις πρίν με γνωρίσεις;
Δως μου διορία ενα χρόνο...........
Κι αν δεν μ αγαπήσεις,
αφου με βαπτίσεις,
τεμάχισε με και πέταξέ με.
Εγω και τότε θα σ αγαπώ.

Πηγη: Απο το βιβλίο " Η Αληθεια για τις εκτρώσεις"
Εκδόσεις: Ορθόδοξος κυψέλη
Απάντηση

Επιστροφή στο “Πνευματικά Μηνύματα”