Ο π.Επιφάνιος Θεοδωρόπουλος για τον Ν.Καζαντζάκη

Καθημερινά πνευματικά μηνύματα.

Συντονιστής: Συντονιστές

Misha
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 3872
Εγγραφή: Δευ Δεκ 26, 2005 6:00 am
Τοποθεσία: http://clubs.pathfinder.gr/seraphim
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Misha »

Αν έστω μία ψυχή ζημιωθεί ,προς τι ο κόπος και η μεγαλαυχία?
Σκέψου ,λοιπόν ,με αυτό το γνώμονα ,όταν γράφεις κάτι και με Φώτιση Θεού και πολλή Ταπείνωση, ίσως την άλλη φορά που θα γράψεις με ''πληροφορήσει΄΄ ο Κύριος ότι αξίζει να σε διαβάσω...
Ο Θεός μαζί σου...
------
πολυ εμπιστοσύνη εχεις φιλε ααναστ. στις "πληροφορίες" σου..ξαναέλεγξε τες..

και πραγματικά αυτος ο "δηθεν" και "υπεράνω" τονος του μηνυματος σου ειναι ενοχλητικός...λες κι εισαι on line με το θελημα του Θεού..

ποιος σου είπε ότι η φιλη οιστρος θελει να την διαβασεις στο κατω -κατω?

από ολους εχουμε κατι να ωφεληθουμε αν το θελουμε ακομη και απο τον Καζαντζακη και τον Νιτσε και τον Μωαμεθ και το εξαποδω ακομα.


και οταν ενας τομος υπογραφεται απο εναν αρχιεπισκοπο οπως ο Αυστραλίας,μαλλον θα πρεπει να ειμαστε πιο συγκαταβατικοι.


προσωπικά εμαθα μερικά πραγματα που δεν γνωριζα απο αυτη την κουβεντα και σε αυτο συνεβαλε με τον λογο της και η οιστρος,που είναι και συγκροτημενος και ευπρεπής σε γενικές γραμμές.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Misha την Δευ Οκτ 09, 2006 8:17 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
vasilis_m21
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 888
Εγγραφή: Δευ Μαρ 27, 2006 6:00 am

Δημοσίευση από vasilis_m21 »

Η κριτική που έκαναν κάποιοι εκκλησιαστικοί στον Καζαντζάκη, επιδιώκωντας μάλιστα και να τον αφορίσουν, πιο πολύ διαφήμιση του έκανε παρά προφύλαξε τον κόσμο από τις ιδέες του.
Όσον αφορά την κριτική της Λιλής Ζωγράφου, μπορεί να έχει δίκιο αλλά δεν σημαίνει ότι αρκούν μόνο τα λεγόμενά της για να τον μειώσουν. Και ο θρησκευόμενος συγγραφέας και πρώην δόκιμος μοναχός Γεώργιος Βιζυηνός πέθανε στο Δρομοκαϊτιο ψυχιατρείο από φρενοβλάβεια, αλλά αυτό δεν μειώνει την αξία του. Και ο Αριστοφάνης σατύρισε σκληρά τον Ευριπίδη, αλλά δεν σημαίνει ότι αρκούν τα λεγόμενά του για να τον μειώσουν.
Η Λιλή Ζωγράφου μου αρέσει και μένα σαν συγγραφέας, αλλά δεν βρίσκω ότι τα σχόλια της για τον Καζαντζάκη θα με επηρρεάσουν. Πάντως άλλα βιβλία της είναι τολμηρά, όπως το ''Επάγγελμα Πόρνη'', ''Απ' τη Μήδεια στη Σταχτοπούτα- η ιστορία του Φαλλού".
lovethink
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5014
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 09, 2006 6:00 am

Δημοσίευση από lovethink »

Misha έγραψε:λες κι εισαι on line με το θελημα του Θεού..
Online με το θέλημα Του Θεού
Χμμμ μου έρχετε να γράψω μια σύγχρονη προσευχή

Θεέ μου στο σκληρό μου έχει γεμίσει η μνήμη μου με αμαρτίες
Κάνε ένα φορμάτ να λειτουργώ και πάλι μια χαρά
Διώξε μακριά τους ιούς που με κρασάρουν
Το USB των αγαθοεργιών μου δεν λειτουργεί και τίποτα δεν μεταφέρω
Μου έχουν μείνει μόνο λίγα kilobyte αντοχής
Δώσε μου MEGABYTE υπομονής και GIGAbyte πίστης
Ε ? :wink:
eortologio_gr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1644
Εγγραφή: Τρί Ιουν 13, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: Χρήστος@Thessaloniki
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από eortologio_gr »

lovethink έγραψε: Online με το θέλημα Του Θεού
Χμμμ μου έρχετε να γράψω μια σύγχρονη προσευχή
Για δες και αυτήν που μου την έστειλαν συμπτωματικά πριν λίγο και αφορά την προσευχή των ασχολούμενων με σπορ αυτοκίνητα και μηχανές ...

Καρτερ ημων το εν της μηχανης,
αγιασθητω το βολαν σου,
ελθετω η μπαταρια σου,
γεμισθητω το ρεζερβουαρ σου,
ως εν λιπαντικον και επι της μηχανης,
το στροφαλον ημων τον επιουσιον,
σωσε ημην σημερον και αφες ημην
απο τα μικροπροβληματα των ηλεκτρικων
ως και ημεις αφιεμεν τις βαλβιδες ημων,
των αντιπροσωπων και των μηχανικων,
και ρησε ημας απο τα ιμιτασιον

AVIN

ΥΓ. εάν οι συντονιστές κρίνουν ότι πρέπει να σβύσουν το παρόν πόστ παρακαλώ ας το κάνουν - δεν κρατώ κακία ... (!!!)
lovethink έγραψε: Δώσε μου MEGABYTE υπομονής και GIGAbyte πίστης
Εγώ θα το άλλαζα σε Terrabytes υπομονής και bytes πίστης !!!
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος eortologio_gr την Δευ Οκτ 09, 2006 8:32 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
στα εύκολα ξέρω τι να κάνω - στα δύσκολα σε θέλω ...
Εικόνα
lovethink
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5014
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 09, 2006 6:00 am

Δημοσίευση από lovethink »

eortologio_gr έγραψε:AVIN

ΥΓ. εάν οι συντονιστές κρίνουν ότι πρέπει να σβύσουν το παρόν πόστ παρακαλώ ας το κάνουν - δεν κρατώ κακία ... (!!!)
χαχαχαχαχα καλό ειδικά το AVIN

Ο Θεός μας χάρισε το γέλιο και το χαμόγελο , πλασθήκαμε κατ'εικόνα και καθ'ομοίωσιν , άραγε τι έχει γραφτεί θεολογικά για το χιούμορ και το γέλιο ? (ξεφύγαμε από το θέμα )

Επιστροφή στη θεματολογία λοιπόν
Συγγραφείς άπιστους άθεους άλλων δογμάτων κάνει να διαβάζουμε ?
Και αν ναι , μήπως επικίνδυνος είναι ο τρόπος ανάγνωσης και όχι η πληροφορία σαν πληροφορία ?
vasilis_m21
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 888
Εγγραφή: Δευ Μαρ 27, 2006 6:00 am

Δημοσίευση από vasilis_m21 »

Αστείο αλλά δεν πάυει να είναι βλάσφημο χιούμορ. Σαν ένα ανέκδοτο που λέει ότι πιάνουν οι Ιουδαίοι τη Μοιχαλίδα και ο Χριστός λέει όποιος είναι αναμάρτητος ας ρίξει την πρώτη πέτρα. Νεκρική σιγή στο πλήθος, κανείς δεν τολμάει, ωσπου ξαφνικά μία γυναίκα έρχεται, πετάει στην αμαρτωλή ένα μεγάλο λιθάρι, το οποίο την πετυχαίνει κατακούτελα και την αφήνει στον τόπο.
Οπότε γυρνάει ο Χριστός και λέει: ''Καλά ρε μάνα, δεν σου έχω πει να μην μπλέκεσαι στις υποθέσεις μου;"
lovethink
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5014
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 09, 2006 6:00 am

Δημοσίευση από lovethink »

vasilis_m21 έγραψε:Αστείο αλλά δεν πάυει να είναι βλάσφημο χιούμορ. Σαν ένα ανέκδοτο που λέει ότι πιάνουν οι Ιουδαίοι τη Μοιχαλίδα και ο Χριστός λέει όποιος είναι αναμάρτητος ας ρίξει την πρώτη πέτρα. Νεκρική σιγή στο πλήθος, κανείς δεν τολμάει, ωσπου ξαφνικά μία γυναίκα έρχεται, πετάει στην αμαρτωλή ένα μεγάλο λιθάρι, το οποίο την πετυχαίνει κατακούτελα και την αφήνει στον τόπο.
Οπότε γυρνάει ο Χριστός και λέει: ''Καλά ρε μάνα, δεν σου έχω πει να μην μπλέκεσαι στις υποθέσεις μου;"
Nαι ....δε σ'άρεσε δε σ'άρεσε μας είπες όμως όλο το ανέκδοτο
Ε εντάξει ξέρω και εγώ ένα απίστευτο αλλά αν το πω θα φάω αποκλεισμό από όλα τα φόρουμ :p
Πιστεύω πως ο Θεός ξέρει τη καρδιά του καθενός
Εγώ το ΓΕΛΙΟ το θεωρώ ΔΩΡΟ Θεού και όχι "του διαβόλου" όπως μπορεί να είχε θεωρηθεί παλιά.
Το γέλιο είναι ΥΓΕΙΑ και δίνει Ζωή
Το αγνό γέλιο όμως και όχι το κοροιδευτικό που πηγάζει από κακία φυσικά
oistros
Απλό Μέλος
Απλό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 08, 2006 5:00 am
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από oistros »

ααναστ
ειλικρινά χαίρομαι που έχετε on line επικοινωνία με τον Ύψιστο. Μην την σπαταλήσετε για να ασχολείστε μαζί μου. Θέσετέ του τα φλέγοντα της εποχής. Αν πράγματι μου παραχωρούσατε ένα δευτερόλεπτο σ' αυτή τη αξιοζήλευτη σύνδεσή σας θα του ζητούσα απλά να μας θυμίσει τα περί ταπεινότητος. Αλλά σεις υποθέτω τα ξέρετε ήδη. Όπως θα ξέρετε ίσως και κάποια λόγια της γερόντισσας Γαβριηλίας που έζησε ένα μέρος της ζωής της σε μοναστήρια αλλόθρησκων. Έκανε πράξη τα λόγια του γέροντος Πορφύριου, που έλεγε: Ο φανατισμός δεν έχει σχέση με τον Χριστό. Να είσαι χριστιανός αληθινός. Τότε κανένα δεν θα παρεξηγείς, αλλά "η αγάπη σου πάντα θα στέγει".
Καλή σας εβδομάδα
Και ... πολύ φοβάμαι ότι θα με ανεχτείτε περαιτέρω :)
tigris
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 492
Εγγραφή: Παρ Ιαν 20, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευση από tigris »

Oistros,
ευχαριστούμε για τα όσα ωραία μας είπες για τον Καζαντζάκη. Τώρα μου ήρθε στο μυαλό και η συνέχεια από τα λόγια της γερόντισσας Γαβριηλίας, όπως τα θυμάμαι:
Να μην κρίνεις ποτέ. Αλλά να ξέρεις τούτο: αν δεν κρίνεις θα σε κρίνουν. Θα πουν:μα αυτή δεν κατέκρινε τον ένα, δεν κατέκρινε τον αλλο...Αλλά αυτό συμβαίνει γιατί η αγάπη (που δεν κρίνει) είναι πάντα στον Σταυρό.
aanast
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 101
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 06, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από aanast »

oistros έγραψε:ααναστ
ειλικρινά χαίρομαι που έχετε on line επικοινωνία με τον Ύψιστο. Μην την σπαταλήσετε για να ασχολείστε μαζί μου. Θέσετέ του τα φλέγοντα της εποχής. Αν πράγματι μου παραχωρούσατε ένα δευτερόλεπτο σ' αυτή τη αξιοζήλευτη σύνδεσή σας θα του ζητούσα απλά να μας θυμίσει τα περί ταπεινότητος. Αλλά σεις υποθέτω τα ξέρετε ήδη. Όπως θα ξέρετε ίσως και κάποια λόγια της γερόντισσας Γαβριηλίας που έζησε ένα μέρος της ζωής της σε μοναστήρια αλλόθρησκων. Έκανε πράξη τα λόγια του γέροντος Πορφύριου, που έλεγε: Ο φανατισμός δεν έχει σχέση με τον Χριστό. Να είσαι χριστιανός αληθινός. Τότε κανένα δεν θα παρεξηγείς, αλλά "η αγάπη σου πάντα θα στέγει".
Καλή σας εβδομάδα
Και ... πολύ φοβάμαι ότι θα με ανεχτείτε περαιτέρω :)
Από τα δικά σου γραπτά,αδερφή,κι από το ύφος της δικής σου απάντησης [αυτής που μου στειλες προσωπικά]σε έκρινα,κι ασφαλώς ,όταν δημοσιεύεις κάτι ,αυτό θα κριθεί...Το σίγουρο είναι ότι δεν θα διαβάσω Καζαντζάκη,γιατί έτσι όπως μου τον ''δίδαξες'' με έκανες να μη θέλω να χάσω την ώρα μου με συγγραφείς που μια ζωή έψαχναν και στο τέλος βρήκαν το απόλυτο σκοτάδι και τη μηδαμινή ελπίδα...[βλ. αυτό που γραψε στον τάφο του..]
Αν ήμουν μαθητής σου ,το χασα το ενδιαφέρον μου.

Όσο για τις οn line ειρωνείες του οποιουδήποτε αναγνώστη,βλέπω ότι τις αντέγραψες και τις υιοθέτησες μια χαρά.....
Απάντηση

Επιστροφή στο “Πνευματικά Μηνύματα”