ΜΝΗΜΟΣΥΝΟ ΓΕΡΟΝΤΑ ΦΩΤΙΟΥ - Ι.Μ.ΔΑΜΑΣΤΑΣ

Καθημερινά πνευματικά μηνύματα.

Συντονιστής: Συντονιστές

Απάντηση
theodore
Συστηματικός Αποστολέας
Συστηματικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 202
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 05, 2007 6:00 am
Τοποθεσία: ΒΡΙΛΗΣΣΙΑ

ΜΝΗΜΟΣΥΝΟ ΓΕΡΟΝΤΑ ΦΩΤΙΟΥ - Ι.Μ.ΔΑΜΑΣΤΑΣ

Δημοσίευση από theodore »

Τον Γέροντα Φώτιο δεν τον γνώρισα ποτέ.Μια οικογενειακή φίλη πριν ένα χρόνο μου μίλησε για εκείνον.Ήταν πνευματικός της.Δεν βρισκόμαστε συχνά αλλά όσες φορές βρισκόμαστε συζητάμε πνευματικά και προσπαθούμε να στηρίζουμε ο ένας την οικογένεια του άλλου.
Την προηγούμενη Κυριακή με πήρε τηλέφωνο και μου είπε ότι εκοιμίθη την Μ.Τρίτη ο Γέροντας της, και το επόμενο Σάββατο(εχθές δηαδή) θα γίνει το μνημόσυνό του στην Ι.Μονή Δαμάστας.
Σκέφτηκα να πάω, αν δεν τον ήξερα.Όταν άκουσα όμως ότι από όλη την Ελλάδα θα πάνε πούλμαν για το μνημόσυνό του, τότε σκέφτηκα ότι αυτός ο Γέροντας πρέπει να έχει βοηθήσει πολύ κόσμο.
Κατά την διάρκεια της Αρχιερατικής Λειτοργίας στον Ι.Ναό της Δαμάστας έβλεπα στα μάτια των πνευματικών του παιδιών, την θλίψη, την μελαγχολία.Ένοιωθα έναν βουβό πόνο.Πάρα πολύ κόσμος.
Μετά το μνημόσυνο επισκεύθηκα το κελλί του Γέροντα και αισθάνθηκα μια κατάνυξη.Ένοιωσα ένα ρίγος να με διαπερνά.Συγκινήθηκα αν και ποτέ δεν τον είχα δει.Εκεί είδα μια φωτογραφία του.Στην συνέχεια πήρα την ευχή της Ηγουμένης και κατευθύνθηκα έξω στο πλακόστρωτο.
Εκεί μοιράζανε σε όλους τους προσκυνητές καφέ, φαγητό, τσουρεκάκι, κόλυβα και κουλουράκι.Όλοι υπομονετικά περιμένανε.
Τι ωραίος κόσμος σκέφτηκα.Πόσο τον αγαπούσανε τον Γέροντα Φώτιο σκέφτηκα.Σκυθρωποί όλοι, σιωπηλοί, λες και δεν πίστευαν αυτό που είχε συμβεί...
Αγάπη και ταπεινότητα αισθανώσουν κοιτώντας γύρω-γύρω τόσο κόσμο.
Τέτοιοι Άνθρωποι είναι οι ποιμένες μας.Είναι Αυτοί που μας οδηγούν στον Ουρανό.Είναι Αυτοί που τους δίνουμε το χέρι μας κλείνοντας τα μάτια μας και αφήνουμε να ταξιδέψουν την καρδιά μας στον Κύριο μας.
Κύριε σε παρακαλώ μην μας αφήσεις ποτέ μόνους, Ανθρώπους σαν τον Γέροντα Φώτιο, τους χρειαζόμαστε για να μας κρατάνε το χέρι και να μας οδηγούν στην αγκαλιά Σου.
Συγνώμη Γέροντα που δεν Σε γνώρισα.Ήμουν τώρα πιο φτωχός από ότι ήμουν.

Θοδωρής


(παρακαλώ βοηθείστε να βάλω κάποιες φοτογραφίες από το μνημόσυνο του Γέροντα, δεν το έχω ξανακάνει.Πως γίνεται ;)
Άβαταρ μέλους
ΜΙΧΣ
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5035
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 23, 2012 9:24 am

Re: ΜΝΗΜΟΣΥΝΟ ΓΕΡΟΝΤΑ ΦΩΤΙΟΥ - Ι.Μ.ΔΑΜΑΣΤΑΣ

Δημοσίευση από ΜΙΧΣ »

Καλό Παράδεισο ας έχει ο καλός παππούλης Θοδωρή αδέρφι μου και την ευχή του ας έχεις εσύ και όλοι μας.

Θα πας εδώ... http://www.imageshack.us/ θα πατήσεις το κουμπί browse για να βρεις τη φωτογραφία εκεί που την έχεις αποθηκεύσει, θα πατήσεις το κουμπί upload now (στη δική μου οθόνη είναι μπλέ αυτό το κουμπί) θα σου βγάλει τότε την φωτό που θέλεις, εν συνεχία θα πατήσεις αυτό που λέει continue to image links και θα σου ζητήσει να κάνεις εγγραφή στο imageshack, δίνεις η-ταχ και κωδικό που θέλεις εσύ δικό σου, και μόλις το κάνεις αυτό θα σου βγάλει μετά τη φωτό και διεύθυνση πάνω πάνω στη μπάρα που βγαίνει το url/ διεύθυνση της φωτό... και θα κάνεις highlight copy and paste την διεύθυνση url που θα σου δώσει στο πάνω μέρος εκεί που βγαίνει η διεύθυνση ιστοσελίδας και θα τη μεταφέρεις εδώ με paste... που θέλεις να την αναρτήσεις και εδώ θα την κάνεις highlight με το Img button και αυτό θα πρέπει να δουλέψει... : ) Αν έχεις δυσκολία τα ξαναλέμε. Αλλά απ' ότι βλέπω θα πάει για σέρβις το φόρουμ μας.

΄Ολα καλά αδέρφι μου; Καλό καλοκαίρι σε εσάς!
+Η ελπίς μου ο Πατήρ, καταφυγή μου ο Υιός, σκέπη μου το Πνεύμα το Άγιον, Τριάς Αγία, δόξα σοι.
Άβαταρ μέλους
ΜΙΧΣ
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5035
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 23, 2012 9:24 am

Re: ΜΝΗΜΟΣΥΝΟ ΓΕΡΟΝΤΑ ΦΩΤΙΟΥ - Ι.Μ.ΔΑΜΑΣΤΑΣ

Δημοσίευση από ΜΙΧΣ »

θα πατήσεις το κουμπί view full size πρώτα και μετά θα σου βγάλει τη διεύθυνση παρακάτω, για να τη δεις, κάνε πως απαντάς αυτήν την ανάρτηση, να δεις πως δείχνει αναρτημένη φαίνεται η εικόνα, αν απαντήσεις θα δεις τη διεύθυνση μέσα στα img

Εικόνα
+Η ελπίς μου ο Πατήρ, καταφυγή μου ο Υιός, σκέπη μου το Πνεύμα το Άγιον, Τριάς Αγία, δόξα σοι.
theodore
Συστηματικός Αποστολέας
Συστηματικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 202
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 05, 2007 6:00 am
Τοποθεσία: ΒΡΙΛΗΣΣΙΑ

Re: ΜΝΗΜΟΣΥΝΟ ΓΕΡΟΝΤΑ ΦΩΤΙΟΥ - Ι.Μ.ΔΑΜΑΣΤΑΣ

Δημοσίευση από theodore »

http://imageshack.us/f/17/upload7x.jpg/



Φωτογραφίες.

Ελπίζω να τα κατάφερα.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Πνευματικά Μηνύματα”