Η αλληγορία των βατράχων: ένα μάθημα ζωής

Καθημερινά πνευματικά μηνύματα.

Συντονιστής: Συντονιστές

Απάντηση
smarios
Τακτικό Μέλος
Τακτικό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 50
Εγγραφή: Παρ Δεκ 02, 2005 6:00 am
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Επικοινωνία:

Η αλληγορία των βατράχων: ένα μάθημα ζωής

Δημοσίευση από smarios »

Η ΑΛΛΗΓΟΡΙΑ ΤΩΝ ΒΑΤΡΑΧΩΝ
ΕΝΑ ΜΑΘΗΜΑ ΖΩΗΣ

Κάποτε έγινε ένας αγώνας βατράχων. Στόχος να ανέβουν στην υψηλότερη κορυφή ενός πύργου. Πολλοί άνθρωποι μαζεύτηκαν να τους υποστηρίξουν. Ο αγώνας άρχισε. Στην πραγματικότητα, ο κόσμος δεν πίστευε ότι ήταν εφικτό να ανέβουν οι βάτραχοι στην κορυφή του πύργου και το μόνο που άκουγες ήταν: "Τι κόπος! Ποτέ δεν θα τα καταφέρουν...". Οι βάτραχοι άρχισαν να αμφιβάλλουν για τους εαυτούς τους. Ο κόσμος συνέχιζε: "Τι κόπος! Ποτέ δεν θα τα καταφέρουν." Και οι βάτραχοι, ο ένας μετά τον άλλο, παραδέχονταν την ήττα τους, εκτός από έναν, που συνέχισε να σκαρφαλώνει. Στο τέλος, μόνο αυτός και μετά από τρομερή προσπάθεια, κατόρθωσε να φθάσει στην κορυφή. Ένας από τους χαμένους βατράχους πλησίασε να τον ρωτήσει πώς τα κατάφερε να ανέβει στην κορυφή. Τότε συνειδητοποίησε ότι... ήταν κουφός! Ποτέ μην ακούτε ανθρώπους που έχουν την κακή συνήθεια να είναι αρνητικοί, γιατί σας κλέβουν τις μεγαλύτερες λαχτάρες και πόθους της καρδιά σας. Πάντοτε να υπενθυμίζεις στον εαυτό σου τη δύναμη της φράσης: "Σκέψου θετικά"! ΘΕΤΙΚΑ! Και θετικά για έναν χριστιανό είναι η δύναμη της φράσης:
"ΚΥΡΙΕ ΙΗΣΟΥ ΧΡΙΣΤΕ ΕΛΕΗΣΟΝ ΜΕ ".
Συμπέρασμα: Πάντα να κάνεις τον κουφό

ΒIBΛΙΟΓΡΑΦIΑ: ΕΦΗΜΕΡΙΔΑ ΔIΑΠΑΙΔΑΓΩΓΗΣΗ
umarth
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 76
Εγγραφή: Τετ Μαρ 22, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: ΛΕΚΑΝΟΠΕΔΙΟ ΑΤΤΙΚΗΣ

Δημοσίευση από umarth »

Να συμφωνήσω αλλά εν μέρη. Μην γινόμαστε απόλυτοι. Αν ο στόχος μας είναι ανούσιος ή μη υλοποιήσιμος ή μας κάνει να παραστρατίσουμε... γιατί να μην ακούσουμε π.χ. τον πνευματικό μας που θα μας πει... Δεν θα τα καταφέρεις και μην το κάνεις... δεν είναι σωστό ή τόσες άλλες αρνητικές φράσεις. Κάπως εγωιστικό μου ακούστηκε ειδικά το συμπέρασμα. Είναι σαν να δηλώνεις ότι δεν ακούω κανένα. Είμαι τέλειος, είμαι αλάθητος, άρα κάνω τον κουφό, δεν με ενδιαφέρουν και οι απόψεις σας στο κάτω κάτω γιατί να σας ακούσω αφού τα ξέρω όλα. Όσο για το:

"ΚΥΡΙΕ ΙΗΣΟΥ ΧΡΙΣΤΕ ΕΛΕΗΣΟΝ ΜΕ".

Έχω την εντύπωση πως είναι «ΚΥΡΙΕ ΙΗΣΟΥ ΧΡΙΣΤΕ, ΕΛΕΗΣΟΝ ΜΕ ΤΟΝ ΑΜΑΡΤΩΛΟ»

Συγχωρέστε με
πεσούνται οι είκοσι τέσσαρες πρεσβύτεροι ενώπιον του καθημένου επί του θρόνου, και προσκυνήσουσι τω ζώντι εις τους αιώνας των αιώνων.
Αποκάλυψις Ιωάννου Κεφάλαιον Δ' 10
Απάντηση

Επιστροφή στο “Πνευματικά Μηνύματα”