Μηνύματα Αγιορειτών Γερόντων

Καθημερινά πνευματικά μηνύματα.

Συντονιστής: Συντονιστές

pavmaria
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 830
Εγγραφή: Τετ Οκτ 05, 2005 5:00 am
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από pavmaria »

kostas8888 έγραψε:Σέ λίγο βρέθηκα στον Ευαγγελισμό για νοσηλεία.
Μέ απασχολούσε το θέμα τής ψυχικής μου άνετοιμό-τητας. Σε μια επίσκεψη του Γέροντα τοΰ είπα: Προσεύχομαι στό Θεό, νά μου δώσει λίγα χρόνια ζωής, για νά μετανοήσω. Κι εκείνος μου απήντησε: Δέ χρειάζονται χρόνια· ή μετάνοια είναι σάν τήν αστραπή. [Γ 175]
pavmaria
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 830
Εγγραφή: Τετ Οκτ 05, 2005 5:00 am
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από pavmaria »

kostas8888 έγραψε:Κάποια μέρα, πού ήμασταν μαζί στο αυτοκίνητο φίλου, περνούσαμε έξω από μια κατασκήνωση τσιγγάνων. Τή γνωστή εικόνα της κατασκηνώσεώς τους τήν πλαισίωναν μαγνητόφωνα, πού έπαιζαν στή διαπασών λαϊκά τραγούδια τής προτιμήσεως των τσιγγάνων. Ό Γέροντας σιωπούσε, ένώ έγώ, με το λογισμό μου, ταλάνιζα τους ανθρώπους αυτούς, γενικά για το πολιτιστικό τους επίπεδο καί ειδικότερα για τις ακουστικές τους επιλογές. Τότε άκουσα το Γέροντα νά διακόπτει τους λογισμούς μου, με τά λόγια: «Οί καημένοι οί τσιγγάνοι, τι νά κάνουν, βάζουν τά τραγούδια αυτά, γιά νά παρηγορηθούν άπό τά βάσανα τους». Έγώ απόρησα. 'Αποδέχεται λοιπόν, σκέφθηκα, ό Γέροντας τις μουσικές προτιμήσεις τους; Κι ό Γέροντας, πάλι «γνούς τους διαλογισμούς μου», είπε: «Δεν λέω βέβαια ότι είναι καλά αυτά τά τραγούδια». [Γ 364π.]
ογισμοί
pavmaria
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 830
Εγγραφή: Τετ Οκτ 05, 2005 5:00 am
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από pavmaria »

kostas8888 έγραψε:ΕΙΣ ΚΑΙΡΟΝ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ ΚΑΙ ΠΟΝΟΥ



Ω Θεέ μου, είσαι πλησίον μου! Ανήσυχος, ταραγμένος σε επικαλούμαι και λαμβάνω ενίσχυσιν.
Ασθενής, εξηντλημένος, σε επικαλούμαι και αισθάνομαι ανακούφισιν. Εγκαταλελειμμένος, σε επικαλούμαι και ακούω να μου απαντάς: Είμαι κοντά σου!
Ο τίμιος Σταυρός σου είναι εμπρός εις τα μάτια μου και με εγκαρδιώνει. Η εικόνα σου, η τόσον γλυκεία και συγκινητική, είναι απέναντί μου και μου μεταδίδει ειρήνην.
Ενδέχεται να υποφέρω· είμαι όμως ήρεμος και υπομονητικός. Ενδέχεται να είμαι χωρίς δύναμιν, ποτέ όμως χωρίς ενίσχυσιν.
Και με την χάριν σου, Κύριε, η ειρήνη και η χαρά μένουν εις την ψυχήν μου.
pavmaria
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 830
Εγγραφή: Τετ Οκτ 05, 2005 5:00 am
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από pavmaria »

kostas8888 έγραψε:ΛΟΓΟΣ Περί της Θείας Πρόνοιας


“Ο Θεός προνοεί και ενδιαφέρεται ως Πατέρας, αλλά σέβεται και την ελευθερία μας”


“Ο Θεός είναι αγάπη, δεν είναι απλός θεατής της ζωής μας. Προνοεί και ενδιαφέρεται ως Πατέρας μας που είναι, αλλά σέβεται
και την ελευθερία μας. Δεν μας πιέζει. Εμείς να έχουμε την ελπίδα μας στην πρόνοια του Θεού και, εφόσον πιστεύουμε ότι ο Θεός μας παρακολουθεί, να έχουμε θάρρος, να ριχνόμαστε στην αγάπη Του και τότε θα Τον βλέπουμε διαρκώς κοντά μας.

Δεν θα φοβόμαστε μήπως παραπατήσουμε.

Το σώμα του ανθρώπου, τόσο τέλειο! Μεγάλο εργοστάσιο, πίνει νερό, πηγαίνει στο στομάχι, στα νεφρά, καθαρίζει το αίμα.
Η λειτουργία της καρδιάς, ολόκληρη αντλία, οι πνεύμονες, το συκώτι, η χολή, το πάγκρεας, ο εγκέφαλος, το νευρικό σύστημα,
οι αισθήσεις, η όραση, η ακοή… Τι να πούμε για τις πνευματικές δυνάμεις και πώς συλλειτουργούν όλ΄αυτά συγχρόνως αρμονικά κάτω από την προστασία και την πρόνοια του Θεού!
pavmaria
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 830
Εγγραφή: Τετ Οκτ 05, 2005 5:00 am
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από pavmaria »

kostas8888 έγραψε:Φιλανθρωπία
Φίλος ασκητικών τάσεων επιθυμούσε νά κρατήσει για τις ατομικές του ανάγκες ένα μικρό χρηματικό ποσό και τα υπόλοιπα χρήματα, πού έβγαζε άπό τήν εργασία του, νά τά μοιράζει σε ελεημοσύνες, όμως δίσταζε νά μένει μέ τόσα λίγα χρήματα. Είπε το λογισμό του στο Γέροντα κι εκείνος τοϋ απάντησε: «Ευλογημένε, κάθεσαι καί ασχολείσαι μέ τέτοιες λεπτομέρειες! Κράτα γιά τον εαυτό σου όσα χρήματα θέλεις, καί δώσε όλη τήν προσπάθεια σου στο πώς νά αγαπήσεις περισσότερο τόν Χριστό κι όλα αυτά τά ζητήματα θά λυθούν μόνα τους». [Γ 349]
NIKOSZ
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6135
Εγγραφή: Τετ Οκτ 04, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: Αθηνα

Δημοσίευση από NIKOSZ »

795Η

ΣΤΗ ΚΥΠΡΟ ΓΙΑ 32 ΧΡΟΝΙΑ
ΤΟ ΜΟΝΑΣΤΗΡΙ ΤΟΥ ΑΠ ΑΝΔΡΕΑ
ΕΙΝΑΙ ΣΚΛΑΒΩΜΕΝΟ ΚΑΙ ΚΥΜΑΤΙΖΕΙ
ΤΟ ΜΙΣΟΦΕΓΓΑΡΟ ΤΗΣ ΤΟΥΡΚΙΚΗΣ ΣΗΜΑΙΑΣ
ΑΝΤΙ ΣΤΑΥΡΟΥ ΚΑΙ ΤΗΣ ΟΡΘΟΔΟΞΙΑΣ
Η ΣΗΜΑΙΑ!
<<Η ΚΥΠΡΟΣ ΘΑ ΕΛΕΥΘΕΡΩΘΕΙ
ΟΤΑΝ ΟΙ ΚΥΠΡΙΟΙ ΜΕΤΑΝΟΗΣΟΥΝ!
ΚΑΝΕΤΕ ΒΑΣΕΙΣ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΕΣ
ΓΙΑ ΝΑ ΔΙΩΧΘΟΥΝ ΟΙ ΒΑΣΕΙΣ
ΤΟΥΡΚΩΝ ΚΑΙ ΑΓΓΛΩΝ!>>

ΓΕΡΩΝ ΠΑΙΣΙΟΣ ΑΓΙΟΡΕΙΤΗΣ
pilios
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 78
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 13, 2005 6:00 am

Ο ΑΒΒΑΣ Ιωσήφ συμβουλεύτηκε τον Όσιο Ποιμένα πώς να εγκτρατε

Δημοσίευση από pilios »

Ο ΑΒΒΑΣ Ιωσήφ συμβουλεύτηκε τον Όσιο Ποιμένα πώς να εγκτρατε
Τρώγε λίγο κάθε μέρα, του είπε ο Γέροντας, αλλά χωρίς να χορταίνεις.
-Όταν ήσουν νέος, Αββά, δεν έτρωγες κάθε δυο μέρες;
-Και ολόκληρη βδομάδα έμενα άσιτος, πρόσθεσε ο Όσιος. Αλλά οι Πατέρες που δοκίμασαν πολλών ειδών ασκήσεις, βρήκαν πως πιο ωφέλιμο για τον μοναχό είναι να τρώγει λίγο κάθε μέρα. Αυτή είναι η μέση και Βασιλική οδός. Οι υπερβολές είναι των δαιμόνων.

Ιστορίες από το Γεροντικό β'.
Άβαταρ μέλους
fotis
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4712
Εγγραφή: Δευ Σεπ 12, 2011 7:01 am
Τοποθεσία: ΑΓ.ΙΩΑΝΝΗΣ ΡΕΝΤΗΣ

ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΓΕΡΟΝΤΩΝ ΤΟΥ Α.Ο

Δημοσίευση από fotis »

Όποιος δεν συγχωρεί τους άλλους,καταστρέφει τη γέφυρα πάνω από την οποία είναι αναγκασμένος να περάσει ο ίδιος.

Μπορούμε να φανούμε χρησιμότεροι στην κοινωνία διορθώνοντας τα δικά μας λάθη,παρά προσπαθώντας να διορθώσουμε τα λάθη των άλλων.
Ο υπομείνας,εις τέλος ούτος,σωθήσεται.
angieholi
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 3227
Εγγραφή: Τρί Μάιος 05, 2009 5:25 pm
Τοποθεσία: Αγγελική@Αθήνα

Re: ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΓΕΡΟΝΤΩΝ ΤΟΥ Α.Ο

Δημοσίευση από angieholi »

κ. Φώτη νομίζω ότι καλό θα είναι εφόσον το θέμα είναι οι συμβουλές Γερόντων να γράφετε και από ποιον Γέροντα είναι τα παραπάνω ρητά.
Βέβαια το θέμα θυμίζει λίγο Άγγελμα.... οπότε δεν ξέρω αν θα μπορούσαν να συγχωνευτούν.
Φώς στους μοναχούς είναι οι Άγγελοι... και φώς στους κοσμικούς οι Μοναχοί...
Άβαταρ μέλους
stathis73
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6456
Εγγραφή: Δευ Απρ 19, 2010 8:44 am
Τοποθεσία: Ευστάθιος-Λευκός Πύργος της Μακεδονίας.

Re: ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΓΕΡΟΝΤΩΝ ΤΟΥ Α.Ο

Δημοσίευση από stathis73 »

angieholi έγραψε:κ. Φώτη νομίζω ότι καλό θα είναι εφόσον το θέμα είναι οι συμβουλές Γερόντων να γράφετε και από ποιον Γέροντα είναι τα παραπάνω ρητά.
Βέβαια το θέμα θυμίζει λίγο Άγγελμα.... οπότε δεν ξέρω αν θα μπορούσαν να συγχωνευτούν.
Απο την αλλη βέβαια θα μαζευτεί ενας ολόκληρος θησαυρός απο λόγια αγίων γερόντων και δεν νομίζω να κρύβει κινδύνους υπερηφάνειας για τους γέροντες, οπότε νομίζω οτι καλο ειναι να παραμείνει σαν θέμα αλλα να γράφουμε και ποιος το ειπε, οπως πολύ σωστά ειπε και η Κυρία ολα τα σφάζω ολα τα μαχαιρώνω.
Τις θεός Μέγας ως ο Θεός ημών.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Πνευματικά Μηνύματα”