Ψυχοφελή μηνύματα...

Καθημερινά πνευματικά μηνύματα.

Συντονιστής: Συντονιστές

toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 35855
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από toula »

Είδα άνθρωπο που φανερά αμάρτησε,αλλά μυστικά μετανόησε.

Και αυτόν,που εγώ τον κατέκρινα ως ανήθικο,

ο Θεός τον θεωρούσε αγνό.

Ιω.Σιναϊτη,Κλίμαξ Ι’ 6.
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 35855
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από toula »

Αν στην προσπάθειά σου να διορθώσεις τον άλλον δεις ότι η καρδιά σου κινηθεί με εμπάθεια ή πέσει στην οργή μάθε ότι δικό σου πάθος ικανοποιείς. Δεν χρειάζεται να χάσεις την ψυχή σου, για να σώσεις άλλους".

Αββάς Μακάριος ο Αιγύπτιος
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 24978
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από aposal »

«Ο ταπεινόφρων δεν πέφτει ποτέ, γιατί από πού να πέσει αφού είναι πιο κάτω από όλους».
Μακάριος ο Αιγύπτιος
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 35855
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από toula »

όταν χάνεις τον ύπνο σου για κάποιον που στεναχώρεσες, τότε να ξέρεις ότι τον αγαπάς

Αρχιμ. Παύλος Παπαδόπουλος
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 35855
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από toula »

Δεν υπάρχει μεγαλύτερος πειρασμός για την Εκκλησία του Χριστού από τις αιρέσεις και τα σχίσματα. Φυσικά η Εκκλησία δεν διασπάται, αλλά οι άνθρωποι διασπώνται από αυτήν με τις εγωκεντρικές και αυτόνομες ενέργειές τους. Αυτή η ελεεινή ζωή, μόνο ως σαρκική θα μπορούσε να χαρακτηριστεί, αφού φανερώνει την απουσία του Παναγίου Πνεύματος διά του οποίου επιτυγχάνεται η ενότητα. Το έργο του Χριστού είναι έργο ενότητος. Ενοποίησε στο Πρόσωπό Του τον άνθρωπο με τον Θεό, τους αγγέλους με τους ανθρώπους, το άκτιστο με το κτιστό. Αντίθετα ο διάβολος εξασκεί έργο διαιρετικό. Βασικά, το «εργόχειρό» του είναι να δημιουργεί διαιρέσεις, διχοστασίες και έριδες μεταξύ των ανθρώπων. Να κομματιάζει κάθε καλή ενότητα. Επιχειρεί κατά πρώτον την διάσπαση του εσωτερικού κόσμου του ανθρώπου και έπειτα προσπαθεί να διασπάσει και την ενότητα της Εκκλησίας. Τόσο μίσος έχει εναντίον μας! Γνωρίζει ότι, η μόνη οντολογική ενότητα είναι η εν Χριστώ ενότητα, γι' αυτό και προσπαθεί με κάθε τρόπο να την καταργήσει. Έτσι, δημιουργεί τα λεγόμενα σχίσματα, τις παρασυναγωγές, τις διαιρέσεις, που μας καταστρέφουν και δεν μας αφήνουν να αισθανθούμε την ενέργεια του Παναγίου Πνεύματος. Βέβαια, την ευθύνη δεν πρέπει να την αποδίδουμε ολοκληρωτικά στον διάβολο. Γιατί, αν εμείς δεν θέλουμε, αν δεν του παραδώσουμε την θέλησή μας, δεν μπορεί να κάνει τίποτε. Επειδή όμως, εμείς τον αφήνουμε, γι' αυτό συμβαίνουν όλες αυτές οι ενέργειες.
¨Εἰρήνευσον ἡμῶν τὴν ζωὴν Κύριε, ὡς μόνος παντοδύναμος¨.

Αρχιμ. Σεραφείμ Λεβέντης
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 35855
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από toula »

Δόξα του Θεού είναι ο άνθρωπος ο ζωντανός.

Και «ζωντανός» άνθρωπος είναι μόνο εκείνος,

που στρέφει τα μάτια του προς τον Θεό.

Άγιος Ειρηναίος
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 35855
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από toula »

-Τα κυρτωμένα παπούτσια-

Ηταν τόσο χαριτωμένος αυτός ο γηραιός μοναχός. Όλος μια αφιέρωση. Τα μαλλιά αφημένα, τα γένια ξεχασμένα, ρούχα απλά ξεθωριασμένα και όλα κάπου δοσμένα, τα πάντα σε κάποιον αφιερωμένα. Εκείνο όμως που με συγκλόνισε και κέρδισε αρκετά λεπτά από την ματιά μου, στο χώρο και τον χρόνο της καρδιάς μου, ήταν αυτά τα απόλυτα κυρτωμένα παπούτσια του. Από τις συνεχείς μετάνοιες, είχαν πάρει το σχήμα βαρκούλας. Δεν ήταν και ψέμα εάν το καλοσκεφτείς. Αυτά τα παπούτσια τον ταξίδευαν προς την αγάπη του. Γιατί τι άλλο είναι η ζωή ενός χριστιανού από ένα συνεχές ταξίδι. Όπως εκείνη την μοναχή που την ρώτησαν τι έκανε τόσο χρόνια κλεισμένη μέσα στο ερημητήριο της, κι αυτή απάντησε με ένα φως έκπληξης και θαυμασμού στα μάτια, «τίποτε περισσότερο από το να ταξιδεύω…».

Και να δείτε πως την μέρα εκείνη που αυτός ο όμορφος μοναχός θα φύγει απο τον κόσμο τούτο θα μπει στο παράδεισο κρατώντας στα χέρια του αυτά τα κυρτωμένα και φθαρμένα παπούτσια. Έτσι, σαν σύμβολο ενός έρωτα που του έλιωσε ολάκερη την ζωή…

π. Χαρ. Λίβυος Παπαδόπουλος
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 35855
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από toula »

Έρχονται οι άνθρωποι στην εξομολόγηση και ομολογούν την ρήξη στις σχέσεις τους. Ομολογούν την αμαρτία τους, ομολογούν την εμπάθειά τους, την ζήλια που έχουνε για τους άλλους, την αντιπάθεια που νιώθουν ακόμα και το μίσος που γεννάται μέσα τους. Καταλαβαίνουν ότι είναι λάθος αυτό που νιώθουν, καταλαβαίνουν ότι χρειάζονται θεραπεία όμως δεν βγαίνουν απ' αυτή την κατάσταση. Πολλές φορές κυκλοθυμικά επανέρχονται και πλάθουν σενάρια και συζητήσεις με τους ανθρώπους που αντιπαθούν, που ζηλεύουν, που μάλωσαν και πέφτουν στην οργή, στην απελπισία, στην λύπη.
-------------------------
Τους συμβουλεύεις λοιπόν πώς να απαλλαχθούν απ΄ αυτές τις μίζερες καταστάσεις όμως αυτοί αμέσως σου απαντούν "δεν μπορώ πάτερ, προσπαθώ μα δεν μπορώ". Το λάθος όμως είναι ότι ο άνθρωπος προσπαθεί ν' απαλλαγεί από τα συμπτώματα του εγωισμού του χωρίς να αφήσει τον εγωισμό τους, δηλαδή δεν θέλει να ταπεινωθεί. Η αιτία λοιπόν όλων αυτών είναι ότι ο άνθρωπος δεν θέλει να ταπεινωθεί. Δεν υφίσταται λοιπόν το "δεν μπορώ" αλλά δυστυχώς στην ζωή αυτών των ανθρώπων υπάρχει το "δεν θέλω να ταπεινωθώ, δεν θέλω να χάσω, δεν θέλω να είμαι δεύτερος, δεν μπορώ να ανεχτώ το ότι δεν είμαι το κέντρο των άλλων, δεν θέλω να με αγνοούν, θέλώ το συμφέρον μου, θέλω την "αξιοπρέπειά" μου, θέλω να νικήσω, θέλω να δοξασθώ...".
-------------------------
Και ίσως όλα αυτά ακούγονται ακραία, όμως τελικά είναι; Ας ελέγξουμε τον εαυτούλη μας... Εάν θέλουμε να κάνουμε πραγματική πνευματική εργασία μέσα μας θα διαπιστώσουμε ότι κάθε ρήξη με τους άλλους, κάθε αίσθημα ζήλιας και αντιπάθειας προς τους άλλους πατέρα έχει τον εγωισμό μας, το θέλω μας να νιώσουμε δυνατοί, αρεστοί, ανώτεροι από τους άλλους και μητέρα την αμετανοησία μας.
-------------------------
Δεν μπορούμε να νικήσουμε την εμπάθειά μας προς τους άλλους εάν δεν θελήσουμε να ταπεινωθούμε. Χωρίς ταπείνωση πάντα θα ζηλεύουμε, πάντα θα αντιπαθούμε, πάντα θα έχουμε κυκλοθυμικά επεισόδια, πάντα -εύκολα- θα κατακρίνουμε και θα βλέπουμε τους άλλους "με μισό μάτι", πάντα θα γκρινιάζουμε.
-------------------------
Και το φοβερό είναι ότι και τους άλλους στεναχωρούμε και πληγώνουμε αλλά και εμείς υποφέρουμε τζάμπα. Λες και θέλουμε να ζούμε μέσα στην θλίψη και την στεναχώρια. Γι'αυτό και σωστά οι Άγιοι Πατέρες λένε ότι ο εγωιστής άνθρωπος και όλα τα καλά να έχει πάλι λειψός νιώθει και έχει στεναχώρια στην καρδιά του, ενώ ο ταπεινός νιώθει πλήρης κι ας του λείπουν πολλά απ'αυτήν την ζωή, η καρδιά του είναι πλατιά, όχι στενάχωρη, γι'αυτό και τους χωρά όλους.
-------------------------
Δεν υπάρχει λοιπόν "δεν μπορώ να τους αγαπήσω όλους", υπάρχει το "δεν θέλω να ταπεινωθώ" που έχει σαν απότέλεσμα να μην μπορώ ν' αγαπώ. Ταπείνωση χρειάζεται. Να καταλάβουμε ότι δεν είμαστε τόσο σπουδαίοι, ότι κανείς δεν μας χρωστά τίποτα. Αρχοντιά χρειάζεται. Η αρχοντιά της ταπείνωσης. Όχι να σε βάζουν τελευταίο και να το αποδέχεσαι (βεβαίως κάτι είναι και αυτό) αλλά να βάζεις μόνος σου τον εαυτό σου τελευταίο. Αυτό είναι ταπείνωση. Τότε, εάν τυχόν σε βάλουν λίγο πιο μπροστά νιώθεις τιμημένος και ευγνώμων· εάν όμως βάζεις συνεχώς τον εαυτό σου πρώτο και απαιτείς να είσαι πάντα πρώτος, τότε και δεύτερος να πας κάποια φορά νιώθεις προσβεβλημένος και αδικημένος.
-------------------------
Θέλεις να αποκτήσεις αγάπη; Θέλεις να λευτερωθείς από την εμπάθεια, την αντιπάθεια, την ζήλια, την στεναχώρια; Ταπεινώσου, τότε η καρδιά σου θα ανοίξει για όλους. Όλους θα τους βλέπεις πλέον ως φίλους και όχι ως εχθρούς, ως συναγωνιστές και όχι ως ανταγωνιστές.
-------------------------
Κάνε αυτή τη χάρη στον εαυτό σου, σε παρακαλώ. Άσε το εγώ σου λίγο παραπέρα διότι είναι κρίμα να υποφέρεις τον καύσωνα των λογισμών (που είναι κόλαση) ενώ σου προσφέρεται η αναψυχή της Χάριτος.
-------------------------
Η ζωή μας είναι ένα τριαντάφυλο. Μην μένεις στ'αγκάθια, μην γίνεσαι αγκάθι. Υπάρχει το άνθος, γίνε το μυρίπνοο άνθος για τους άλλους. :)

Αρχιμ. Παύλος Παπαδόπουλος
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 35855
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από toula »

Το πρόβλημα στη ζωή μας δεν είναι τα παιδιά που φοβούνται το σκοτάδι, αλλά οι ενήλικες που φοβούνται το φως. (Πλάτων)

"...τὸ φῶς ἐλήλυθεν εἰς τὸν κόσμον, καὶ ἠγάπησαν οἱ ἄνθρωποι μᾶλλον τὸ σκότος ἢ τὸ φῶς· ἦν γὰρ πονηρὰ αὐτῶν τὰ ἔργα. Πᾶς γὰρ ὁ φαῦλα πράσσων μισεῖ τὸ φῶς καὶ οὐκ ἔρχεται πρὸς τὸ φῶς, ἵνα μὴ ἐλεγχθῇ τὰ ἔργα αὐτοῦ· ὁ δὲ ποιῶν τὴν ἀλήθειαν ἔρχεται πρὸς τὸ φῶς, ἵνα φανερωθῇ αὐτοῦ τὰ ἔργα, ὅτι ἐν Θεῷ ἐστιν εἰργασμένα" (Ἰωάν. γ' 19-21).
Το Φως ήρθε στον κόσμο, οι άνθρωποι όμως αγάπησαν περισσότερο το σκοτάδι παρά το Φως, γιατί οι πράξεις τους ήταν πονηρές. Κάθε άνθρωπος που πράττε έργα φαύλα μισεί το Φως και δεν έρχεται στο Φως, γιατί φοβάται μήπως αποκαλυφθούν τα έργα του και κριθούν. Όποιος όμως κάνει πράξεις σύμφωνες με την αλήθεια του Θεού, αυτός έρχεται στο Φως. Έτσι θα φανεί πως οι πράξεις του έχουν γίνει από υπακοή στο Θεό.

Ι. Ν. Αγίας Κυριακής Αμφιθέας-Παλαιού Φαλήρου - Website: www.inak.gr
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 35855
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από toula »

Αγαπήστε την προσευχή, την κουβέντα με τον Κύριο.

Το παν είναι η αγάπη, ο έρωτας με τον Κύριο, τον Νυμφίο Χριστό.
Γίνετε άξιοι της αγάπης Του.

Άγιος Πορφύριος
Απάντηση

Επιστροφή στο “Πνευματικά Μηνύματα”