Ψυχοφελή μηνύματα...

Καθημερινά πνευματικά μηνύματα.

Συντονιστής: Συντονιστές

toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 36472
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από toula »

Στην ζωή μας θα έρθουν άνθρωποι και θα φύγουν· και φυσικά είναι στενάχωρο το γεγονός ότι θα απομακρυνθούν.
Όμως μην κάνεις το λάθος και κολλήσεις στα "γιατί". Αφού φύγανε, αφού κάνανε την επιλογή τους, άστους να πάνε στο καλό τους. Δεν θα ταιριάξουμε με όλους, δεν θα μας αγαπήσουν όλοι. Εσύ ποτέ μην τους βγάλεις από την καρδιά σου, όμως βγάλτους από το μυαλό σου και δες το τώρα της ζωής σου. Το να μένουμε στο παρελθόν δεν ωφελεί. Το παρελθόν ωφελεί μόνο όταν διδασκόμαστε απ'αυτό και να γινόμαστε σοφότεροι και καλύτεροι.

Αρχιμ. Παύλος Παπαδόπουλος
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 36472
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από toula »

Πόσο «μη» και «πρέπει» έβαλαν ανάμεσα σε μενα και τον ουρανό;
Πόσες αμαρτίες χρειάστηκε να κάνω, για να καταλάβω ότι τον παράδεισο τον κοιτάς με λαχτάρα μονάχα μέσα από τη κόλαση.
Αγαπώ τα λάθη μου, είναι το βιός μου.
Όλα τα άλλα είναι του Θεού…

π. Χαρ. Λίβυος Παπαδόπουλος
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 36472
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από toula »

Το να παλεύεις με τον Σατανά,
να χτυπιέσαι μαζί του, να τον δέρνεις,
είναι δική σου υπόθεση.
Αλλά η νίκη σου εναντίον του
είναι υπόθεση της θείας χάριτος.

Άγιος Μακάριος
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 36472
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από toula »

Το τραύμα θα στέκει πάντα εκεί. Δεν φεύγει αυτή η παρθενική και πρώιμη βαθιά λαβωματιά. Εσύ μονάχα μπορείς να αλλάξεις την ματιά σου και να το δεις ως ευκαιρία και ευλογία για κάτι άλλο στην ζωή σου. Εσύ μονάχα, με την Χάρη του Θεού, μπορείς σαν δεις «αλλιώς» τα καρφιά σου. Όπως αναφέρει και μια διπολική ασθενής, «Αν μου έλεγε κανείς ότι θα μπορούσα να ζήσω την ζωή μου, από τα 26 μου μέχρι σήμερα, χωρίς να έχω αρρωστήσει, θα το σκεφτόμουν πολύ σοβαρά. Γιατί, ενώ υπέφερα πολύ, έγινα καλύτερος άνθρωπος. Νιώθω ευγνωμοσύνη γι αυτό το ταξίδι….»

*απο το βιβλίο μου, "Όλα είναι δρόμος...."

π. Χαράλαμπος Λίβυος Παπαδόπουλος
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25015
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από aposal »

«Να μη γίνεται κάποιος κεφάλι, ενώ μόλις μετά βίας να είναι χέρι, η πόδι, ή κάτι άλλο από τα κατώτερα μέλη του σώματος».
Αγ. Γρηγόριος ο Θεολόγος
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 36472
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από toula »

Ο μεγαλύτερος φασισμός έχει βιωθεί μέσα σε αριστερά καθεστώτα, και αυτό είναι αδιαμφισβήτητο γεγονός σε όποιους τουλάχιστον έχουνε διαβάσει λίγο ιστορία. Μα και ιστορία να μην έχεις διαβάσει, έλα φίλε να ζήσεις στην "Αριστερή Ελλάδα" και θα δεις πόσο προοδευτικοί και φιλελεύθεροι είναι όλοι αυτοί που δεν φορούν γραβάτες! Μάλλον δεν έπρεπε να φορούν παντελόνια.
--------------------------
Όχι, ποτέ δεν έχω ασχοληθεί με τα κόμματα, ούτε και τώρα μιλώ κομματικά. Διαπίστωση κάνω.
Μην ξεχνάμε όμως ότι όλους αυτούς, οι Έλληνες τους ψήφισαν, οι Έλληνες τους στήριξαν. Επιτέλους οι Έλληνες ας τους διώξουν...πριν είναι αργά. Διότι τελικά οι πολιτικές τους απόψεις και οι ιδεολογίες τους, διαμορφώνουν τις επιλογές ζωής που κάνουνε οι ίδιοι, οι οποίοι θέλουνε να τις επιβάλουν όμως και στο σύνολο του λαού.
--------------------------
Όχι, δεν είμαι δεξιός. Ποτέ δεν ήμουν πολιτικά τοποθετημένος. Πάντα μέσα στην πολιτική -δυστυχώς- υπάρχει διαφθορά, ψέμμα, υποκρισία. Μα ετούτοι οι “σύντροφοι” το πήγανε σε άλλο επίπεδο!
--------------------------
Μιλούνε για δεκάδες χιλιάδες στο συλλαλητήριο για το Σκοπιανό ενώ ήταν εκαταντάδες χιλιάδες. Τα κανάλια παίζανε συνταγές μαγειρικής. Σήμερα σε μεγάλο ραδιοφωνικό σταθμό με έδρα την Αθήνα μιλούσαν απαξιωτικά για τον κόσμο που ήτανε στο συλλαλητήριο· λέγανε ότι ήταν μερικοί φασίστες, μερικοί γέροι και αργόσχολοι. Τα λέγανε και γελούσανε...
--------------------------
Είπε Άγιος Αντώνιος ο Μέγας: “Έρχεται καιρός, όπου οι άνθρωποι θα παραλογίζονται. Και αν δούνε κάποιον να μην παραλογίζεται, να προσπαθεί να μιλά λογικά, να ζει λογικά θα ξεσηκωθούν εναντίον του, λέγοντας: “Συ είσαι παράλογος”. Και αυτό θα συμβαίνει γιατί δεν θα είναι όμοιός τους".
Ήρθε ο καιρός...
--------------------------
Ως Έλληνας πολίτης έχω κάθε λόγο να πάρω θέση σε όλη αυτή την κατάσταση, ως ιερέας έχω κάθε λόγο να προφυλάξω το ποίμνιό μου, ως Μακεδόνας έχω χρέος στο αίμα των προγόνων μου να υπερασπισθώ τον τόπο μου. Δεν με νοιάζει που με αριστερή κυβέρνηση γίνονται όλα αυτά. Με θλίβει που ενώ η Ελληνική κυβέρνηση αποτελείται από Έλληνες πολίτες τελικά αποδεικνύεται αυτοί οι άνθρωποι πάνω από την Ελλάδα βάζουνε τις ιδεολογίες τους, πάνω από την ιστορία βάζουνε τα συμφέροντά τους, πάνω από την Αλήθεια βάζουνε το ψέμμα τους.

Υ.Γ.1.Εκεί που δεν υπάρχει Θεός όλα επιτρέπονται…
Υ.Γ.2.Εκεί που οι κουκουλοφόροι χαϊδεύονται και τους δίνεται το δικαίωμα να διαδηλώνουν, να καίνε και να ρημάζουν, μην περιμένεις λογική, σύνεση και δημοκρατία. Η δημοκρατία πέθανε εδώ και καιρό στην Ελλάδα. Η λογική πέθανε εδώ και καιρό στην Ελλάδα. Γιατί εδώ και καιρό σκοτώσαμε τον Θεό.

Αρχιμ. Παύλος Παπαδόπουλος
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 36472
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από toula »

Γέροντα, συχνὰ βλέπω τὰ ἐλαττώματα τῶν ἄλλων καὶ τοὺς κρίνω.
– Τὴν ἀρρώστια τὴν δική σου τὴν ξέρεις;
– Ὄχι.
– Γι᾿ αὐτὸ ξέρεις τὴν ἀρρώστια τῶν ἄλλων. Ἂν ἤξερες τὴν δική σου ἀρρώστια,δὲν θὰ ἤξερες τὴν ἀρρώστια τῶν ἄλλων. Δὲν λέω νὰ μὴ συμμετέχης στὸν πόνο τους,ἀλλὰ νὰ μὴν ἀσχολῆσαι μὲ τὰ σφάλματά τους. Ἂν ὁ ἄνθρωπος δὲν ἀσχολῆται μὲ τὸν ἑαυτό του, ὁ πειρασμὸς θὰ τοῦ ἀνοίξη δουλειὰ νὰ ἀσχολῆται μὲ τοὺς ἄλλους. Ἂν ὅμως κάνη δουλειὰ στὸν ἑαυτό του, τότε γνωρίζει τὸν ἑαυτό του, γνωρίζει καὶ τὸν ἄλλον.Διαφορετικά, μὲ τὰ λανθασμένα συμπεράσματα ποὺ βγάζει ἀπὸ τὸν ἑαυτό του κρίνει λανθασμένα καὶ τοὺς ἄλλους.

Ἁγ. Παϊσίου Ἁγιορείτου:
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 36472
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από toula »

Συνήθως μένουμε απλοί θεατές στην ιστορία της ζωής μας. Ούτε καν κομπάρσοι. Επέλεξε να γίνεις ο πρωταγωνιστής της ζωής σου, και επέτρεψε στο Θεό να την σκηνοθετήσει.

π. Χαρ. Λίβυος Παπαδόπουλος
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25015
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από aposal »

«Τίποτε δεν συμβάλλει στην απόκτηση της εσωτερικής ειρήνης, όσο η σιωπή και η συζήτηση με τον εαυτό μας μάλλον παρά με τους άλλους...».
Αγ. Σεραφείμ του Σάρωφ
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 36472
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από toula »

Ό,τι κάνεις...

Στα πρόθυρα του θανάτου του, ο Μέγας Αλέξανδρος συγκάλεσε τους στρατηγούς του και τους κοινοποίησε τις τρεις τελευταίες επιθυμίες του:

1] Να μεταφερθεί το φέρετρό του στους ώμους από τους καλύτερους γιατρούς της εποχής.

2] Τους θησαυρούς που είχε αποκτήσει [ασήμι, χρυσάφι, πολύτιμους λίθους] να τους σκορπίσουν σε όλη τη διαδρομή μέχρι τον τάφο του.

3] Τα χέρια του να μείνουν να λικνίζονται στον αέρα, έξω από το φέρετρο, σε θέα όλων.

Ένας από τους στρατηγούς, έκπληκτος από τις ασυνήθιστες επιθυμίες, ρώτησε τον Αλέξανδρο ποιοι ήταν οι λόγοι.

Ο Αλέξανδρος του εξήγησε:
1] Θέλω οι πιο διαπρεπείς γιατροί να σηκώσουν το φέρετρό μου, για να μπορούν να δείξουν με αυτό τον τρόπο ότι κι αυτοί δεν έχουν, μπροστά στο θάνατο, τη δύναμη να θεραπεύουν!

2] Θέλω το έδαφος να καλυφθεί από τους θησαυρούς μου, για να μπορούν όλοι να βλέπουν ότι τα αγαθά που αποκτούμε εδώ, εδώ παραμένουν!

3] Θέλω τα χέρια μου να αιωρούνται στον αέρα, για να μπορούν οι άνθρωποι να βλέπουν ότι ερχόμαστε με τα χέρια άδεια και με τα χέρια άδεια φεύγουμε, όταν τελειώσει για εμάς ο πολύτιμος θησαυρός του χρόνου!

Σχόλιο «Μηνύματος»:
Όλα αυτά όμως ο καθένας, δεν πρέπει να τα σκέφτεται «στα πρόθυρα του θανάτου του» αλλά όσο νωρίτερα γίνεται για να δημιουργήσει τις προϋποθέσεις μέσω της πίστεως στο Θεό:
1] Να νικήσει τον θάνατο
2] Να «μεταφέρει» στην αιώνια ζωή όλα όσα απέκτησε εδώ
3] Να μην φύγει με άδεια τα χέρια!

Λαϊκή Παροιμία: «ό,τι κάνεις κι ό,τι πεις, το στερνό να στοχαστείς»!

www.inak.gr
Απάντηση

Επιστροφή στο “Πνευματικά Μηνύματα”