Ψυχοφελή μηνύματα...

Καθημερινά πνευματικά μηνύματα.

Συντονιστής: Συντονιστές

toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 36555
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από toula »

Ό,τι κι αν έχεις κάνει στην ζωή σου, όσο βαθιά κι αν έχεις αμαρτήσει, όσες φορές κι αν έχεις παραδοθεί στα πάθη σου, όσο κι αν έχεις δουλωθεί στο σκοτάδι σου, ο Χριστός δεν σε βλέπει ως εχθρό Του. Γι' Αυτόν παραμένεις ηγαπημένος.
-------------------------
Ο Χριστός δεν βυθομετρεί την αμαρτία σου αλλά παραμονεύει για την μετάνοιά σου.
-------------------------
Γι'αυτό κι όσες φορές κι αν Τον έχεις αρνηθεί μη διστάσεις να γονατίσεις και να ζητήσεις συγχώρεση, όσες φορές κι αν έβαλες την ηδονή, το βόλεμά σου, το εγώ σου πάνω από τον λόγο Του μη φοβηθείς να το ομολογήσεις με μετάνοια.
-------------------------
Όχι δεν είναι υποκριτικό το να πέφτεις συνέχεια και να μετανοείς άλλες τόσες φορές. Αυτός ο λογισμός είναι δαιμονικός για να μην μετανοήσεις. Όχι δεν είναι υποκριτικό είναι σωτήριο.
-------------------------
Μέσα στην ιστορία της ανθρωπότητος βλέπουμε φοβερούς κλέφτες, αδίστακτους δολοφόνους, πόρνους και πόρνες, τελώνες και κάθε λογής αμαρτωλούς όχι μόνο να μετανοούν αλλά να φτάνουν σε ύψη αγιότητος που λίγοι καθαροί και παρθένοι κατάφεραν να φτάσουν.
-------------------------
Γι΄αυτό και σου λέγω ότι ποτέ δεν είναι αργά. Και σου το λέγω αυτό διότι αυτό σου λέγει και ο Χριστός. Ο Χριστός σε αναμένει, χωρίς να σου κρατά μούτρα, χωρίς να προσβάλλεται από την αποστασία σου, χωρίς να κρατά τεφτέρι με τα λάθη σου.
-------------------------
Ο Χριστός ήρθε για να σε σώσει, να σε ολοκληρώσει υπαρξιακά· τώρα και αιώνια.
-------------------------
Δεν είναι το θέμα εάν ο Χριστός σε αποδέχεται, αλλά εάν εσύ μπορείς να συγχωρέσεις τον εαυτό σου και τους άλλους, εάν εσύ έχεις διάθεση να αλλάξεις, να εξελιχθείς.
-------------------------
Δεν είναι το θέμα εάν ο Χριστός σε αγαπά, αλλά εάν εσύ αγαπάς τον εαυτό σου (όχι φίλαυτα) και θέλεις να γίνεις ένα με τον Χριστό. Όχι απλά να ξέρεις γι' Αυτόν, όχι μόνο να Τον γνωρίσεις, αλλά να γίνεις Ένα μαζί Του. Να κοινωνείς μαζί Του τον ίδιο αέρα, το ίδιο χώμα, την ίδια θάλασσα, τον ίδιο ουρανό, τον ίδιο έρωτα, το ίδιο Σώμα και Αίμα, την ίδια αιωνιότητα.

Αρχιμ. Παύλος Παπαδόπουλος
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 36555
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από toula »

Πόσο μεγάλα λόγια, πόσο μικρές πράξεις. Είναι Θέε μου, μεγάλη η απόσταση εκείνου που ποθούμε από αυτό που αντέχουμε να ζήσουμε. Γι αυτό και όλοι οι όρκοι αφοσίωσης κάποτε αιμορραγούν...

π. Χαρ. Λίβυος Παπαδόπουλος
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 36555
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από toula »

Όταν σε κρίνουν αυστηρά και η στενοχώρια κυκλώνει ως πνιγμός την καρδιά σου, να θυμάσαι ένα πράγμα, ότι κανείς δεν θα ζήσει την ζωή σου. Ιδιαίτερα στο πόνο και την δυσκολία, πάνω στο σταυρό ελάχιστοι, ένας ή κανένας θα είναι μαζί σου. Όλοι αυτοί που με τόση ευκολία σχολιάζουν και επικρίνουν τις επιλογές σου όταν εσύ βασανιζόσουν και υπέφερες ήταν στα σπίτια και τις δουλείες τους ασχολούμενοι αποκλειστικά με τον εαυτό τους. Σε θυμήθηκαν μονάχα για να σε κρίνουν. Τις άλλες στιγμές της ζωής σου ήταν εκκωφαντικά απόντες.

π. Χαρ. Λίβυος Παπαδόπουλος
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 36555
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από toula »

Χωρίς ταπείνωση τίποτε δεν μπορούμε να καταφέρουμε. Θα νομίζουμε ότι είμαστε κάποιοι και κάτι κάνουμε. Μόνο όσοι αφαίρεσαν ολοκληρωτικά το “εγώ”, πλημμύρισαν με τη Χάρη του Παναγίου Πνεύματος.

Αρχιμ. Σεραφείμ Λεβέντης
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 36555
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από toula »

Όταν η ψυχή σού μιλά, καλύτερα εσύ να σιωπάς. Και σκύψε όσο μπορείς να την ακούσεις, γιατί η φωνή της είναι πάντα ψίθυρος, για να μην ενοχλεί την επιθυμία σου..."

Άγιος Σιλουανός ο Αθωνίτης
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 36555
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από toula »

Το πρώτο και κύριο καθήκον των γιαγιάδων δεν είναι να παρεμβαίνουν στις οικογένειες των παιδιών τους. Το κύριο πράγμα για τη γιαγιά είναι να παραμείνει βοηθός. Οι γιαγιάδες δεν πρέπει να ξεχνάνε ότι τα παιδιά τους έχουν το δικό του γάμο. Από το γάμο, τα παιδιά έχουν τη δική τους ζωή. Και η γιαγιά πρέπει επίσης να έχει μια ζωή, για να πούμε με μεγαλύτερη ακρίβεια, ότι κάθε άτομο πρέπει να έχει μια ζωή.
Ο ρόλος της γιαγιάς είναι πολύ ευαίσθητος. Πρέπει να είναι ένας ειρηνοποιός, να είναι σε θέση να ενώσει όλους, να εξομαλύνει τις καταστάσεις σύγκρουσης, η γιαγιά πρέπει να γίνει βιβλίο προσευχής για όλη την οικογένεια. Αλλά πάντα για τη γιαγιά το πιο σημαντικό πρόσωπο είναι ένας παππούς!

Αρχιμανδρίτης Γεώργιος (Σέστον)
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 36555
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από toula »

Η μελέτη της Αγίας Γραφής μεταμορφώνει τηνψυχή και

αποκαλύπτει τον Θεό.

Έχοντας το Ευαγγέλιο και μελετώντας αυτό,φωτιζόμαστε.

Γέροντας Δαμασκηνός Κατρακούλης
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 36555
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από toula »

Η νηστεία μας εξομοιώνει με τους αγγέλους, μας κάνει συγκάτοικους με τους αγίους, φρονιματίζει τη ζωή μας.

Μ. Βασίλειος
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 36555
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από toula »

Είμαστε δογματικοί σε πολλά ζητήματα της ζωής μας. Έχω πιάσει και τον εαυτό μου να είναι απόλυτος σε μερικά ζητήματα ενώ δεν θα έπρεπε. Νομίζουμε ότι δι’ αυτού του τρόπου κάτι καταφέρνουμε, ότι δείχνουμε πυγμή, αποφασιστικότητα και σταθερότητα ενώ μπορεί να αποδεικνύουμε τελικά την στενότητα του νου και της καρδιάς μας, την δυσκινησία που προκαλείται από το εγώ μας.
-------------------------
Σίγουρα σε κάποια ζητήματα ειδικά αυτά που συνδέονται άμεσα ή έμμεσα με την πνευματική μας ακεραιότητα χρειάζεται μια σταθερότητα χωρίς υποχωρήσεις. Όμως ας σκεφτούμε εάν το θέμα που προκύπτει στην καθημερινότητά μας είναι τελικά κάτι που θέτει σε κίνδυνο την πνευματική μας ακεραιότητα ή μήπως τελικά χρησιμοποιούμε την «διάσωση» της πνευματικής μας ακεραιότητας για να ιδιοτροπούμε, για να παγιώνεται η παραξενιά μας και να στενεύει κι άλλο η καρδιά μας;
-------------------------
Σταθερότητα χρειάζεται ως προς την αγάπη μας προς τον Χριστό και τον πλησίον μας. Όντως, πρέπει να είμαστε αδιάλλακτοι ως προς την ταπείνωση και απλότητα που πρέπει να έχουμε, ως προς την υπακοή στην Εκκλησία και στον πνευματικό μας πατέρα.
Όντως, να μην χωρά συζήτηση η πίστη μας, η εμπιστοσύνη μας στον Θεό. Όλα τ' αλλά μπορούμε να τα συζητήσουμε, να ακούσουμε απόψεις, να προβληματιστούμε. Φυσικά θα σεβαστούμε τις διάφορες απόψεις για τα διαφορά θέματα της ζωής μας. Ο,τι αφορά όμως την πίστη μας δεν είναι κάτι το διαπραγματεύσιμο. Κάποιος μπορεί να έχει μια διαφορετική άποψη περί Χριστού απ’ ότι διδάσκει η Εκκλησία μας, δικαίωμά του, όμως η άποψή του δεν μπορεί να είναι σεβαστή! Ο Άγιος Νικόλαος Βελιμίροβιτς τονίζει ότι «εάν λέγω ότι σέβομαι μια άποψη π.χ. που βρίζει τον Χριστό είναι σαν να αποδέχομαι αυτή την άποψη». Δεν είναι δυνατόν λοιπόν να λέμε ότι όλες οι απόψεις για όλα τα θέματα είναι σεβαστές. Άλλο είναι το δικαίωμα του καθενός να λέγει την άποψή του για κάθε θέμα και άλλο το να πρέπει να σέβομαι την κάθε άποψη που έρχεται σε σύγκρουση με τα πιστεύω μου. Δικαίωμα του καθενός να έχει ότι άποψη θέλει, αυτό όμως δεν σημαίνει ότι είμαι υποχρεωμένος να σεβαστώ αυτή την άποψη. Άλλο το ένα αλλά το άλλο.
-------------------------
Σε κάποια ζητήματα λοιπόν χρειάζεται να είμαστε ξεκάθαροι, δεν χωρούν μισόλογα, δεν χωρούν υποχωρήσεις, δεν χωρούν συμβιβασμοί.
-------------------------
Ο ίδιος ο Κύριος με όλους τους ανθρώπους ήταν πράος και διαλλακτικός όμως χρειάστηκε να πει και τα «ουαί» προς τους Φαρισαίους, ώστε να ξεκαθαρίσει την θέση Του. Δεν είπε ότι σέβομαι την άποψη σας και δεν λέγω τίποτα αλλά καταδίκασε με τρόπο σκληρό την υποκρισία τους, τον άρρωστο θρησκευτισμό τους, τον ανόητο σχολαστικισμό τους.
-------------------------
Ο Χριστός στην επίγεια ζωή του ήταν απλός γι’ αυτό ήταν και τόσο προσιτός. Δεν ήταν απόμακρος, στρυφνός, ιδιότροπος, παράξενος. Όλους τους άκουγε όμως δεν συμφωνούσε με όλους. Σε άλλους απαντούσε, σε άλλους σιωπούσε, σε άλλους ήταν απόλυτος, σε άλλους ήταν συμβιβαστικός, σε άλλους μιλούσε ευθέως, σε άλλους με παραβολές.
-------------------------
Κοντολογίς, διάκριση χρειάζεται να έχουμε. Χωρίς διάκριση θα δογματίζουμε στο χρώμα των μαλλιών μας και θα κάνουμε υποχωρήσεις σε αποφάσεις Οικουμενικών Συνόδων· θα δογματίζουμε για ποια ώρα ακριβώς πρέπει να τελειώνει η Θεία Λειτουργία ή πόσο μακρυά πρέπει να είναι τα γένια και τα μαλλιά των ιερέων και από την άλλη θα συμβιβαζόμαστε με μια ζωή μέσα στις σαρκικές ηδονές αμνηστεύοντας τα δικά μας πάθη επειδή «οι καιροί άλλαξαν» και ούτε λόγος περί τήρησης των κανόνων και επιτιμίων που έχουν βάλει οι Πατέρες σε διάφορα αμαρτήματα, τότε όλοι μας μιλούμε περί οικονομίας και ανεκτικότητας και συγκατάβασης. Και το φοβερό είναι ότι λείπει η μετάνοια! Θα οικονομήσει κάποιον ο πνευματικός όταν μετανοεί, όταν όμως δεν υπάρχει μετάνοια η οικονομία (δηλαδή η ανεκτικότητα) θα του κάνει κακό! Παρατηρείται το φαινόμενο να μην υπάρχει συναίσθηση της αμαρτίας και το μόνο που απαιτείται είναι η συμπόρευση της Εκκλησίας στα νέα δεδομένα, δηλαδή η αλλαγή του Χριστού που πλέον πάλιωσε και δεν είναι σύγχρονος, δεν είναι μοδάτος!
-------------------------
Φτάνουν λοιπόν κάποιοι να είναι απόλυτοι στο ποιο είναι το χρώμα των αμφίων των ιερέων που πρέπει να φορούν σε κάποια εορτή (και να μην σηκώνουν κουβέντα) ή εάν θα πρέπει να ειπωθούν τα "Ανοιξαντάρια" στους πανηγυρικούς Εσπερινούς και από την άλλη να δέχονται να συζητούν κατά ποσό στην Θεία Λειτουργία ο άρτος και το κρασί μεταβάλλονται σε Σώμα και Αίμα Χριστού!
-------------------------
Και όλα αυτά επειδή δεν έχουμε διάκριση, αλλά έχουμε μόνο κάποιες σκόρπιες γνώσεις χωρίς να έχουμε βίωμα Χριστού.
Η διάκριση λοιπόν δεν μπορεί να έρθει χωρίς την αυτογνωσία και η αυτογνωσία δεν μπορεί να έρθει χωρίς ταπείνωση και η ταπείνωση δεν μπορεί να έρθει χωρίς την Χάρη του Θεού η οποία μας χαριτώνει, μας φωτίζει και μας αγιάζει μέσα από την υπακοή μας στην Εκκλησία του Σωτήρος ημών Ιησού Χριστού και την καθοδήγηση του πνευματικού μας πατρός αναγνωρίζοντας δι'αυτού του τρόπου την ανεπάρκειά μας να τα ξέρουμε όλα δηλαδή την παραδοχή μας ότι δεν είμαστε αυθεντίες αλλά αντιθέτως πολλές φορές είμαστε φερέφωνα των παθών και της υποκρισίας μας.

Αρχιμ. Παύλος Παπαδόπουλος
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 36555
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από toula »

Κύριε, δεν ξέρω τι να ζητιανέψω από Εσένα. Μόνον Εσύ γνωρίζεις τι μου χρειάζεται. Συ με αγαπάς περισσότερο από όσο εγώ ξέρω να αγαπώ τον εαυτό μου.Κύριέ μου, δώσε στο δούλο Σου εκείνο που ούτε να ζητήσω δεν μπορώ.

Δεν τολμώ να σού ζητιανέψω ούτε απαλλαγή από πάθη, ούτε αρετές, ούτε απόλαυση χάριτος, παρά μόνο στέκομαι μπροστά Σου με την καρδιά μου ανοιχτή απέναντί Σου.

Συ βλέπεις τις ανάγκες που εγώ δε βλέπω, κοίταξέ με και πράξε κατά το έλεός Σου. Χτύπησε και θεράπευσε, ρίξε με και ανύψωσέ με. Πάλλομαι και σιωπώ μπροστά στην άγια θέλησή Σου και μπροστά στις κρίσεις Σου για μένα.

Προσφέρω τον εαυτό μου ως θυσία προς Εσένα. Δεν υπάρχει μέσα μου άλλη επιθυμία παρά μόνο να εκπληρώσω το θέλημά Σου.

Μάθε με να προσεύχομαι. Έλα Εσύ ο Ίδιος μέσα μου να προσεύχεσαι. Αμήν…

Αγίου Φιλαρέτου Μόσχας

www.agiounikolaoutouneou.gr
Απάντηση

Επιστροφή στο “Πνευματικά Μηνύματα”