Ψυχοφελή μηνύματα...

Καθημερινά πνευματικά μηνύματα.

Συντονιστής: Συντονιστές

toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 35855
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από toula »

Πάνε να ηρεμήσουν οι άνθρωποι είτε με ηρεμιστικά είτε με θεωρίες γιόγκα, και την πνευματική ηρεμία, που έρχεται, όταν ταπεινωθή ο άνθρωπος , δεν την επιδιώκουν ,για να έρθη η θεία παρηγοριά μέσα τους.
Και οι διάφοροι τουρίστες, που έρχονται από ξένες χώρες και περπατούν στους δρόμους, μέσα στον ήλιο ,στην ζέστη, μέσα στην σκόνη, μέσα σε τόση φασαρία, σκέψου πόσο υποφέρουν ! Τι ζόρισμα ,τι σφίξιμο εσωτερικό έχουν, ώστε το σκάσιμο αυτό το εξωτερικό το θεωρούν ανάσα !
Πόσο τους διώχνει ο εαυτός τους, που θεωρούν ανάπαυση όλη αυτήν την ταλαιπωρία !
Όταν δούμε άνθρωπο με μεγάλο άγχος, στεναχώρια και λύπη, ενώ τα έχει όλα - τίποτε δεν του λείπει - πρέπει να γνωρίζουμε ότι του λείπει ο Θεός.

Από το βιβλίο « Με πόνο και αγάπη για τον σύγχρονο άνθρωπο »
ΓΕΡΟΝΤΟΣ ΠΑΪΣΙΟΥ ΑΓΙΟΡΕΙΤΟΥ ΛΟΓΟΙ Α’
Άβαταρ μέλους
Αναστάσιος
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1909
Εγγραφή: Δευ Δεκ 24, 2018 4:18 pm
Τοποθεσία: Νέα Μάκρη, Ηλιούπολη (για όσο θα σπουδάζω)

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από Αναστάσιος »

«Μη φοβάσαι τίποτα! Ξέρεις τι δυνάμεις έρχονται από ψηλά; Δεν τις βλέπεις εσύ. Μη φοβάστε τίποτα!».
Γέρων Αμβρόσιος Λάζαρης
«Εγώ ειμί το φως του κόσμου ο ακολουθών εμοί ου μη περιπατήση εν τη σκοτία αλλ΄ έξει το φως της ζωής...»
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 24978
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από aposal »

«Ο Χριστός είναι κοντά μας, ας μην Τον βλέπουμε. Καμιά φορά μας δίνει κανένα μπάτσο από πολλή αγάπη».
Αγ. Αμφιλόχιος Μακρής
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 35855
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από toula »

«Δεν υπάρχουν μακαριότεροι άνθρωποι από εκείνους που έπιασαν επαφή με τον Ουράνιο Σταθμό και είναι δικτυωμένοι με ευλάβεια με το Θεό. Όπως δεν υπάρχουν πιο δυστυχισμένοι από εκείνους που έκοψαν την επαφή τους με το Θεό και γυρίζουν ζαλισμένοι τον κόσμο και τα κουμπιά των σταθμών του κόσμου, για να ξεχάσουν λίγο το πολύ άγχος της εκτροχιασμένης ζωής τους».

Άγιος Παϊσιος
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 24978
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από aposal »

«Η αχαριστία και η απληστία είναι μεγάλο κακό. Ο κυριευμένος από υλικά πράγματα, είναι κυριευμένος πάντα από στεναχώρια και άγχος».
Αγ. Παΐσιος ο Αγιορείτης
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 35855
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από toula »

Ακούσαμε και διδαχθήκαμε από τους θεόπνευστους πατέρες και διδασκάλους μας ότι εμείς οι ίδιοι εξουσιάζουμε τη βούληση και τις πράξεις μας, καθώς στα καλά έργα ωθούμαστε αόρατα από τον άγγελο του Θεού και φυλασσόμαστε από αυτόν. Αντίθετα στις πονηρές και άνομες πράξεις μάς ελκύει ο πονηρός δαίμονας εξαιτίας της μεγάλης ανοησίας μας και της περιφρονήσεως των εντολών του Θεού.
Άγιος Μάξιμος ο Γραικός
-------------------------------------
Είναι αλήθεια ότι η περιφρόνηση των εντολών του Θεού, δηλαδή όχι μόνο η άγνοιά τους αλλά κυρίως η επιπολαιότητα με την οποία τις προσεγγίζουμε αφήνει τους πονηρούς δαίμονες να βρούνε εύφορο έδαφος μέσα στο νου και στην καρδιά μας ώστε να μας παρασύρουν εύκολα και αβίαστα σε πράξεις άνομες και πονηρές, σε πράξεις σκοτεινές και αντίχριστες.
-------------------------------------
Όπως ο φύλακας άγγελός μας, μας βοηθά στην επίτευξη έργων μετανοίας, έργων αγαθών και θεάρεστων έτσι και οι μισόκαλοι δαίμονες αγωνίζονται ώστε να μας καταστρέψουν.
Όλα όμως τελικά κρίνονται από την δική μας ελεύθερη βούληση. Το τί θα επιλέξουμε κρίνεται από εμάς και μόνο. Γι’αυτό και φέρουμε την απόλυτη ευθύνη της ζωής μας. Φέρουμε και την ευθύνη της σωτηρίας μας, είτε της απώλειάς μας.
-------------------------------------
Η ελευθερία που μας χάρισε ο Θεός είναι το μεγαλύτερο δώρου Του. Όμως συγχρόνως μαζί με την ελευθερία έρχεται και η ευθύνη. Ελευθερία δεν σημαίνει ασυδοσία, αδιακρισία (κάνω ό,τι θέλω, όποτε το θέλω, όπως το θέλω) αλλά κυρίως σημαίνει υπευθυνότητα.
-------------------------------------
Ο Θεός μας αφήνει ελεύθερους διότι η σωτηρία μας, η κοινωνία μαζί Του πρέπει είναι αποτέλεσμα όχι βίας και καταπίεσης αλλά αποτέλεσμα που πηγάζει από την ελεύθερη θέλησή μας.
-------------------------------------
Κανείς με το ζόρι δεν μπορεί να μας σώσει, κανείς με το ζόρι δεν μπορεί να μας κολάσει. Και αυτό είναι το φοβερό: ελεύθερα αγωνιζόμαστε να σωθούμε με τη Χάρη του Θεού και πάλι ελεύθερα αγωνιζόμαστε να κολαστούμε! Διότι ο άνθρωπος που δεν βγαίνει από το εγώ του, που δεν αναλαμβάνει την ευθύνη των πράξεών του, που δεν αναγνωρίζει την αμαρτία του ενώπιον ανθρώπων και Θεού, αυτούς ο άνθρωπος αγωνίζεται να ΜΗΝ σωθεί. Διότι χρησιμοποιεί την ελευθερία του με γνώμονα την αυτοδικαίωσή του και την ισχυροποίηση του εγώ του ενώ θα έπρεπε να γίνει η ελευθερία του το μέσο ώστε να γίνει συνάνθρωπος, να αποδεσμευτεί από την αιχμαλωσία των παθών και της μεγάλης ιδέας που έχει για τον εαυτό του.
-------------------------------------
Ελεύθερα σωζόμαστε.
Ελεύθερα κολαζόμαστε.
Ελεύθερα γινόμαστε του Χριστού.
Ελεύθερα γινόμαστε του διαβόλου.
-------------------------------------
Μην κατηγορούμε τις συνθήκες ζωής μας ή τους άλλους.
Μεγάλο ψέμα είναι το “θέλω να αγιάσω, μα δεν με αφήνουν”.
Και είναι μεγάλο ψέμα διότι εάν θέλουμε όντως να ζήσουμε χριστομίμητα κανείς δεν μπορεί να σταθεί εμπόδιό μας. Ακόμα και αυτός που μας πολεμά και μας ταλαιπωρεί γίνεται χωρίς να το ξέρει ο μεγάλος μας ευεργέτης. Αυτός γίνεται ο μεγαλύτερος σύμμαχός μας, διότι μέσα από τον πειρασμό και την δοκιμασία στην οποία μας ρίχνει μπορούμε να βγούμε πιο καθαροί και τεταπεινωμένοι· αρκεί βεβαίως να αντιμετωπίσουμε τα πράγματα με νου Χριστού και όχι κοσμικά.
-------------------------------------
Εάν πάρουμε σταθερή απόφαση να γίνουμε του Χριστού μόνο εμείς οι ίδιοι μπορούμε να σταθούμε πραγματικό εμπόδιο στην επίτευξη αυτού του στόχου, κανείς και τίποτα άλλο.

Αρχιμ. Παύλος Παπαδόπουλος
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 35855
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από toula »

Ἂς μαλώσουμε κι ἐμεῖς μία φορά, ὅπως οἱ ἄνθρωποι.

- Μὰ δὲν ξέρω πῶς γίνεται τὸ μάλωμα, ἀπάντησε ὁ ἄλλος.

- Νά, εἶπε ὁ πρῶτος, θὰ βάλω μία μικρὴ πλίθα στὴ μέση, καὶ θὰ λέω πὼς εἶναι δική μου. Ἐσὺ πάλι θὰ λὲς ὅτι δὲν εἶναι δική μου, ἀλλὰ δική σου. Καὶ ἔτσι θὰ γίνει ἡ ἀρχή.

Ἔβαλε λοιπὸν στὴ μέση τὴν πλίθα καὶ εἶπε στὸν ἄλλον:

- Αὐτὴ εἶναι δική μου.

- Ὄχι, εἶπε αὐτός, δική μου (εἶναι).

- Ἔ, ἂν εἶναι δική σου, πάρε την καὶ πήγαινε, ἀποκρίθηκε ὁ πρῶτος.

Καὶ ἔφυγαν, χωρὶς νὰ μπορέσουν νὰ μαλώσουν.

Από το Γεροντικό
Άβαταρ μέλους
Αναστάσιος
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1909
Εγγραφή: Δευ Δεκ 24, 2018 4:18 pm
Τοποθεσία: Νέα Μάκρη, Ηλιούπολη (για όσο θα σπουδάζω)

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από Αναστάσιος »

«Κύριε Παντοδύναμε, Εσύ, Κύριε, θα σώσεις αυτό το αθώο Έθνος. Είμαστε αμαρτωλοί, είσαι Θεός. Ελέησέ μας, φώτισέ μας, ένωσέ μας και κίνησέ μας εναντίον του δόλου και της απάτης, της συστηματικής τυραννίας της Πατρίδος και της Θρησκείας».
Στρατηγός Μακρυγιάννης
«Εγώ ειμί το φως του κόσμου ο ακολουθών εμοί ου μη περιπατήση εν τη σκοτία αλλ΄ έξει το φως της ζωής...»
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 35855
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από toula »

“Για να αλλάξουμε είναι ανάγκη να ζήσουμε εσωτερική ζωή.

Ο Χριστός μας είπε ότι η Βασιλεία του Θεού είναι μέσα σου.

Κι αν δεν αλλάξεις μέσα σου, δεν αλλάζει τίποτα έξω σου.

Δεν θα ηρεμήσεις και δεν θα γαληνέψεις”.

π. Ανδρέας Κονάνος
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 35855
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από toula »

.και έρχονται κάποιες στιγμές που η λογική σου λέγει να γίνεις πιο σκληρός, πιο αυστηρός. Και τότε σαν ένα χάδι έρχεται η καρδιά και σου προτείνει να γίνεις πιο ανθρώπινος, πιο συγκαταβατικός, πιο χριστιανός...και δεν μπορείς να της το αρνηθείς.
Καλύτερα να κατηγορηθούμε ως άμυαλοι παρά ως απάνθρωποι...

Αρχιμ. Παύλος Παπαδόπουλος
Απάντηση

Επιστροφή στο “Πνευματικά Μηνύματα”