Ψυχοφελή μηνύματα...

Καθημερινά πνευματικά μηνύματα.

Συντονιστής: Συντονιστές

toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 35855
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από toula »

Κάνοντας αναφορά για το κρυφό αντίθετο εαυτό μας, που βάζει τρικλοποδιές στο συνειδητό κομμάτι των αποφάσεων και επιλογών μας, αρκετοί αναρωτήθηκαν «και πως μπορούμε να σταματήσουμε αυτό το σαμποτέρ εαυτό μας;». Έχω πει κι άλλες φορές ότι οι απαντήσεις δεν είναι τόσο εύκολες όσο οι ερωτήσεις. Και τούτο γιατί όλη η ζωή και η ύπαρξη είναι ένα ερώτημα, ένα μυστήριο.

Παρά ταύτα αισθάνομαι, ότι το πρώτο και ουσιαστικό βήμα είναι αναγνώριση του κρυφού αντίθετου εαυτού. Να καταλάβουμε ότι μέσα μας ζουν κι άλλες μορφές και πτυχές του εαυτού μας. Εμείς τι έχουμε κάνει; Τις πλευρές του εαυτού μας, που μας τρομάζουν και αγχώνουν, και που τις θεωρούμε μη διαχειρίσιμες τις έχουμε κατεβάσει στο υπόγειο, τους κλείσαμε το φως και τις αφήσαμε δίχως νερό και τροφή. Έτσι πιστεύουμε ότι θα πεθάνουν. Έλα όμως που δεν πεθαίνουν αλλά στοιχειώνουν τα όνειρα μας και κυρίως την πραγματικότητα μας.

Οπότε αποδέχομαι τις σκιές μου, τα σκοτεινά μου στοιχεία. Τα θεωρώ και αυτά κομμάτια της ύπαρξης μου, που χρειάζονται φως, αγκαλιά και αγάπη.
Το δεύτερο βήμα είναι, όχι μόνο να μην αρνούμαι την ύπαρξη αυτών των συναισθημάτων μέσα μου, αλλά να μάθω να τα διαχειρίζομαι. Δεν έχει κανένα νόημα να αρνούμαι τον θυμό ή την ζήλια μου, την σεξουαλικότητα ή παρόρμηση μου, απωθώντας τα ως ξένα σώματα. Δεν είναι ξένα. Είναι δικά μας κομμάτια κι αυτά. Ίσως όχι τόσο φωτεινά αλλά πάντως απαραίτητα για την πνευματική μας διαδρομή. Δίχως τις κακοτοπιές δεν μπορείς να απολαύσεις τον όμορφο δρόμο. Δεν έχει κανένα νόημα να κυνηγάς το σκοτάδι εάν δεν ανάψεις το φως. Και το φως είναι ο Χριστός.
Πιστεύω ακράδαντα πως δίχως την Χάρι του Θεού, δεν μπορεί να θεραπευτεί υπαρξιακά ο άνθρωπος. Σαφέστατα χρειάζεται η δική μας διαρκής προσπάθεια, πολλές φορές η σημαντική βοήθεια κάποιου υπεύθυνου ψυχικής υγείας ιδιαιτέρως όταν έχει διαμορφωθεί ψυχοσωματική δυσλειτουργία, κυρίως όμως, μαζί και πάνω από όλα, είναι απαραίτητη η Χάρις του Θεού. Χωρίς αυτήν, κανένα ταξίδι προς το βάθος της ύπαρξης δεν φτάνει στο προορισμό του, καταποντίζεται στην διάρκεια της διαδρομής.

π. Χαρ. λίβυος Παπαδόπουλος
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 35855
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από toula »

Ρωτάμε τον πνευματικό μας, ψάχνουμε διορατικούς-χαρισματικούς γέροντες να μας συμβουλέψουν για το πώς θα λυθούν τα προβλήματά μας, για το πώς θα πραγματοποιηθούν οι επίγειοι πόθοι μας. Ρωτάμε λοιπόν σύγχρονους αγίους ανθρώπους, ρωτάμε τους πνευματικούς μας και συζητάμε για ώρα μαζί τους για τα προβλήματά μας, για τα ψυχολογικά μας, για τις μέριμνές μας. Ρωτάμε πως, πότε, γιατί εκείνο, γιατί το άλλο μου συμβαίνει, πότε θα απαλλαγώ…
---------------------------------
Σπάνια, ίσως και ποτέ κάποιος πνευματικός θα ερωτηθεί "πάτερ πώς θα σωθώ"; Σχεδόν κανείς δεν νοιάζεται πώς θα σωθεί. Σχεδόν όλοι νοιάζονται πώς θα τακτοποιηθεί το θέμα τους. Γι'αυτό και θέλουν να πάνε στον πνευματικό τους, για να τους δώσει μια λύση σε ότι τους απασχολεί.
Ποιος ρωτά, "πώς θα σωθώ πάτερ"; Πώς θα σωθώ; Τι πρέπει να κάνω για να σωθώ; όχι για να μου λυθεί το πρόβλημα αλλά για να σωθώ; γι’αυτό είναι η Εκκλησία. Σ’αυτό καλούμαι να απαντήσω και εγώ ως πνευματικός. Βλέπεται όμως και εγώ και όλοι σχεδόν οι πνευματικοί αντιμετωπιζόμαστε ως ψυχολόγοι, ως οι άνθρωποι που θα ακούσουν το πρόβλημά μας και θα μας καταλάβουν. Σίγουρα κι αυτό γίνεται όμως δεν είναι δουλειά του πνευματικού και κατ'επέκταση της Εκκλησίας να απαλύνει απλά την οδύνη μας, την λύπη που έχουμε (που συνήθως είναι λόγο του εγωισμού μας) αλλά να μας θεραπεύει πνευματικά. Εχώ δει πολλούς ανθρώπους να κλαίνε στην εξομολόγηση, ελάχιστοι κλαίνε για τις αμαρτίες τους, οι πιο πολλοί κλαίνε από τα νεύρα τους, από τον εγωισμό τους. Κλαίνε που τα πράγματα δεν τους πήγαν όπως τα ήθελαν. Κλαίνε επειδή τους απαξίώσαν, επειδή δεν τους υπολογίζουν. Κλαίνε, και είναι αυτά τα δάκρυα, δάκρυα εγωισμού και όχι ταπείνωσης, είναι δάκρυα αμετανοησίας και όχι μετάνοιας.
---------------------------------
Πριν λάβω την ευλογία να διακονώ κι εγώ το Μέγα Μυστήριο της Εξομολογήσεως πολλοί έμπειροι πνευματικοί πατέρες που λέγανε ότι η εξομολόγηση είναι πολύ κουραστική και ψυχοφθόρα για τον πνευματικό. Δεν μπορούσα να τους καταλάβω. Τώρα όμως που βιώνω αυτή την αλήθεια μπορώ να πω κι εγώ μαζί τους ότι όντως είναι εξουθενωτικό!
---------------------------------
Να σημειώσω όμως ότι το εξουθενωτικό δεν είναι ότι έρχονται άνθρωποι που εξομολογούνται τις αμαρτίες τους, αλλά έρχονται άνθρωποι που θέλουν λύση στα προβλήματά τους. Το κουραστικό δηλαδή δεν είναι ότι ακούμε εμείς οι πνευματικοί αμαρτίες αλλά ότι ακούμε δικαιολογίες. Το κουραστικό είναι ότι έρχονται άνθρπωποι που ΔΕΝ εξομολογούνται. Κουραστικό είναι που έρχονται οι άνθρωποι και ψάχνουν μαγική συνταγή για να φτιάξει ο γάμος τους, για να τα βρούνε και πάλι με το αγόρι τους, για να πάει καλά η δουλειά τους, για κλάψουν που ο φίλος τους, τους πρόδωσε, για να δικαιολογήσουν που δεν νηστεύουν, που δεν εκκλησιάζονται, που δεν μιλούν με τον γείτονά τους, για να εκφράσουν απλά το παράπονό τους που αδικήθηκαν στα κληρονομικά τους κτλ.
---------------------------------
Ο πνευματικός όταν ακούει έναν άνθρωπο που έχει μετάνοια να εξομολογείται τις αμαρτίες του ξεκουράζεται, αναπαύεται. Όχι γιατί αρέσκεται στο να ακούει αμαρτίες αλλά διότι εκείνη την στιγμή γίνεται και αυτός μέτοχος της Χάριτος που έρχεται λόγο της ταπείνωσης του εξομολογούμενου. Ο πνευματικός ξεκουράζεται με την μετάνοια του ανθρώπου. Αυτό που τον φθείρει είναι η αμετανοησία που συναντά μέσα στο Μυτήριο της Μετανοίας.
---------------------------------
Όταν λοιπόν αρχίζουν οι άκαιρες συζητήσεις, όταν αρχίζει η αναζήτηση της αυτοδικαίωσης, και η ακατάπαυστη φλυαρία, τότε ο πνευματικός κουράζεται, η ψυχή του βαραίνει διότι πλέον το Μυστήριο απαξιώνεται, διότι βλέπει ότι δεν υπάρχει μετάνοια αλλά παράπονα, δεν υπάρχει ταπείνωση αλλά έπαρση και φιλαυτία, δεν υπάρχει αγωνία για Σωτηρία αλλά αγωνία για τακτοποίηση και βόλεμα.
---------------------------------
Όταν είναι να πας στον πνευματικό σου πατέρα, να πας για να εξομολογηθείς τις αμαρτίες σου και όχι για να συζητάς το ένα και το άλλο. Όλοι μας ξέρουμε τι πρέπει να κάνουμε και πως καλούμαστε να ζήσουμε. Το να τα συζητάμε και να ψάχνουμε λύσεις στα αδιέξοδα που έχουμε δημιουργήσει μόνοι μας -χωρίς να θέλουμε να αλλάξουμε οι ίδιοι- είναι ανόητο και οδηγεί στην απώλεια.
Φυσικά θα ρωτάς τον πνευματικό σου και για θέματα που σε απασχολούν αλλά αυτό θα γίνει μετά την ομολογία των αμαρτιών σου.
---------------------------------
Έργο του πνευματικού μας πατρός, έργο της Εκκλησίας μας είναι να μας οδηγεί στον Χριστό. Ο πνευματικός μας, η Εκκλησία μας σ'αυτό το ερώτημα του ανθρώπου απαντά: "Πώς θα σωθώ"; και απαντά με παρρησία. Μας δείχνει τον Χριστό, την ταπείνωσή Του, την ακακία Του, την πραότητά Του, την σωφροσύνη Του, την απλότητά Του, την συγχωρετικότητά Του, τον Σταυρό Του.
---------------------------------
Κάποιες φορές δέχομαι τέτοιες εξομολογήσεις κατά τις οποίες δεν αναφέρεται καμία αμαρτία, διότι δεν υπάρχει μετάνοια, αλλά αναφέρονται μόνο περιστατικά της ζωής του ανθρώπου και μετά διάφορα προβλήματα μέσα στην πολυλογία και την φλυαρία. Τότε είναι που φεύγω από το Ναό χίλια κομμάτια, δεν έχω διάθεση για τίποτα...
---------------------------------
Έχω ακούσει όμως και φοβερές αμαρτίες από εξομολογούμενο κι όμως έφυγα από το Ναό και η καρδιά μου φτερούγιζε. Φτερούγιζε διότι ένας άνθρωπος καθαρίστηκε από το σκοτάδι του. Φτερούγιζε διότι έγινα κοινωνός αυτής της συντετριμμένης καρδιάς που δεν έψαχνε παρηγοριά αλλά έψαχνε το Φως, την Αλήθεια, την Σωτηρία, τον Χριστό. Φτερούγιζε και η δική μου καρδιά μαζί με την καρδιά αυτού του ανθρώπου που έπεσε αλλά σηκώθηκε, που ήταν νεκρός και τώρα ζούσε.

Αρχιμ. Παύλος Παπαδόπουλος
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 35855
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από toula »

Όσα όμορφα λόγια κι αν γράφεις μέσα στο fb...
Όσες αναρτήσεις περί αγάπης κι αν κάνεις...
Όσα σοφά αποφθέγματα κι αν κοινοποιείς...
Μην πλανάσε. Δεν γίνεσαι καλός χριστιανός δι’αυτού του τρόπου.
—————————————
Χωρίς άσκηση ο χριστιανισμός σου είναι νόθος.
Χωρίς μυστηριακή ζωή, Χριστό δεν θα γνωρίσεις ποτέ.
—————————————
Μάθαμε όλοι μας να το παίζουμε καλοί, αγαθοί, σοφοί.
Γράφουμε και μιλούμε περί πνευματικών ζητημάτων, χωρίς να έχουμε κάνει ούτε μία μετάνοια στην ζωή μας.
Θεολογούμε χωρίς να προσευχόμαστε σχεδόν ποτέ.
Μπορεί να συναναστρεφόμαστε και Αγίους ανθρώπους αλλά παραμένουμε κολλημένοι στα πάθη μας, στις ιδιορρυθμίες μας, στον εγωισμό μας.
Γράφουμε σαν ειδήμονες ενώ ζούμε ως ανίδεοι...
—————————————
Χίλιες Εκκλησίες κι αν κτίσεις με την περιουσία σου εαν δεν μπεις μέσα σε μία δεν σώζεσαι.
Χωρίς προσωπική άσκηση καμία πνευματική προκοπή δεν μπορεί να επέλθει στην ζωή μας.
—————————————
Το να διαβάζουμε βιβλία πνευματικού ενδιαφέροντος ειναι καλό αλλά όχι αρκετό. Όσα βιβλία να διαβάσω περί προσευχής εαν δεν προσεύχομαι ο ίδιος τίποτα δεν κατάφερα. Όσα βιβλία κι αν διαβάσω περί ταπείνωσης εαν παραμένω στον εγωισμό μου τότε τα βιβλία που διάβασα θα γίνουν κατάκριμά μου, διότι ενώ έμαθα τελικά δεν έπραξα. Όσα βιβλία κι αν διαβάσω, σε όσες ομιλίες κι αν πάω για το θέμα του γάμου, εάν προσωπικά δεν πάρω απόφαση ν’αγαπω χωρίς αντάλλαγμα, εάν δεν πάρω απόφαση ότι ο γάμος ειναι παλαίστρα και όχι βόλεμα, εαν δεν αποδεχθώ ότι καλούμαι να χάσω για χάρη του άλλου, τότε πάντα θα ζω τον γάμο ως κόλαση και τον/την σύζυγο ως εχθρό.
—————————————
Η μεγαλύτερη αφροσύνη μας ειναι ότι είμαστε μέσα στο λιμάνι κι όμως ναυαγούμε. Και αυτό γίνεται διότι δεν είμαστε διατεθειμένοι να συσταυρωθούμε με τον Χριστό.
—————————————
Εαν προτεραιότητα της ζωής μας γίνει η Σωτηρία μας τότε όλα αποκτούν άλλο νόημα και πλέον τα βλέπουμε όλα διαφορετικά, μακρυά από το κοσμικό πνεύμα. Εαν όμως προτεραιότητά μας είναι να περνάει το δικό μας μέσα στον γάμο, ή να νικήσουμε τον συνάδελφό μας, ή να καταξιωθούμε κοινωνικά, ή να αποκτήσουμε καλό όνομα, ή να μας υπολογίζουν οι άλλοι, ή να ικανοποιούμε τις εμπαθείς επιθυμίες μας...τότε σίγουρα δεν πιστεύουμε στον Αληθινό Χριστό της Ορθόδοξου Εκκλησιας μας αλλά σε κάτι άλλο...
—————————————
Όμορφα λογάκια μπορούμε να γράφουμε άνετα...
Δεν μας σώζουν αυτά. Μας σώζει ο Χριστός που θέλει ομως και την δίκη μας συνεργασία.
—————————————
Τώρα, οποίος θέλει να καταλαβει και να το αποδεχθεί καλώς. Οποίος θα ψάξει πάλι για δικαιολογίες και τα συναφή, ο Θεός να τον φωτίσει και να συνειδητοποιήσει επιτέλους ότι η αμνήστευση της μαλθακής ζωής του είναι η μεγαλύτερη αμαρτία του που τον οδηγεί στην πλάνη και από την πλάνη στην απώλεια.
—————————————
Κάνε τον αγώνα σου λοιπόν με θάρρος, παλικαρίσια και ο Κύριος θα σε ενισχύσει. Μα τι λέω; Θα σε σώσει. Κάνε όμως αγώνα. Προσπάθησε. Ευτυχώς ο Δίκαιος και Φιλάνθρωπος Κύριος δεν θα μας κρίνει απ το αποτέλεσμα της προσπάθειάς μας αλλά θα δει την προαίρεσή μας, την διάθεση που είχαμε να γίνουμε δικοί Του. Γι’αυτό κι αν δεν τα καταφέρνεις μην απελπίζεσαι. Μονο που προσπαθείς ο Ουρανός ανοίγει για σένα. Μετάνοια ας έχουμε και διάθεση -που γίνεται έμπρακτη προσπάθεια- να αλλάξουμε νου, να πατήσουμε τον εγωισμό μας, να καθαρθούμε από τα πάθη μας και τότε μην φοβόμαστε τίποτα· ακόμα και ο θάνατος γίνεται ζωή.

Αρχιμ. Παύλος Παπαδόπουλος
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 24979
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από aposal »

«Ο αυτάρκης, επειδή δεν έχει ανάγκη από τίποτε, είναι πλησιέστερα από τους άλλους στο Θεό».
Αγ. Νεκτάριος Πενταπόλεως
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 24979
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από aposal »

«Ο πόνος είναι δαχτυλίδι που προσφέρει ο κύριος στους εκλεκτούς του».
Άγιος Νεκτάριος Πενταπόλεως
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 35855
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από toula »

Γέροντας Σωφρόνιος του Έσσεξ: «Όταν είστε αδύνατοι πνευματικά να λέτε αυτή την προσευχή..»

«Πώς να πολεμούμε εναντίον των κακών λογισμών»; δεν μου είναι δύσκολο να σας πω το πώς, διότι η απάντηση βρίσκεται στα γραπτά του Γέροντος Σιλουανού. Εξαρτάται από εμάς να αλλάξουμε μια σκέψη, αν συγκεντρώσουμε τον νου μας σε κάτι άλλο.

Αν σκέφτομαι ότι κάποιος από τους αδελφούς μου με πλήγωσε με τον λόγο του, αντί να ζήσω οδυνηρά αυτή την πληγή, σκέφτομαι κάτι άλλο και δεν επιτρέπω στον νου μου να «κολλήσει» σε αυτό που συνέβη. Αν είμαστε πραγματικά ενωμένοι εδώ στο μοναστήρι μας, αυτό που γράφει ο Σιλουανός είναι πολύ απλό:
«Σκέφτομαι κάτι άλλο».

Και έτσι απομακρύνουμε αυτό τον πόνο που συνδέεται με τον λόγο του αδελφού, και ζούμε μια άλλη πραγματικότητα. Αυτό εξαρτάται από μας. Αν δεν θέλουμε να αλλάξουμε τη σκέψη μας και αν δεν θέλουμε να προσευχηθούμε για τον αδελφό μας, κανένας δεν μπορεί να μας πιέσει να το κάνουμε. Ακόμη και ο Θεός δεν θα το κάνει. Αλλά αν εκδηλώσουμε τη θέλησή μας να αλλάξουμε, ο Θεός, το Πνεύμα το Άγιο, μπορεί να έρθει για να μας βοηθήσει.

Σήμερα ήθελα να σας πω ότι δεν εκπλήττομαι που υποφέρετε. Σκεφθείτε αυτό που σας λέω, όταν είστε μόνοι σας. Αν προσανατολίσουμε τον νου μας με αρνητικό τρόπο, κινδυνεύουμε να χάσουμε και τη ζωή μας και τη σωτηρία μας.

Όταν είστε αδύνατοι πνευματικά, να προσεύχεστε σαν για κάτι που δεν είναι παρά η συνέπεια των παθών μας. Να λέτε αυτή την προσευχή που σας συνέστησα πολλές φορές:

«Κύριε, θεράπευσε την καρδιά μου από αυτό τον πονηρό λογισμό, Κύριε, θεράπευσε τον νου μου, να μη σκέφτεται αυτό που είναι εναντίον του νόμου της αγάπης του Πατρός Σου.

Κύριε, θεράπευσε όλο μου το είναι, για να μπορέσω να πορευθώ με αυτό τον άγιο πόνο πίσω από τα βήματά Σου».

Αν προσεύχεσθε έτσι, θα εκπλαγείτε για την ευκολία της νίκης. (αρχιμανδρίτου Σωφρονίου Σαχάρωφ, Οικοδομώντας το ναό του Θεού και στους αδελφούς μας , τόμος Β, σελ. 342-343)

πηγή: iconandlight.wordpress.com
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 24979
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από aposal »

«Για τη σωστή χριστιανική αγωγή χρειάζονται λίγα λόγια, πολύ παράδειγμα και περισσότερη προσευχή».
Γέροντας Επιφάνιος Θεοδωρόπουλος
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 35855
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από toula »

Δεν είναι δυνατόν εκείνος που αγωνίζεται για την αρετή να μην έχει πολλούς εχθρούς. (Άγιος Ιωάννης ο Χρυστόστομος)
-------------------------------
Ο πόλεμος είναι δεδομένος. Πόλεμος από τους δαίμονες, πόλεμος από τους ανθρώπους, πόλεμος από τα κρυμμένα πάθη μας.
-------------------------------
Ο άνθρωπος που θέλει να αγωνιστεί για την σωτηρία του θα ζοριστεί, θα ξεβολευτεί, θα κοπιάσει.
Και ειδικά τότε που η κούραση θα τον καταβάλει θα έρθουν και διάφοροι λογισμοί που θέλουνε να τον αποτελειώσουν, που θέλουνε να τον κάνουνε να τα παρατήσει. Θα γεμίσει ο νους του με λογισμούς κατά του πνευματικού του, θα έρθουν λογισμοί "μήπως είμαι κορόιδο που τα κάνω όλα αυτά";, θα έρθουν λογισμοί αμφιβολίας και απιστίας προς τον Θεό.
Τότε είναι που δεν πρέπει να ενδώσουμε, να μην συγκατατεθούμε σ'αυτούς τους λογισμούς.
-------------------------------
Ο διάβολος δύο πράγματα δεν θα μας βάλει ποτέ να κάνουμε: 1ον να προσευχηθούμε λέγοντας "Κύριε Ιησού Χριστέ, ελέησόν με τον αμαρτωλό" και 2ον να πάμε να εξομολογηθούμε. Διότι και με τα δύο αυτά ενωνόμαστε με τον Θεό, ταπεινωνόμαστε και η Χάρις του Παναγίου Πνεύματος μας επισκιάζει. Προσευχή και εξομολόγηση αχρηστεύουν κάθε μεθοδεία του μισόκαλου διαβόλου.
-------------------------------
Γι'αυτό και ποτέ μην αφήσεις την προσευχή και την εξομολόγηση. Ποτέ μην αφήσεις σ'αυτόν τον αγώνα σου, την ταπείνωση, την εξαγόρευση των λογισμών σου στον πνευματικό σου πατέρα. Μην επιτρέψεις την αμφιβολία για την αγάπη του Θεού να φωλιάσει μέσα σου.
-------------------------------
Θέλεις να σωθείς; Πάρε αποφάσεις στην ζωή σου και μείνε σταθερός σ'αυτές χωρίς να κοιτάς πίσω, χωρίς να κοιτάς δεξιά και αριστερά. Ο στόχος σου είναι ο Χριστός. Τίποτα άλλο, κανείς άλλος.
-------------------------------
Ο Θεός αδελφοί μου ενεργεί προς την σωτηρία μας, μα και ο άνθρωπος συνεργεί. Χωρίς την δική μας συνεργεία ο Θεός δεν μπορεί να μας σώσει. Και η συνεργεία μας έγκειται στο γεγονός ότι παλικαρίσια αντιμετωπίζουμε τον πολυποίκιλο πόλεμο που θα δεχθούμε. Παλικαρίσια, δηλαδή με φρόνημα ελπίδας, με απλότητα, με ταπείνωση, με ειλικρίνεια. Όχι με μιζέρια και γκρίνια, όχι με αναλύσεις και απαισιοδοξία.

Αρχιμ. Παύλος Παπαδόπουλος
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 24979
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από aposal »

«Η διαπαιδαγώγηση με βάση τις ουράνιες αλήθειες του Χριστιανισμού κάνει τη ψυχή μεγάλη και πνευματικά ανώτερη».
Αγ. Ιω. Χρυσόστομος
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 35855
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από toula »

Όσο ο άνθρωπος απλοποιείται, θεοποιείται.

Όσιος Αμφιλόχιος Μακρής
Απάντηση

Επιστροφή στο “Πνευματικά Μηνύματα”