Ψυχοφελή μηνύματα...

Καθημερινά πνευματικά μηνύματα.

Συντονιστής: Συντονιστές

toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 36525
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από toula »

Ο χριστιανός πρέπει να αποφεύγει την αρρωστημένη θρησκευτικότητα: τόσο το αίσθημα ανωτερότητος για την αρετή του, όσο και το αίσθημα κατωτερότητος για την αμαρτωλότητά του. Άλλο πράγμα είναι το κόμπλεξ και άλλο η ταπείνωση ∙ άλλο η μελαγχολία και άλλο η μετάνοια.

Άγιος Πορφύριος ο Καυσοκαλλυβίτης
Άβαταρ μέλους
Αναστάσιος
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1909
Εγγραφή: Δευ Δεκ 24, 2018 4:18 pm
Τοποθεσία: Νέα Μάκρη, Ηλιούπολη (για όσο θα σπουδάζω)

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από Αναστάσιος »

«Το “Κύριε ελέησον” έχει εκατό δραχμές, το “δόξα σοι ο Θεός” έχει χίλιες δραχμές. Το «δόξα σοι ο Θεός» να μη λείπει ποτέ από τα χείλη σας. Εγώ, όταν πονάω, το «δόξα σοι ο Θεός» έχω για χάπι του πόνου• τίποτε άλλο δεν με πιάνει. Το «δόξα σοι ο Θεός» είναι ανώτερο και από το «Κύριε Ιησού Χριστέ, ελέησον με». Έλεγε ο Πάπα-Τύχων: «Το “Κύριε ελέησον” έχει εκατό δραχμές, το “δόξα σοι ο Θεός” έχει χίλιες δραχμές• είναι δηλαδή πολύ πιο ακριβό».
Άγιος Παΐσιος ο Αγιορείτης
«Εγώ ειμί το φως του κόσμου ο ακολουθών εμοί ου μη περιπατήση εν τη σκοτία αλλ΄ έξει το φως της ζωής...»
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25037
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από aposal »

«Πραγματικά, δεν είναι κανείς πιο ευτυχισμένος από εκείνον που απολαμβάνει τη χάρη και την προστασία του Θεού».
Αγ. Ιω. Χρυσόστομος
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 36525
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από toula »

Ο Θεός δεν προσεγγίζεται λογικά. Αν έτσι συνέβαινε θα Τον ανακάλυπταν οι έξυπνοι, οι μορφωμένοι και οι σοφοί του κόσμου. Συχνά η αλήθεια κρύβεται από τα μάτια «των σοφών και συνετών και αποκαλύπτεται νηπίοι» (Ματθ.ια’ 25).

Υπάρχω σημαίνει βρίσκομαι κάτω από μία αρχή.

Εμείς υπάρχουμε γιατί βρισκόμαστε κάτω από Αυτόν.

Θεός που αποδεικνύεται πως υπάρχει ή πως δεν υπάρχει, δεν υπάρχει!

Ο Θεός είναι…ονομάζεται στην Παλαιά Διαθήκη με αυτό το όνομα: ο Ων. Από το είναι του Θεού απορρέει η ύπαρξη του κόσμου.

Στην Ορθόδοξη παράδοση, αντί να ψάχνουμε αποδείξεις για την ύπαρξη και ουσία του Θεού, αγωνιζόμαστε για την αποκάλυψη της παρουσίας Του στην ζωή μας και για την κοινωνία του προσώπου Του, όταν κανείς ζει την ευλογία της παρουσίας Του και το μυστήριο της κοινωνίας Του, δεν έχει ανάγκη να απαντήσει στο ερώτημα της ύπαρξής Του. όλα τα σχετικά ερωτήματα εκφυλίζονται πριν λάβουν την απάντησή τους.

Θα πω κάτι που ίσως λίγο σας δυσκολέψει, αλλά όμως είναι πολύ σημαντικό.

Η γνώση μας για τους λόγους των όντων για το μυστήριο του Θεού είναι πολύ περιορισμένη.

Πολύ λίγα γνωρίζουμε, διότι και πολύ λίγα μπορούμε να χωρέσουμε. Αλλά αυτά που κατέχουμε είναι ότι μας χρειάζεται.

Η ουσία του Θεού είναι αμέθεκτη, ενώ οι άκτιστες ενέργειές Του μεθεκτές.

Εμείς δεν γνωρίζουμε ούτε κατανοούμε την ουσία Του, μόνο μυστηριακώς και μυστικώς κοινωνούμε τη φύση Του, γινόμαστε «κοινωνοί θείας φύσεως» (Β’ Πέτρ.α’ 4).

Έτσι ζούμε την αποκάλυψή Του, και τη χάρι και την παρουσία Του.

Aπό το βιβλίο: “Αν υπάρχει ζωή, θέλω να ζήσω” του Μητροπ. Μεσογαίας και Λαυριωτικής κ. Νικολάου
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25037
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από aposal »

«Είναι προτιμότερο ν’ αγνοείς κάτι εξ’ ολοκλήρου, παρά να το γνωρίζεις εσφαλμένα, γιατί το μεν πρώτο δεν μπορούμε να το κατηγορήσουμε, το δε δεύτερο θα δημιουργήσει πολλά και μεγάλα προβλήματα».
Αγ. Iω. Χρυσόστομος
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 36525
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από toula »

Ο Αδάμ είχε την εντολή της νηστείας, της υπακοής.
Τώρα, ο Θεός μας έδωσε μια άλλη εντολή: "Μετανοείτε".
Ο Αδάμ παράκουσε και έπεσε.
Τώρα καλούμαστε εμείς να υπακούσουμε στην νέα αυτή εντολή της μετάνοιας, διότι εάν δεν υπακούσουμε θα παραμείνουμε στην πτώση, θα παραμείνουμε στον χωρισμό μας με τον Πανάγαθο Πατέρα μας.
Η μετάνοια είναι η νέα εντολή του Θεού προς όλους τους ανθρώπους. Μία εντολή η οποία σκοπεύει να θεραπεύσει την αμαρτία μας. "Μετανοείτε", μας λέγει ο Χριστός, διότι αλλιώς δεν υπάρχει τρόπος να λευτερωθείτε από την δαιμονική αυτονομία σας.
Η εντολή της μετάνοιας είναι η τελευταία εντολή του Κυρίου προς όλους μας. Είναι η ευκαιρία μας για σωτηρία.
Μετανοώ σημαίνει ότι αλλάζω όπως θέλει ο Θεός. Πλέον αλλάζω τρόπο σκέψης και ζωής. Μετανοώ σημαίνει ότι πλέον λέγω "ναι" στην αγκαλιά του Θεού που με περιμένει. Μετανοώ σημαίνει ότι πλέον αφήνω το εγώ μου, αρνούμαι την παρακοή μου στο λόγο του Θεού και πλέον ζω με υπακοή και ταπείνωση.
"Μετανοείτε", μας λέγει ο Χριστός, διότι χωρίς μετάνοια ακόμα και η ενανθρώπησή Του, η αγάπη Του, δεν μπορεί να μας σώσει· διότι χωρίς μετάνοια είναι σα να προσκυνούμε μόνο το εγώ μας, σα να προσκυνούμε το αυτοείδωλό μας.
Χωρίς μετάνοια θεοποιούμε το εγώ μας δίνοντας υπεραξία στις γνώσεις μας, στην σκέψη μας, στις πράξεις μας, στις επιλογές μας, στην ηθική μας, στην αρετή μας.
Χωρίς μετάνοια δεν μπορούμε να αγαπήσουμε γνήσια και βαθιά, χωρίς μετάνοια η προσευχή μας δεν έχει ισχύ, χωρίς μετάνοια η αρετή μας γίνεται αλαζονεία και φιλαυτία, χωρίς μετάνοια η ζωή μας έχει ταπείνωση, άρα δεν έχει ούτε Χάρη Θεού, χωρίς μετάνοια δεν μπορούμε να συγχωρέσουμε και να συγχωρεθούμε αιώνια.
Ας ζήσουμε τον υπόλοιπο χρόνο της επίγειας ζωής μας με μετάνοια ώστε η ελπίδα για σωτηρία να γίνει πραγματικότητα.

Αρχιμ. Παύλος Παπαδόπουλος
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 36525
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από toula »

“Πλούσιος δέν ειναι εκέινος πόυ κατέχει πολλά,
αλλά εκείνος πού δέν εχει ανάγκη από πολλά.”

~ Ἅγιος Ἰωάννης Χρυσόστομος
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 36525
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από toula »

Για τα Πάθη του Χριστού πρέπει να ετοιμαζόμαστε και όχι για το Πάσχα, ο άνθρωπος που δεν θα ζήσει τα Πάθη του Χριστού δεν θα κάνει Πάσχα.

Δημήτριος Παναγόπουλος ιεροκήρυκας
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 36525
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από toula »

''Κάθε άνθρωπος είναι ο ζωγράφος και ο γλύπτης της ζωής του.''

~Άγιος Γρηγόριος ο Θεολόγος
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 36525
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από toula »

Παιδιά μου, να ανέχεσθε ο ένας τον άλλο. Εγώ δεν έχω να επιδείξω στον Κύριο ούτε μεγάλη άσκηση ούτε σπουδαίες αρετές. Του ζητάω όμως με παρρησία στην προσευχή: “Κύριε, όπως εγώ ανέχομαι και υπομένω τόσες αδυναμίες και παραξενιές, έτσι και Συ να με ανεχθείς”. Και πιστεύω ότι το κάνει.

~Αρχιμανδρίτης Επιφάνιος Θεοδωρόπουλος
Απάντηση

Επιστροφή στο “Πνευματικά Μηνύματα”