Ψυχοφελή μηνύματα...

Καθημερινά πνευματικά μηνύματα.

Συντονιστής: Συντονιστές

Άβαταρ μέλους
Αναστάσιος
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1909
Εγγραφή: Δευ Δεκ 24, 2018 4:18 pm
Τοποθεσία: Νέα Μάκρη, Ηλιούπολη (για όσο θα σπουδάζω)

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από Αναστάσιος »

«Ἡ Ἑλληνική φιλοσοφία γεννήθηκε χάριν τοῦ Χριστιανισμοῦ καί ταυτίσθηκε μέ αὐτόν, γιά νά ἐργασθεῖ γιά τήν σωτηρία τῆς ἀνθρωπότητος. Ἕλληνες καί φιλοσοφία εἶναι ἔννοιες ἀξεχώριστες. Αὐτό μαρτυρεῖ καί ὁ Ἀπόστολος τῶν ἐθνῶν Παῦλος, ὅταν ἀναφέρει: «Οἱ Ἕλληνες ἀναζητοῦν μέ πάθος τήν σοφία». Γιατί ὁ Ἕλληνας εἶναι πραγματικά γεννημένος γιά νά φιλοσοφεῖ, ἐπειδή εἶναι γεννημένος γιά νά διδάσκει τήν ἀνθρωπότητα».
Άγιος Νεκτάριος Πενταπόλεως
«Εγώ ειμί το φως του κόσμου ο ακολουθών εμοί ου μη περιπατήση εν τη σκοτία αλλ΄ έξει το φως της ζωής...»
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 24979
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από aposal »

«Να μεταχειριστείς την αρετή, όχι για να κερδίσεις, αλλά για να κάνεις καλό στους συνανθρώπους σου».
Δίδυμος ο τυφλός
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 35855
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από toula »

Πάντα θα σε αμφισβητούν όταν κάνεις κάτι καλύτερο από αυτούς. Μην μπαίνεις στην διαδικασία να επιχειρηματολογήσεις για να δικαιωθείς. Το θέμα δεν είναι να πείσεις τους άλλους γι'αυτό που κάνεις, αλλά να κάνεις αυτό που κάνεις με μεράκι και χαρά.
--------------------------------
Τις πιο πολλές φορές η επιτυχία έγκειται στο γεγονός ότι γίνεται -το εκάστοτε έργο- με αγάπη, επειδή βάζεις όλο σου το είναι σ'αυτό· ακόμα κι αν είναι κάτι το "μικρό και ασήμαντο".
--------------------------------
Άσε τους άλλους να αμφισβητούν το έργο σου. Εσύ κάνε αυτό που κάνεις ταπεινά και με αγάπη κι άσε τους άλλους να προσπαθούν να βούνε ψεγάδια και λάθη. Πάντα θα υπάρχουν αυτοί οι άνθρωποι. Εσύ να επικεντρώνεσαι στους ανθρώπους που ωφελείς γιατί εάν καταναλώνεσαι στο να πείσεις αυτούς που για τους δικούς τους λόγους -κυρίως κόμπλεξ κατωτερότητος και ζήλιας-δεν αποδέχονται ό,τι κι αν κάνεις τελικά θα φθείρεσαι ψυχικά, θα δημιουργείται στην καρδιά σου ταραχή και δι'αυτού του τρόπου θα τους δίνεις την ευχαρίστηση να σε βλέπουν να στεναχωριέσαι.
--------------------------------
Τέτοιες μάχες κερδίζονται όταν παραδίδεσαι. Εάν σου πούνε κάτι και εσύ δεν απαντήσεις ήδη τους νίκησες. Αυτοί θέλουνε την διαμάχη. Όταν εσύ λοιπόν τους προσφέρεις την παράδοσή σου δεν μπορούνε να έχουνε αυτό που θέλουνε, δηλαδή πόλεμο. Έτσι και εσύ θα έχεις ειρήνη και θα προάγεσαι πνευματικά και αυτοί ίσως προβληματιστούν και μετανοήσουν.

Aρχιμ. Παύλος Παπαδόπουλος
Άβαταρ μέλους
Αναστάσιος
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1909
Εγγραφή: Δευ Δεκ 24, 2018 4:18 pm
Τοποθεσία: Νέα Μάκρη, Ηλιούπολη (για όσο θα σπουδάζω)

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από Αναστάσιος »

«Αν αγωνίζεσαι τον αγώνα τον καλό, ο Θεός θα σε ενισχύσει. Στον αγώνα εντοπίζουμε τις αδυναμίες, τις ελλείψεις και τα ελαττώματά μας. Είναι ο καθρέφτης της πνευματικής μας καταστάσεως. Όποιος δεν αγωνίστηκε, δεν γνώρισε τον εαυτό του. Προσέχετε και τα μικρά ακόμα παραπτώματα. Αν σας συμβεί από απροσεξία κάποια αμαρτία, μην απελπιστείτε, αλλά σηκωθείτε γρήγορα και προσπέστε στο Θεό, που έχει τη δύναμη να σας ανορθώσει».
Άγιος Νεκτάριος επίσκοπος Πενταπόλεως
«Εγώ ειμί το φως του κόσμου ο ακολουθών εμοί ου μη περιπατήση εν τη σκοτία αλλ΄ έξει το φως της ζωής...»
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 35855
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από toula »

Φοβόμαστε τόσο πολύ το άγγιγμα του άλλου. Τόσο το ψυχικό όσο και το σωματικό. Κι όμως Χριστός ποτέ δεν φοβήθηκε να αγγίξει ή να τον αγγίξουν. Γιατί ήξερε ότι ο άνθρωπος είναι μια κραυγή μες στην νύχτα που ζητά την ζεστασιά της αγκαλιάς του Άλλου. Ζητά τους κόλπους του Πατρός. Ξενιτεμένος είναι που ζητά την επιστροφή.

Ρώτησαν την Γερόντισσα Γαβριηλία, τι ήταν εκείνο, σε όλες τις χώρες που πήγε, που ζητάγανε περισσότερο οι άνθρωποι, για να απαντήσει, «αυτό που ζητούν περισσότερο οι άνθρωποι είναι ένα χαμόγελο, ένα άγγιγμα του χεριού, ένα δάκρυ. Τίποτε άλλο…»

Το θέμα όμως δεν είναι απλά να κρατάς το χέρι του άλλου, αλλά να του το κρατάς ζεστά…

π. Χαρ. λίβυος Παπαδόπουλος
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 35855
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από toula »

Καθώς ανακαλύπτουμε τον εαυτό μας θα πρέπει να μπαίνουμε στην διαδικασία της διόρθωσης.

Εάν διαπιστώνω ότι είμαι νευρικός και απότομος, θα πρέπει να μπω στην διαδικασία να αλλάξω. Να γίνω πράος και διαλλακτικός.
Εάν διαπιστώνω ότι κρατάω μίσος και κακία για τους άλλους, θα πρέπει να θεραπευτώ και πλέον να γίνω ανεξίκακος και συγχωρητικός.
Εάν διαπιστώνω ότι φθονώ τους άλλους, θα πρέπει πλέον να αφήσω τον φθόνο και βάλω στη ζωή μου την απλότητα. Να πάψω να βλέπω τους άλλους με μάτι φθονερό και πονηρό, αλλά να τους βλέπω με απλότητα, έτοιμος να συμπαρασταθώ είτε στον πόνο τους, είτε στην χαρά τους.
Εάν διαπιστώνω ότι εύκολα κατακρίνω και κουτσομπολεύω τους άλλους, φτάνοντας πολλές φορές και στην συκοφαντία, θα πρέπει επιτέλους να πάρω τα μέτρα μου. Να πάψω να κάνω παρέα με ανθρώπους που κι αυτοί κατακρίνουν και κουτσομπολεύουν. Να τιθασεύσω την γλώσσα μου, μα και τα αυτιά μου. Να προσέχω πλέον τι ακούω, από ποιους το ακούω. Διότι εάν δεν ακούσω, εάν δεν έχω περιέργεια να μάθω, κι εγώ με τη σειρά μου δεν θα κουτσομπολεύω.

Το σημαντικό πάντως είναι να αποκτήσω μετάνοια. Εάν έχω συναίσθηση των δικών μου αμαρτιών, των δικών μου πτώσεων, της δικής μου πνευματικής κατάστασης, τότε δεν θα τολμώ για κανέναν να μιλήσω απαξιωτικά. Η καρδιά μου θα είναι συντετριμμένη και τεταπεινωμένη και δεν θα αντιδρά βίαια και σκληρά προς τους άλλους.

Εάν διαπιστώνω ότι η χριστιανική ζωή μου οριοθετείται απλά στην αποφυγή κάποιων αμαρτιών θα πρέπει πλέον να φύγω από αυτήν την στατικότητα. Η πνευματική προκοπή δεν έρχεται απλά με την αποφυγή κάποιων αμαρτιών αλλά όταν ο άνθρωπος προσπαθεί να καλλιεργήσει και να ζήσει την ενάρετη ζωή.

Ενάρετη ζωή δεν είναι να αποφεύγεις απλά κάποιες αμαρτίες, αλλά να πράττεις καθημερινά τις αρετές.
Ενάρετη ζωή δεν είναι απλά να μην κλέβεις, αυτό έλειπε να έκλεβες· ενάρετη ζωή είναι να είσαι ελεήμων και φιλάνθρωπος.
Ενάρετη ζωή δεν είναι να μην κτυπάς τον άλλον, αλλά να αγκαλιάζεις τον άλλον.
Ενάρετη ζωή δεν είναι να μην πειράζεις τον άλλον, αλλά να τον συμπονάς και να τον βοηθάς.
Ενάρετη ζωή δεν είναι να κάνεις νηστεία από τροφές, αλλά να νηστεύεις από το εγώ σου, να πεινάς για τον Θεό και τον συνάνθρωπό σου.
Ενάρετη ζωή δεν είναι απλά να ζεις ως άνθρωπος αλλά κυρίως να γίνεις συνάνθρωπος. Από την αδιαφορία να περάσεις την έννοια για τον άλλον άνθρωπο. Να γίνεις στήριγμα για τον πονεμένο, για τον αδικημένο, για τον πενθούντα αδελφό σου. Αλλά συνάμα γι’αυτόν που σε αδικεί, γι’αυτόν που σε υβρίζει, γι’αυτόν που σε συκοφαντεί, γι’ αυτόν που σε σταυρώνει, εσύ να παραμείνεις συνάνθρωπος. Μην αφήσεις το εγώ σου να σε κάνει να κινηθείς εναντίον του. Διότι τελικά θεάρεστη ζωή δεν είναι απλά εκείνη η ζωή κατά την οποία θα τηρούμε τον λόγο του Θεού αλλά είναι συνάμα εκείνη η ζωή κατα την οποία εάν κάποιος δεν τηρήσει τον λόγο του Θεού προς το πρόσωπό μας εμείς να παραμείνουμε χριστιανοί, δηλαδή να συμπεριφερθούμε όπως ο Χριστός μας.

Κάποιοι λένε «εγώ δεν έχω αδικήσει κανέναν». Μα άνθρωπέ μου, αυτό έλειπες να είχες αδικήσει. Θέλεις δηλαδή ουράνιο μισθό για το αυτονόητο; Σκέψου όμως άνθρωπε το εξής: το ερώτημα που θα σου θέσει ο Κύριος δεν είναι εάν έχεις αδικήσει κάποιον, αλλά το εξής, "όταν αδικήθηκες τι έκανες, όταν σε πρόσβαλαν πως συμπεριφέρθηκες, όταν σε βρίσανε πως ανταπέδωσες";

Εκεί φαίνεται η πνευματική μας κατάσταση: όχι όταν τηρούμε εμείς κάποιους τυπικούς κανόνες αλλά όταν κάποιος μας προσφέρει σταυρό και απαξίωση. Τότε τι κάνουμε; Αρπάζουμε την ευκαιρία να ταπεινωθούμε, να σιωπήσουμε, να ασκηθούμε στην υπομονή, στην προσευχή, στην συγχώρεση, στην αγάπη ή μήπως αρπάζουμε την ευκαιρία για να δείξουμε την μεγάλη ιδέα που έχουμε για τον εαυτό μας λέγοντας προς αυτόν που μας απαξίωσε «βρε, ξέρεις ποιος είμαι εγώ»;

Τότε φαίνεται αδελφοί μου κατα πόσο είμαστε χριστιανοί ή όχι.
Στην συκοφαντία που θα σιωπήσουμε.
Στην αδικία, που θα σηκώσουμε.
Στην προσβολή που θα υπομείνουμε.
Στην προδοσία που θα υποστούμε.
Θα παραμείνει η αγάπη μας ή θα γίνει μίσος;
Θα παραμείνουμε ειρηνικοί ή θα θελήσουμε εκδίκηση;
Θα κάνουμε τον αυτοέλεγχό μας για να δούμε μήπως φταίγαμε κι εμείς ή αμέσως θα ρίξουμε το φταίξιμο στους άλλους;

Νομίζω ότι όλοι μας καταλαβαίνουμε αλλά όλοι μας δεν θέλουμε να αποδεχθούμε ότι δεν είμαστε και τόσο καλοί. Αρνούμαστε να δούμε κατάματα το χάλι μας. Κι αυτό είναι το πρόβλημά μας.

Το μεγάλο μας πρόβλημα δεν είναι ότι είμαστε αμαρτωλοί.
Το μεγάλο μας πρόβλημα είναι ότι δεν παραδεχόμαστε ότι είμαστε αμαρτωλοί και κάνουμε λάθη.

Το θέμα αδελφοί μου δεν είναι ποια είναι η στάση των άλλων προς εμάς, το πόσο αμάρτησαν οι άλλο προς εμάς, αλλά ποια είναι η δική μας στάση προς τους άλλους.
Μην μας νοιάζει τι κάνουνε οι άλλοι.
Εμείς θα δώσουμε λόγο για το τί κάναμε εμείς.
Εμείς θα δώσουμε λόγο στον Χριστό μας.
Αυτός είναι το πρότυπο ζωής μας.
Δεν είναι πρότυπο ζωής μας, ούτε οι συγγενείς μας, ούτε οι φίλοι μας, ούτε το τί κάνουνε οι πολλοί.

Πριν λοιπόν δράσεις στην ζωή σου, δες πως έδρασε ο Χριστός.
Και πριν αντιδράσεις σε κάτι που σου κάνανε, δες πως αντέδρασε ο Χριστός.

Αρχιμ. Παύλος Παπαδόπουλος
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 35855
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από toula »

Δια τεσσάρων πραγμάτων πληθύνεται ἡ ὀργή

Διά τεσσάρων πραγμάτων ἡ ὀργή πληθύνεται· διά τῆς δοσοληψίας, καί τοῦ κρατῆσαι τό θέλημά σου, καί τοῦ θέλειν διδάσκειν, καί τοῦ λογίζεσθαι ἑαυτόν φρόνιμον.

Ἡ ὀργή, δηλαδή ἡ ἀνημπόρια τῆς ψυχῆς, ἡ ὁποία ξεσπᾶ λόγῳ ἐλλείψεως ἐσωτερικῆς ἑνότητος, αὐξάνει «διά τῆς δοσοληψίας», μέ τό δοῦναι καί λαβεῖν. Δοσοληψία εἶναι ἡ ἀνταλλαγή πραγμάτων, χρημάτων, σκέψεων, οἱ κοινωνικές ἐπαφές, φανερώνει δέ ὅτι μέσα μας ὑπάρχουν ἐπιθυμίες καί καλλιεργεῖ τό ἐπιθυμητικό τοῦ ἀνθρώπου. Γι' αυτό, ὅταν δέν σοῦ δώσουν κάτι πού ζητᾶς, ἤ ὅταν σοῦ ζητοῦν συνεχῶς, χάνεις τήν ἠρεμία σου, ὀργίζεσαι.

Καί διά τοῦ κρατῆσαι, τό θέλημά σου. Ἡ ὀργή ἐπίσης αὐξάνει μέ τό νά θέλης νά ἐπικρατῆ τό θέλημά σου. Δέν ὑπάρχει μεγαλύτερη καί βλακωδέστερη ἐνέργεια ἀπό τό νά θέλω νά ἐπικρατῆ τό θέλημά μου. Τό θέλημα εἶναι ὁ μεγαλύτερος ἀντίπαλος τοῦ ἀνθρώπου. Ἐπειδή δέ ὁ κάθε ἄνθρωπος πού μέ περιβάλλει ἔχει τό δικό του θέλημα, ἐάν θά θέλω νά ἐπικρατῆ τό θέλημά μου, θά ἔρχωμαι συνεχῶς σέ σύγκρουσι μέ τούς ἄλλους καί δέν θά ἔχω ἀληθινή σχέσι μαζί τους.

Διά τοῦ θέλειν διδάσκειν. Τό νά θέλω νά κάνω διδασκαλία στόν ἄλλον, νά τοῦ δίνω συμβουλές, νά τόν διορθώνω, μέ φέρνει πάντοτε σέ σύγκρουσι μαζί του καί μοῦ ἀναπτύσσει ἕνα ἀλλόκοτο ἐγώ. Ἄλλωστε, αὐτό εἶναι καί συμμερισμός ἰδιότητος τοῦ Θεοῦ, διότι ἡ διδασκαλία δέν εἶναι δικαίωμά μας, καί ὁ ἄλλος δέν μᾶς ἀνήκει γιά νά τόν διδάξωμε.

Καί τοῦ λογίζεσθαι ἑαυτόν φρόνιμον. Καί τό νά νομίζω ὅτι εἶμαι καθ’ ἑαυτόν φρόνιμος, ὅτι ἔχω βαρύτητα στήν σκέψι μου, μοῦ αὐξάνει τήν ὀργή. Αὐτό καί πάλι εἶναι ἀφελές.

πηγή: Αρχιμ. Αιμιλιανού Σιμωνοπετρίτου, ΛΟΓΟΙ ΑΣΚΗΤΙΚΟΙ

https://www.facebook.com/100339064680592/
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 35855
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από toula »

«Υιέ μου, δος μοι σην καρδίαν…»

Στην καρδιά είναι η θέληση, στην καρδιά είναι η αγάπη, στην καρδιά είναι η κατανόηση, στην καρδιά είναι το πρόσωπο της Παναγίας και Θείας Τριάδος. Η καρδιά είναι ο οίκος του Πατρός, τό ιερό του Υιού και το εργαστήριο του Αγίου Πνεύματος.

Ο Θεός θέλει την καρδιά: «Υιέ μου, δός μοι σήν καρδίαν» (Παρ. κγ’ 26).

Ας αναποδογυρίσουν τα βουνά, ας στεγνώσουν οι θάλασσες, ας σε εγκαταλείψουν οι φίλοι σου, ας χαθεί ο πλούτος σου, ας φαγωθεί το σώμα σου από σκουλήκια, ας σε περιλούσει ο κόσμος με όλες τις κοροϊδίες πού έχει, μη φοβάσαι, μόνον φύλαξε την καρδιά σου, φύλαξε και ένωσε την με τον Κύριο και δώσε την στον Κύριο.

Από την καρδιά προέρχεται η ζωή΄ από που η ζωή στην καρδιά θα προέλθει, αν η πνοή του Κυρίου και η πηγή της ζωής, ο Θεός, δεν κατοικεί σε αυτήν;

«Ο αγαθός άνθρωπος εκ τον αγαθού θησαυρού εκβάλλει αγαθά, και ο πονηρός άνθρωπος εκ ιού πονηρού θησαυρού εκβάλλει πονηρά» (Ματθ. ιβ’ 35).
Αυτοί είναι οι λόγοι του Κυρίου, ο οποίος γεμίζει τον θησαυρό της καρδιάς σου με τα πλούτη του.

Είναι ο αγαθός θησαυρός της καρδιάς. Και τι είναι «ο πονηρός άνθρωπος»; Είναι ο πονηρός θησαυρός της καρδιάς. «Εκ γαρ της καρδίας [του πονηρού ανθρώπου] εξέρχονται διαλογισμοί πονηροί, φόνοι, μοιχείαι, πορνείαι, κλοπαί, ψευδομαρτυρίαι, βλασφημίαι» (Ματθ. ιε’ 19)’ και από την αγαθή καρδιά εκπορεύονται «αγάπη, χαρά, ειρήνη, μακροθυμία, αγαθωσύνη, πίστις, πραότης, εγκράτεια» (Γαλάτ. ε’ 22-23). Βλέπεις τι μεγάλος αποθηκευτικός χώρος είναι η καρδιά του ανθρώπου; Βλέπεις πόσα μπορούν να προσαρμοσθούν στην καρδιά του ανθρώπου;…

Ω αδελφέ, ο Θεός, το Άγιον Πνεύμα το ίδιο, όταν το παρακαλείς, μπορεί να χωρέσει στην καρδιά του ανθρώπου. Όχι μόνο μπορεί, αλλά και θέλει. Περιμένει μόνο εσένα να προετοιμάσεις την καρδιά σου γι’ Αυτό. Να την μετατρέψεις σε ναό, διότι ο Θεός, το Άγιο Πνεύμα μόνο σε ναό κατοικεί!…

Όπως ο όφις προστατεύει την κεφαλή του, έτσι και συ επίσης, υιέ, φύλαξε την καρδιά σου. Πάνω απ’ όλα πού φυλάσσονται, υιέ, φύλαξε την καρδιά σου! Διότι στην καρδιά εισέρχεται ζωή και από αυτήν εξέρχεται ζωή, ζωή πού προέρχεται από τον Ζώντα Θεό.

Ω Ζωοδότα Κύριε, βοήθησε μας να φυλάξουμε τις καρδιές μας για Σένα, για Σένα τον Κύριο! Σοι πρέπει δόξα και ευχαριστία εις τους αιώνας.
Αμήν!

Αγίου Νικολάου Βελιμίροβιτς

Πηγή: Περιοδικό «ΟΡΘΟΔΟΞΗ ΜΑΡΤΥΡΙΑ» Αριθμός 74, Φθινόπωρο 2004
https://www.vimaorthodoxias.gr/
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 35855
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από toula »

Μην κοιτάζετε αυτό που σας συμβαίνει, αλλά να κοιτάζετε το φως, τον Χριστό, όπως το παιδί κοιτάζει την μητέρα του, όταν κάτι του συμβεί. Όλα να τα βλέπετε χωρίς άγχος, χωρίς στενοχώρια, χωρίς πίεση, χωρίς στύψιμο. Έτσι, αντί να δίνεστε στη στενοχώρια, που δεν είναι του Πνεύματος του Θεού, θα δίνεστε στη δοξολογία του Θεού."

~ Άγιος Πορφύριος Καυσοκαλυβίτης
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 24979
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από aposal »

«Η συστηματική θεραπεία του σφάλματος κατορθώνεται μόνο από εκείνων που αγαπάει ειλικρινά».
Μέγας Βασίλειος
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Πνευματικά Μηνύματα”