Ψυχοφελή μηνύματα...

Καθημερινά πνευματικά μηνύματα.

Συντονιστής: Συντονιστές

aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25042
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από aposal »

«Πρέπει ο χριστιανός να είναι αγωνιστής, να προσεύχεται, να εμπιστεύεται το Θεό, να μη δειλιάζει, να ζει με απλότητα».
Αγ. Παΐσιος ο Αγιορείτης
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25042
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από aposal »

«Μη πιστεύεις στην επίπλαστη φιλία, γιατί τα γλυκά της λόγια είναι παγίδες και τα φιλήματά της φαρμακερά δόντια φιδιών».
Αγ. Νικόδημος ο Αγιορείτης
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 36550
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από toula »

Αν ζούμε ενωμένοι, θα ήμαστε μακάριοι,

θα ζούμε στον Παράδεισο.

Ο κάθε διπλανός μας, ο κάθε πλησίον μας

είναι <σαρξ εκ της σαρκός μας>.

Αγ. Πορφύριος Βιος και Λόγος σ.372.
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 36550
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από toula »

Ειδικά για εμάς που ζούμε μακρυά από την οικογένειά μας είναι μεγάλη ευλογία να έχουμε ανθρώπους που ενδιαφέρονται για μας με μια άδολη και βαθιά αγάπη. Γι'αυτό και είμαι ευγνώμων σε κάποιους ανθρώπους που νοιάζονται για μένα. Είναι μια μεγάλη ευλογία στην ζωή μου. Δεν ξέρω τι άξιο έκανα της αγάπης του, κι γι'αυτό νιώθω υπόχρεος σ'αυτούς. Είναι ένα δώρο του Θεού στην ζωή μου. Δεν είναι μικρό πράγμα να σε αγαπούνε. Ειδικά τότε που εσύ -ίσως- δεν θεωρείς ότι αξίζεις αυτήν την αγάπη τους. Μάλλον είναι η περίσσια καλοσύνη τους, η τρυφερότητα της καρδιά τους που ψάχνει αφορμές για να εκδηλωθεί.
----------------------------
Γι'αυτό και νιώθω όταν τους βλέπω ως παιδί που τρέχει με λαχτάρα να πάρει το δώρο του κάτω από το Χριστουγεννιάτικο δέντρο. Η φωνή τους πλέον ευωδιάζει οικειότητα και θαλπωρή. Τα μάτια τους εμπνέουν εμπιστοσύνη.
----------------------------
Νιώθω ευγνώμων για το ενδιαφέρον τους για την υγεία μου, για την αγάπη τους να με αναπαύσουν, να με εξυπηρετήσουν, να με κάνουνε χαρούμενο.
----------------------------
Αυτό είναι μακάριο. Αυτό είναι ευτυχία: να ειρηνεύεις και να ειρηνεύεσαι με πρόσωπα που μέχρι πριν λίγο καιρό ήσασταν ξένοι και άγνωστοι. Αυτό κι αν είναι θαύμα. Το θαύμα της αγάπης που όλα τα βάζει στην άκρη για χάρη του ηγαπημένου.
----------------------------
Κάποιος με ρώτησε, τί δώρο Χριστουγέννων θα ήθελα.
Μα τί άλλο να θέλω; Να μου δώσει ο Θεός την δύναμη και την φώτιση, την διάκριση και την αγάπη ώστε να φανώ άξιος αυτών των ανθρώπων που μπήκανε στην ζωή μου με επιλογή τους και όχι κατ'ανάγκην...

Αρχιμ. Παύλος Παπαδόπουλος
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25042
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από aposal »

«Μακάριος ο άνθρωπος που γνωρίζει τις αδυναμίες του, γιατί αυτή η γνώση γίνεται σ' αυτόν θεμέλιο και ρίζα και αρχή κάθε αγαθοσύνης».
Αββάς Ισαάκ ο Σύρος
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 36550
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από toula »

Στις προσευχές μας να λέμε: "Κύριε Ιησού Χριστέ, θεράπευσον τους δούλους σου που είναι στα νοσοκομεία, βοήθησον τους φυλακισμένους, βοήθησον τον τάδε αμαρτωλό". Και θα φωτίζεται ένας φυλακισμένος, θα σώζεται ένας αμαρτωλός. Και θα λες:"Πώς μετανόησε ο άνθρωπος αυτός; πώς έγινε;" Είναι από τις προσευχές όλων.

Γερ. Μακρίνα Βασσοπούλου
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 36550
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από toula »

Είδα άνθρωπο που φανερά αμάρτησε,αλλά μυστικά μετανόησε.

Και αυτόν,που εγώ τον κατέκρινα ως ανήθικο,

ο Θεός τον θεωρούσε αγνό.

Ιω.Σιναϊτη,Κλίμαξ Ι’ 6.
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 36550
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από toula »

Ο Θεός ήρθε στη γη ως παιδί, ανυπεράσπιστος, ευάλωτος. Ήρθε ως τρυφερότητα και αθωότητα. Δίχως φόβο, εξουσία, επιβολή και απειλή. Δεν ήρθε να απειλήσει αλλα να συγκινήσει τις καρδιές μας. Αυτή η "αιώνια παιδικότητα" του Θεού, που δεν μπορούμε να καταλάβουμε, και ο ενήλικος Ηρώδη του εαυτού μας θέλει να στραγγαλίσει. Να σκοτώσει το παιδί που έχουμε μέσα μας.....

π. Χαρ. Λίβυος Παπαδόπουλος
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25042
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από aposal »

«Όσο γίνεται, οι γονείς να αποφεύγουν το ξύλο. Να προσπαθούν με το καλό και με υπομονή να δώσουν στο παιδί να καταλάβει ότι αυτό που κάνει δεν είναι σωστό».
Αγ. Παΐσιος ο Αγιορείτης
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 36550
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από toula »

Μια σύντομη, αλλά όμορφη συζήτηση....

https://www.youtube.com/watch?v=srNaFwJ ... ture=share

π. Χαρ. Λίβυος Παπαδόπουλος
Απάντηση

Επιστροφή στο “Πνευματικά Μηνύματα”